انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 578)
پنج شنبه 5/1/1389 - 17:41 -0 تشکر 191586
ولادیمیر کارولنکو

روشنایی

  ولادیمیر کارولنکو   سال ها پیش در یک شب تاریک . سرد پاییزی با یک کرجی از روی رودخانه ترسناکی در سیبرب عبور می کردم. از پیچ رودخانه که می گذشتم از ورای شبح مبهم کوه های اطراف نور خیره کننده ای به چشمم خورد. نور مسحور کننده جذاب بود و کاملا نزدیک به نظر می رسید. با خوشحالی فریاد زدم: خدا را شکر به مقصد رسیدیم. کرجی بان صورتش را برگرداند به نقطه نورانی خیره شد و با بی تفاوتی گفت: خیلی دور است! و سرگرم پارو زدن شد. بی تفاوتی کرجی بان آزارم می داد. نمی توانستم حرف او را باور کنم زیرا روشنایی بسیار نزدیک به نظر می رسید به طوری که تیرگی و ظلمت شب را شکافته و شعاع آن تا دل تیرگی ها نفوذ کرده بود. اما بعد دریافتم که حق با کرجی بان بود. او درست گفته بود. در حقیقت روشنایی در فاصله ای بسیار دورتر از آن بود که من پنداشته بودم. این از ویژگی های روشنایی شبانه است که وقتی از میان تاریکی می درخشند شعاع نور شان نوید بخش و امیدوار کننده است. انگار به مقصد نزدیک شده ایم! و وقتی با قایق سفر می کنیم انسان فکر می کند که مختصری تلاش کند و با سرعت بیشتری پارو بزند و به پایان سفر خواهد رسید. در حالی که روشنایی بسیار بسیار دور است و برای وصول به مقصد راهی طولانی در پیش است! آن شب نیز سفر ما روی آبهای قیر گون رودخانه همچنان ادامه داشت راهی بی پایان که گویی هرگز به انتها نمی رسد. پرتگاه های هولناک و صخره های عظیم از برابر چشمانمان رژه می رفتند. نزدیک مان می آمدند دور می شدند و سپس پشت سرمان در ظلمت بی پایان سقوط می کردند و بلا فاصله از نظر ناپدید می شدند. ولی نور خیره کننده همچنان می درخشید و پرتو درخشان آن به مسافران خسته بشارت می داد که مقصد نزدیک است. در حالی که در واقع هنوز راه درازی در پیش بود و این روشنایی قریب و در عین حال دلگرم کننده در ظلمت شب از مکانی دوردست همچنان پرتو افشانی می کرد. اکنون نیز گاهی به یاد آن شب تاریک و آن رودخانه خطرناک می افتم. که در بستر صخره ای خود آرامیده بود و به یاد آن روشنایی دور دست که فریبم داده بود. در زندگی من و دیگران بسیاری روشنایی ها از این دست چه در گذشته و چه در حال و آینده همه ما را با نوید نزدیکی مقصد امیدوار کرده و خواهد کرد. ولی زندگی ما مانند همان رود تیره در بستر ترسناک صخره ای خود جاری است و امید همان پرتو نویدبخش است که نزدیک می نماید ولی در دور دست هایی واقع است که برای رسیدن به آن باید راه دور و درازی پیمود و با تلاش و کوشش همچنان به پارو زدن ادامه داد. و هنوز..هنوز در آن دوردست ها در برابر ماست!!  

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی