انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 361)
جمعه 3/2/1389 - 22:38 -0 تشکر 197010
سال‌روز شكست‌آمریكا در طبس

با سلام

 پنجم اردیبهشت 1359 یكی از روزهای حساس و سرنوشت ساز و به یادماندنی در تاریخ ایران اسلامی است. در این روز بزرگ یك باردیگر خداوند قهار به یاری ناخدای انقلاب آمد, چرا كه خود در قرآن شریفش فرموده: «ان تنصرواالله ینصركم ویثبت اقدامكم» و وعده او تخلف ناپذیر است. در این باره به چند نكته مهم اشاره می شود:


1) راز ورمز انقلاب اسلامی
راستی یكی از نكات برجسته و به عبارت دیگر راز ورمز پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی چه می تواند باشد به نظر حقیر بدون شك این راز مهم دست عنایت و قدرتمند الهی است كه همواره حامی این ملت بزرگ بوده و انشاالله در آینده نیز خواهد بود. كافی است نگاهی گذرا به اقدامات خصمانه دشمنان انقلاب اسلامی كه در راس آنها, آمریكای جنایتكار قرار دارد, بیندازیم و به عمق كینه آنها پی برده و از طرف دیگر دست قدرت الهی را به وضوح مشاهده نمائیم. «نقشه تجزیه ایران, اعمال فشارهای اقتصادی, حمایت از گروههای ضدانقلاب داخلی, طراحی كودتای نوژه, تشویق و تحریك عراق به آغاز جنگ با ایران, حمله به سكوهای نفتی و كشتیهای تجاری و نظامی ایران, تحریم تسلیحاتی, سرنگونی هواپیمای مسافربری (وكشته شدن بیش از 290 نفر از مسافرین بیگناه), ایجاد جنگ روانی, ادعای حمایت ایران از تروریسم, متهم كردن ایران به نقض حقوق بشر, ادعای تلاش ایران برای دستیابی به سلاحهای هسته ای, تخصیص بودجه جهت براندازی نظام اسلامی و دهها توطئه دیگر كه هر كدام از آنها می توانست هر حكومتی را ساقط كند, از این جمله اند. اما علی رغم این همه توطئه, نظام اسلامی با اقتدار به سوی ثبات و پیشرفت گام برداشته و چشم جهانیان را خیره كرده است. یكی دیگر از دسیسه های دشمن, حمله مستقیم نظامی به ایران اسلامی در صحرای طبس بود. حال باید دید منظور از این حمله چه بوده است


2) هدف از حمله نظامی آمریكا به طبس
در این مختصر, مجال پرداختن به ابعاد گسترده این حادثه مهم تاریخی نیست و لذا بصورت مجمل به تشریح موضوع می پردازیم.
از همان آغاز تسخیر لانه جاسوسی آمریكا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره), دولت آمریكا دست به اقدامات گسترده سیاسی و همچنین تمهیدات نظامی زد, ناوگان نظامی خود را به خلیج فارس اعزام و وانمود كرد كه آماده است تا هرلحظه به ایران حمله كند. آنها در حقیقت با یك تیر دو نشان را مورد هدف قرار دادند, آزادی گروگانها و در كنار آن براندازی نظام نوپای اسلامی, كه هدف اخیر از اولی مهمتر بود چرا كه می خواستند به آزادیخواهان و ملل مستضعف جهان گوشزد كنند كه قدرت عملیات نظامی آمریكا در دنیا بی نظیر است و لذا هركس در هر جای این كره خاكی بخواهد برخلاف میل ایالات متحده حركت كند محكوم به فناست.
كارتر «رئیس جمهور وقت آمریكا» در این رابطه می گوید: «من می خواهم به محض آزاد شدن افرادمان, ایرانیها را تنبیه كنم, واقعا به آنها ضربه زنم, آنها باید بدانند كه نمی توانند ما را به بازی بگیرند.» (1)
و «مایلز كاپلند» از دست اندركاران سابق دستگاه اطلاعاتی آمریكا و همكار روزولت در كودتای 28 مرداد 32 در ایران, می گوید: «هدف از تهاجم طبس, تنها آزادی گروگانها نبود, بلكه كودتا برای سرنگونی رژیم ایران, هدف اصلی این عملیات بوده است.» (2)

3) شرح مختصر واقعه طبس
آمریكائیها پس از مهیا نمودن تمام امكانات, تجهیزات نظامی, طرح و نقشه های پیچیده, هماهنگی با هم پیمانان جهانی و منطقه ای و عوامل داخلی, برپایی رزمایشهای متعدد و خلاصه با درنظر گرفتن تمام ریزه كاریهای مربوط به این عملیات, بالاخره در شب 5 اردیبهشت 1359 با تعدادی بالگرد و هواپیمای نظامی و 90 نفر كماندوی ورزیده و آموزش دیده و با تجهیزات كامل وارد خاك ایران شده و در صحرای طبس فرود آمدند.
آنها قصد داشتند پس از استراحت و تجدیدقوا در طبس بوسیله بالگرد در زمین فوتبال استادیوم ورزشی شهید شیرودی تهران فرود آمده و با كمك گروههای ضدانقلاب كه از قبل آماده شده بودند در یك زمان به دو مركز نگهداری جاسوسان آمریكایی حمله كنند و سپس گروگانها را آزاد كرده و در ادامه با بمباران شدید مراكز حساس كشور به ماجراجویی خود تداوم بخشند امالله
اما, در همان بدو امر با شكستی خفت بار مواجه گردیدند, چرا كه آنها در محاسبات خود علی رغم درنظر گرفتن همه نكات, یك نكته اساسی را فراموش كرده بودند و آن چیزی نبود جز دست قدرت الهی, همان كه از طریق طوفان شن بصورت اعجازگونه به كمك ناخدای انقلاب اسلامی و ملت ایران آمد و دانه های شن مانند سنگ ریزه های الهی در جریان نابودی اصحاب فیل بر سر عقابهای آهنین آمریكایی فرود آمده و طومار ننگینشان را درهم پیچید و آنان با برجای گذاشتن 9 نفر از جنازه های سوخته شده سربازان و همچنین لاشه های منهدم شده هواپیما و بالگردهای خود, فرار را بر قرار ترجیح دادند و این حادثه چیزی بیشتر از یك لكه ننگ در تاریخ مملو از جنایات آمریكا باقی نگذاشت.


4) یادی از شهید این حادثه محمد منتظر قائم
پس از اطلاع از حادثه, شهید منتظر قائم با تعدادی از برادران سپاه یزد ماموریت یافتند تا موضوع را بررسی نمایند. ساعت 5 بعدازظهر آن روز به منطقه رسیدند, آنها به هنگام ورود موفق شدند از درون برخی هواپیماها و بالگردهای متجاوزین كه در محل بجا مانده بود, اسناد و گزارشهای محرمانه و فوق العاده مهمی را بدست آورند. براین اساس به دستور بنی صدر خائن «رئیس جمهور وقت» چند جنگنده نیروهای هوایی, هواپیماها و بالگردهای سالم بجامانده از تروریستهای آمریكایی را در منطقه بمباران كردند كه در این حادثه شهید بزرگوار و شجاع, سردار محمد منتظر قائم به شهادت رسید.


5) مسجد شكر
در پایان باردیگر باید خدای انقلاب را شاكر باشیم ـ كه صدالبته شاكریم ـ و به همین مناسبت در محل سقوط هواپیما و بالگردهای آمریكایی, مسجدی به همت مردم و مسئولین نظام و با مدیریت پاسداران غیور این خطه, توسط دلاوران تیپ الغدیر در حال ساخت است كه به شكرانه این موهبت الهی ـ شكست آمریكا ـ و با اشاره رهبر معظم انقلاب آنرا مسجد شكر نام نهاده اند. باشد تا این بنا برای همیشه در دل كویر برای نسلهای آینده باقی بماند و مردم, شكرگذار خدای انقلاب باشند. خداوند روح پرفتوح ناخدای انقلاب و شهید این حادثه بزرگ را با شهدای كربلا محشور فرماید.
محمدتقی حیدری
1) برژینسكی «سقوط شاه, جان گروگانها و منافع ملی» ترجمه منوچهر یزدانیار «تهران. كاوش. 1362» ص 95
2) جلویتو كیه زا «هدف, تهران, تهاجم كارتر و وقایع پشت پرده» ترجمه هادی سهرابی «تهران. نشر نو1362» ص 136

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

شنبه 4/2/1389 - 21:8 - 0 تشکر 197171

سلام

بنظر من ما اگه بخوایم روزایی که امریکا ازمون شکست خورده رو جشن بگیریم باید هر روز جشن بگیریم

بهاری باشید...

خب چيزي به ذهنم نميرسه..!
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی