انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 2543)
يکشنبه 5/2/1389 - 22:47 -0 تشکر 197349
*شیمی در زندگی چه نقشی دارد؟*

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب به تمام شیمی دان ها و شیمی خوان های انجمن دانش آموزی!

خیلی از شما (سوتفاهم نشه)وقتی شروع میكنید درس شیمی را بخوانید تا مفهوم یك مطلب را زود متوجه نمیشید شروع میكنید به بد گفتن از شیمی !

اما شما وقتی كتاب شیمی سال دوم دبیرستان را میخوانید كه مقدمه ای از علم بیكران شیمی است خیلی از پدیده های طبیعت را میتوانید توجیه كنید .

من در ادامه بحث به چند مورد از این پدیده ها اشاره میكنم و ادامه كار را به شما دوستان عزیز واگذار میكنم!

یادتون نره !!!!!!!!!!!!

موفق و موید باشید

یا حق.

يکشنبه 5/2/1389 - 22:51 - 0 تشکر 197350

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

بریم سراغ معرفی پدیده های جذاب شیمی در زندگی روزانه.


توان گاو در تولید برق برای میلیون ها نفر
بر طبق گزارش چاپ شده از طرف موسسه ی فیزیک
`Letters Research Environmental `
کود دامی به عنوان یک منبع سوخت تجدید پذیر خانگی توانایی تولید برق کافی برای مصرف بیش از ٣ درصد ساکنان آمریکای شمالی را دارد ضمن آن که نشر گازهای گلخانه ای را به طور چشم گیری کاهش می دهد.
اگر کود حیوانی به طور طبیعی تجزیه شود، دو گاز گلخانه ای نیترو اکسید(NO) و متان(CH4) را منتشر می کند. نیترو اکسید هواکره را ٣١٠ برابر و متان ٢١ برابر بیش از کربن دی اکسید گرم می کنند.
این در حالی است که تجزیه ی غیر هوازی کود به تولید زیست گاز مینجامد که جایگزین مناسبی برای سوخت فسیلی است.
میلیون ها دام موجود در ایالات متحده ی امریکا می توانند در حدود ١٠٠ بیلیون کیلو وات بر ساعت برق را که برای میلیون ها خانه و اداره کافی است تامین کنند.

يکشنبه 5/2/1389 - 22:56 - 0 تشکر 197351

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم


تولید سخت ترین ماده جهان با استفاده از فناوری نانو

پژوهشگران موفق شده اند در آزمایشگاه و با استفاده از فناوری نانو و ذره های کربن، ماده ای با سختی بالاتر از الماس تولید کنند. به گزارش پایگاه اینترنتی «نیو ساینتیست» ماده ی جدید به نام «E.C.N.R» با فشردن و گرما دادن نوعی از مولکول های کربن به نام کربن-60 تولید شده است. مولکول کربن-60 از 60 اتم کربن با ساختارهای پنج و شش ضلعی و مشابه توپ فوتبال تشکیل شده است و به خودی خود ماده ی بسیار سختی به شمار می آید.


تصویر (کربن -60)

دانشمندان دانشگاه «بیروث» آلمان با فشردن مولکول های کربن-60 در فشار 200 اتمسفر و گرم کردن آن تا دمای 2226 درجه سلسیوس موفق به تولید سخت ترین ماده ی جهان شده اند. ماده «E.C.N.R» ٣.٠ درصد از الماس سخت تر و تحمل آن در برابر فشار از تمامی مواد شناخته شده ی موجود در جهان بیش تر است. این ماده با قابلیت تحمل دماهای بسیار بالا برای حفاری های بسیار عمیق یا صیقل دادن موادی که خود ساینده مواد معمولی هستند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. ماده «E.C.N.R» به صورت انبوه قابل تولید است و احتمالاً در آینده نزدیک در صنایع مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

يکشنبه 5/2/1389 - 22:58 - 0 تشکر 197353

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم


تاثیر پوست مرکبات در تمیز کردن آب کثیف صنایع

 فاضلاب های رنگی صنعتی یک مساله ی جدی زیست محیطی هستند که باعث می شوند نور خورشید به گونه های گیاهی موجود در آب نرسد. امروزه، دانشمندان کشف کرده اند که پوست مرکبات می تواند جهت حذف رنگ های اسیدی از فاضلاب صنعتی مفید باشد. مطالعات آزمایشگاهی مشخص کرد که پوست مرکبات توانایی جذب مواد رنگی موجود در محلول های آبی را دارد.
پوست مرکبات به عنوان یک منبع ارزان قیمت، طبیعی و فراوان جهت پاک کردن آلودگی های رنگی آن ها می تواند استفاده شود.

يکشنبه 5/2/1389 - 22:59 - 0 تشکر 197355

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم


تهران تنها پایتخت بدون فاضلاب
یه گفته روزنامه ایران آب جنوب تهران به __
یون نیترات(_NO3) آلوده__ است. میزان آنیون نیترات موجود در آب اگر بیش از ۵۰ میلی گرم در لیتر باشد، عوارض بهداشتی بویژه برای افراد آسیب پذیری چون زنان باردار و کودکان شیرخواره خواهد داشت. ( در عین حال کارشناسان بر این باورند که یون نیترات می تواند موجب بیماری سرطان در بخش های گوناگون دستگاه گوارش شود.)جوشاندن آب موجب ازبین رفتن این آلودگی نمی شود. مسوولان برای رفع این مشکل معمولا آب چاه های آلوده به یون نیترات را از مدار خارج می کنند یا (به منظور رقیق کردن آن) آب چاه آلوده را با آب چاه غیر آلوده مخلوط می کنند.
گفتنی است که ۳۰ درصد آب تهران از چاه ها و ۷۰ درصد از سدهای اطراف تهران تامین می شود (روزنامه سرمایه).
.

يکشنبه 5/2/1389 - 23:0 - 0 تشکر 197356

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم``جست و جو در پایگاه اینترنتی گوگل هوا را آلوده می کند``

نتایج جالب توجه بررسی های جدید نشان می دهد که انجام دو جست و جو در پایگاه اینترنتی گوگل از یک رایانه ی خانگی می تواند به همان اندازه کربن‌ دی‌اکسید (CO2) تولید کند که جوشاندن آب در یک کتری الکتریکی تولید خواهد کرد.

مطالعه ی پژوهشگران نشان می‌دهد که مقدار کربن‌ دی‌اکسید ۷ گرم برای هر جست و جو ‌است.
این میزان کربن‌ دی‌اکسید از برق مصرفی در مراکز اطلاعاتی گوگل در سرتاسر جهان ناشی می شود.
گوکل در وبلاگ خود زمان پاسخگویی به هر جست و جوی ساده را ۰/۲ ثانیه اعلام کرده‌است که در این زمان ۰/۰۰۰۳ کیلووات برق برای هر جست و جو مصرف می‌شود. برای تولید این میزان برق نیز تنها ۰/۲ گرم کربن دی‌اکسید تولید می‌شود.
هم چنین گوگل در بیانیه ای در پاسخ به این مطالعه می‌گوید:‌` ما در سال ۲۰۰۷ مجمعی را ایجاد کردیم که هدف آن نصف کردن انرژی مصرفی برای پردازش‌ها تا سال ۲۰۱۰ است. با رسیدن به این هدف هر سال ۵۴ میلیون تن مصرف گاز کربن‌ دی‌اکسید برای مصارف پردازشی ما کاسته می‌شود.

يکشنبه 5/2/1389 - 23:2 - 0 تشکر 197357

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

ساخت تله‌های خوشبو و وسوسه‌انگیز برای مگس‌های خانگی!


دانشمند‌ان وسیله‌ای خوشبو با كارایی بیش تر برای به دام انداختن مگس‌های خانگی ابداع كردند.

مگس‌های خانگی احتمالا در كنار انسان‌ها تكامل یافته‌اند و در همه جای كره ی زمین بجز قطب شمال یافت می‌شوند. آن ها هم در فاضلاب ها و سرویس‌های بهداشتی و هم در رستوران ها و كنار غذاها می‌گردند و نه تنها ایجاد مزاحمت می‌كنند، بلكه در عین حال عامل بروز بیماری های مختلف و حتی خطرناك نیز هستند.

در حال حاضر مهم ترین روش برای به دام انداختن این حشره ها استفاده از دام‌هایی است كه با ایجاد بوی گوشت یا بوهای دیگر مگس را به سمت خود جلب می‌كنند. اما این تله‌ها اغلب برای انسان ها بویژه در فضای محدود اتاق بسیار نامطبوع و بدبو است.
به تازگی دانشمندان موفق به ساخت تله‌های جدیدی شده اند که با استفاده از دسته ای از تركیب های طبیعی كه مگس‌ها نمی‌توانند در مقابل آن دوام بیاورند و به سمت آن جلب می شوند. این مواد رایحه خوبی دارند و برای انسان آزار دهنده هم نیستند. این تركیب از هفت اسید و تركیب آلی طبیعی ارزان و در دسترس تشکیل شده است كه در برخی از غذاهایی مورد پسند مگس‌های خانگی یافت می‌شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی