انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 527)
يکشنبه 15/1/1389 - 13:48 -0 تشکر 192848
هنر یادگیری در همه حال وهمه جا

هنریادگیری درهمه حال و در هرجا

چه خوش گفت پیغمبر راستگو                        زگهواره تا گـــــور دانش بجوهنرمندان ارزش علم را می دانند. وبا چشمانـی باز در پی آن تمام عمر را در تلاشند

 اسلام  جستجوی دانش‏ را بر هر مسلمانى واجب دانسته ،و دستور داده  علم را در هر جا كه گمان مى‏برید بجوئید، و آن را از اهلش فرا گیرید، كه فرا گـرفتن آن براى خدا حسنه است و جستجوى آن عبادت و مذاكره آن تسبیح پروردگار وعمل به آن جهاد، وتعلیم آن صدقه و بذل آن به اهلش تقرّب به خداست، زیر علم نشانهاى راهنماى حلال و حرام است، و چراغدان راه بهشت ومونس انسان در وحشت، و یار غربت و تنهائى، و هم سخن در خلـــوت، و دلیل و راهبر در گشادگى و سختى (خوشى و ناخوشى)، و سلاح بر ضدّ دشمنان، و زینت در نزد دوستان است. خداوند به سبب علم اقوامى را بلند مى‏گرداندو آنان را رهبــر و پیشواى خیر قرار مى‏دهد كه از آثار آنان بهره برند و به كارهاشان اقتدا كنند، و به آراء آنان نائل شوند. فرشتگان به دوستى دانشمندان راغبند و بالهاى خود را به آنان مى‏مالند، و در نمازشان بر آنان بركت فــرستند و هر خشك و ترى حتّى ماهیان دریا و خدگان و گزندگان آن و درندگان و چهار پایان زمین براى ایشان طلب مغفرت مى‏كنند. علم حیات دلها از نادانى، و روشنـــى چشمها در تاریكى،ونیروى بدنها از ضعف است.بنده را به منزلهاى نیكان ومجالس خوبان و به درجات عالى در دنیا و آخرت مى‏رساند. مذاكره علمى معادل روزهست و درس دادن و خواندن آن همسنگ نماز. به واسطه علم است كه خداوند عبادت واطاعت مى‏شود،وبه سبب آن صله ارحام انجام مى‏گیرد، وحلال وحرام شناخته مى‏شود.علم پیشواست و عمل پیرو آن. خدا علم را به سعادتمندان الهام مى‏كند و اشقیا را از آن محروم مى‏سازد.1 

   1ـ علم‏اخلاق‏اسلامى  ج 1   ص159نویسنده : منصور مقدم

دوشنبه 16/1/1389 - 0:1 - 0 تشکر 192964

با سلام
متن خیلی زیبا و پرمغزی بود
البته باید مصداق حقیقی علم را پیدا كرد و در پی آن بود
علمی كه ایمان را نیفزاید، علم نیست
علمی كه قرب حق نیاورد و بعد آورد، علم نیست
...
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی