بهداشت و سلامت (بازدید: 4381)
سه شنبه 14/2/1389 - 16:4 -0 تشکر 198645
خار پاشنه

 

میشه اطلاعاتی راجع به خار پاشنه بذارید بهم بدید تو جواب تاپیک ؟

خار پاشنه همون درد پاشنه است ؟؟؟؟؟؟

اصلا خار پاشنه چطوری ایجاد میشه ؟

مثله میخچه هست؟

چطوری باید درمان بشه ؟

نوع کفش تو ایجاد خار پاشنه تاثیر داره؟

پیاده روی برای ایجادش اثری داره یا نه ؟

رو پا وایسادن چی ؟

 

 

 

 

 

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
چهارشنبه 15/2/1389 - 13:28 - 0 تشکر 198768

سلام ابتدا باید بگم خیلی اطلاعاتم کافی نیست تا اتونجایی که من می دونم درد کف پاشنه پا در برخی افراد وجود داره که در برخی از اونا با بررسی متوجه میشیم که خار پاشنه دارن.......درمان آنچنانی نداره فقط یه سری مسکن... البته برخی متخصصین ارتوپدی براش تجویز کورتون در موضع و نیز یه سری پاشنه بندهای طبی تجویز می کنن که بی تاثیر نیستند.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 21/2/1389 - 22:59 - 0 تشکر 199843

با سلام

 به طور کلی خار پاشنه، زایده ای استخوانی است که در استخوان پاشنه پدید می آید. مچ پای انسان مرکب از هفت استخوان می باشد که بزرگ ترین آن استخوان پاشنه بوده و تا حدودی بیشترین وزن بدن را نیز تحمل می کند و در بخش ابتدای کف پا، پیش از قوس آن قرار دارد. ساختارش نسبتا به شکل مکعب مستطیل است و در اطراف آن بست ها (رباط ها) و عضله های زیادی واقع شده اند. چنانچه در این استخوان، یک زایده خرد پدیدار گردد، دردناک شده و نهایتا راه رفتن را مختل می سازد. علل بروز این بیماری، وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پاست که به التهاب و استخوانی شدن بست های کف پا منجر می گردد و عوامل تشدیدکننده آن عبارتند از:

الف) دویدن (راه رفتن زیاد از دویدن کمتر ضرر دارد).

ب) ایستادن به مدت طولانی.

ج) چاقی.

عموما خار پاشنه، خود را با درد می نمایاند. فرد ابراز می دارد چیزی همچون سوزن درون پاشنه پاست که بر اثر فشار مثل راه رفتن، درد ایجاد می کند.

خوب همان گونه که گفته شد، عضله های فراوانی پیرامون استخوانی است که بر اثر فشار به زایده تیز استخوانی برخورد می کند و درد به وجود می آید. گهگاه با وسیع شدن زایده، درد خود به خود نیز ایجاد می گردد که در حال استراحت هم باقی هست. در برخی حالات که هنوز بیماری پیشرفت چندانی ندارد هم می تواند بدون علامت باشد.

در پی ایجاد خار پاشنه، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، فرد سعی می کند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد، در نتیجه لنگان لنگان راه می رود و این لنگش به مرور زمان، در صورت عدم درمان، موجب پیدایش ناراحتی هایی در قسمت تحتانی کمر و زانو می شود. بنابراین خار پاشنه را باید حتما مداوا کرد.

به منظور پیشگیری از تشدید بیماری یاد شده باید از پرداختن به فعالیت هایی که سبب وارد آمدن فشار پیاپی به پا می گردد خودداری کرده و از کفش های طبی با کفی مخصوص خار پاشنه پا استفاده کنید. باید در نظر داشت که چنانچه این عارضه، معالجه نشود، به خاطر لنگیدن مدام موجب مشکلاتی در بخش تحتانی کمر یا زانو می گردد.

راهکارهای درمانی

ـ یک کفی ویژه خار پاشنه پا در کفش تان بگذارید تا از فشار پا روی پاشنه کاسته شود.

ـ چنانچه کف پایتان صاف است و قوس طبیعی خودش را ندارد، از کفی های خاص به منظور حفظ قوس کف پا بهره برید.

ـ دستگاه الکتروترابی در فیزیوتراپی برای کاستن از درد و ورم بسی اثربخش است. اگر درمان با شیوه های مزبور امکان پذیر نشود، باید از عمل جراحی برای خارج کردن خار پاشنه مدد گرفت.

داروها

1ـ برای رفع درد خفیف، می شود از داروهایی چون استامینوفن یا آسپرین بهره جست.

2ـ تزریق استرویید به داخل ناحیه ملتهب به منظور تقلیل التهاب صورت می گیرد.

گفتنی است در زمانی که دچار درد شدید تا سر حد امکان روی پاشنه پا فشار نیاورید و خصوصا اگر در اوایل مداوا، اضافه وزن دارید سعی کنید از وزن تان بکاهید. بهترین اقدام، پیشگیری است. از کارها و فعالیت هایی که موجب وارد آمدن فشار پی در پی به پا می شود، بپرهیزید و سعی کنید استراحت کنید. سخن آخر این است که خار پاشنه با پوشیدن کفش راحت و با درمان حمایتی بهبود می یابد و اگر خوب نشد، نهایتا باید به جراحی روی آورد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

سه شنبه 21/2/1389 - 23:48 - 0 تشکر 199853

با سلام
به توصیه یك متخصص ارتوپد:
افراد دچار «خار پاشنه» از ایستادن‌های طولانی مدت امتناع كنند
بیماران مبتلا پاهای خود را در آب ولرم ماساژ دهند


« خارپاشنه التهاب حاد یا مزمن فاسیای كف پا است كه به شكل برجستگی كف پا (اسپور) در قسمت داخلی استخوان پاشنه بروز می‌كند و در رادیوگرافی نیمرخ پاشنه، قابل مشاهده است.»

دكتر محمد فكور، متخصص ارتوپد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان - گفت:« در مراحل اولیه، بیمار از درد كف پا در اثر ایستادن‌های طولانی مدت و در مراحل پیشرفته به علت كشش تكراری فاسیای كف پا شكایت دارد.»

وی افزود:« بیماری در ابتدا با درد شدیدی كه منجر به لنگش می‌شود همراه است، اما به تدریج در اثر راه رفتن درد كمتر می‌شود و دوباره با ایستادن‌های طولانی مدت درد شدت اولیه خود را پیدا می‌كند.»

این عضو هیئت علمی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز با اشاره به طول دوره درمان بین سه هفته تا سه ماه گفت:« بیمار باید از سرپا بودن طولانی مدت به نحو مقتضی امتناع كند. افراد چاق، وزن خود را كاهش دهند و از كفش‌های دارای پد اسفنجی استفاده كنند. البته داروهای ضد التهاب استروئیدی در درمان این بیماری موثر است.»

فكور با تاكید بر استفاده از گرما درمانی گفت:« افراد مبتلا به خار پاشنه روزانه سه دفعه پاشنه پا را در آب ولرم ماساژ دهند.»

این متخصص ارتوپد با بیان این كه بهبود بیماری در ابتدای دوره درمان آهسته است و سپس سرعت پیدا می‌كند، توضیح داد:« افراد مبتلا از كفش یا روفرشی با پاشنه سه تا چهار سانت و در صورت داشتن كمر درد از پاشنه اسفنجی كش‌دار در منزل و قراردادن پد اسفنجی در كفش برای خارج از منزل استفاده كنند.»

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی