ایران سرای من (بازدید: 1806)
يکشنبه 12/2/1389 - 17:5 -0 تشکر 198347
امامزادها در طالقان

با عرض سلام خدمت دوستان تبیانی...

اولین بحثم رو در انجمن "ایران سرای من" با معرفی امام زاده های مدفون در شهرستان طالقان،شروع می کنم.

 

ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

يکشنبه 12/2/1389 - 17:5 - 0 تشکر 198348

بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم علی (ع)
آن حضرت از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس (ع) است.بقعه ایشان در محوطه اى در منطقه سرسبز و مشجر در روستاى تکیه ناوه طالقان در فاصله 55 کیلومترى شهرستان کرج واقع شده است . قدمت بقعه به عصر صفویه باز مى گردد .این بقعه داراى ضریحى چوبى مربوط به 200 سال قبل بوده که یک ضریح فلزى نیز به آن ضمیه شده است .بنای امامزاده داراى گنبدى مخروطى شکل است و اخیرا مورد مرمت قرار گرفته است.پوشش داخلى گنبد سفید کارى و ازاره آن از سنگ است .در این بقعه زائر سرایى جهت رفاه زائرین احداث شده است

­بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم (ع)
وی از نوادگان امام موسى کاظم (ع) است .این امامزاده در مرکز روستای کشرود طالقان در منطقه اى کوهستانى با درختان انبوه و کهنسال واقع شده است .بناى آن منفرد وفاقد الحاقات است . این بنا فاقد گلدسته است ولی داراى گنبدى مخروطى مطابق با وضعیت معمارى منطقه است که مورد مرمت وباز سازى نیز قرار گرفته است .همچین گورستانى پیرامون امامزاده وجود دارد .این امامزاده داراى امکانات اولیه رفاهى و آب و برق نیز هست.مرمت این بناى تاریخى به قرن هفتم یا هشتم هجرى باز مى گردد.

بقعه متبرکه امامزاده زکریا(ع)
نسب ایشان به امام موسى کاظم (ع) مى رسد. امامزاده در منطقه ای کوهستانى در جنوب روستاى میراش در 11 کیلومترى غرب شهرک (مرکز طالقان )و در محوطه اى حدود 4000 متر مربع واقع شده است .این بقعه داراى ضریح چوبى است که ارزش تاریخى دارد .گنبد آن مطابق معمارى محلى رک (مخروطی)و فاقد گلدسته است . جنب بقعه مسجدى احداث گردیده که فضاى سبز مناسبى نیز به آن اضافه شده است .این بقعه جزو آثار تاریخى به شمار مى آید و مربوط به هفتم یا هشتم هجرى است


بقعه متبرکه امامزاده سید علاءالدین (ع)
وی از نوادگان امام موسى کاظم (ع) است .بقعه امامزاده اورازان مدفن سید علاء الدین (ع) برادر سید ضیاءالدین است که در روستاى خچیره مدفون است .ظاهرا پس از تعقیب این دو برادر توسط خوارج ،آن دو از یکدیگر جدا شده و سید ضیاء الدین به روستاى خچیره وسید علاء الدین به اورازان رفته و در این مکان مدفون شده اند .بنا فاقد الحاقات جانبى و گلدسته است و قبرستانى در بخشى از محوطه امامزاده قرار دارد .

بقعه متبرکه امامزاده سید ضیاء الدین (ع)
او از نوادگان امام موسى کاظم (ع) است .این بقعه در منطقه کوهستانی روستاى خچیره طالقان در فاصله 500 مترى ضلع جنوبى رودخانه شاهرود و میان دو کوه که منظره اى بسیار زیبا را تداعى مى کند قرار گرفته است.او در زمان حیات خود به عنوان فردى با ایمان و با تقوا شهرت داشته است .بناى این امامزاده فاقد گلدسته و داراى گنبد است و کتابخانه اى کوچک ،وضو خانه و 3 زائر سرا دارد.همچنین کف سراسر امامزاده موزائیک و بالاى آن گچ کارى شده است .قدمت اولیه بنا به قرون هفتم وهشتم هجرى باز مى گردد.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

يکشنبه 12/2/1389 - 17:7 - 0 تشکر 198349

بقعه متبرکه امامزاده مهراب (ع)
امامزاده مهراب یا مسعود (ع)از نوادگان امام موسى بن جعفر (ع) است .این بقعه که در منطقه کوهستانى روستاى کشرود طالقان واقع گردیده فاقد گلدسته و گنبد است .مسجد چهارده معصوم ضمیمه این بقعه شده است.این امامزاده داراى ایوان اصلى و شبستان است و قدمت اولیه آن به قرن دهم ویازدهم هجرى باز مى گردد.گورستان عمومى پیرامون آن قرارد دارد .بقعه دارای فضاى سبز مناسب است.

بقعه متبرکه امامزادگان موسى وسلیم(ع)
این امامزادگان یکى موسى از اعقاب امام محمد تقى (ع) و دیگری سلیم از احفاد امام جعفر صادق (ع) است.این بقعه در روستاى آسفاران و در منطقه کوهستانى طالقان در محوطه اى حدود 3000 متر با زیر بنای 100 متر مربع واقع شده است .بناى اولیه بقعه متعلق به قرن هفتم یا هشتم هجرى و حرم آن داراى ضریحى چوبى است و گنبد آن اخیرا مورد مرمت قرار گرفته است .جنب بقعه مسجدى احداث گردیده و داخل حرم مرمت و سفید کارى شده است .پیرامون بقعه را قبرستان عمومى با انبوه درختان تنومند و بلند در بر گرفته است .بنا فاقد الحاقات جانبى است ولى از امکانات اولیه و آب و برق برخوردار است .

بقعه متبرکه امامزاده میر سعید (ع)
این بقعه متعلق به قاضى میر سعید بن سید علاالدین الحسینى از نوادگان امام محمد باقر (ع) است.این بقعه در یکى از زیباترین مناطق کوهستانى طالقان در ضلع غربى روستاى حسنجون و سید آباد و در حدود 20 کیلو متری طالقان که بسیار سر سبز و خوش آب و هواست واقع شده است.این امامزاده فاقد گلدسته،داراى گنبد و همچنین سنگ قبرى است که طبق نوشته روى آن ،ایشان در سال 926 هجرى قمرى مى زیسته است.بنا با مساحتی حدود 120 متر مربع فاقد الحاقات جانبى است و در بخشى از محوطه گورستان عمومى قرار گرفته است .ساختمان امامزاده داراى تسهیلات اولیه و آب و برق است .تاریخ اولیه بنا به قرن نهم و دهم هجرى باز مى گردد.

بقعه متبرکه امامزادگان محمد باقر وسید اسماعیل (ع)
وی از نوادگان حضرت موسى کاظم (ع) است .جزینان در منطقه ای کوهستانى از توابع شهرستان طالقان واقع شده است .بقعه داراى زیر بنایى حدود 100 متر ،گنبدى گلى و رک و فاقد گلدسته و دیگر الحاقات جانبى و ضریح آن چوبى است . این امامزاده جزو آثار به ثبت رسیده است و قبرستانى عمومى در بخشى از محوطه آن قرار دارد .ساختمان امامزاده داراى امکانات اولیه و آب و برق است .

بقعه متبرکه امامزاده هارون (ع)
امامزاده هارون بن موسى جعفر (ع) ششمین فرزند امام هفتم (ع) است .در شرح حال ایشان آمده که در سال 160 هجرى در مدینه متولد شده و در سال 211 هجرى دار فانى را وداع گفته و در روستاى جوستان طالقان مدفون گردیده است .بقعه در 1000 محوطه اى حدود متر که پیرامون آن را درختان کهنسال بلند فرا گرفته واقع شده است .این بقعه داراى امکانات رفاهى و کتابخانه اى مجهز و زائر سراست.و هم اکنون در حال مرمت و باز سازى . است

بقعه متبرکه امامزاده یوسف (ع)
وی یکى از فرزندان امام موسى کاظم (ع) به شمار مى رود .بنای بقعه ایشان در منطقه اى کوهستانى در روستاى وشته طالقان که به بادامستان نیز معروف است ، در فاصله 144 کیلومترى شهر کرج واقع گردیده و پیرامون آن را درختان بادام فرا گرفته است .از نظر معمارى ،این بنا منفرد و بدون الحاقات و فاقد ضریح و گلدسته است .قدمت بقعه به دوره صفویه باز می گردد . گنبد آن مخروطى یا رک و با کاشیهاى متاخر آبى رنگ کاشیکاری شده است  .اخیرا این بقعه مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است .

 منبع :  www.al-shia.com

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

يکشنبه 12/2/1389 - 17:9 - 0 تشکر 198350

یه معرفی کوچک هم از طالقان براتون می ذارم که بیشتر با این شهرستان آشنا بشید.

طالقان منطقه‌ای ییلاقی در میان رشته کوه البرز و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران است. هم اکنون در تقسیمات کشوری، طالقان یکی از بخشهای استان تهران است. طالقان از حدود ۸۰ روستا تشکیل شده است. مساحت منطقه طالقان حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع است ودر ۳۶ درجه و ۱۲ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۴۷ دقیقه طول شرقی، در شمال غرب شهر تهران قرار دارد. طالقان از سه بخش پایین طالقان، میان طالقان، و بالا طالقان تشکیل شده‌است.

جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی

* منزل آیت الله طالقانی در گلیرد و یادمان درویش عبدالمجید طالقانی در مهران از آثار دیدنی و تاریخی و فرهنگی طالقان به شمار می‌آیند.
* از دیگر آثار و بناهای تاریخی طالقان - مصون مانده از آسیبهای طبیعی - میتوان به برخی قلعه‌ها، امامزاده‌ها، مقابر، حمام‌ها و آسیاب‌های آبی اشاره کرد.
* بقعه ی شیخ حسین الهی معروف به جد بزرگوار در روستای دیزان ،جنب مسجد آیت الله شیخ مرتضی دیزانی
* ارژنگ قلعه در میناوند، قلعه منصور و قلعه کیقباد در شمال هرنج، قلعه دختر در گته ده، قلعه پراچان و قلعه فالیس، امامزاده هارون در جوستان، شاه محمد حنیفه در کرکبود، امامزاده زکریا در میراش، امامزاده ابراهیو در در تکیه ناوه و نیز امام زاده‌های روستای‌های سید آباد، اورازان، کش، کشته رود، کلاه رود، اسفاران، خچره، بقعه میر در وشته، و مقبره پیران در دیزان، مهران، گته ده و اوانک، بقایای آسیاب‌های آبی در برخی از روستاها و نیز آثار نهر بزرگ انتقال آب از طالقان به قزوین در امتداد قله‌های رشته کوه‌های جنوبی طالقان، بسیار دیدنی است.
* حمام قدیمی دیزان-قلاسی-آقای باغ-هفت قلای سی-قلا یاک-طاقی لایه(ساعت آفتابی اهالی روستا) در روستای دیزان.
قلعه ارژنك در بالای قله قلادوش واقع در میناوند.

منبع:سایت سازمان مردم نهاد طالقان

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

يکشنبه 12/2/1389 - 17:17 - 0 تشکر 198352

تصـــــــــــــــــــــــــاویر

    از فرصت استفاده می کنم و عکس ها یی از مناظر این شهرستان رو در اختیارتون قرار می دم


منظره طالقان

منظره طالقان

منظره طالقان

منظره طالقان

منظره طالقان

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی