انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 978)
چهارشنبه 11/1/1389 - 17:47 -0 تشکر 192255
همه چیز در مورد بلوتوث

با سلام

 

کلاس

ماکزیمم انرژی مصرفی
محدوده مجاز

کلاس 1

100 mW
100 متر

کلاس 2

2.5 mW
10 متر

کلاس 3

1 mW
1 متر

کاربردهای بلوتوث :

- ارتباط بی سیم بین گوشی موبایل و هندزفری یا کارکیت .
- ارتباط بی سیم بین کامپیوترها در فضای محمدود و با پهنای باند کم .
- ارتباط بی سیم بین وسایل ورودی و خروجی کامپیوتر مثل موس ، کیبورد و جت پرینتر .
- انتقال اطلاعات بین وسایل با استفاده از جایگزینی سیستم های سیم دار قدیمی مثل گیرنده های GPS، وسایل پزشکی و وسایل کنترل ترافیک .
- برای کنترل هائی که قبلاً از اینفرارد استفاده می کردند .
- ارسال تبلیغات از طریق بردهای تبلیغاتی بلوتوث دار به وسایل مجهز به بلوتوث .
- کنترل های بی سیم برای کنسول های بازی مثل پلی استیشن .

نسخه های مختلف بلوتوث به بلوتوث 0/1 و B 0/1 :

نسخه های 0/1 و B 0/1 بلوتوث مشکلات زیادی داشتند و سازندگان آن نیز مشکلات زیادی برای کارآمد کردن این فن آوری داشتند. این دو نسخه در جریان عملیات انتقال، نیاز به آدرس سخت افزاری داشته و انتقال به وسیله ناشناخته غیر ممکن می باشد.

 

بلوتوث 1/1

بسیاری از عیب های ورژن B 0/1 در این نسخه برطرف شد این نسخه کانال های کد نشده را هم پشتیبانی می کند و نیز قابلیت دریافت سیگنال های قوی را هم دارد.

بلوتوث 2/1

این نسخه بسیار شبیه نسخه 1/1 می باشد و تنها تغییرات انجام گرفته از این قرارند:
* افزایش سرعت شناخت و اتصال
* افزایش سرعت انتقال تا 721 کیلو بایت در ثانیه
* افزایش مقاومت در برابر فرکانسهای رادیویی

بولوتوث 0/2

این نسخه در نوامبر 2004 معرفی شد با ورژنهای 1/Xسازگار است تفاوت عمده در افزایش سرعت انتقال ( EDR ) تا 3 مگابایت در ثانیه است که این تقریباً سه برابر سرعت انتقال در ورژنهای 1/X است.
دیگر خصوصیات این نسخه :
- مصرف کم انرژی
- استفاده از پهنای باند بیشتر
- افزایش کارایی و کاهش عیب

بلوتوث 1/2

این نسخه بسیار شبیه ورژن 0/2 بوده و فقط سرعت انتقال (EDR ) در آن بیشتر و مصرف انرژی کمتر شده است.
آینده بولوتوثنسخه بعدی بلوتوث که در حال حاضر Lisbon نامیده می شود، مشخصه هایی را برای ارتقاء امنیت و کارایی بلوتوث دارا است .

 

بعضی از این مشخصه ها عبارتند از :
Automatic encryption change : به اتصالات برقرار شده اجازه می دهد که کدهای خود را بطور اتو ماتیک تغییر دهند و این باعث افزایش امنیت می شود.
Extended inquiry Response : اطلاعات بیشتر ی را در حین فرایند برقراری اتصال فراهم می کند و این اطلاعات شامل نام آن device و لیستی از سرویسهای موجود می باشد.
Shiff subrating : در برقراری اتصالات نا متقارن بین چند device باعث کاهش مصرف انرژی می شود، به علاوه برای وسایل ارتباطی مثل ماوس و کیبورد عمر باتری را 3 تا 10 برابر افزایش می دهد.
Qos im provment : انتقال فایلهای صوتی و ویدئویی با کیفیت بسیار بالاتری انجام می شود .
Simple pairing : سرعت پیدا کردن و جفت و جور کردن وسایلی که دارای بلوتوث هستند را افزایش می دهد.
بلو توث همچنین نقش مهمی را در تکنولوژی VOIP داشته است که این بصورت اتصال بی سیم هدست بلوتوث با سیستم PC می باشد . با کاربردی تر شدن VOIP در بین کاربران خانگی نسبت به خطوط تلفن سیم دار، بلوتوث احتمالاً در گوشی های بی سیم که به یک پایگاه و از طریق پایگاه به اینترنت متصل هستند استفاده خواهد شد.
نسخه دیگری از بلوتوث که در جایگاه بعد از Lisbon قرار می گیرد، seattle نام دارد که بیشتر خصوصیات Lisbon را داراست ولی نکته قابل توجه سازگاری آن با امواج رادیویی با پهنای باند زیاد است. استفاده از پهنای باند زیاد به بلوتوث اجازه انتقال را با سرعت فوق العاده بیشتر و مصرف انرژی کمتر خواهد داد.

بلوتوث و امنیت اطلاعات

در سال 2003 عده ای از محققان به این نتیجه رسیدند که در هنگام انتقال اطلاعات از طریق بلو توث اطلاعات شخصی و نیز داده های در حال انتقال توسط افراد دیگر قابل دریافت و افشا شدن هستند
دلیل آن را پیاده سازی سطح پائین امنیتی بلوتوث دانستند.در سال 2004 معلوم شد که ارتباط بی سیم بین دو وسیله از طریق بلوتوث، قابل حک کردن است. همچنین در همین سال اولین ویروسی که خود را از طریق بلوتوث منتشر می کرد، روی سیستم عامل سیمبین دیده شد.
در سال 2005 یکی از محققان دانشگاه کمبریج متوجه شد که از طریق ارتباطات بلو توث می توان پین کد گوشیها را بدست آورد. در همین سال پلیس اعلام کرد که برخی از دزدان از گوشی های بلوتوث دار برای دزدیدن وسایلی مثل لپ تاپ و یا گوشی که در ماشین جا مانده اند استفاده می کنند.
بنابراین به کاربران هشدار داد که قبل از ترک ماشین از غیر فعال بودن بلوتوث وسایل خود مطمئن شوند. در سال 2006 هشدارهایی به کاربران مبنی بر قرار ندادن گوشی در حالت قابل دیده شدن توسط گوشیهای دیگر (visible state ) داده شد و کرمهاو ویروسها ی زیادی برای انتقال از طریق بلو توث به وجود آمد.

بلوتوث و تاثیر آن بر سلامتی

بلوتوث از فرکانسهای رادیویی ماکروویو در طیف 4/2 گیگا هرتز تا 4835/2 گیگا هرتز استفاده می کند. مطالعاتی که تا دهه 1980 انجام شده است نشان می دهد که سیگنالهای کم قدرت که فرکانسی بین 5/1 گیگا هرتز تا 2 گیگا هرتز داشته باشند آسیبی به انسان نمی رسانند.
اشعه رادیویی که از بلو توث خارج می شوند. اگر چه در این محدوده نمی گنجد اما نسبت به امواج دیگری که بطور وسیعی از گوشیهای موبایل ساطع می شوند خیلی کمتر است و بنابراین تحریک جدی برای سلامتی انسان محسوب نمی شود. از وسایل بلوتوث می بایست در صورت نیاز استفاده کرد پس اثر آن بر سلامتی به میزان استفاده نیز بستگی دارد.
بلوتوث به احترام یکی از پادشاهان قرن دهم به نام Harald Bluetooth که پادشاه دانمارک و نروژ بود نام گرفت. او به خاطر یگانه کردن کشورهای دانمارک ( شامل اسکانیا ، که امروزه سوئد نامیده می شود و محلی است که تکنولوژی بلوتوث در آن اختراع شد) و نروژ معروف شد ، او همچنین قصد داشت تکنولوژی هایی مثل کامپیوتر و گوشی های موبایل را نیز یگانه کند.

 

لوگوی بلوتوث نیز بر گرفته و ادغام شده از دو شانه طلسم در اروپای شمالی است.

 

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

سه شنبه 10/1/1389 - 0:29 - 0 تشکر 192060

فارنت: همواره مراقبت از وضعیت و سلامت نوزاد نگرانی همیشگی مادران بوده است و دنیای دیجیتال نیز سعی داشته تا با فن‌آوری‌های نوین در این راه از مادران حمایت لازم را به عمل آورد.


دستبند جدیدی که به همین منظور طراحی شده و با استفاده از دو دستبند بلوتوثی علاوه بر قابلیت هایی همچون ساعت، رادیو، ساعت هشدار و.. اطلاعات لازم در مورد نوزاد مانند درجه حرارت بدن را در اختیار مادر قرار داده و حتی وی را قادر می‌سازد تا صدای نوزاد را شنیده و یا حتی با او صحبت کند.


این گجت با نام Sikker (سلامتی) که به نوعی همه‌کاره به حساب می‌آید به مادر اجازه می‌دهد حتی موزیک دلخواه نوزاد را برای او پخش کند.


این گجت از دو دستبند و یک دستگاه مرکزی تشکیل شده که یکی از دستبندها بر روی دست نوزاد و دیگری بر روی دست مادر بسته می‌شود.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی