• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1227)
پنج شنبه 12/1/1389 - 21:9 -0 تشکر 192397
گفتگویی فوق العاده خواندنی

به نام خدا

پیشنهاد می کنم که این گفتگو را تا انتها دنبال کنید.

---

هدفمند کردن یارانه ها از جنگ ایران و عراق بدتراست/سفرهای استانی کاری برای مردم نکرده است

خبرآنلاین>سیاست > چهره ها  - مصاحبه با اسماعیل ططری، نماینده دور ششم مجلس شورای اسلامی در طبقه یازدهم ساختمان تندگویان وزارت نفت و در اتاقی 12 متری - که دفتر کارش بود – انجام شد.

او که سالهاست به عنوان مشاور وزیر در این ساختمان حضور دارد، و از اوضاع نفت و بنزین از نزدیک مطلع است،  در جریان این گفت و گو بسیار نسبت به اجرای هدفمندکردن یارانه ها نگران بود و آن را مصیبت برای کشور دانست و گفت که با گران شدن بنزین همه چیز گران خواهد شد و در این میان قشر متوسط و ضعیف جامعه ضرر خواهند کرد. برهمین اساس هم یادآور شد که در مجلس ششم که لایحه مطرح شد به آن رای نداد و درواقع رای به گرانی نداده است.

او در این سالها بسیار کم مصاحبه انجام داده، که یکی از آن موارد روزنامه کیهان بوده است البته با آنها هم مانند ما شرط کرده بود که قبل از انتشار مصاحبه، بازبینی داشته باشد. این امر برای ما هم محقق شد اما دیدم که همانطور که در طول مصاحبه صراحت لهجه داشته، حذفی در متن اصلاحی نیز صورت نگرفته است. چراکه معتقد است «من اهل دروغ نیستم و صراحت لهجه هم دارم. اگر سرم پای دار برود به ناحق تهمت نمی زنم». برهمین اساس هم جنس رای نیاوردن خودش در انتخابات مجلس پنجم و هفتم را با انتخابات اخیر مقایسه کرد. ططری درباره اتفاقات پس از انتخابات نیز اظهار نگرانی و آن را موجب سوء استفاده دشمنان و افزایش تهدیدهای خارجی مطرح کرد. او تصریح کرد که  وقتی همه یکی شویم هیچ کس جرات دست درازی نمی کند.

این نماینده سابق مجلس البته مطلع نبودن سیاسمتداران از شاهنامه فردوسی و اتفاقاتی که در آن ذکر شده و همچنین تاریخ کشورمان را از دلایل موفق نبودن در این سالها عنوان کرد.

او که خود کتاب شعری تنظیم و به چاپ رسانده درهنگام پاسخ به برخی سوالات از شعرهای خود و فردوسی به عنوان مثال استفاده می کند.

گفت و گوی خبرآنلاین با اسماعیل ططری که بیشتر از نامش  ، چهره اش در ذهن ها مانده را در ادامه بخوانید:

****  

آقای ططری، محور صحبت های ما با شما درباره زمان حضور جنابعالی در مجلس ششم است. می خواهیم اتفاقات مجلس ششم را از نگاه شما بررسی کنیم. یک نگاه آن است که اصلاح طلبان در مجلس ششم که کاملا در دست آنها بود هرکاری که می خواستند انجام می دادند...
نه اینطور هم نبود که اصلاح طلبان هرکاری بخواهند انجام دهند.اگر یادتان باشد من درباره برخی تندرویهای اصلاح طلبان در آن دوره مخالفت کردم؛ اما همه یکی شده است. 

 منظورتان از اینکه همه یکی شده است چیست؟
یعنی باید در کشور وحدت به وجود آید و درشرایطی نیستیم که هرکسی یک صحبتی بکند. بنده به عنوان یک کارشناس نظامی تشخیص می دهم که در این برهه از زمان، بیشتر از هرزمان دیگری احتیاج به یکپارچگی داریم. 

 سوال بنده آن است که در مجلس ششم کسانی که به عنوان افراطی شناخته می شدند چه کسانی بودند و موارد و اقدامات افراطی آنها چه بود؟
برخی اصلاح طلبان اسمشان هست. در نامه ای که به رهبر انقلاب نوشتند اسامی آنها موجود است. البته آقای کروبی تلاش کرد که دودستگی بوجود نیاید. با تحصن هم مخالف بود زیرا او فردی است که فکر ملی دارد نه جناحی و گروهی. البته عده ای جوان بودند و قبول نکردند. بنده که جزء هیچ گروهی نبودم دیدم که جوان های بدی نیستند اما احتیاج به راهنما داشتند همانطور که هرکسی احتیاج دارد.

هیج کس از پیش خود چیزی نشد/ هیچ آهن خنجر تیزی نشد/ هیچ حلوایی نشد استاد کار/ تاکه شاگرد شکر ریزی نشد

مردم ایران مردمی انقلابی هستند. نمی توان به کسانی که انقلاب کرده‌اند زور گفت. متاسفانه یکی از مشکلات ما آن است که بزرگانمان اطلاعات تاریخی شان ضعیف است. از صد نفر یک نفر هم شاهنامه فردوسی را بلد نیست. در حالی که در شاهنامه سرنوشت تمام حکومت ها از پیش از تاریخ نوشته شده است و به صورت شعر در آن آمده است. 99 درصد داستان سیاسی و یک درصد نظامی است. در داستانها می خوانیم که چه جلساتی گذاشته می شده که در نهایت اسفندیار به عنوان دیکتاتور معرفی می شود و رستم به عنوان آزادی خواه.

مسئولین نباید وارد هیج جناح و گروهی شوند زیرا در  کشورما، شیعه، سنی، یهودی، مسیحی و حتی بی دین هم زندگی می کنند. یعنی یک مسئول به عنوان پدر است و باید برهمه امور ناظر باشد نباید کسی را حق و دیگری را ناحق بخواند بلکه پیگیر همه کارها باشد. یک سال قبل از شروع جنگ ایران و عراق، بنده از مسولین سپاه کرمانشاه بودم و بسیج عشایری را در غرب تشکیل دادم که عده ای شکایت کردند اما وقتی جنگ شروع شد دانستند که بسیج عشایری یعنی چه که امام (ره) فرموند عشایرذخایر انقلاب هستند سلام من را به عشایر برسانید. این بود که عشایر از حیثیت کشور دفاع کردند و نگذاشتند که کشور سقوط کند. البته نباید به گذشته ها برگشت و باید اکنون را مورد توجه قرار داد.  

علت بحث ما درباره گذشته آن است که می گویند مرور گذشته، برای آینده درس است. ما هم می خواهیم از آن تجربیات شما استفاده کنیم. در آن زمان مجلس ششم عده ای از نمایندگان نمی خواستند آقای کروبی رییس مجلس شود. علت آن چه بود؟
بله درست است زیرا عقیده شان آن بود که نباید آقای کروبی باشد. اما اگر غیر از او فرد دیگری رییس می شد نمی توانست مجلس را نگهداری کند. بنده در مجلس ششم با هدفمند کردن یارانه ها مخالف بودم . البته الان هم مخالفم و در آن مجلس هم تا جایی که توانستیم نگذاشتیم رأی بیاورد. در مجلس هفتم هم رأی نیاورد. اما باید بگویم که هدفمند کردن یارانه ها از جنگ ایران و عراق بدتر است و مصیبت بزرگی است اما عده زیادی نمی دانند. 

در مجلس ششم جناج مقابل که عده ای کمی بودند چه کردند. در آن زمان چه می کردند؟
در آن زمان کارهای زیادی از سوی تعدادی انجام شد و جلوی بسیاری از کارها را گرفتیم. 

مانند چه مواردی؟
آن زمان که دودسته گی بود یک جلسه ای با مقام معظم رهبری داشتیم و عده زیادی از نمایندگان را قانع کردیم. بنده هم سعی می کردم. 

و ماجرای آن نامه ای که نمایندگان مجلس ششم به مقام معظم رهبری نوشتند چه بود؟
بنده خواندم اما چیز مهمی نبود که آن قدر هیاهو به تبع آن توسط برخی مغرض بپا شد. بنده امضاء هم نکردم. 

همین که امضاء نکردید معنی خاصی نمی دهد؟
آن نامه جسارت نبود. نباید هر نامه ای را جسارت  دانست اما بنده عقیده ام آن بود که امضاء نکنم. نمی خواستم هرچه نمایندگان می گویند من هم چشم بگویم زیرا برای خودم فکر مستقل داشتم. 

تفاوت شما با جناح اکثریت چه مواردی بود؟
بنده بیشتر به دنبال آبادی و وحدت ملی بودم. بیشتر به فکر کشور بودم زیرا زجر کشیده بودم و 8 سال در جبهه بودم و جنگ را دیده بودیم و می دانستم که جنگ چه مصیبتی به همراه دارد. خانواده ها بی خانمان شده بودند و بسیاری از زنان و فرزندان بی شوهر و پدر شده بودند. من نظرم بیشتر بر آن بود که دودستگی ایجاد نشود و ضمن آنکه با دیکتاتوری مخالف هستم؛ هرکسی که باشد. زورگویی را نمی پذیرم زیرا نه خودم می پذیرم و نه به کسی زور می گویم. حتی به فرزند خودم هم زور نمی گویم. زیرا بشر نباید زورگو باشد نگوید که هرچه من می گویم وحی منزل است.  

البته جواب سوالمان را نگرفتیم می خواهیم بدانیم تفاوت شما با جناح اکثریت که همان اصلاح طلبان بودند چه بود؟
در بین اصلاح طلبان افراد بسیار خوبی بودند . البته ممکن است اقلیتی هم کارشان خوب نبوده باشد. 

شما با لوایح دوقلوی آقای خاتمی  که همان افزایش اختیارات ریاست جمهوری بود، موافق بودید؟
نه .بنده موافق نبودم . زیرا اگر قدرت زیاد دست یک نفر باشد، خوب نیست؛ زیرا قدرت در جمهوری باید تقسیم شده باشد. اگر دست یک نفر باشد بدبختی است.

در دوره 10 ساله از 76 به بعد فکر می کنید جریان اصلاحات مرتکب چه اشتباهی شد که میدان را به رقیب واگذار کرد ؟

هرچیزی اندازه دارد. وقتی زیاد بگویی و عمل نباشد کاری پیش نمی رود. ما کشور پهناوری داریم با 70 میلیون جمعیت باید سعی کنیم حتی یک درصد هم بیکاری نباشد. اگر کسی هم بیکار بود باید از او دستگیری شود؛ اما این کار نشد ندارد. اینکه از صبح تا غروب درمورد سیاست صحبت کنیم  مسایل اصلی مانند کشاورزی و صنعت و اشتغال فراموش می شود. به جان هم می افتیم که چه کسی کافر و چه کسی مسلمان است. لذا همه چیز اندازه دارد. به همین دلیل هم عده ای نتوانستند رسالت سنگینی که برعهده شان بود عملی کنند. 

شما به آنها تذکر نمی دادید؟
تذکر می دادم؛ مستندات آن هم هست. به همین دلیل عضو هیچ گروه و جناحی نشدم تا بتوانم تذکر بدهم. در زمان آقای هاشمی هم تذکر می دادم. 


 ادامه دارد...

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

پنج شنبه 12/1/1389 - 21:11 - 0 تشکر 192399

گر بخواهیم مجلس ششم، هفتم و هشتم را مقایسه کنیم. چه می گویید ؟به عنوان مثال خوبی ها و بدی های مجلس ششم در یک نگاه چه بود؟
خوبی مجلس ششم آن بود که مردم مقداری آزادی داشتند دموکراسی بود، تمام دنیا برعلیه ما بسیج نشده بود. الان می دانید که در چه وضعیتی قرار گرفته ایم. خوبی دیگری که داشت افراد آزادانه صحبت می کردند زیرا مجلس نباید فرمایشی باشد بلکه باید ملی و مردمی باشد. 

یعنی منظورتان آن است که در دو مجلس بعدی اینگونه نبوده؟ مستندی هم دارید؟
بله. مستند خود بنده هستم؛ در بین 60 نفر از کرمانشاه در دوره هفتم نفر اول بودم. گفتند فلان فرد را بغل دست خودت بگذار تا با تو به مجلس بیاید. اما قبول نکردم به همین دلیل انتخابات را دو مرحله ای کردند در این دور نفر پنجم شدم. فیلم و فتوکپی وعکس آوردیم و شکایت کردیم اما هیچ کس به شکایت من رسیدگی نکرد. 

یعنی در انتخابات مجلس هفتم رای اول شهرتان بودید؟
بله  در مرحله اول با اختلاف زیاد نفر اول بودم. 

چگونه اینطور می شود؟
شد دیگر! 

در مجلس هفتم چه کسی جای شما انتخاب شد؟
آقای مصری، از کمیته امداد. رای هم به پنج هزار و ده هزارتومان خریده بودند؛ شکایت هم کردیم، مستندات ارائه شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد بنابراین تنها در آخر مجلس ششم نطق کردم که در مشروح مذاکرات جلسات مجلس هست. در آن زمان اسنادی چون عکس و فتوکپی ارائه شد و حتی کسانی که رای خریده بودند هم آمدند و شهادت دادند. اما هیچ جوابی به ما ندادند به همین دلیل ناچار شدم نطق کنم. من اهل دروغ نیستم و صراحت لهجه هم دارم. اگر سرم پای دار برود به ناحق تهمت نمی زنم. 

آقای ططری حالا که داریم موضوع انتخابات را مرور می کنیم به نظر شما اتفاقاتی که بعد از انتخابات افتاد بازتاب چه مسایل زیر پوستی جامعه بود؟
الان مردم به انتخابات بد بین شده‌اند. بنده که تا عمر دارم نه پای صندوق خواهم رفت و نه رای خواهم داد . زیرا سلب اطمینان شد. این کار خوب نیست.

اما هشتاد درصد مردم در انتخابات شرکت کردند.
نه این شرکت که با پول باشد فایده ندارد. مردم باید آزاد باشند. در این مورد خرید و فروش حرام است. در عراق می‌خواستند اینگونه بشود که به آیت ا... سیستانی گفتند و ایشان فورا فتوا صادر کرد و جلوی آن را گرفت.

شما می گویید آقای موسوی در انتخابات اشتباه نکرده است؟
اشتباه نکرده اند!؟ البته همه اشتباه می کنند ضمن آنکه من ارتباطی با آقای موسوی نداشتم و از آقای کروبی حمایت کردم.

اشتباه طرفداران دولت چه بود؟
اشتباه آنها این بود که عده زیادی در روستاها عضو بهزیستی و کمیته امداد هستند و خرید و فروش رای در تمام روستاها انجام شد. عده زیادی نیز پول گرفتند و این کار خیلی بد بود که اتفاق افتاد. 

طرفداران دولت از سویی می گویند که علت آنکه آقای احمدی نژاد در روستاها رای آورده به آن دلیل است که رئیس جمهور سفرهای استانی زیاد داشته است.
سفر چه فایده ای دارد! باید عمران و آبادی شود. بنده کشاورز هستم و با عشایر هم ارتباط دارم و با 5 استان مانند ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه، همدان در ارتباط هستم و دفتر دارم چرا باید این همه دروغ گفته شود. کارهای که قبلا انجام شده بگویند که الان ما انجام داده ایم و افتتاح می‌کنند. نشان دهند که چه طرحهایی به انجام رسیده است. در حالی که به اندازه یک دوره آقای هاشمی هم در این 4 سال کار نشده است. کاری که آقای هاشمی کرد در طول تاریخ کم نظیر بود. بنده در دوره چهارم نماینده بودم خدا را وکیل می گیرم و وابستگی هم به آقای هاشمی ندارم؛ تذکر هم به او داده ام اما باید بگویم که در استان کرمانشاه برای 600 روستا برق کشیده شد. برای راه کربلا اتوبان کشیده شد. پالایشگاه، پتروشیمی، فرودگاه بین المللی راه‌اندازی و برق، تلفن وآب برای روستاها کشیده شد و روزی نبود که افتتاح و بهره‌برداری نداشته باشیم. سدهایی که در زمان آقای هاشمی بنیاد گذاشته شد و یکی از بزرگترین آنها به تازگی افتتاح شده است که در خاورمیانه کم نظیر است. ضمن آنکه درآینده نه ما که دنیا مشکل آب خواهد داشت سد برای ما بسیار مهم است. همچنین سیلوهای زیادی در آن زمان ساخته شد. 

اگر این صحبت های شما منتشر شود اینگونه به نظر می رسد که در دوره آقای احمدی نژاد کاری برای استان شما انجام نشده است.
بنده که ندیدم کاری انجام شده باشد. باید کار معلوم باشد.

یعنی دو سفر استانی که داشته اند کاری انجام نشده است؟
بنده که از مردم آنجا هستم چیزی ندیده ام. اگر باشد می گفتم زیرا  روز قیامت انسان محاکمه می شود و این زبان به آتش کشیده می شود. حساب و کتابی در کار است و همین دو سه روز نیست. همه می میریم و مرگ پیش رویمان است. همه چیز می گذرد. بنده دو دوره نماینده مجلس بودم که گذشت و الان اینجا هستیم که این هم می گذرد. اما چرا انسان به دیگران و بدتر از همه به خودش دروغ بگویید. زمانی که نماینده بودم هیچ وقت نمی گفتیم که فلان کار را خواهیم کرد بلکه  وقتی کاری انجام می دادیم روزنامه نگاران استان را دعوت می کردیم و می گفتیم که فلان کار انجام شده است. الان متاسفانه افراد خبره خانه نشین شده اند و بسیاری از شخصیت های نامدار که کار یادگرفته اند از آنها استفاده نمی شود. 

به نظر شما چرا خانه نشین شده اند؟
خب کسی از آنها دعوت به کار نمی کند. 

البته دولت می گوید می خواهد چرخش نخبگان ایجاد کند و مدیری که کار کرده است مشاوره بدهد و نیروهای جوانتر کار کنند.
خب این جوان باید کاری بلد باشد! چرا در زمان رژیم گذشته وقتی کسی ارتشی بود به درجه سرلشگری که می رسید و بازنشسته می شد به مجلس سنا می رفت. درحوزه علمیه هم یک نفر بعداز 60 الی 70 سال تازه رساله می نویسد و مجتهد می شود.

در مصاحبه ای که با آقای محسن رضایی داشتیم عنوان کرد که انتقال قدرت در ایران 8 سال به تاخیر افتاد. یعنی نسل دومی که باید سریعتر از اینها کار را بدست می گرفت و نسل اول آنها را کمک می کرد، ولی کار نسل اول طولانی شد و الان نسل دوم روی کار هستند.
زیرا ما 8 سال جنگ داشتیم و این مسأله در این تأخیر نقش زیادی داشت. مثلا آن زمان که بنده جوان بودم در جبهه حضور داشتم و شبانه روز در نوار مرزی بودم. چطور می‌شد که مرز را رها می کردم و به دنبال کار سیاسی می آمدم. حیثیت مان در خطر بود. اما بعداز جنگ با داشتن تجربه‌ بسیار در موقعیت‌های بحرانی آمدیم و وارد مسایل شدیم. البته این هم نظر آقای رضایی بوده و قابل احترام است. بنده هم به عنوان کسی که 20 الی 30 سال برای مردم کار کرده ام، نظریه خودم را دارم. 

در انتخابات اخیر عشایر به چه کسی رای دادند؟
قسمتی به آقای کروبی، قسمتی به آقای موسوی رای دادند و کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند به آقای احمدی نژاد رای دادند. آنهایی که آزاد بودند و از سران عشایر بودند به موسوی و کروبی رای دادند. 

ویژگی مثبت آقای احمدی نژاد را در چه می بینید؟
حتما وجود دارد. آقای احمدی نژاد فرد بدی نیست. اما کار بلد نیست.  این کار برای او سنگین است. زیرا کسی که می خواهد کاری بکند باید خودش جلو برود و شروع کند نه اینکه با دست کسان دیگر مار بگیرد. وقتی تظاهرات می‌شود خودش جلو برود. بعد از آن هم باید منافع ملی را در کارها در نظر بگیریم و تمام جهان را علیه خودمان بسیج نکنیم. الان بحث مسایل هسته ای مطرح است و بنده چند شب است که خوابم نمی برد زیرا به جنگ ناخواسته ای گرفتار می شویم. 

اما غرب بخشی از داشتن انرژی هسته ای را برای ما پذیرفته اند.
اما برای غرب قابل قبول نیست که کشور توانمندی مانند ایران سر پا بلند شود. اگر اوضاع داخلی مان خوب می شد و وحدت و انسجام داشتیم هیچ مشکل و ناراحتی نداشتیم. وقتی که گروگانهایی در پی تسخیر لانه جاسوسی گرفته شد، آمریکا گفت که حمله می کند. خود ما 20 هزار نیروی بسیج عشایری داشتیم و روزنامه کیهان هم نوشت که در مقابل حمله آمریکا برای گرفتن گروگانها 20 هزار نفر بسیج عشایری آماده هستند. اما الان چه داریم. ما باید سعی کنیم وضعیت داخلی کشور را درست کنیم. متاسفانه اکنون به سمت پرتگاه می رویم . هدفمند کردن یارانه ها مصیبت زیادی به همراه دارد. 

چه مصیبتی؟
مصیبت گرانی را در پس خود دارد. 

این هدفمند کردن یارانه چیزی است که همه دولتها می خواستند اجرا کنند اما نکردند.
نه در دوره ششم مطرح شد و در آن زمان هم مخالف بودم و رای هم ندادم. 

آن چیزی که در مجلس ششم تصویب شد با آنچه اکنون مطرح است دو کار مجزاست .زیرا در آن زمان بحث آن بود که نفت و بنزین به قیمت پایه خلیج فارس باشد اما در حال حاضر به غیر از نفت اقلام دیگر هم هست.
ما باید اول مسایل اولیه و مهم‌تر از نفت و بنزین را که با زندگی و معاش مردم ارتباط دارد درست کنیم. در تمام استانها راه آهن شهری را فعال کنیم. بعد از آن فرودگاهها را تقویت کنیم. نه اینکه ماشین زیاد تولید کنیم و همه را برای تقاضای بنزین حریص کنیم و از سوی دیگر چشم و هم‌چشمی و مصرف‌گرایی را به وجود آوریم. در حال حاضر چه میزان مترو برای مردم مفید است؟ همچنین ایجاد اتوبوسهای تندرو برای مردم ضروری است. لذا باید اول مسایل زیربنایی را درست کنیم بعد به دیگر مسائل برسیم. 

اینکه شما می فرمایید ساختاری است و آنچه که در بحث هدفمندکردن یارانه هاست جدای آن است.
می دانم که دو مساله جداست. اما اجرای هدفمندکردن یارانه « شجاعت» نمی شود. نمی توان گفت که این دولت جرات داشت و دیگران نداشتند. باید ببنیم و بسنجیم که چه چیزی به نفع مردم است. الان گفته می شود که این یارانه ها به دست ثروتمندان می رسد و نباید دیگر به آنها یارانه داده شود، درحالی که اگر ثروتمند یارانه نداشته باشد و آزاد خرید کند، پول آن را از همان فقرا می گیرد.

جالب این است که خود شما مشاور وزیر نفت هستید و خودتان می دانید که بیشتر کسانی که از ماشین شخصی استفاده می کنند قشر بالای جامعه هستند و قشر معمولی و فقیر هم از وسایل نقلیه عمومی.
بله اما باید دانست که ثروتمندان با گرفتن بنزین گران، روی اجناس خود می کشند و تلافی آن را در می آورند. می دانید که در زمان برداشت محصولات کشاورزی چندین هزار وسیله باربری بین شهرها و روستاها حرکت می کنند. همچنین چندین هزار تراکتور و کمباین و غیره در حال انجام امور کاشت و کشت است که راکبان آنها افرادی کم‌درآمد هستند و لذا با آزاد شدن قیمت ها به این افراد به عنوان قشر ضعیف جامعه فشار وارد می آید اما فرد زمیندار و یا ثروتمند کارخانه‌دار و غیره که بالای شهر زندگی می کند هرچقدر هم که بنزین گران باشد حتی ککش هم نمی گزد. درحالی که شعارعدالت برای همه همچنان بلند است. باید همه از این سفره استفاده کنند، تنگ نظری بسیار خطرناک است. همچنین بدترین مساله برای کشور گرانی است. کیفیت نان باید بالا برود و هم می‌بایست ارزان باشد.- با اینکه خودم کشاورز هستم و با اینکه به ضرر خودم بود اما امسال گندم را به جای آنکه آزاد بفروشم صدتومان ارزانتر به دولت دادم- . سنی از بنده گذشته است و می دانم که گرانی بسیار برای مردم سخت است. در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی نامه‌ای به ایشان نوشتم و طی اشعاری گفتم که « گرانی کند ظلم کبیر/ نه بیمار داند نه برنا نه پیر/ گرانی چه گویم چه ها کرده است/ چه رنج و چه سختی به پا کرده است» یکی از مشکلات ما گرانی است و جوانان نمی توانند ازدواج کنند. امام خمینی(ره) هم مخالف گرانی بودند. وقتی بنزین آزاد شود، همه چیز به دنبال آن گران می شود. بنده و دکتر عباس شیبانی هیچ وقت رای به گرانی ندادیم. 

در بحث گرانی، همه کشورها این گرانی را دارند و یک سری از قیمت ها به صورت جهانی افزایش پیدا می کند.
ما کشوری ثروتمند هستیم. مانند کشورهای همسایه مثل پاکستان و افغانستان نیستیم. ایران مرکزیت تمدن جهانی را داشته و دارد. باید دیگران از ما یاد بگیرند. اینکه بگوییم در ترکیه گرانی است ما هم باید گرانی داشته باشیم درست نیست. دیگران باید از ایران الگو بگیرند. 

اما الان ما با عنوان کشور درحال توسعه سنجیده می شویم. و برای سنجش ما باید با توانایی ها و محدودیت ها بسنجند.
توانایی داریم هم از نظر انسانی وهم از نظر سرمایه و منابع. 

اما ما 30 سال در تحریم هستیم.
این تحریم، آن تحریمی نیست که فکر می کنید. در این مدت در عین اینکه تحریم بودیم این همه کار انجام شده است. کشور آمریکا هیچ وقت نمی آید برای خودش رقیب درست کند. 

آقای ططری! داستان کاندیداتوری شما برای ریاست جمهوری چه بود؟
مانند دیگران بنده کاندیدا شدم و فکر می کردم که می توانم کشور را اداره کنم. 

خب! افرادی همینطوری شرکت می کردند.
نه. همینطوری نبود. بنده کار کرده بودم. در آن زمان تکلیف بود لذا کاندیدا شدم. 

چه میزان رای برای خودتان پیش بینی کرده بودید؟
نمی توان پیش بینی کرد باید مردم بخواهند و رای بدهند. اینکه بگویی چه میزان رای داری دروغ است. وقتی رای آوردی مشخص خواهد شد. 

 در بحث انرژی هسته ای چه نظری دارید؟
بنده با فرستادن اورانیوم برای غنی شدن مخالف هستم. زیرا اطمینان به حرف آنها نداریم. روسیه به ما موشک فروخته و به ما نداده است و حالا اعتماد کردن اشتباه است.

به نظرتان باید در این زمینه چه کنیم؟
باید اول وضعیت داخل کشور درست شود. وقتی همه افراد کشور با اندیشه‌های گوناگون یکی شدند، آنها حساب کار خود را خواهند کرد. وقتی همه یکی شویم هیچ کس جرات دست درازی نمی کند. بنابراین اول باید مشکل داخلی را حل کنیم و به وحدت پیشین برسیم. 

یعنی مشخصا باید چه کرد؟
اگر در کشوری منتقدی وجود نداشته باشد کارها به خوبی پیش نمی رود و انسان بدون رقیب نمی تواند موفق باشد زیرا با وجود رقیب عیب ها مشخص میشود و همین مساله موجب می شود که عیب ها شناسایی و برطرف شود.

انتها/

منبع:خبرآنلاین

http://www.khabaronline.ir/news-51670.aspx

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

پنج شنبه 12/1/1389 - 21:33 - 0 تشکر 192404

*بسم الله الرّحمن الرّحیم*

باسلام

عجب گزارشی!!!

واقعاً خواندنی و جالب بود.

خداکنه براشون مشکلی پیش نیاد.

با سپاس

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

جمعه 13/1/1389 - 21:10 - 0 تشکر 192568

فکر کنم این آقا با این این حرفهایی که تو این گزارش زندند خود کشی کردند...!

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

شنبه 14/1/1389 - 11:48 - 0 تشکر 192663

چقد انسان می توانند بی انصراف باشد كه در حالی كه خدا را شاهد میگیرد اما نسبت به كارهای انجام شده در دولت آای احمدی نژاد بی اعتنا باشد وبگوید هیچ كاری انجام نشده.واقعا متاسفم!!!!!!!!!

شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی

 
شنبه 14/1/1389 - 12:9 - 0 تشکر 192668

این گفتگو را نخواندم چون نمایندگی مجلس ششم آنهم از طیف اصلاح طلبان آن از افتخارات ایشان می باشدبا آن سوابق درخشان که تلاش برای نوشیدن جام زهری دیگر تحصن در مجلس وگرفتن روزه سیاسی که فقط خرج میوه این تحصن وروزه سیاسی !!! بیش ازیک میلیون تومان نا قابل بود از افتخارات این گروه است حال همین حضرات حرف از حقوق مردم می زنند !!!واقعا نمی دانم بخندم یا گریه کنم
بله اصولا حضرات اصلاح طلب هر کاری را که خودشان توانایی انجام آن را نداشتند یا اصلا به مخیلیه مبارکشان خطور نمی کردرااکنون بی نتیجه وخطر ناک میدانندمن جمله هدفمند کردن یارانه ها وسفر های استانی

شنبه 14/1/1389 - 17:48 - 0 تشکر 192762

نمی دونم چرا جالب نبود واسم...

شنبه 14/1/1389 - 19:33 - 0 تشکر 192780

خوب است اطلاعات سیاسی خود را بالا ببریم
ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهیم و از توهین بپرهیزیم جناب nasimesahri

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

يکشنبه 15/1/1389 - 15:45 - 0 تشکر 192858

یک صحبت برای برخی که در پی شکست تحقیر آمیز امریکا و انگلیس و صهیونیست(که متاسفانه با همراهی برخی گروهها و افراد داخلی و یک سری افراد که گول این گروه ها رو خوردند ولی بیشترشون  بعدا پشیمون شدند تا جایی که دیگه هیچ...) در ایران پس از انتخابات هنوزم که هنوز است به بهانه گیری و سیاه نمایی ها تبلیغات منفی و عمدتا دروغین ادامه میدن ولی به ظاهر دم از اصلاح امور میزنن و به قول خودشون قبول کردن، و به خاطر این که دیگه هیچ توان نفر و نیرویی جز ضد انقلاب خارج نشین رو ندارن و ادای پیروی از صحبت های امام خمینی و آیت الله خامنه ای رو هم دارن

دست از دو رویی و نفاق بر دارید و واقعا به حرف رهبر و ولی مطلقه فقیهتون(که ریشه در فقه اسلامی داره و اگر ادعای اسلام داریم باید بهش پایبند باشیم ولی اگر این مورد هم برای رسیدن به اهداف فقط ظاهری نشون داده میشه که دیگه متفاوت خواهد بود) گوش فرا بدید و کمک کنید به اصلاح امور نه این که با نمایش ها و شوها های تبلیغاتی هم بخواهید به ادامه این راه کج ادامه داده باشید و هم این که مثلا(به خاطر ضعف) مقداری هم تبعیت ظاهری از خود نشون بدید. بدونید این ایجاد تفرقه یعنی لگد مال کردن خون شهدا و مخالفت با راه حق که انتهاش جز تباهی نیست

آقا تاکید کردند (نقل به مضمون میکنم و فایل صوتیش رو هم البته پیدا کردم برای استفاده دوستان  قرار میدم) کمک کنید و کار انجام بدیم تا به اصلاح امور برسیم نه این که تخریب و سیاه نمایی کنیم

----------------------

توجه کنید و فکر کنید:

منافقین معاند که با اسلام مخالف هستند ، از سالها قبل به جو سازی و سیاه نمایی پرداخته اند

اینان که از کاه کوه میسازند و اخبار کذب و دروغ رو بزرگ نمایی میکنند و یا مسائلی کوچک رو بزرگ و مهم جلوه میدن و یا خبر های خوب و واقعی و موفقیت ها رو پنهان میکنند(که این نشان از استعمار رسانه ای داره)  چرا نتونستن حتی کوچکترین خللی به زندگی رهبرعزیزمون وارد کنند؟

این نشان از زندگی پاک و منزه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای میده که به قدری دقت دارند که دشمنان نتوانسته اند به قدر کاهی  که از او کوه درست کنند هم بهانه پیدا کنند

----

برای برخی که در تشخیص مسیر درست دچار اشتباه شدند دعا میکنم که قبل از این که دیر بشه بتونن در تشخیص خودشون درست عمل کنندو هدایت بشن و عاقبت بخیر 

تاریخ درس های خوبی برای ما داره امثال طلحه و زبیر و یا حر بن یزید ریاحی

که در تاریخ تکرار شدند

يا علي ذاتت ثبوت "قل هولله احد"         نام تو نقشِ نگين امر "الله صمد"

"لَم يَلِد" از مادر گيتي"ولَم يولد" زتو     "لَم يَکن" بعد از نبي مثلت "لَهو کُفوآً احد"

***

حسود کور در خواب و خياله

منو دل کندن از حيدر محاله

يکشنبه 15/1/1389 - 17:9 - 0 تشکر 192873

جناب GHOLAMeALI
من متوجه نمیشوم چرا هر جاسخن از اصلاح و انتقاد و دلسوزی است سریعا پای اجانب و اسراییل وسط کشیده میشود
به خدا این بی انصافی
به قطع یقین میگویم که 99 ئرصد افرادی که در حال حاضر منتقد جدی سیاسیت های آقای احمدی نژاد هستند و به نوعی هنوز هم ابهاماتی در مورد انتخابات برایشان باقی مانده دلسوزان نظام و دوستداران نظام هستند
بهتر است نوع دیدتان را عوض کنید
انقدر به ما نگویید گول خورده و آمریکایی و اسراییلی
انقدر توهین نکنید
فقط لحظه ای به این بیندیشید که ممکن است در اشتباه باشید
این همه توهین به یک تفکری که مخالف تفکر شماست معنا ندارد
ما میگوییم زنده باد مخالف من ولی شما متاسفانه...!
تا چه در نظر آید...!

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

يکشنبه 15/1/1389 - 17:9 - 0 تشکر 192874

tanbure_hag گفته است :
[quote=tanbure_hag;429704;192568]فکر کنم این آقا با این این حرفهایی که تو این گزارش زندند خود کشی کردند...!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی