انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 669)
چهارشنبه 4/1/1389 - 13:20 -0 تشکر 191431
*نقش حضرت مسیح(ع)درانقلاب جهانی مهدی موعود(عج*

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

در احادیث مهدویّت،از عیسی بن مریم به عنوان یکی از یاران حضرت مهدی (عج )یاد شده است که در زمان ظهور حضرت مهدی (عج) از آ سمان نزول می کند و پشت سر آن حضرت قرار می گیرد ودر نماز جماعت به ایشان اقتدا خواهد کرد و معاونت ایشان را بر عهده دارد روشن است به حکم اینکه آ یین حضرت عیسی مربوط به گذشته بوده وظیفه دارد در این زمان از آ یین موجود یعنی آیین اسلام که حضرت مهدی (عج) دررراه جهانی سازی آن انقلاب می کند پیروی کند.

بنابراین رهبر انقلاب جهانی  اسلامی حضرت مهدی (عج) است و عیسِی بن مریم (ع) این پیامبر اولو العزم الهی در رکاب آن حضرت در راه جهانی سازی اسلامی و جهانی شدن ارزشهای قر آ نی ایشان را یاری می نماید.

 

 یکی از عوامل تاثیر گذار در پیشرفت انقلاب جهانی مهدوی و برقراری حاکمیت انقلاب اسلامی در سراسر جهان همین حضور این پیامبر الهی در کنار مهدی آل محمّد ( ص) است.مسیحیان جهان با لطف الهی از هر طریقی که باشد شاید از راه دیدن تصویر وشنیدن سخنان دلنشین حضرت مسیح (ع ) با استفاده از ماهواره و اینترنت و رسانه های گروهی در عصر انقلاب ارتباطات و انفجار اطلاعات به خوبی ایشان را بشناسد و پیام ایشان را در ضرورت پیروی از حضرت مهدی (عج) ومشارکت در انقلاب جهانی اسلامی مهدوی بشوند و به ایشان روی آورند و از این راه سریع تر اسلام در سراسر جهان گسترش یابد.گرایش عناصر صادق جمعیت میلیاردی مسیحیان جهان ازدرون کشورهای غربی به سوی اسلامی که پیامش را عیسی بن مریم (ع) یاور و پشتیبان حضرت مهدی (عج) به آن ها خواهد رساند نقش مهمّی در حاکمیت اسلام بر جهان غرب ایفا می نماید. در سخنان پیامبر اسلام (ص) و ائمه معصومین علیهم السلام پیرامون انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) ارتباط و پیوند و همکاری مهدی و عیسی علیهما السلام به روشنی بیان شده و در بین مسلمانان رواج یافته است.

ابو سعید خدری از پیامبر اسلام (ص) نقل کرده که ضمن یاد آوری و شمارش خصال شش گانه بی نظیر اهل بیت فرمود منا مهدی الامه الذی یصلی عیسی خلفه مهدی امت که عیسی پشت او نماز می گذارد از ماست .

پیش از تحریف حقایق در انجیل واقعی حضرت عیسی بن مریم (ع) مطالبی درباره دین اسلام و قرآن و بعثت پیامبر اسلام (ص) و ترفیع سماوی و هبوط در آخر الزمان و کمک امت پیامبر اسلام (ص) و نماز گزاردن با آنان وجود داشته است .

در یک حدیث نبوی دیگر درباره یاری مهدی (عج) توسط حضرت عیسی (ع) چنین آمده است من ذریتی المهدی اذا خرج نزل عیسی بن مریم لنصرته فقدمه و علی خلفه از نسل من مهدی است هنگامی که قیام کند عیسی بن مریم برای یاری او فرود خواهد آمد پس او را مقدّم می دارد و پشت او نماز می گذارد .

به نقل ابن عباس پیامبر اسلام (ص) گسترش انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) و رسیدن حکومت او به مشرق و مغرب جهان را پیش بینی نموده و فرمود المهدی یملاها قسطا وعدلا کما ملئت جورا و ظلما الذی معثنی بالحق نبیا لو لم بیق من الدنیا الا یوم واحد لا طال الله ذالک الیوم حتی یخرج فیه ولی المهدی فتنزل روح الله عیسی بن مریم (ع) فیصلی خلقه و تشرق الارض بنوربها و یبلغ سلطانه المشرق و المغرب مهدی زمین را پر از سقط و عدل می کند،همان طور که لبریز از بیداد و ستم شده است. سوگند به کسی که مرا به حق پیامبر بر انگیخت اگر از دنیا جز یک روز باقی نماند خداوند آن روز را چنان طولانی گرداند تا در آن فرزندم مهدی قیام کند،پس روح الله عیسی بن مریم (ع) فرود می آید و پشت او نماز می گذارد و نور پروردگار را به زمین می تاباند و قدرتش به مشرق و مغرب می رسد .

در بسیاری از کتب حدیثی این سخن از پیامبر آمده است که فرمود کیف انتم انزل فیکم ابن مریم و امامکم منکم ؟ چگونه خواهید بود هنگامی که فرزند مریم در میان شما فرود آید در حالی که پیشوای شما از خود شماست ؟

در حدیث معراج نبوی آمده است خدای متعال به دنبال بیان ولایت و خلافت علی (ع) خطاب به پیامبر فرمود :

اعطیتک ان اخرج من صلبه احد عشر مهدیا کلهم من ذریتک من البکر البتول و آخر رجل منهم یصلی خلفه عیسی بن مریم یملا الارض عدلا کماملنت ظلما و جورا انجی به من الهله و اهدی به من الضلاله و ابری به الاعمی و اشفی به المریض ...

به تو عطا کردم این را که از نسل علی بن ابی طالب یارده راهنما و هدایتگر که همه آنان از ذریه تو از زهرای بتول است قرار دهم و آخری مردی از آنان است که پشت سرش عیسی بن مریم نماز می گذارد او زمین را پر از عدل  می کند همان طور که از ستم و بیداد لبریز شده است به وسیله او از هدایت نجات می دهم و از گمراهی هدایت می کنم و نابینا را درمان می نمایم و بیمار را شفا می دهم در این حدیث قدسی ضمن تصریح بر این که عیسی بن مریم (ع) یاور حضرت مهدی (عج) خواهد بود و به او اقتدا می کند و در انقلاب جهانی او همراهش می باشد خدای متعال وعده نابودی ستم از کره زمین و تحقق عدل جهانی در انقلاب مهدوی را داده است .

روزی پیامبر گرامی اسلام (ص) خوشحال بود و می خندید اصحاب دلیل آن را پرسیدند فرمود شب و روزی نیست مگر این که برای من در آن تحفه ای از جانب خداوند است خداوند تحفه ای به من عطا کرد که نظیر آن را تا به حال به من نداده بود جبرئیل آمد و از جانب خدا به من سلام رساند و گفت و منکم القائم یصلی عیسی بن مریم خلفه اذا اهبطه الی الارض من ذریه علی و فاطمه م ومن ولدالحسین از شماست قائم که ذریه علی وفاطمه و از فر زندان حسین است و عیسی بن مریم (ع) پشت او نماز می گذارد هنگامی که خداوند اورابه زمین فرود آ ورددر این حدیث نبوی جبرئیل امین از هبوط حضرت عیسی (ع) وهمراهی و مشارکت او در انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) به پیامبر اسلام (ص) خبر داده است. در حدیث دیگری که حافظ ابو عبدالله محمد بن یزید ماجد قزوینی از قول امشریک بنت ابو عکر نقل کرده است پیامبر اسلام (ص ) از نماز جماعت صبح در بیت المقدس به امامت حضرت مهدی (عج) یاد نموده اند که حضر ت عیسی (ع) فرود می آمد و حضرت مهدی (عج) رو به عقب می رود تا ایشان را امام جماعت قرار دهد و مردم با حضرت عیسی (ع) نماز بخوانند ولی حضرت عیسی (ع) دستانش را بین دو کتف مهدی (عج) می گذارد و می گوید تقدم پیش برو و امام جماعت مردم باش و نماز بگزار .

ابو ایوب مخزومی می گوید امام باقر (ع) سیره خلفا راشدین را بیان می کرد به آخری آنها که رسید فرمود : الثانی عشرالذی یصلی عیسی بن مریم خلفه ... .

دوازدهمین خلیفه پیامبر کسی است که عیسی بن مریم (ع) پشت سر او نماز می گزارد . در کتاب کشف الغمه فی معرفه الائمه چهل حدیث نبوی از کتاب ابو نعیم احمد بن عبدالله در موضوع مهدویت آورده است حدیث سی و نهم از جابر بن عبدالله انصاری است که از پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره گفتگوی مهدی (عج) و عیسی (ع) چنین آورده است لا نزال طائفه من امتی یقاتلون علی الحق ظاهرین الی یوم القیامه ینزل عیسی بن مریم (ع) فیقول امیرهم المهدی تعال صل بنا فیقول لا ان بعضکم علی بعض امراتکم من الله عز و جل لهذه الامه  گروهی از امت من بر اساس حق تا روز قیامت پیکار پیروز و آ شکار دارند .

عیسی بم مریم (ع) فرود می آید مهدی (عج) فرمانده گروه گوید بیا و برایمان نماز بگزار.می گوید خیر به درستی که بعضی از شما به پاس گرامی داشت این امت بر دیگران امیران هستند در این حدیث نبوی که اهل سنت و شیعه هر دو نقل کرده اند گفتگوی حضرت مهدی (عج) فرمانده و رهبر گروهی که در انقلاب جهانی و جاودان مهدوی تا روز قیامت بر اساس حق نبرد می کنند . تا عیسی بن مریم که از آسمان فرود می آید گزارش می گردد و احترام حضرت مهدی (عج) نسبت به حضرت عیسی (ع) و سپس احترام حضرت عیسی (ع) نسبت به فرمانده گروه حق یو رهبر انقلاب جهانی بیان می شود . مطابق این حدیث حضرت عیسی (ع) حضرت مهدی (عج) را بر خود مقدم دانسته و به ایشان اقدا می کند و از رهبر مسلمانان پیروی می کند و در انقلاب بزرگ و جهانی حضرت مهدی (عج) ایشان را یاری می نماید و همراه ایشان با دشمنان خدا نبرد می کند .

حدیث مذکور در نقل صحیح مسلم به کلمه حضرت مهدی (عج) است و در کشف الغمه و بهار الانوار جمله اول حدیث در یک نقل نیامده و در پاسخ عیسی (ع) به مهدی (عج) به جای لا کلمه الا وجود دارد ولی در نقل دیگر حدیث جمله اول آمده است .

امام باقر (ع) نیز رسیدن حاکمیت انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) را به شرق و غرب جهان چنین گزارش می دهد : القائم منا ... تظهر له الکنوز یبلغ سلطانه المشرق و المغرب و یطهر به الله دینه علی دین کله و لو کره المشرکون فلا یبقی فی الارض خراب الاعمر  و ینزل روح الله عیسی بن مریم فیصلی خلقه   قیان کننده از ما اهل بیت ... گنجها برایش آشکار می کند و قدرت او به مشرق و مغرب می رسد و خداوند دینش را به وسیله او بر تمام آئین ها پیروز می گرداند گر چه مشرکان خوش نداشته باشند پس در زمین خرابی نمی ماند جز این که آن را آباد کنند و روح الله عیسی بن مریم فرود می آید و پشت او نماز می گذارد .

مسیحیان جهان نیز اعتقاد به منجی موعود و رجعت حضرت مسیح دارند پاتریشیا ابردین در کتاب تکاپوی 2000 می گوید : جهان با فرا رسیدن 2000 و جاذبه های هزاره موعود گسترش خواهد یافت همان طور که ابتدا در صحیفه دانیال پیغمبر عهد عقیق و بعد در مکاشفه یوحنا رسول عهد جدید ( باب بیستم آیه 1 تا 7 ) آمده است هزاره موعود یعنی دوره هزار ساله ای که مسیح و حواریونش جهان را به دست خواهند گرفت و صلح و شادی در سطح زمین حکمفرما خواهد شد اما آن هزاره که مطلع عصری طلایی در تاریخ بشریت است منحصرا وقتی خواهد رسید که مسیح رجعت کرده باشد و پیروزی موعودش بر کفار و معاندان تحقّق یافته باشد . نزول عیسی بن مریم (ع) در زمان حظور حضرت مهدی (عج) و همکگاری با ایشان در انقلاب جهانی مهدوی در متن احادیث نبوی و اهل بیت نبی به صراحت و به طور روشن و واضح و به صورت شفاف و مستقیم برای همگان بیان شده است . در قرآن مجید این حقیقت بیان شده است ولی در پرتو تفسیر قرآن با حدیث آشکار می شود و پیام قرآن در ارتباط با این موضوع با کمک رهنمودهای ائمه معصومین(علیهم السّلام)درک می گردد .

قرآن کریم درباره سرنوشت حضرت عیسی بن مریم چنین می گوید : وقولهم انا قتلنا المسیح عیسی بن مریم رسول الله و ما تنئوه و ما صلبوه و لا کن شبه لهم و ان الذین الختلفو ا فیه لفی شک منه ما لهم به من علم الا اتباع الظن و ما قتلو ه بقینا بل رفعه الله اله و کان الله عزیز حکیما و ان من اهل الکتاب المومن به قبل موته و یوم القیامه یکون علیهم شهیدا  و گفتارشان که ما عیسی بن مریم پیامبر خدا را کشتیم و بر دار آویختند لا کن امر بر آنها مشتبه شد و کسانی که درباره قتل او اختلاف کردند از آن در شک هستند و بدون علم به آن تنها از گمان پیروی می کنند و قطعا او را نکشتند بلکه خدا او را به سوی خود بالا برد و خداوند توانا و حکیم است  و هیچ یک از اهل کتاب نیست مگر اینکه پیش از مرگش به او  (مسیح) ایمان می آورد و روز قیامت بر آنها گواه خواهد بود .

 در این سه آیه چند نکته مهم در زمینه سرنوشت حضرت عیسی (ع) بیان شده است :

الف – عیسی (ع) کشته نشده و نمرده و به دار آویخته نشده است .

ب – به آسمان در نزد خداوند بالا رفته و زنده است .

ج – اهل کتاب پیش از مرگ مسیح (ع) به او ایمان می آورند .

مطابق آیات مذکور از یک سو حضرت عیسی (ع) به آسمان بالا رفته است و هنوز زنده نمی باشد و از سوی دیگر پیش از مرگ او تمام اهل کتاب به او ایمان می آورند و منظور از اهل کتاب بیشتر یهودیان و بنی اسرائیل است که در آیات قبل جنایات و مفاسد آنان شمارش شده و در همین آیات نیز به ادعای اینان مبنی بر قتل حضرت عیسی (ع) تسریح گردیده است . و روشن است که چنین چیزی هنوز اتفاق نیفتاده است . پس قطعا در آینده این وعده قرآنی تحقق خواهد یافت .

در هر حال منظور آیه اخیر این است که تمام اهل کتاب به حضرتا مسیح (ع)  پیش از مرگ او ایمان می آورند یهودیان او را به نبوت می پذیرند و مسیحیان نیز دست از الوهیت او می کشند و این در زمانی است که حضرت مسیح (ع) طبق روایات اسلامی در موقع انقلاب حضرت مهدی (عج) از آسمان فرو بیاید و پیش از رحلت ایشان همه اهل کتاب به او ایمان می آورند و حضرت عیسی (ع) در انقلاب جهانی مهدوی با حضرت مهدی (عج) همکاری دارند و پشت سر او نماز می گذارند و یهود و نصاری که به او ایمان می آورند نیز این همراهی را می بینند و به مهدی (عج) ایمان می آورند روشن است یهودیان به حکم اینکه آئین آنها پیش از آئین مسیحیت بوده باید به حضرت مسیح (ع) ایمان آورند و مجموعه یهودیان و مسیحیان نیز به حکم اینکه آئینشان مربوط به گذشته بوده که با آمدن اسلام تاریخ آنها سپری شده و ظیفه دارند در زمان انقلاب جهانی مهدوی به آئین حق و نهایی که مکتب اسلام است ایمان بیاورند . همان طور که حضرت عیسی (ع) نیز به حکم اینکه آئینش مربوط به گذشته بوده وظیفه دارد در عصر انقلاب مهدوی به آئین اسلام که رهبر و مجری آن حضرت مهدی (عج) است ایمان آورند از عوامل و دلایل سرعت گسترش اسلام در انقلاب جهانی مهدوی همین فرود آمدن حضرت عیسی (ع)  و شناسایی ایشان توسط همه اهل کتاب یهودیان و مسیحیان و روی آوردن همه آنان به او و ایمان به شخصیت آن حضرت است ایمان آورندگان به حضرت مسیح (ع) به حضرت مهدی (عج) و آئین اسلام به طور طبیعی به اسلام و انقلاب جهانی مهدوی ایمان می آورند و جهانی شدن اسلام و جهانی سازی اسلامی روی می دهد و آئین جهانی و جاویدان و جامع اسلام بر سراسر جهان حاکم خواهد شد .

محمد بن مسلم از امام باقر (ع) درباره سخن خدای متعال : و ان من اهل الکتاب الا لیومنا بهی قبل موته و یوم القیامه یکون علیهم شهیدا   و فرمود : ان عیسی (ع) ینزل قبل یوم القیامه الی الدنیا فلا یبقی اهل مله یهودی ولا غیر الا آمنوا به قبل موته و یصلی عیسی خلف المهدی.عیسی پیش از روز قیامت به دنیا فرود می آید و اهل هیچ ملّتی یهودی و غیر  از آن باقی نمی ماند مگر اینکه پیش از مرگشان به حضرت مسیح (ع) ایمان می آورند و حضرت عیسی (ع) پشت حضرت مهدی (عج) نماز می گزارد .

بر اساس این حدیث شریف ایمان اهل کتاب به حضرت عیسی (ع) در زمانی روی میدهد که عیسی (ع) پشت سر حضرت مهدی (عج) نماز می گزارد و با اقتدای به حضرت مهدی (عج) پیروان خویش را به یاری حضرت مهدی (عج) و ایمان آوردن به آئین اسلام ناب محمدی (ص) هدایت می نماید .

در تفسیر علی بن ابراهیم از شهر بن حوشب نقل شده که روزی حجّاج به من گفت آیه ای در قرآن هست که مرا خسته کرده و در معنای آن فرو مانده ام پرسیدم کدام آیه است ای امیر؟حجاج گفت آیه «و ان من اهل الکتاب ....» زیرا من یهودیان و نصرانیهایی را اعلام می کنم که هیچ گونه نشانه ای از چنین ایمانی در آنها مشاهده نمی کنم گفتم : آیه را درست تفسیر نکرده ای حجّاج پرسید چرا ؟ پس تفسیر آیه چیست ؟

گفتم منظور این است که عیسی (ع) قبل از پایان جهان فرود می آید و هیچ یهودی و غیر یهودی باقی نمی ماند مگر قبل از مرگ عیسی به او ایمان آورد و او پشت سر مهدی (عج) نماز می خواند هنگامی که حجّاج این سخن را شنید گفت وای بر تو! این تفسیر را از کجا آوردی؟ گفتم : حدیث حدثنی بمحمّد بن علی ابن حسین ابن علی بن ابی طالب علیهم السلام  محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب (محمد باقر ) این را  برایم حدیث کرده است . حجاج گفت : و الله جئت بها من عین الصافیه  به خدا سوگند آن را از سرچشمه زلال و صافی گرفتی و آورده ای .

به نقل حارث بن مغیره امام صادق (ع) در تفسیر آیه  و ان من اهل الکتاب ... فرمود هو رسول الله (ص) او پیامبر خدا محمّد (ص) است در این حدیث آنچه در نهایت روی خواهد داد آمده است چون پس از ایمان اهل کتاب به عیسی (ع) در پرتو ایمان ایشان به حضرت محمد (ص) همه اهل کتاب سرانجام به پیامبر اسلام ایمان خواهند آورد . بر همین اساس است که ابن سنان از قول امام صادق (ع) در زمینه سخن خدا درباره حضرت عیسی (ع) و ان من اهل الکتاب ... آورده که فرمود ایمان اهل الکتاب انما هو المحمد (ص) ایمان تمام اهل کتاب سرانجام فقط برای محمد (ص) است .

در مجموع با تفسیر قرآن به وسیله تفسیر اهل بیت حضور عیسی بن مریم (ع) در انقلاب مهدوی یک امر قطعی است که بی تردید به حکم قرآن و سنت حتماً عیسی (ع) همراه حضرت مهدی (عج) خواهد بود و در جهانی شدن اسلام و جهانی سازی اسلامی در انقلاب مهدوی نقش مؤثری ایفا می کند. این حقیقت با توجه به احادیث فراوانی که سنی و شیعه از پیامبر و اهل بیت نقل کرده اند و صراحت در فرود آمدن عیسی (ع) در عصر ظهور حضرت مهدی (عج) و نماز خواندن به امامت قائم آل محمد (ص) و یاری ایشان دارد بهتر آشکار می گردد .

 

محمّدرضا-جواهری

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی