انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 858)
شنبه 4/2/1389 - 14:34 -0 تشکر 197091
ایمان به خدا

ایمان به خدا

اشوی محبوب ،

 

آیا به خدا ایمان دارید ؟

من به ایمان آوردن باور ندارم . نخست این باید فهمیده شود .

هیچكس از من نمی پرسد : « آیا به خورشید ایمان داری ؟ آیا به ماه ایمان داری ؟ » هیچكس آن سؤال را از من نمی پرسد . با میلیونها نفر دیدار كرده ام ، و برای سی سال به هزاران پرسش پاسخ گفته ام . هیچكس از من نپرسید : « آیا به گل رز ایمان داری ؟ » نیازی وجود ندارد . تو می توانی ببینی : گل رز آنجاست یا آنجا نیست . فقط اوهام ، نه حقایق ، باید ایمان آورده شوند .

خدا بزرگترین توهمی است كه بشر خلق كرده است . از این رو تو باید به او ایمان بیاوری . و چرا انسان چنین توهمی از خدا خلق كرده است ؟ باید نیازی درونی وجود داشته باشد . من آن نیاز را ندارم بنابراین پرسشی وجود ندارد . اما بگذار برایت توضیح دهم كه چرا مردم به خدا ایمان دارند .

یكی از چیزهای مهم كه باید فهمیده شود درباره ی ذهن انسان است ذهن همیشه در جستجو ی معنا در زندگی است . اگر معنایی وجود نداشته باشد ، ناگهان به تو این احساس دست می دهد كه اینجا چه می كنی ؟ كه برای چه زندگی می كنی ؟ چرا نفس می كشی ؟ و چرا فردا صبح دوباره باید از خواب بلند شوی و همان كارهای تكراری را انجام دهی - - چای ، صبحانه ، همان همسر ، همان بچه ، همان بوسه ی ساختگی به همسر ، و همان اداره ، و همان كار ، و عصر می آید ، و بی حوصله ، بی نهایت بی حوصله ، به خانه باز می گردی - - چرا این كارها را می كنی ؟ ذهن یك پرسش دارد : آیا در همه ی این كارها معنایی وجود دارد ، یا تو صرفاً یك زندگی گیاهی را انجام می دهی ؟

بنابراین در جستجوی معنا بوده است .

او توهم خدا را خلق كرده تا نیازش را به معنا برآورده كند . بدون خدا ، جهان تصادفی می شود . دیگر آفرینش خدای خردمندی كه آن را برای رشد تو آفریده وجود نخواهد داشت ، برای ترقی تو ، یا برای چیزی . بدون خدا - - خدا را حذف كن و جهان تصادفی است ، بی معنی . و ذهن برای زندگی بدون معنا ،‌صلاحیت لازم را ندارد ، بنابراین تمام انواع توهمات را آفریده است - - خدا ، نیروانا ،‌بهشت ،‌فردوس ،‌ زندگی دیگر پس از مرگ – و كل سیستم را می سازد . اما این یك توهم است ، برای برآوردن یك نیاز معین روانی .

من نمی توانم بگویم : « خدا وجود دارد . » من نمی توانم بگویم : « خدا وجود ندارد » از نظر من پرسش نا مربوط است . آن پدیده ای خیالی است . كار من كاملاً متفاوت است .

كار من به بلوغ رساندن ذهن توست آن چنانكه بتوانی بی هیچ معنایی زندگی كنی ،‌ و هنوز به زیبایی .

معنای یك گل رز چیست ؟ یا یك ابر شناور در آسمان ؟ معنایی وجود ندارد اما زیبایی شگرفی وجود دارد . معنایی وجود ندارد . رودخانه جاری است اما سرشار از شادی و لذت است ،‌ نیازی به معنا وجود ندارد . و تا مگر اینكه یك انسان قادر باشد بدون معنا خواستن زندگی كند ، لحظه به لحظه ،‌به زیبایی ،‌ با وجد ،‌ اصلاً برای هیچ نیازی ..... فقط نفس كشیدن كافی است . چرا باید بخواهی برای چه ؟ چرا از زندگی یك تجارت ساخته ای ؟ آیا عشق كافی نیست ؟ می خواهی بپرسی كه معنای عشق چیست ؟ و اگر معنایی در عشق نیست ، پس حتماً زندگی تو بی عشق می شود .

تو پرسش اشتباهی را پرسیده ای . عشق برای خودش كافی است ؛ نیازی به هیچ معنای دیگری برای زیبا ساختن آن نیست ، یك شادی . پرندگان در صبح آواز می خوانند ... معنای آن چیست ؟ كل هستی ، از نظر من بی معنی است . و هرچه بیشتر در سكوت فرو می روم و با هستی هماهنگ می شوم ، بیشتر روشن می شود كه نیازی به معنا نیست . آن همانگونه كه هست كافی است .

توهمات را خلق نكن . زمانی كه توهمی را خلق می كنی باید هزار و یك توهم دیگر را بیافرینی تا از آن توهم اصلی پشتیبانی كنند ، زیرا در واقعیت پشتیبانی ندارد .

برای مثال : مذاهبی وجود دارند كه به خدا باور دارند ، و مذاهبی وجود دارند كه به خدا باور ندارند . پس خدا برای مذهب یك ضرورت نیست . بودیسم خدا را باور ندارد ، جینیسم خدا را باور ندارد . پس تلاش كن درك كنی ، زیرا در غرب آن یك مشكل است . شما فقط از سه مذهب كه همگی در یهودیت ریشه دارند آگاهی دارید : مسیحیت ، یهودیت و ....

همه ی آنها خدا را باور دارند . پس تو از بودا آگاه نیستی . او هرگز خدا را باور نداشت .

من گفته ی اچ جی ولز را در مورد بودا به یاد آوردم . او گفته : « او بزرگترین شخص بی خدا است ، و با این حال بزرگترین با خدا . » یك شخص بی خدا ،‌ و با خدا ؟ فكر می كنی تناقضی وجود دارد ؟ تناقضی وجود ندارد . بودا هرگز خدا را باور نداشت ، نیازی وجود نداشت . ماهاویرا خدا را باور نداشت ، اما زندگی اش همچون خدایان بود ...

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی