ورزش و تندرستی (بازدید: 831)
پنج شنبه 16/2/1389 - 11:18 -0 تشکر 198916
بدنسازی / مقایسه وزنه های آزاد در مقابل دستگاهها

مقایسه وزنه های آزاد در مقابل دستگاهها

کدام یک بهتر می باشند؟

وزنه های آزاد و دستگاهها هر یک فواید خاص خود را دارند. اما در کنار یکدیگر به جهت خدمت به اهداف یکسانی به کار گرفته می شوند. هدف از نگارش این مقاله بررسی فواید و مضرات هر یک از آنها به صورت مختصر می باشد.

دستگاهها ایمن تر هستند

چهار وضعیت عمده وجود دارد که در مورد تمرین با وزنه منجر به ایجاد صدمه می شوند:

1.در مرحله اوج تمرین، وقتی که زیر وزن سنگین آن باقی می مانید.

2.زمانی که در انتخاب سنگینی وزنه، بلندپروازی می کنید یا که در رابطه با همین مورد تقلب می کنید.

3.زمانی که وزنه به سمت خارج از مسیر ایده آل تمرینی حرکت می کند.

4. زمانی که نمی توانید تعادل وزنه را حفظ کنید.

چه از وزنه های معمولی و چه از ماشین ها استفاده کنید، دو مورد اول مشترک می باشد. اما در رابطه با استفاده از ماشین کمتر این حالت وجود دارد که مثلا به وسیله افتادن وزنه صدمه ببینید.

وقتی به استفاده از وزنه های آزاد می پردازید، حفظ تعادل و سنگینی وزنه آسان نیست، آن هم وقتی که ناگهان خود را در حین اجرای یک تکرار زیر بار سنگین وزنه می یابید. اگرچه ماشین ها اصولا ایمن تر از دمبل ها و هالتر ها هستند، ایمنی در آنها یک برآیند عظیم نیست. البته انجام لیفت با وزنه های آزاد هم خطرناک نیست. بخصوص اگر که بعد از مرحله گرم کردن به صورت صحیح انجام پذیرند.

تأثیر وزنه های آزاد در توسعه پایداری

وزنه های آزاد باعث می شوند تا به لحاظ مقاومتی در سراسر لیفت پایدار بمانید. زیرا در حین بالا و پایین بردن آنها مجبور به ایجاد تعادل در دامنه حرکت هستید؛ چه وقتی که آنها را بالا می برید و چه وقتی آنها را پایین می آورید.

البته برقراری ایجاد تعادل به هنگام وزنه زدن همیشه هم سودمند نیست. گاهی اوقات ایجاد تعادل به این منظور است که به صورت سنگین کار نکنید. اکثر مربی ها کار با هالتر را به دمبل ترجیح می دهند، زیرا به هنگام استفاده از آنها به منظور ایجاد تعادل طرفین سمت چپ و راست زیاد درگیر نمی شویم، بنابراین می توانیم به صورت سنگین تر کار کنیم.

اما اکثر افراد هالترها را به دستگاهها ترجیح می دهند. اگر به منظور اجرای تمرینها فقط از ماشینها استفاده می کنید، تأثیر پایداری که در اثر کار با وزنه به دست می آید را از دست می دهید. تعادلی که در اثر تمرین با وزنه های آزاد در مقایسه با ماشینها بدست می آید به منظور کسب عضله و قدرت فوق العاده تر است.

کار با دستگاه آسانتر است

نحوه به کار انداختن بعضی از دستگاههای مدرن می تواند کاملا پیچیده باشد. حفظ تعادل توسط دستگاهها آسانتر از وزنه های معمولی است. با دستگاه آسانتر می توان سنگینی وزنه مورد استفاده را تنظیم کرد. بدین منظور کافی است که فقط یک پین را حرکت دهید. در حالی که در رابطه با استفاده از وزنه های معمولی باید میله را پایین بگذارید و سپس وزنه های مورد نظر را کم و زیاد کنید.

وزنه های آزاد فراگیرنده تر هستند

آنها فراگیرنده تر هستند زیرا اغلب شما را در یک حرکت معین قفل می کنند. اما دستگاهها اجازه تغییر زیادی را به شما نمی دهند. گرچه گاهی اوقات می توانید موقعیت خود را تغییر دهید. وقتی از یک دستگاه استفاده می کنید، مسیر وزنه در کار با دستگاه از قبل معین شده است.

در نهایت، دستگاهها برای افراد متوسط القامت طراحی شده اند، اگر از حد معینی بلندتر باشید، غیرممکن است بتوانید به درستی از آنها استفاده کنید. گاهی هم وزنه های به کار رفته در آنها برای بدنسازانی که می خواهند سنگین کار کنند خیلی سبک است.

چرا به هر دو مورد نیاز دارید

اگر در نظر دارید تا بین دستگاهها و وزنه های آزاد انتخابی صورت دهید، آگاه باشید که اکثر بدنسازان حرفه ای، وزنه های آزا د را انتخاب می کنند. به لحاظ عقلانی این آهن های قدیمی از دیرباز در کسب حجم فوق العاده مورد قبول هستند. با تمرین کردن به وسیله وزنه های آزاد مسلما می توانید یک بالا تنه فوق العاده برای خود فراهم کنید.

به هرحال، دستگاهها هم برای به دست آوردن عضلات چهارسر رانی و ساق پاهای تأثیرگذار موثر هستند. اکثر بدنسازان با استفاده از دستگاهها بر روی این عضلات کار می کنند و به بهتر کردن آنها می پردازند. البته دستگاهها هم در رابطه با پرورش این عضلات به خوبی مجهز شده اند.

خوشبختانه در آخر مطلب قابل ذکر است که نیازی به انتخاب بین دستگاهها و وزنه ها نیست. شما به هر دو مورد آنها نیازمندید، زیرا ان دسته از تمرین هایی که با وزنه های معمولی انجام می گیرند به هیچ عنوان نمی توانند توسط دستگاهها تضعیف شوند، عکس قضیه هم صادق است.

منبع: هفته نامه البرز

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی