• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1042)
شنبه 25/2/1389 - 17:11 -0 تشکر 200481
شجریان همچنان در وادی فتنه

شجریان همچنان در وادی فتنه!

عدم بینش سیاسی، از شجریان چهره‌ای به جای گذاشته كه به راحتی مورد سوءاستفاده بیگانگان قرار می گیرد.


اخیرا فیلم مستندی از یکی از کنسرتهای محمد رضا شجریان توسط شبکه بی بی سی فارسی و به تهیه کنندگی صادق صبا تهیه شده که قرار است درآستانه سالگرد انتخابات 22 خرداد ازاین شبکه پخش شود. از سوی دیگر شجریان چند روز پیش نیز در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی استرالیا داشت که در آن گفت وگو شجریان همچنان در حمایت از فتنه گران سخنانی به زبان رانده است.شجریان که از وی بعنوان استاد صدای ایران!یاد می شود در این گفت و گو مدعی شده که حاضرم بخاطر مردم زندان هم بروم! البته وی نگفته که به چه دلیل می خواهد زندان برود ؟آیا او خود را در سطح حامیان فتنه گر و تفرقه افکنان می داند یا نه؟

مواضع و رفتارهای دو، سه سال اخیر شجریان بویژه پس ا زانتخابات دوره دهم ریاست جمهوری،برخی ازدوستداران ایشان را به شدت نگران کرده است که آیا شجریان همچنان دوست دارد در دایره نظام باقی بماند یا خیر؟.اینکه انسان فارغ از هر شغل و منصب و منزلتی، ‌نسبت به تحولات سیاسی - اجتماعی پیرامونش حساس باشد و دغدغه داشته باشد، ‌امری است پسندیده و درخور ستایش. ‌اما کیفیت بیان این دغدغه - فارغ از درستی یا نادرستی آن - امری است مهم و البته حساس.

‌اما آقای شجریان باید بداند که عرصه سیاست، ‌کمی با هنر و موسیقی و سازسازی متفاوت است. ‌برای استاد شدن در موسیقی، ‌باید هزاران اشتباه و خطا را تجربه کنی، ‌اما در سیاست شاید اولین اشتباه، ‌آخرین اشتباه باشد!

سیر دگردیسی!

بنابراین گزارش روال منطقی انحراف فكری شجریان و دگردیسی وی از سال 60 به بعد، چنین فرجامی را محتوم جلوه می‌داد.بیشتر انسان‌ها فرازی دارند و فرودی ابدی، برخی هم فرودی دارند و سپس فرازی ابدی، دسته اول بیچارگان‌اند و دسته دوم رستگاران.

كسی نیست كه اندك آشنایی با موسیقی داشته باشد و شجریان را نشاسند. اما شجریان چه بود و چه شد؟ شجریان همان كسی است كه به گفته خود در همان اوان نوجوانی و هنگامی كه در تظاهرات‌های خیابانی علیه رژیم پهلوی نقش قاری قرآن معترضان به رژیم پهلوی را بر عهده داشت و در همین دوره و در میان مردم مشهد محبوبیت فراوانی به دست آورد.

شجریان در حدود سال‌های 56 و 57 نیز به گفته خود به دلیل ابتذال در رادیو و تلویزیون، صدا و سیمای آن روز را رها كرد و از اجرای برنامه استعفا داد. اما پس از انقلاب اسلامی در سال 57 كه همه اقشار جامعه در آن حضوری فعال داشتند. بسیاری از خوانندگان پیش از انقلاب بعد از انقلاب یا پس از آن نتوانستند یا نخواستند با مردم همراه شوند و در میان چهره‌های نامدار،‌تنها 2 تن خواستند كه به این موج بپیوندند.

شجریان و ناظریان با تاثیر گرفتن از حركات انقلابی محمدرضا لطفی نوازنده تار و آهنگساز برجسته و همچنین هوشنك ابتهاج (سایه) وارد این عرصه شده و آثار انقلابی بسیاری را در این دوره خلق كردند كه "سپیده " معروف نیز محصول همین دوران است: ایران ای سرای امید، بر بامت سپیده دمید...، رزم مشترك، جانباز، میهن، برادرغرق خونه و ... نیز توسط شجریان با همكاری گروه‌های شیدا و عارف در این دوران ساخته شدند و به اینها اضافه كنید كنسرت‌های وی با استاد فرامرز پایور كه اكثرا مضمونی انقلابی داشتند كه از جمله آنها تصنیف زیبای از خون جوانان وطن لاله دمیده، بود. اما شجریان رفته رفته و آرام آرام همچون سایر مدعیان هنر درآن سالها مانند مخملباف و ...تغییر جهت می‌داد و به سویی دیگر حركت می‌كرد كاست بیداد شجریان با همراهی پرویز مشكاتیان در اوایل دهه 60 تغییر جهت نسبتاً محسوسی را در شجریان خبر می‌داد.

شجریان پس از این سال‌ها، آستان جانان، شب سكوت كویر، شب وصل، معمای هستی، دل مجنون، نوا، در خیال، خلوت گزیده، آهنگ وفا، بوی باران و چند اثر دیگر را در كنسرهای مختلف خود خواند و هر چند اكثرا در ظاهر نمایه‌ای عاشقانه و بعضا عارفانه داشتند اما همگی از یك سیر فكری آرام شجریان و بعضا عارفانه داشتند، اما همگی از یك سیر فكری آرام شجریان حكایت داشت و اختتام این سیر به آثار همچون زمستان است و فریاد غیرمنتظره نبود، از این روی می‌توان گفت كه نه تنها اقدامات اخیر محمدرضا شجریان تعجب اور نبود، بلكه روال منطقی انحراف فكری وی از سال 60 به بعد، چنین فرجامی را محتوم جلوه می‌داد.

در نهایت اینكه هر چند شجریان از صدایی زیبا برخوردار است اما عدم بینش سیاسی، از وی چهره‌ای به جای گذاشته كه به راحتی مورد سوءاستفاده بیگانگان قرار گیرد.

 http://www.javanonline.ir/Nsite/FullStory/?Id=294382

يکشنبه 26/2/1389 - 0:22 - 0 تشکر 200551

ایشان در جایی هم گفتند که تلفیق دین با سیاست در ایران نتیجه ی خوبی نداشته و وقت آن است که دین از سیاست جدا شود.(این نظر من نیست و فقط نقل به مضمون بود)

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

يکشنبه 26/2/1389 - 8:10 - 0 تشکر 200592

سلام

نقدها را بود آیا که عیاری گیرند؟

خیلی ها از مردم گفتن با مردم بودن رو برنمیتابن

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

يکشنبه 26/2/1389 - 16:56 - 0 تشکر 200645

سلام
اصلا من و شما چیکار داریم به اینکه آقای استاد شجریان چی گفت ؟؟ کی معین می کنه که کسی اگه این حرف رو بزنه فتنه گره ؟؟ هرکسی بر خلاف روند فعلی کشور آزاده تا جایی که به کسی حرف خلاف واقعیت نزنه هر حرفی لازم بود رو بگه !! دیگه زبان مردم رو که نمیشه برای مدت طولانی زندانی کرد. یعنی آقای شجریان رو هم قراره به زندان ببرند ؟ بنا بر این جمله (اما آقای شجریان باید بداند که عرصه سیاست، ‌کمی با هنر و موسیقی و سازسازی متفاوت است. ‌برای استاد شدن در موسیقی، ‌باید هزاران اشتباه و خطا را تجربه کنی، ‌اما در سیاست شاید اولین اشتباه، ‌آخرین اشتباه باشد) اولا کسی که این مطلب رو نوشته به آقای شجریان توهین کرده دوما بینش سیاسی از نظر نویسنده به چه معناست ؟؟ چه کسی بینش سیاسی دارد و چه کسی بینش سیاسی ندارد ؟؟

يکشنبه 26/2/1389 - 19:8 - 0 تشکر 200670

من شجریان را قبول ندارم؟(از نظر اعتقادی)

A.A
سه شنبه 28/2/1389 - 15:16 - 0 تشکر 200911

بسم الله
راستی دوستان قضیه شکایت شجریان از روزنامه کیهان به کجا رسید؟؟
کیهان مدعی شده بود که شجریان وطن فروشه و فلان
البته دلیل هم داشت
هر که اخبار تکمیلی داره کمک ارائه بده

چهارشنبه 29/2/1389 - 17:25 - 0 تشکر 201126

4siamak گفته است :
[quote=4siamak;423165;200551]ایشان در جایی هم گفتند که تلفیق دین با سیاست در ایران نتیجه ی خوبی نداشته و وقت آن است که دین از سیاست جدا شود.(این نظر من نیست و فقط نقل به مضمون بود)

سلام

سیامک جان با نقل به مضمون و بدون منبع که نمیشه کسی رو متهم به سکولار بودن کرد

قربونت برم خودت که مقید به ذکر منبع هستی و اینارو میدونی

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 29/2/1389 - 22:41 - 0 تشکر 201192

vahidmiladi:
درست می فرمایید.
---
sadra:
به عنوان مثال من سکولارکه خوبه لاییک هستم!آیا وطن فروش و خائنم!!
یا یک مسیحی که در ایران هست قطعا به ولایت فقیه اعتقاد ندارد!آیا او خائن است؟یا وطن فروش!؟
---
بحث از کیهان کردی :
کیهان مشایی را هم عضو عناصر کودتای مخملی می دانست که منجر به شکایت مشایی شد و کیهان تبرئه شد!!!

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

پنج شنبه 30/2/1389 - 10:45 - 0 تشکر 201235

جواب سوال بنده داده نشد
ماجرای دادگاه و شکایت شجریان از کیهان به کجا رسید؟

پنج شنبه 30/2/1389 - 15:15 - 0 تشکر 201253

sadra2554
تا اونجایی که من میدونم روزنامه ی کیهان به دلیل ذکر اکاذیب و مطالب خلاف واقع در مورد استاد محمدرضا شجریان مورد شکایت واقع شد ولی خب طبق معمول این شکایت هم رفت جزو بایگانی شکایت ها از کیهان
استاد هم گویا فرمودند آقای شریعتمداری به خدا میسپارمتان(فکر کنم تو سایت shajarianfans خوندم اینو)
در ضمن این مطالبی که تو این متن فرمودید گویا قبلا هم در انجمن ادب و هنر مطرح کردید و آقا یا خانم tanbure_hag تا اونجایی که من مطالعه کردم جوابتون رو کامل و بدون نقص دادند
و این نکته که استاد در یکی از قضایای کنسرت هاشون که کامل توضیح داده شده درخواست اسپانسری شبکه ی بی بی سی رو رد کردند برای من خیلی جالب بود
دوست عزیز من نه سیاست مدار هستم نه از سیاست و بحث های سیاسی خوشم میاد اما فرق دروغ و راست رو خیلی خوب میفهمم
خدانگهدار

جمعه 31/2/1389 - 14:48 - 0 تشکر 201474

تفکر لیبرال داشتن همین نتایج هم در پیش داره انگار شجریان فکر کرده که بیش تر از خدا از سیاست اگاهی داره.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی