انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 1122)
جمعه 20/1/1389 - 10:57 -0 تشکر 193740
انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از وضعیت حجاب

آیت الله العظمی مکارم شیرازی بر ضرورت اجرای برنامه‌های اسلامی در جمیع مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی تاکید و خاطرنشان کرد: متاسفانه با این‌که حکومت ما اسلامی است باز هم بعضی چهره‌های غیر اسلامی مشاهده می‌کنیم، وضع حجاب خیلی بد شده است، بعضی از جلسات به ظاهر اسلامی نیز با موسیقی‌های غیرشرعی و کارهای خلاف آلوده می‌شود.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به روایاتی اظهار كرد: توحید نسبت به همه تعلیمات اسلام مانند روح در بدن انسان است، تمام اوامر، نواهی و احکام و عقاید شرعی جسم هستند و روح همه آنها توحید است.

وی اهمیت یکرنگی و یک چهره بودن را متذکر شد و گفت: مسلمان باید در چهره و زبان یک رنگ و یک دل باشد، هر گونه دوگانگی در فعل، قول، عمل، ظاهر و باطن و همچنین خلوت و جلوت نوعی شرک است و اسلام از آنها بیزار است.

مکارم شیرازی تصریح کرد: ما وقتی مفهوم اخلاص را تحلیل کنیم مشاهده خواهیم کرد که به توحید بر می‌گردد و مقتضی خلوص نیت این است که همه کارها برای خداوند یگانه یکتا باشد.

این استاد درس خارج فقه حوزه با یادآوری سخن امام راحل مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش، تاکید کرد: وقتی امام (ره) این گونه می‌فرماید، همه چیز ما باید اسلامی باشد، متاسفانه اخیرا می‌بینیم برخی از افراد زمزمه خطرناکی را شروع کرده‌اند و ادعا می‌کنند چون درآمد ما از گردشگری و توریستی کم است باید قید و بندها را کم کرده تا از همه مناطق دنیا به ایران بیایند و از این طریق درآمد بیشتری کسب کنند.

مکارم شیرازی با ابراز تاسف از این مطلب خاطرنشان کرد: این موضوع یعنی اینکه ما برای درآمد بیشتر اجازه بدهیم هر گونه بی بند و باری در کشور ما رواج یابد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: به یقین پولی که از این راه تامین می‌شود آتش و حرام است، ما نمی‌توانیم مثل دولت‌های غربی زندگی کنیم. بسیاری از آنها پایبند به مسائل دینی و اخلاقی نیستند حتی از مراکز فحشا و قمارخانه‌ها مالیات می‌گیرند و از آنها حمایت می‌کنند زیرا دنبال درآمد بیشتر هستند.

مکارم شیرازی بیان كرد: یا نباید بگوییم جمهوری اسلامی و یا اینکه هزینه آن را بپردازیم و لوازم و ملزومات آن را بپذیریم، ممکن است ما محدویت‌هایی پیدا کنیم و اینکه خیال کنیم جمهوری اسلامی هیچگونه هزینه‌ای ندارد این خیال را باید از سر خود بیرون کنیم.

این مرجع تقلید اضافه کرد: باید یک چهره بود، دوچهره نمی‌توانیم باشیم هم جمهوری اسلامی باشیم و هم جمهوری دموکراتیک، هم مذهبی باشیم و هم سکولار و لائیک، طبق حدیث معروف دو شمشیر در یک نیام و دو زبان در یک دهان نمی‌گنجد.

وی عنوان کرد: این مسائل را باید برای مردم تبیین و تحلیل کرد که ما نمی‌توانیم هر درآمدی را بپذیریم.

مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنانش با محکوم کردن کشتار مردم مظلوم و بی دفاع عراق و همچنین حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی در کشورهایی همچون عراق، افغانستان و پاکستان اظهار كرد: اخیرا در کشور عراق انفجارهایی اتفاق افتاده که قبلا سابقه نداشته است. متاسفانه در بین منازل مسکونی مردم مظلوم عراق خانه‌هایی را اجاره کرده‌اند و با انجام عملیات تروریستی و انفجار آنها زن و بچه مردم را به خاک و خون کشیده‌اند.

مکارم شیرازی تصریح کرد: در حال حاضر در سه کشور عراق، افغانستان و پاکستان مسائل حاد تروریستی وجود دارد و اتفاقا در هر سه نقطه نیز آمریکایی‌ها حضور دارند آیا میان این دو رابطه نیست؟

یو حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی را محکوم کرد و گفت: اگر وهابی‌ها و بعثی‌ها در این جنایات شرکت دارند از ناحیه آمریکایی‌ها تغذیه می‌شوند و همچنین کمک برخی کشورهای عربی به گروه‌های تروریستی نیز زیر نظر آنها انجام می‌شود و متاسفانه در این بین فقط مسلمانان کشته می‌شوند.

مکارم شیرازی این بدبختی را نشانه نفاق و دو چهره بودن بین کشورها، دولت‌ها و ملت‌های اسلامی دانست.

وی تاکید کرد: این گونه جنایت‌ها در طول تاریخ سابقه نداشته است و امیدواریم خداوند شر همه این اشرار و شر کسانی که بانی و محرک این گونه جنایات هستند از تمام دنیا برچیند.

شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی

 
جمعه 27/1/1389 - 23:32 - 0 تشکر 195419

تذکر امام جمعه تهران به افراد بی‌حجاب و بدحجاب و رواج فساد اخلاقی


خطیب نماز جمعه این هفته تهران ضمن تذكر به برخی بانوان بی‌حجاب و بدحجاب خاطرنشان كرد: بانوان ما باید بیشتر مسائل مربوط به حجاب را رعایت كنند چرا كه بی‌حجابی‌های بانوان موجب لرزش دل جوانان می‌شود و در نهایت غضب خداوند حاصل می‌شود.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام كاظم صدیقی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه به اسرار نماز اشاره كرد و اظهار داشت: یكی از بركات نماز این است كه موجب رفع موانع ارتباطی انسان‌ها با یكدیگر می‌شود و انسان‌ها را شفاف، زلال، پاكیزه می‌كند و به دل‌های دیگر انسان‌ها متوجه می‌كند.

وی در ادامه به برخی از روایات در خصوص طهارت و لزوم پاكیزگی مومن اشاره كرد و گفت: طهارت تنها پاكیزگی جسم نیست چرا كه انسان باید طهارت لسانی نیز داشته باشد.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینكه طهارت دشمنان را از انسان دور می‌كند، تصریح كرد: نمازهای جماعت و تجمعات مومنان اگر به صورت پاك و با طهارت باشد، موجب اتصال انسان به معنویات و اخلاق می‌شود و پویایی را برای زندگی انسان‌ها به ارمغان می‌آورد.

صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه به برخی از معضلات اخلاقی جامعه اشاره و با بیان اینكه جامعه نیازمند یك انقلاب و حركت فرهنگی است، تصریح كرد: متاسفانه گناه در جامعه زیاد شده است. گناهان صغیره كه می‌توان به طور مثال از بی‌توجهی برخی بانوان به مسائل حجاب و بی‌توجهی برخی مردان نسبت به رعایت اصول اخلاقی، نام برد موجب از بین رفتن روح معنوی در جامعه شده است.

وی با اشاره به هشدار رئیس‌جمهور كشورمان مبنی بر تذكر به جامعه برای مقابله با گناه، ابراز داشت: آنچه كه رئیس‌جمهور محترم در خصوص زلزله و بلاهای ناشی از گناهان مطرح كرده بودند،‌مسئله‌ای است كه باید به آن بیشتر توجه كرد چرا كه علما بارها به این مسئله اشاره كرده و فرموده بودند كه باید با مقابله با گناه از بلاها جلوگیری كرد.

صدیقی با بیان اینكه گناهان صغیره در صورت استمرار به گناهان كبیره تبدیل می‌شوند، یادآور شد: زلزله‌هایی كه بر اثر گناه حاصل می‌شود راهی جز این ندارد كه ما به یاد خدا باشیم و به دین پناه ببریم.

وی افزود: ما باید برای مقابله با بلاها در پناه دین زندگی كنیم چرا كه حتی اگر زلزله طبیعی در شهر تهران بیاید هیچ كس جز خداوند حریف این بلاها نخواهد بود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ضمن تذكر به برخی بانوان بی‌حجاب و بدحجاب خاطرنشان كرد: بانوان ما باید بیشتر مسائل مربوط به حجاب را رعایت كنند چرا كه بی‌حجابی‌های بانوان موجب لرزش دل جوانان می‌شود و در نهایت به گناهان كبیره تبدیل می‌شود و در این صورت است كه غضب خداوند حاصل می‌شود.

صدیقی با بیان اینكه بالا رفتن سن ازدواج موجب بلاهای فرهنگی و اخلاقی در جامعه شده است، از همه مسئولان مربوط خواست تا در خصوص كاهش سن ازدواج و فراهم كردن زمینه ازدواج جوانان اقدامات لازم را مبذول كنند تابیماری‌های فرهنگی و اخلاقی در جامعه كاهش بیاید.

وی در ادامه به تهدید اتمی ملت ایران توسط رئیس‌جمهور آمریكا اشاره كرد و گفت: همه مردم می‌دانند كه اظهارات آقای اوباما حماقت محض و رسوایی آشكار است چرا كه ساخت و استفاده بمب اتم در نزد ملت ایران زشت بوده و با موازین شرعی ما سازگاری ندارد.

صدیقی با بیان اینكه ملت ایران دینی دارند كه در آن صدمه زدن به یك مورچه بسیار زشت و زننده است، گفت: در دین ملت ایران كشتن انسان‌های بیگناه همانند از بین بردن یك نسل است و حال باید دشمنان ملت بدانند كه چنین ملتی به دنبال ساخت بمب اتم نخواهد بود.

وی با بیان اینكه رهبر معظم انقلاب و مرجع بزرگوار ملت ایران استفاده از بمب اتم را حرام اعلام كرده‌اند، تصریح كرد: ما حق داریم بگوییم كه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه ملت‌ها و استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای حق هیچ كس نیست.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه از دانشمندان هسته‌ای كشورمان تقدیر و تشكر كرد و افزود: دین هیچ تضادی با پیشرفت ندارد و بر همین اساس باید دشمنان بدانند كه چه آنها بخواهند و نخواهند ملت ایران راه پیشرفت را در همه زمینه‌ها از جمله انرژی صلج‌آمیز هسته‌ای طی خواهد كرد.

صدیقی به روز 29 فروردین كه به روز ارتش جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است، اشاره كرد و گفت:‌ ارتش ایران به لطف الهی نجات‌بخش و رهایی‌بخش شده است و در حقیقت ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتش قرآن و امام زمان است چرا كه فرمانده كل ارتش اسلام حضرت مهدی (عج) است.

وی در ادامه به نام‌گذاری سال 89 به همت و كار مضاعف اشاره كرد و گفت: همت و كار مضاعف یكی از اساسی‌ترین مسائل اخلاقی، عرفانی،‌اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مدنظر اسلام است.

صدیقی با بیان اینكه ملك‌ها همت و آرزو ندارند و بر همین اساس است كه از بشر جلوتر نمی‌روند، افزود: انسان با همت خود می‌تواند از ملك‌ها و فرشته‌ها بالاتر بروند و به خدا نزدیك‌تر شوند چرا كه در ذات انسان همتی وجود دارد كه انسان باید به آن توجه كند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: همه باید كار و همت مضاعف را زیاد كنند البته باید گفت كه كیفیت كار مهم است چرا كه برخی‌ها كار می‌كنند اما كارشان كیفیت ندارد و از كارشان بهره‌وری لازم را ندارد.

صدیقی در پایان به یك حدیث از امام جعفر صادق (ع) كه می‌فرمایند "كوتاهی همت، سستی اندیشه و چاره‌اندیش نبودن انسان را از رفتن در پی مقامات عالیه باز می‌دارد " گفت: جوانان باید با همت خود راه تعقل را پیش بگیرند و در جهت رسیدن به پیشرفت چاره‌اندیشی را در نظر بگیرند چرا كه رسیدن به مشكلات بدون چاره‌اندیشی حل و فصل نمی‌شود.

شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی

 
دوشنبه 30/1/1389 - 19:27 - 0 تشکر 196145

با سلام
امیدوارم علما و سخنرانان، سیر منظمی در این موضوع در پیش بگیرن، بلكه این مشكل كم‌كم حل بشه و بتونیم جرأت امربه‌معروف داشته باشیم و حتی خود بی‌حجاب‌ها، خجالت بكشن
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی