انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1925)
شنبه 18/2/1389 - 12:20 -0 تشکر 199171
"هر هفته یک معما از نهج البلاغه"

به نام خدا

سلام

دوستان وکاربران خوب انجمن قران خدمتتون عرض کنم از این زمان به بعد هر هفته با یک معما از نهج البلاغه درخدمت شما بزرگواران هستیم ...شما همراهان عزیز میتونید پاسخ معماها را در همین مبحث ثبت نمایید .با تشکر

معمای هفته اول :

****1- نام حشره‏ای است که حجاج بن یوسف ثقفی بوسیله آن از دنیا می‏رود؟

منتظر پاسخ شما بزرگواران هستم

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 18/2/1389 - 14:28 - 0 تشکر 199197

پشه

شنبه 18/2/1389 - 17:51 - 0 تشکر 199237

سلام.
اگر اشتباه نکنم در خطبه 115 نهج البلاغه(در اندرز به یاران) از حجاج بن یوسف که از طایفه ثقیف بوده صحبت شده.و از خونریزی و گردنکشی و هوسبازی و ستمگری او مذمت شده.که سرانجام او با "وذحه" که نوعی سوسک است گزیده می شود و بدنش ورم می کند و بالاخره می میرد.البته در بعضی جاها این سوسک با نام خنفساء آمده.
بحث جالبیه.ممنون
موفق باشید.....

 

شنبه 18/2/1389 - 18:48 - 0 تشکر 199253

به نام خدا

سلام

1- نام حشرهای است که حجاج بن یوسف ثقفی بوسیله آن از دنیا میرود؟

1- خنفساء (سوسک)

خطبه 115-در اندرز به یاران

از خطبههای آن حضرت است: در اندرز به یاران خداوند پیامبر را دعوت کننده به سوی حق، و گواه بر خلق فرستاد. آن حضرت بدون سستی و تقصیر تمام احکام پروردگارش را به مردم رساند، و بدون ضعف و عذر تراشی با دشمنان خدا جنگید. وی پیشوای اهل تقوا، و دیده اهل هدایت بود.

از این خطبه است از اموری که بر شما پنهان است آنچه را که من میدانم اگر شما میدانستید سر به بیابان گذاشته، بر کردههایتان میگریستید، و همچون زنان داغدیده بر سر و سینه میکوبیدید، و اموال خود را بدون نگهبان و سرپرست رها میکردید، و هر کس در بند خود میشد و به دیگران توجه نمیکرد. ولی تذکراتی که به شما دادهاند فراموش کردهاید، و نسبت به آنچه شما را ترساندهاند خود را ایمن میدانید، پس رای شما سرگشته، و کارتان بیسر و سامان شده. هر آینه دوست دارم خداوند بین من و شما جدائی افکند، و مرا به کسی که نسبت به من از شما سزاوارتر است ملحق کند، همان مردمی که به خدا قسم دارای رای میمون و پسندیده، و بردباری زیاد، و گویندگان حق، و تارک ستم و تجاوز، و پیشروان راه حق، و شتابنده به مسیر هدایت بودند، که به نعمت جاوید دنیای دیگر رستگار شدند، و به کرامت گوارای آن شتاب ورزیدند. به خدا قسم پسری از قبیله ثقیف بر شما مسلط شود، متکبر و رویگردان از حق، اموالتان را میخورد، و پیه شما را از شدت ظلم آب میکند، فشارت را بیشتر کن ای اباوذحه! میگویم:

مراد از (وذحه) خنفساء (جعل) است.

و این گفته اشاره به حجاج است، و او را بااین حیوان کثیف داستانی است که جای نقل آن نیست میمیرد .

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 18/2/1389 - 18:49 - 0 تشکر 199255

به نام خدا

سلام

عالی بود طیبه الله
sara_8گرامی

هدیه انجمن قرآن وعترت به شما کاربر خوب وگرامی یک حدیث زیبا از حضرت علی ع

العلم خیر من المال، العلم یحرسک، و انت تحرس المال، و المال تنقصه النفقه و العلم یزکو علی الانفاق، و صنیع المال یزول بزواله.

ح/ 147- از فرمایشات امام (ع) به کمیل بن زیاد

ترجمه: دانش، از مال دنیا بهتر است، زیرا دانش نگهبان توست، ولی مال را تو باید نگهبانی کنی. مال دنیا با بخشش کاسته میشود، ولی دانش، بر اثر بخشش، رشد و فزونی مییابد، و آنچه با مال دنیا ساخته و پرداخته شده و بدست آمده، با تمام شدن مال، از بین میرود.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 25/2/1389 - 16:33 - 0 تشکر 200468

به نام خدا

سلام

سوال هفته دوم

حضرت علی (ع) چه کسی را تشبیه به گاو میکند و علت آن چیست؟

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

جمعه 31/2/1389 - 16:24 - 0 تشکر 201486

با سلام

طلحه، خطبه 31

 
شنبه 1/3/1389 - 10:48 - 0 تشکر 201551


به نام خدا
سلام

برنده این هفته روبه آسمان گرامی از پاسخگویی شما سپاسگزاریم

هدیه ای از جنس نوربه شما کاربر گرامی وبزرگوار انجمن قرآن وعترت

قالَ علیه السلام: ما مِنْ یَوْمٍ یَمُرُّ عَلَی ابْنِ آدَمٍ إلاّ قالَ لَهُ ذلِکَ الْیَوْمُ: یَابْنَ آدَم أنَا یَوُمٌ جَدیدٌ وَ أناَ عَلَیْکَ شَهیدٌ.
فَقُلْ فیَّ خَیْراً، وَ اعْمَلْ فیَّ خَیْرَا، أشْهَدُ لَکَ بِهِ فِی الْقِیامَةِ، فَإ نَّکَ لَنْ تَرانی بَعْدَهُ أبَداً. بحار الانوار ج68ص181
ترجمه:
فرمود: هر روزی که بر انسان وارد شود، گوید: من روز جدیدی هستم، من بر اعمال و گفتار تو شاهد می باشم.
سعی کن سخن خوب و مفید بگوئی، کار خوب و نیک انجام دهی.
من در روز قیامت شاهد اعمال و گفتار تو خواهم بود.
و بدان امروز که پایان یابد دیگر مرا نخواهی دید و قابل جبران نیست.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 1/3/1389 - 10:50 - 0 تشکر 201552

به نام خدا

سلام

پاسخ کامل سوال هفته دوم

خ31طلحه

با طلحه ملاقات مکن! که اگر با او روبرو شوی او را مانند گاوی خواهی یافت که شاخش در اطراف گوشهایش پیچ خورده باشد (او مردی سرکش و خیرهسر و انعطاف ناپذیر است). او کسی است که بر مرکب سرکش (هوا و هوس) سوار است و میگوید: مرکب راهواری دارم! (آری او به خاطر هواپرستی، آمادگی شنیدن سخن حق را ندارد) ولی زبیر را ملاقات کن! چرا که او مخوفتر است (و برای پذیرش حق آمادگی بیشتری دارد) و به او بگو: پسر دایی تو (علی علیهالسلام) میگوید: تو، در حجاز مرا شناختی و در عراق نشناخته انگاشتی؟ چه شد که از پیمان خود بازگشتی و چه امری تو را از آنچه درباره من میدانستی منصرف ساخت...؟

تشبه طلحه، به گاوی که شاخش پیچ خورده است،

یا اشاره به طغیان و سرکشی او است، یا عبارت دیگری از جمله اخیر است که، او به خاطر هواپرستی، گوش شنوا در برابر حق ندارد.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 1/3/1389 - 10:51 - 0 تشکر 201553

به نام خدا

سلام

سوال هفته سوم

چه قومی از پیامبر اسلام (ص) درخواست معجزه (حرکت درخت از ریشه) کردند؟

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 1/3/1389 - 13:34 - 0 تشکر 201574

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا مولای یا صاحب الزمان

سلام

قومى كه درخواست معجزه از پیامبر اسلام "ص" كردند، قوم "قریش" بود. [ خطبه 192 ]

هنگامی که سران قریش نزد وی آمدند گفتند :  ای محمد ( ص ) تو ادعای بزرگی کرده ای ادعائی که هیچکدام از پدران و خاندانت چنین ادعائی نکرده اند ما از تو یک معجزه می خواهیم اگر پاسخ مثبت دهی و آن را به انجام برسانی می دانیم که تو نبی و پیامبر هستی و اگر انجام ندهی بر ما روشن می شود که ساحر و دروغگوئی پیامبر ( ص ) پرسید : خواسته شما چیست ؟ گفتند : این درخت را صدا بزنی که از ریشه بر آمده جلو آید و پیش رویت بایستد فرمود : خداوند بر همه چیز توانا است اگر خداوند این عمل را انجام دهد آیا ایمان می آورید ؟ و به حق گواهی می دهید ؟ گفتند بلی فرمود به زودی آنچه را می خواهید به شما ارائه خواهم داد و می دانم که شما به سوی خیر و نیکی باز نخواهید گشت و در میان شما کسی قرار دارد که در درون چاه [ بدر ] افکنده خواهد شد و نیز کسی است که [ نبرد ] احزاب را به راه خواهد انداخت سپس صدا زد : ای درخت اگر به خدا و روز واپسین ایمان داری و می دانی که من پیامبر خدا هستم از ریشه از زمین بیرون آی و نزد من آی و به فرمان خداوند پیش روی من بایست سوگند به کسی که او را به حق مبعوث ساخت درخت با ریشه هاش از زمین کنده شد پیش آمد و به شدت صدا می کرد و همچون پرندگان به هنگامی که بال می زنند و صدائی از به هم خوردن شاخه هایش در هوا پراکنده می شد  تا آنکه پیش آمد و در جلوی رسولخدا ( ص ) ایستاد و شاخه هایش همچون بالهای پرندگان به هم خورد بعضی شاخه بلند خود را بر روی پیامبر ( ص ) و بعضی از آنها را بر دوش من افکند و من در جانب راست آن حضرت بودم . اما قریش هنگامی که این وضع را مشاهده کردند از روی کبر و غرور گفتند به درخت فرمان ده نصفش پیشتر آید و نصف دیگرش در جای خود باقی بماند  پیامبر ( ص ) فرمان داد : نیمه ای از آن با وضعی شگفت آور و صدائی شدید به پیامبر نزدیک شد آنچنانکه نزدیک بود به آنحضرت بپیچد باز از روی کفر و سرکشی گفتند : فرمان ده این نصف باز گردد و به نصف دیگر ملحق شود و به صورت نخستین در آید  پیامبر ( ص ) دستور فرمود : و درخت چنین کرد من گفتم : لااله الاالله ای پیامبر ( ص ) من نخستین کسی هستم که به تو ایمان دارم و نخستین فردی هستم که اقرار می کنم :  درخت با فرمان خدا برای تصدیق نبوت و اجلال و بزرگداشت برنامه و دعوتت آنچه را خواستی انجام داد اما آنها همه گفتند : نه او ساحری است دروغگو که سحری شگفت آور دارد و در سحر خویش سخت با مهارت است آیا پیامبریت را کسی جز این [ منظورشان من بودم ] تصدیق می کند ؟ [ اما ] من از کسانی هستم که در راه خدا از هیچ ملامتی نمی ترسند .

خدایا ما را از معاندان و  مغروران و لجبازان قرار مده.


اللهم عجل لولیک الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی