انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 1595)
چهارشنبه 12/3/1389 - 14:9 -0 تشکر 203557
بانوی نقاشی جهان

 

 

زنی پاك، بی‌آلایش و باصداقت... او برروی سنگ، چوب و كدو حلوایی به نقاشی می پرداخت. نقاشی‌هایش از سبك خاصی پیروی نمی‌كند و پر از رنگ و لطافت خاص است. او هر آنچه از دلش بیرون می‌آمده، با فهم و تصور خود، در تابلو به تصویر می‌كشید و تصاویری از خود به جا گذاشته كه پر از معنی و مفهوم است.

نقاشی‌های او، با هر بیننده‌ای ارتباط برقرار می‌كند و حرف می‌زند. او با تصاویر خلق شده برروی تابلو، توانست فضای زندگی خود را به نمایش بگذارد.

این وصف حال پیرزنی است به نام (مكرمه قنبری) كه در دل یك روستای سرسبز در استان مازندران زندگی می‌كرد و حال در بین ما نیست، اما یاد و خاطرش با كسانی كه با او برخورد داشتند، همچنان باقی مانده است.

 

مكرمه قنبری در سال 1307 در روستای (دریكنده) استان مازندران، چشم به جهان گشود. روستایی مثل تمامی مناطق مازندران كه در طول سال، فقط از آسمان می‌بارد و می‌بارد. باران‌های شدید به همراه مه، همیشه در آسمان این روستا دیده می‌شود. او از همان كودكی با گل، خاك و برگ‌ درختان و سنگ‌ریزه، تصاویری را روی زمین خلق می‌كرد. یك میل ذاتی به هنر در وی نهفته بود، اما به دلیل موقعیت زندگی در روستا استعداد او پرورش نمی‌یافت.

 

دخترک کشاورز

 

او دختر یك كشاورز بود و از ده سالگی به كشاورزی و گله‌داری مشغول شد. به دلیل ذوق هنری كه داشت، عروس‌های روستا را او آرایش می‌كرد، همچنین مدتی نیز به خیاطی پرداخت. او حتی 12 سال قابله روستا بود و بیش از 25 نوزاد را در روستایش به دنیا آورد. او از همان دوران كودكی، فردی بانشاط، پركار و زرنگ بود. در طول زندگی مشتركش با كدخدا، صاحب نه فرزند شد. كشاورزی، مامایی، خیاطی، آرایشگری و طبابت بیماران و گاو و گوسفند از جمله فعالیت‌های این زن بادل و جرات بود.

 

آغاز هنر

 

 مکرمه قنبری، بانوی نقاشی جهان
روزها برای او در روستا می‌گذشت و می‌گذشت، تا 64 بهار از عمرش گذشت. در این زمان شوهرش را به خاطر كهولت سن از دست داد. بعد از این‌كه ارث شوهرش تقسیم شد، او یك گاو خرید و آنچنان به این گاو علاقه‌مند شد كه هر روز مسافت طولانی را طی می‌كرد تا خود، گاوش را به چرا ببرد ، پس از چندی بیمار شد و فرزندانش كه نگران حال مادر بودند گاو را بدون اطلاع او فروختند. مكرمه بعد از شنیدن این خبر، بسیار افسرده و غمگین شد و برای فراموشی از دست دادن گاوش به نقاشی پناه برد.

 

او بدون این‌كه در گذشته، در زمینه نقاشی، آموزشی دیده باشد با گیاهان رنگی، رنگ ساخت و برروی دیوارهای خانه، درها، پنجره‌ها، نرده‌ها و حتی كدو حلوایی‌ها شروع به كشیدن كرد. بسیاری از تصاویرش نیز یك گاو را نشان می‌داد. در آن زمان 67 ساله بود و آن چه كه بر دورنمای ذهنش بود را به تصویر می‌كشید. او حتی سواد خواندن و نوشتن هم نداشت.

 

یك روز پسرش كه در تهران زندگی می‌كرد برای دیدن مادرش به روستا آمد و از نقاشی‌های مادر حیرت‌زده شد. دفعه بد پنجاه كاغذ A4 برای مادرش از شهر خریداری كرد.

 

مكرمه از شوهرش داستان‌هایی درباره شخصیت‌های شاهنامه، لیلی و مجنون و پری دریایی و همچنین داستان‌های قرآنی مانند ابراهیم و اسماعیل و یوسف و زلیخا و حضرت مریم و عیسی را شنیده بود و از حفظ داشت.لذا همه این داستان‌ها را به تصویر كشید. همچنین تصاویری از و فرزندانش را هم خلق كرد. او ماجرای زندگی خود را به صورت نقاشی، برروی كاغذ ثبت كرد.

 

نقاشی‌های پنهانی

 

او در مصاحبه‌ای با خانم (هولی)Mrs.Holly كارگردان آمریكایی، كه فیلم مستندی از زندگی او را ساخته است چنین گفت: به مدت چهار سال به طور پنهانی، روی كاغذ، نقاشی می‌كشیدم. وقتی مهمان ناخوانده به خانه ما می‌آمد، سریع كاغذها را روی كاغذ پنهان می‌كردم. زیرا همه، به ویژه همسایه‌ها می‌گفتند كاغذ و قلم به چه درد یك زن كشاورز می‌خورد؟ او می‌گفت: كه نقاشی‌هایش را مانند فرزند خود دوست دارد.

 

خانم هولی، كارگردان مستندساز از این‌كه مكرمه، نقاشی‌هایی از مسیح و ابراهیم و موسی كشیده بود متعجب شد و از او پرسید و مكرمه در پاسخ به او گفت: شوهرش در طی سال‌ها زندگی، برایش داستان‌هایی در این باره تعریف كرده بود و او هم این داستان‌ها را به صورت نقاشی ترسیم كرد.همچنین او از هووهایش كه یكی از آنها 120 ساله بود، خاطرات خوشی به یادگار دارد و از فرزندانش كه آنان را به تصویر كشیده است.

    ادامه دارد......

 


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

پنج شنبه 13/3/1389 - 17:37 - 0 تشکر 203869

روحیه و خستگی‌ناپذیری

او زنی با روحیه و خستگی‌ناپذیر بود و به گفته خودش، همیشه مشغول انجام كاری بود و حتی بعدازظهرها نمی‌خوابید، یا كار خانه یا كشاورزی یا نقاشی... از بیهوده بودن و بی‌‌كاری هم بیزار بود.

نخستین نمایشگاه مكرمه، در سال 1374 در گالری (سیحون) بر پا شد و در سال 1384 نمایشگاهی از نقاشی‌های وی در (لس‌آنجلس) تشكیل شد.او در فستیوال فیلم (رشد) جایزه مخصوص هیئت داوران را به همراه جایزه ویژه فستیوال ادبی - هنری روستا دریافت كرد. در سال 2001 مكرمه، به عنوان بانوی نقاش سال در (استكهلم) سوئد انتخاب شد.

(ابراهیم مختاری) كارگردان ایرانی یك فیلم مستند با نام (مكرمه)، خاطرات و رویاهای او را ساخت و در چند فستیوال بین‌المللی، اكران شد.كمپانی آمریكایی (فاكس) نیز امتیاز ساخت فیلم زندگی مكرمه قنبری را خریداری كرد و كمی قبل از مرگ وی، تصمیم به ساخت این فیلم گرفت كه قراربود (مریل استریپ) بازیگر هالیوودی، به جای مكرمه، نقش اجرا كند.كارگردان این فیلم (اسی نیك‌نجات) یك كارگردان ایرانی مقیم كالیفرنیاست كه چندین صحنه از روستای محل زندگی مكرمه و خانه وی، فیلمبرداری كرده و قرار است این فیلم در هالیوود ساخته شود. مكرمه قبل از مرگش، تابلویی از شمایل امام رضا(ع) نقاشی كرد. همچنین تابلوی بزرگی از بارگاه امام رضا(ع) را به تصویر كشید و به حسینیه روستای (دریكند)، اهدا كرد.

وفات در 77 سالگی

مکرمه قنبری، بانوی نقاشی جهان

سرانجام، بانو مكرمه قنبری در دوم آبان 1384 مطابق با 24 اكتبر 2005 در 77 سالگی، در روستای زادگاهش، چشم از جهان فرو بست. او بر اثر عوارض ناشی از سكته مغزی و به دلیل دو سكته پی در پی به كما رفت و سرانجام ساعت 3/30 بامداد دوم آبان 1384 در بیمارستان (یحیی‌نژاد) بابل درگذشت. پیكر او در بابل تشییع و در منزل شخصی و مسكونی‌اش به خاك سپرده شد.همزمان در تهران نیز مراسم ترحیمی برای وی از سوی چند نقاش، برگزار شد.

خانه وی اكنون به یك موزه تبدیل شده است و میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران، بنای خانه قدیمی وی را در فهرست میراث ملی، ثبت كرده است.كارشناسان اروپایی، نقاشی‌های وی را با نقاشی‌های (مارك شاگال) نقاش بلند آوازه قرن بیستم، قیاس كرده‌اند.

بر گرفته از سایت مازندنومه


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی