انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 3549)
جمعه 3/2/1389 - 19:16 -0 تشکر 196973
عکس/شجریان همه را غافلگیر کرد

 همایون شجریان همه را غافلگیر کرد

همایون شجریان در اولین شب کنسرت گروه «همنوازان حصار» همان قطعاتی را خواند که قولشان را داده بود.

به گزارش خبرآنلاین، اولین اجرای کنسرت همایون شجریان و گروه «همنوازان حصار» دوشنبه 30 فروردین در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

همایون شجریان این بار هم با علی قمصری، آهنگساز جوان همراه شد تا قطعاتی را با گروه «همنوازان حصار» اجرا کند. همه 3000 بلیت این کنسرت ظرف چهار ساعت به فروش رفت و علی رفیعی، مدیر برگزاری کنسرت‌های شرکت دل‌آواز خبر تمدید این کنسرت را اعلام کرد. البته به خاطر همزمانی با کنسرت دیار مهر، ادامه کنسرت همایون شجریان در سالن 600 نفره حوزه هنری طی دو شب برگزار می شود.

«همنوازان حصار» شب اول اجرایشان را در حالی اجرا کردند که سالن همایش‌های میلاد پر از جمیعت بود. جمعیتی که بخشی از آن‌ها به خاطر مسائلی که در هنگام ورود به پارکینگ برایشان پیش آمده بود. کمی عصبی بودند.  

این بار هم مثل همیشه ورود آنان که بلیت نداشتند حتی به محوطه پارکینگ سالن هم ممنوع بود، اما این بار نگهبانان حتی به خبرنگار و عکاسان و افرادی که بلیتشان دست همراهانشان بود هم اجازه ورود نمی‌دادند. حالا تصور کنید با وضعیت آنتن‌های در رفت و آمد موبایل‌ها در محوطه برج پیدا کردن همراهان و ورود به پارکینگ چقدر مشکل می‌شود.

با این همه این کنسرت از معدود کنسرت‌هایی بود که تنها با حدود 20 دقیقه تأخیر آغاز شد و با همان اندک تأخیر هم به پایان رسید.

دیشب هنرمندانی چون خانواده کامکارها، پیام دهکردی، رؤیا نونهالی و بهناز جعفری مهمان کنسرت بودند.

همایون شجریان در این اجرا همان قطعاتی را خواند که قولشان را داده بود. از دشتی آغاز کرد و به نوا و چهارگاه رسید و تصنیف «خاکدان عشق» و «نقش خیال» و «آب، نان، آواز» خواند. حتی «هوایه گریه» را هم با تنظیم جدید علی قمصری خواند که به عقیده بسیاری ای کاش با همان تنظیم اجرا می‌شد تا حال و هوای خاطره‌انگیز این تصنیف از بین نمی‌رفت.


در این اجرا علی قمصری و علی‌اصغر عربشاهی تار می‌نواختند، سهراب پورناظری، سامان صمیمی و نگار خارکن کمانچه می‌زدند، مصباح قمصری کمانچه‌باس می‌نواخت، نوشین پاسدار عود می‌زد و حسین رضایی‌نیا دف، همایون نصیری دمام و آیین مشکاتیان تمبک می‌زدند. در این میان تار نوازی‌های علی قمصری و کمانچه‌زنی‌های سهراب پورناظری بسیار دل‌انگیز و پرشور بود و حنجره طلایی همایون شجریان هم که مثل همیشه حرفی جدید برای ارائه داشت.

اما هر چه به پایان کنسرت نزدیک می‌شد جمعیت برای شنیدن قطعه غافلگیرکننده‌ای که همایون در نشست خبری‌اش قول داده بود اجرا کند مشتاق‌تر می‌شدند. عده‌ای پس از اتمام آخرین قطعه ذکر شده در بروشور که همان «هوای گریه» بود، یک صدا از همایون خواستند تصنیف «مرغ سحر» را بخواند، اما او گفت: «مرغ سحر را زیاد خوانده‌ایم، بگذارید امشب را با هیجان به پایان ببریم.»

اما هیجان و غافلگیری اهدایی از سوی همایون شجریان و گروه «همنوازان حصار» تکرار قطعه «در عاشقی» با ریتمی تندتر بود و مخاطبان حتی در راه‌پله‌ها و آسانسورها از هم می‌پرسیدند: این بود سورپرایز همایون؟ و واقعا هم از این هدیه غافلگیر شده بودند.

منبع:خبرآنلاین

 

 

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

جمعه 3/2/1389 - 19:18 - 0 تشکر 196974

همایون شجریان

همنوازان حصار

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

جمعه 3/2/1389 - 19:20 - 0 تشکر 196975

یادداشت محمد رضا شجریان درباره کنسرت همایون + عکس

یادداشت محمد رضا شجریان درباره کنسرت همایون + عکس

فرهنگ > موسیقی  - «محمدرضا شجریان» طی یادداشتی درباره کنسرت «همایون شجریان» و همنوازان حصار از فرزندش با عنوان « فرزند خلف نغمه و آواز» یاد کرد.

شجریان در این یادداشت که در سایت دل آواز منتشر شده، نوشته است:

شب چهارشنبه اول اردیبهشت ماه هشتاد و نه، وقتی برای دیدن برنامه کنسرت همایون و علی قمصری و گروه حصار به سالن میلاد وارد شدم در ابتدا شور و هیجانی از حق شناسی و تشویق باشندگان را شاهد بودم که در پاسخ به آن هرچه می‌کردم باز ناتوان بودم. لحظه‌ای آرام گرفتیم تا با ورود هنرمندان جوان رقص رنگین کمان صداها و چهچهه‌ها آغاز شود. نظم سالن خوب بود و صدابرداری از همیشه بهتر بود.

گروه همنوازان حصار، جوانان برخاسته از اصالت فرهنگ خانواده‍‌های موسیقی ایران با سرپرستی و آهنگسازی علی قمصری در کنار همایون از برخی دیواره‌ها و حصارهای دست و پا گیر سنت‌های کهن گذشته، ضمن احترام و فراگیری و حفظ نژادگی هنر آوا و نوای برخاسته از فکر و دست و پنجه و حنجره و دلهای سازندگان و حافظان نغمات، مقام‌ها و ردیف‌ها و آهنگ‌های زندگی مردمان هر گله از سرزمین پهناور و کهن ایران زمین، ندای انباشته در اندیشه و دلهای معصومانه خود را، بگونه‌ای دیگر از عرف گروه‌نوازیهای شناخته شده
صد ساله اخیر که هرکدام در زمان خود تحسین‌برانگیز و دلنشین بوده‌اند، با واژه‌ها (موتیف‌ها) و نغمات و رنگین کمان صداهای زیروبم و ریتم‌های پر شور و حال برخاسته از دل علی قمصری را به گوش جان رساندند.

شنونده در این شب می‌باید چهار تا چشم و گوش دیگر از کنار دستی خود قرض می‌گرفت تا ببیند و بشنود این جوانان پرانگیزه چه فتنه‌ای به پا کرده‌اند.
پنجاه سال است که در موسیقی حرفه‌ای در کنار اساتید و هنرمندان بزرگ و صاحب سبک و آفرینش بوده‌ام. از آنها آموختم و نیز ارائه و تدریس کردم، با دیگر موسیقی‌های پیشرفته ملل کم و بیش آشنا بوده و به‌دقت گوش کرده‌ام، از کلاسیک تا جاز و پاپ ماندگار گرفته تا موسیقی‌هایی که هرچند سال یکبار از درون جوامع برمی‌خیزد و فروکش می‌کند را شنیده‌ام، اما اندیشه ریتمیک آهنگینی بدینگونه که ثانیه‌های زودگذر را متوقف کند وهر ثانیه بیش از ده صدای هماهنگ در پیوند با واژه‌های دلنشین و ریتمهای ترکیبی و پیچیده را بیافریند تا بحال ندیده‌ام، منظورم سرعت در نوازندگی نیست بل در زمانی زودگذر پیوند هنرمندانه و منطقی صداهای یک واژه از جملگان بر آمده از اندیشه علی قمصری است، که با تردستی نوازندگان پرشور و جوانش همچون چکاچک شمشیرهای آهنگین سرداران جوان، گاه می‌جنگد و گاه نغمه همنوائی سر می‌دهد و گاه چون آواز عاشقانه مرغان کوچک و بزرگ جنگلهای سرسبز که با نغمه دلبری و دلدادگی جفت خود را به میهمانی زندگی می‌خوانند بگوش جان می‌رسید. این همه برخاسته از شهامت جوانانی است که در شرایط مناسب، بار درون خود را آزاد می‌کنند و شور و شادی می‌بخشند.

هر بار که شاهد شهامت هنرمندانه هنرمندی خلاق بوده‌ام دیده‌ام که چگونه دل‌های زمانه تسخیر او شده و با او زندگی کرده‌اند، نمونه آشکارش استاد حسین علیزاده است که آغازگر راهی در آهنگسازی و همنوازی شد که هنرمندان بعد از او این جرات و شهامت را پیش رو دارند و موفقیت او را همچنان شاهدند.

علی قمصری به شکلی گاه نه چندان دور و گاه متفاوت و مخصوص خود صداهای زیر و بم و هماهنگ را ببازی هنرمندانه میگیرد و چون آبشاری بر دل شنونده می‌ریزد. شهامتش از حد گذشته و گستاخانه صداها را مجبور به همزیستی مسالمت‌آمیز می‌کند. از طرز کارش پیداست که امکانات سازها و نوازندگان را به خوبی می‌شناسد.

تک تک نوازندگان جوان، سامان صمیمی ، نگار خارکن، نوشین پاسدار، عربشاهی، مصباح قمصری، رضائی نیا، نصیری و آئین مشکاتیان همگی در صحنه خوش درخشیدند و بهنگام توان و استعداد همنوازی و همنوایی خود را نشان دادند.

سهراب پورناظری شهامت و استعداد فوق‌العاده‌ای در نوازندگی و هماهنگی از خود نشان داد. علی قمصری خود چیره‌دست و مسلط ساز را در اسارت خود داشت و صحنه را به خوبی اداره می‌کرد. چنین قطعات سریع و پیچیده را در استودیو به‌راحتی می‌توان با چند بار تکرار ضبط کرد اما برای صحنه جرات و اعتماد به نفس و تمرینات فشرده را طلب می‌کند که همگی داشتند.

همایون نشان داد که فرزند خلف نغمه و آواز است و ریتم‌ها هر قدر ترکیبی و پیچیده باشند به‌راحتی از عهده بر می‌آید و با استفاده از تکنیک خود تحسین و تشویق همگان را بر می‌انگیزد. در آن شب، این جوانان پر استعداد کاری کردند که هر بیننده‌ای بپا می‌خاست و با کف زدن‌ها و فریاد شادی سالن را روی سر خود می‌گذاشتند.

در چهره علی قمصری به خوبی دیده می‌شد پدیده‌ای است پرانگیزه که می‌تواند صحنه‌های بین‌المللی را تسخیر کرده و شگفتی بیافریند.
در همین جا با ذکر نکته‌ای معترضه به پدران و مادران و مسئولان امور بسنده می‌کنم که توان و استعداد جوانان را باور کنیم. انباشت این نیروهای پرانگیزه و هدف را ناروا داشته، راه آزاد شدن و به هدف رسیدن آنها را فراهم کنیم.

ما در همه زمینه‌های اجتماعی، از ریاضی و فیزیک و صنعت و هنر گرفته تا پزشکی و ورزش و فرهنگ و ... فراوان نیروهای انباشته در درون جوانان داریم که باید راه آزاد شدن مفید این نیروها را دریابیم و برنامه‌ریزی کنیم تا به‌شکل شایسته‌ای در جهت تعالی زندگی آینده مردم به پیش رود و آرامش اجتماعی ببار آورد. و الا انباشت و فشردگی آن به انفجاری تبدیل شده که جز ویرانی، پریشانی جامعه و پشیمانی حاصلی ببار نخواهد آورد.
یک از صدها سخن این بود و ما گفتیم.

شجریان

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

دوشنبه 6/2/1389 - 6:56 - 0 تشکر 197373

میشه برنامه یه همچین کنسرتهایی رو اطلاع رسونی کنین. شاید خیلی از دوستان بخوان برن.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 12/2/1389 - 20:1 - 0 تشکر 198385

دوست عزیز در سایت هایی مثل سایت شرکت دل آواز و یا سایت(موسیقی ما) و یا سایت shajarianfans.com اینگونه اظلاع رسانی ها انجام میشود...
پاینده باشید

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی