انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 650)
چهارشنبه 11/1/1389 - 12:52 -0 تشکر 192213
تبعیض

بسم الله الرحمن الرحیم

تشکیل نخستین امپراطوری میان دورود یعنی حکومت سومریان در 4500 سال قبل، وضع اولین زبان مدنی شناخته شده دنیا ، ابداع خط میخی،تاکید دانشمندانی همچون:هوممل،پوپه،زاکار،اولزاس ، صدرالاشرفی و .... بر پروترک بودن این امپراطوری و امپراطوری عیلامی ، نخستین داستان حماسی ادبی دنیا(گیلغامیش) و.... .(و دارا بودن مقام پنجم از لحاظ کثرت متکلمین بعد ار زبانهای چینی ، هندی ، انگلیسی و اسپانیایی)

تاسفم از این است که حتی کشورهای همسایه تنوع قومی و ملی را پذیرفته اند.کشوری همانند افغانستان برای ازبکها و پشتوها و ترکمنها به زبان خودشان کتاب چاپ میکند و در مدارس به انان زبانشان را اموزش میدهند.در عراق و ترکیه کردها حق تحصیل به زبان کردی دارند اما در جمهوری اسلامی ایران 20 میلیون ترک،حق اموزش به زبان خودشان را ندارند. اكثریت تركان ایران قادر به خواندن و نوشتن زبان مادری خود تركی نیستند. زیرا از حق تحصیل به زبان خود محروم نگاه داشته شده و زبان جانشین فارسی با روشهای ...به آنها تحمیل شده است. با اینهمه سنت تركی خوانی به تدریج در ایران در حال تشكیل است و توده تركی خوان به سرعت در حال افزایش است. نظام حاكم بر ایران، كودكان ترك را نوعا تنها فارسی خوان و صرفا فارسی نویس می خواهد، آنها را این چنین تربیت می كند و از همه جهت با هویتی فارسی به بار می آورد. نسل گذشته روشنفكران ترك در آزربایجان جنوبی و ایران، بزرگانی چون صمد بهرنگی، غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، فریدون توللی، مفتون امینی، عمران صلاحی، احمد شاملو و ... محصول چنین نظامی بودند و در نتیجه صرفا و یا عمدتا فارسی نویس بودند. حتی امروز نیز بسیاری از تركان آزربایجانی در آزربایجان جنوبی، در دیگر نقاط ایران، در عراق و قفقاز به زبانهای دیگری مانند فارسی و عربی و روسی می نویسند، زیرا آنها نیز مانند غلامحسین ساعدی و رضا براهنی بر تركی نویسی مسلط نیستند. اینگونه تركان فارسی نویس را می توان به لحاظ زبانی، تركان فارس شده قلمداد نمود.

زبان تركی در ایران در اثر سیاستها و تدابیر درازمدت وارد فاز مرگ زبانی شده و به سرعت در حال اضمحلال و نابودی است. نابود ساختن زبان و فرهنگ تركی، صرفا باعث فقیرتر شدن ایران خواهد شد. زیرا كه این امر به معنی نابود ساختن میراث فرهنگی و زبانی كه از آزربایجان باستان و آسیای میانه به امروزمان رسیده می باشد.

دولت ایران پس از انقلاب مشروطیت و بویژه پس از روی كار آورده شدن سلطنت پهلوی از طرف دولتهای استعماری غرب، سیاستی رسمی مبنی بر انكار رئالیته و واقعیت جامعه ایران را دنبال كرده و قومیتگرائی فارسی- پان ایرانیسم را به عنوان ایدئولوژی خود برگزیده است. پس از آن و تا به امروز دولت ایران پیوندهای خود را نه تنها از تاریخ تركان آزربایجان و دیگر مناطق ایران، بلكه از تاریخ اعراب، كردها، بلوچها، تركمنان و دیگر ملتهای ساكن در ایران نیز قطع نموده است.

در اجتماع ترکانی که با لهجه ،فارسی حرف میزنند تحقیر می شوند. اگر واقعا نقشی جدی به آنها داده شود، مثلا در فیلمهای تاریخی، شخصیتهایی که در فیلم، نقش منفی به آنها داده مثل ناصرالدین شاه قاجار با لهجه غلیظ ترکی حرف می زنند ولی شخصیتهای مورد احترام قاجارها مثل امیرکبیر که او هم ترک بوده است، کاملا بدون لهجه و با فارسی سلیس حرف می زنند!؟. اینکه چرا امیرکبیر لهجه ندارد ولی ناصرالدین شاه لهجه دارد، یک حقیقت تاریخی نیست بلکه یک سیاست پنهانی است که سعی در تحقیر ذاتی لهجه ترکی دارد تا در کودکان ترک، حس تحقیر زبان مادری شان تقویت شود و ناخودآگاه به این نتیجه برسند که اگر می خواهند شخصیت مهمی مثل امیرکبیر شوند، باید تلاش کنند که فارسی را بدون لهجه حرف بزنند! همین 2سریالی که در شبکه 1و 3 پخش می شود توجه کنید و بینید که شخصیتهای دارای هویت ترک چگونه اشخاصی هستند. مثلا ایا یکبار هم شده که نقش یک تاجر را به یک ترک بدهند در حالی که براساس امار ترکها بیشترین تعداد تاجر را در کشورهای غربی دارند.

 

این بحث برای فارس زبانان تلخ و گزنده است اما حقیقت تلخ است.من یک پان ترکیسم نیستم و البته اصلا به این نژادپرستیها اعتقادی ندارم اما برای رسیدن به حقوق حقه ترکها ساکت نخواهم نشست . در نوشته بعدی از جنبش سبز و دلایل عدم همراهی ترکها با جنبش کذایی مطالبی خواهم نوشت. منتظر نظرات شما هستم و از مدیرانجمن خواهش میکنم یکبار هم که شده صدای ترکها را در  رسانه ای رسمی هرچند بر افرادی قلیل برساند

 

چه خوشبخت است كسي كه با افتخار بگويد من يك تورك هستم

ne mutlu turkum diyene

چهارشنبه 11/1/1389 - 20:27 - 0 تشکر 192276

اى مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‏ها و قبیله‏ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ گرامى‏ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!(الحجرات آیه 13)
برادران ترک ما یا دیگر اقوام ایرانی برادران دینی ما هستن و این رابطه محکمتر از اونی که با حرف چهارتا ابله یا دو تا مزدور خدشه‌ای بهش وارد بشه خدای ناکرده اگر کوچکترین اهانتی به برادران غیور ترک زبان ما یا دیگر اقوام بشه اهانت به همه ماست و غیرت ما اجازه نمیده که ساکت بشینیم
طبق قانون اساسی آموزش زبانهای مختلف در کنار زبان فارسی بلامانع است اما زبان رسمی کشور زبان فارسی است و البته قانون درست و بجایی چون با این کار وحدت کشور بیشتر حفظ میشه و اگه قرار بود چند تا زبان رسمی داشته باشیم مشکلات زیادی پیدا میکردیم بعضی کشورها از جمله هند هم که این جورین عملا تا حدودی زبان انگلیسی زبان مشترکشون شده و این برای استقلال کشور اصلا خوب نیست
اما در مورد فیلمها باید عرض کنم نباید بدبینانه نگاه کنیم شاید بخاطر شیرین بودن این زبان ازش استفاده میشه گرچه بنده همیشه از این جور سریالهای طنز بدم میومده و بنظرم مشکلات فرهنگی زیادی دارند و اگه ساخته نشن بهتر
به صورت کلی نظر رهبری برای ما مهم که نظر ایشون هم مشخص و هیچکس نمیتونه رابطه برادری ما رو از بین ببره

همیشه دلیل شادی کسی باش نه قسمتی از شادی او
و همیشه قسمتی از غم کسی باش نه دلیل غم او
چهارشنبه 11/1/1389 - 22:8 - 0 تشکر 192287

بسم الله
مطلب زیبایی زدید
در مواردی حق باشماست ، اما اینگونه رفتارها نشانگر سیاست کلی نیست بلکه بیشتر یک اعمال سلیقه نابخردانه است. همین مواردی که ذکر فرمودید در سریال ملا صدرا هم به چشم میخورد که البته با اعتراض های منطقی هم روبرو شد.
اما در کل نه تنها به نظر بنده بلکه به نظر بسیاری از صاحب نظران دو قوم ترک و لر از خرد مندترین اقوام ایرانی هستند نمونه بارزش رو هم در عدم همراهی با موسوی و کروبی باید دید.
البته به نکته ای رو هم فراموش نکنیم که ترک ها علمایی تحویل اسلام و ایران دادند که در تاریخ نظیری برای آنها یافت نمی شود.

پنج شنبه 12/1/1389 - 22:38 - 0 تشکر 192411

طبق قانون ما حق خواندن و نوشتن به زبان خودمونو داریم و البته رسمی شدن زبان هیچ اشکالی پیش نمییاره ، قرار نیست که ما کلا فارسی رو حذفش کنیم چون این زبان، زبان اکثریت ملته. بیشتر بی عرضه گیها از طرف مسئولین به اصطلاح ترک زبان خودمونه ، اگه یه همت کنیم کتابهایی که کشورهای ترک زبان تدریسشون میکنن ما هم میتونیم بخونیم .یه عده هم کلا خودشیرین تشریف دارن که این خائنین بیشتر از همه ماها رو میسوزونن.

چه خوشبخت است كسي كه با افتخار بگويد من يك تورك هستم

ne mutlu turkum diyene

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی