• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 2426)
شنبه 8/3/1389 - 16:37 -0 تشکر 202762
*نكاتی مهم در رابطه با مطالعه درس عربی*


بسم الله الرحمن الرحیم

سلامی گرم خدمت دوستان همیشه همراه انجمن دانش آموزی

در این بحث قصد داریم به چند نكته مهم درباره مطالعه درس عربی بپردازیم.

*این نكات هم در رابطه با تست می باشد و هم در رابطه با آزمون های تشریحی*

موفق و موید باشید.

یا حق.

شنبه 8/3/1389 - 16:41 - 0 تشکر 202763

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

۱-معلم و دانش آموز ، باعث ایجاد انگــــــیزه ی یادگیری برقراری ارتباط عاطفی میان معلم و دانش می شود.

 ۲- یكی از عوامل مؤثر در یادگیری، انجام پیش مطالعه است ، یعنی درسی كه هنوز تدریس نشده است، مورد مطالعه ی قبلی دانش آموز قرار گیرد. داشتن اشتباه در این مورد ، امری طبیعی است.

 ۳- یادگیری كلمات جدید هر درس ، نقش بسیار مؤثری در فراگیری درس دارد. ترجمه ی متن درس و ترجمه ی جملات مربوط به تمرین ها ، در گرو دانستن معنی این كلمات است. برای خواندن كلمات جدید و یادگیری معانی آن ها ، دانش آموز در ابتدا به واژه نامه ی كتاب مراجعه می كند و از آن جا كه ممكن است ، برخی كلمات به طور كامل در واژه نامه ، علامت گذاری نشده باشند ، كلمات مورد نظر را در متن درس می یابد و با توجه به تلفظ صحیح آن ها ، معانی كلمات را با تكرار و تمرین مناسب در ذهن نگه داری می كند.

 ۴- پس از یادگیری كلمات جدید درس و اطمینان از یادگیری كامل آن ها ، وظیفه ی   دانش آموز ، خواندن متن عربی و صحیح خوانی آن است. البته متن عربی درس حداقل یک  بار باید پیش مطالعه شده باشد. متن درس هر چه بیشتر خوانده شود ، در یادگیری مؤثرتر است. در خواندن متن درس در دفعات پایانی ، دانش آموز معمولاً توانایی خواندن متن را به شكل صحیح پیدا می كند و چگونگی بیان جملات را درمی یابد.

ادامه دارد!

شنبه 8/3/1389 - 16:43 - 0 تشکر 202764

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

۵ – پس از خواندن متن ، دانش آموز نسبت به ترجمه ی آن به فارسی اقدام می كند. برای انجام این كار ، دانش آموز ، علاوه بر دانستن معانی كلمات جدید ، باید معنی كلمات خوانده شده ی قبلی را نیز بداند. به عبارتی باید معنی هریک  از واژه ها را بداند. برای دستیابی به معنی این كلمات ، بهترین كار ، مراجعه به این كلمات در درس های قبلی و یا كتاب های پایه ی اول و دوم است.

 ۶ – سعی شود جملات به فارسی روان معنی شوند و از حفظ كردن معنی جملات ، بدون دانستن معانی یكایک  كلمات خودداری شود. زیرا این امر یكی از عوامل خستگی دانش آموز است و این كار نه تنها سودی برای دانش آموز ندارد ، بلكه باعث افزایش كار دانش آموز و كاهش كارآیی او می شود. زیرا معمولاً تعداد جملات از تعداد واژه ها بیشتر است و حفظ كردن معنی جملات سنگین تر از حفظ كردن واژه هاست.

 ۷ – دانش آموز ، پس از ترجمه ی جملات مورد نظر ، جهت اطمینان از پاسخ صحیح ، به پاكنویس خود مراجعه می كند و در صورت داشتن خطا ، مورد را ، بررسی و اصلاح می نماید. هنگام مطالعه ی پاكنویس ، جملات بعدی باید با وسیله ی مناسبی پوشانده شود تا چشم دانش آموز ، با آن ها برخورد نداشته باشد.

 ۸- قواعد درس در كتاب بسیار خلاصه است با توجه به شیوه های ابتكاری معلمان محترم – كه به طورجزوه در اختیار دانش آموزان قرار داده می شود – مورد بررسی قرار می گیرد.

 ۹ – پس از مطالعه و ترجمه ی متن و مطالعه ی قواعد ، به تمرین درک  مطلب پرداخته می شود.

ادامه دارد!

شنبه 8/3/1389 - 16:46 - 0 تشکر 202766

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

 ۱۰ – تمرین های بعدی با توجه به موارد گفته شده ، مورد بررسی و مطالعه ی دانش آموز قرار می گیرد.

 ۱۱ – از دانش آموزان خواسته می شود كه مطالب كتاب را در كتاب البته در برگه های الصاقی بنویسند تا در دسترس دانش اموز باشد.

 ۱۲ – كتاب های كمک  آموزشی در درس عربی بر دو نوع اند: نوعی از آن ها ، متن   درس ها را ترجمه كرده و پاسخ تمرین ها را در اختیار دانش آموز قرار می دهند. دانش آموزی كه از این كتاب ها استفاده می كند ، معمولاً قدرت تفكر خود را از دست می دهد و فقط به حفظ كردن پاسخ ها می پردازد. نوعی دیگر از كتاب ها ، با طرح سؤالات و  پرسش ها ی مختلف ، باعث ایجاد تفكر در دانش آموز می شوند كه البته باید در انتخاب    آن ها دقت كرد. ضمناً برخی از این كتاب ها به طرح مباحث خارج از كتاب   می پردازند كه ضرورتی به مطالعه ی آن ها نیست.

 ۱۳ – در عربی دوم ، یادگیری درس اول از نظر قواعد ، اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا مجموعه ی این قواعد ، تشكیل دهنده ی تركیب جملات كه در درسهای ۹و۱۰ عربی اول است ، ضرورت دارد دانش آموز آن ها را بداند.

 ۱۴ – در عربی دوم ، یادگیری كل قواعد كتاب   اهمیت بسزایی دارد و دانستن درسهای ۸ و۹ و ۱۰ ضروری است.

ادامه دارد!

شنبه 8/3/1389 - 16:49 - 0 تشکر 202767

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

 ۱۵ – برای حل بسیاری از تمرین های ترجمه ای  در عربی دوم و حتی كنكورمی توان از درس اعراب فعل مضارع استفاده كرد و بطور كلی درس پركاربردی است.

 ۱۶ – در عربی سوم بعد از اعلالها  بخش منصوبات ، بسیار مهم است. زیرا نه تنها در ترجمه ی متن ها به دانستن انها نیازمندیم ، بلكه برای قوی شدن تركیب به دانستن این قواعد احتیاج داریم.

 ۱۷ – در پایان پیشنهاد می شود كه دانش آموزان ، جهت بالا بردن كیفیت یادگیری ، در  بحث های گروهی شركت نمایند.

۱۸-دانش آموزان كنكوری باید بدانند كه ۴۰%كنكور از سئوالات ترجمه ای می باشد و نكات ترجمه ای كتاب در حدود ۳۵ نكته راحت و قابل فهم میباشد كه با كمی تمرین وممارست می توانیدبه راحتی به  این ۸ سئوال را پاسخ دهید.

يکشنبه 9/3/1389 - 10:41 - 0 تشکر 202846

"moffline " گرامی
یه نکته دیگه اینکه در عربی دانستن نقش کلمات و توانایی تجزیه و ترکیب برای ترجمه خیلی مفید و پرکاربرده این رو از روی تجربه نسبتا زیادی که در سروکله زدن با تست های جورواجور کتاب های عربی دبیرستان دارم می گم مثلا وقتی فعل های معتلی که حروف مشابه دارند با تجزیه و ترکیبشون آشنا باشیم تشخیص فاعل به معنا کمک می کنه فعل هایی مثل دعا، وعد، عاد که می دونید ریشه هر سه حروف ع، و، د است ولی ترتیبشون فرق داره

ضمنا اگر این تاپیک رو اختصاص بدید به درس عربی می تونم در رفع اشکالات درس عربی به دوستان راهنمایی و دبیرستان کمک کنم

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
دوشنبه 10/3/1389 - 15:9 - 0 تشکر 203053

tab1363 گفته است :

[quote=tab1363;348959;202846]"moffline " گرامی
یه نکته دیگه اینکه در عربی دانستن نقش کلمات و توانایی تجزیه و ترکیب برای ترجمه خیلی مفید و پرکاربرده این رو از روی تجربه نسبتا زیادی که در سروکله زدن با تست های جورواجور کتاب های عربی دبیرستان دارم می گم مثلا وقتی فعل های معتلی که حروف مشابه دارند با تجزیه و ترکیبشون آشنا باشیم تشخیص فاعل به معنا کمک می کنه فعل هایی مثل دعا، وعد، عاد که می دونید ریشه هر سه حروف ع، و، د است ولی ترتیبشون فرق داره

ضمنا اگر این تاپیک رو اختصاص بدید به درس عربی می تونم در رفع اشکالات درس عربی به دوستان راهنمایی و دبیرستان کمک کنم

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

tab1363گرامی،ممنون از نكته ای كه بیان كردین.

در ضمن شما میتوایند سوالات مربوط به درس عربی را در این تاپیك پاسخ بدید.

سوال های درسی مربوط به كتاب عربیتان را در این بحث قرار دهید تا در اسرع وقت به آن جواب داده شود

پنج شنبه 3/4/1389 - 16:14 - 0 تشکر 207088

با سلام
درس عربی را می آموزیم چن زبان قرآن می باشد.
درس عربی را می آموزیم چون زبان منتخب خداست و ...

 
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی