انجمن ها > انجمن برق > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
برق (بازدید: 1686)
چهارشنبه 4/1/1389 - 1:29 -0 تشکر 191391
*فرضیه ساخت ربات های هوشمند تر از انسان*

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

در این بحث قصد داریم درباره فرضیه ساخت ربات های هوشمند تر از انسان ،با هم بحث كنیم و مطالبی مفید در این تاپیك قرار دهیم.

اولین سوال:

آیا امكان ساخت همچین رباتی وجود دارد؟
 

منتظر ادامه بحث باشید.

موفق و موید باشید.

یا حق.

چهارشنبه 4/1/1389 - 1:33 - 0 تشکر 191392

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكمتصور کنید رباتی وجود دارد که می تواند در را بازکند، پریز برق را پیدا کند و با اتصال به آن خودش را شارژ کند. ویروس های کامپیوتری را تصور کنید که هیچ چیز جلودارشان نیست. به نظر می رسد اجرام فضایی که هنوز عده یی فکر می کنند به وسیله انسان هدایت می شوند، به زودی می توانند بدون نیاز به کنترل انسان آدم بکشند. عده یی از دانشمندان علوم کامپیوتر در عین حال که از پیشرفت های هوش مصنوعی متحیر شده اند، مشغول بحث در مورد این نکته هستند که آیا باید برای تحقیقاتی که ممکن است منجر به از دست دادن کنترل انسان بر ربات ها شود، حد و مرزی تعیین کرد یا خیر؟

نگرانی دانشمندان از این جهت است که پیشرفت های بیشتر در این زمینه منجر به اختلال های اجتماعی و پیامدهای ناگوار می شود. به طور مثال دانشمندان به تکنولوژی هایی از قبیل سیستم های پزشکی که قادر به برقراری رابطه انسانی با مریضان هستند، یا کرم ها و ویروس های کامپیوتری که به هیچ طریقی نمی توان آنها را نابود کرد و می توان گفت به مرحله پلیدی از هوش ماشینی دست پیدا کرده اند. دانشمندان علم کامپیوتر متفق القول موافق هستند تا تولد «هال» کامپیوتری که در فیلم 2001؛یک ادیسه فضایی کنترل سفینه را به دست گرفت، راه زیادی باقی مانده است. نگرانی دانشمندان بی دلیل نیست. آنها می گویند پیشرفت های تکنولوژی باعث از دست رفتن مشاغل بسیار زیادی در زمینه های مختلف و مجبور شدن بشر به فراگیری زندگی با ماشین که دائم در حال فراگیری رفتارهای انسان است، می شود و به این طریق نیروی کار دگرگون خواهد شد.

پژوهشگران برجسته کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک که در Asilomar Conference Grounds در کنفرانسی در کالیفرنیا شرکت کرده بودند، احتمال خلق یک سیستم ابر هوشمند مرکزی پیشرفته و این ایده را که اینترنت باعث پیدایش خودبه خودی هوش و فکر می شود، کنار گذاشتند. اما موافق بودند ربات های قاتل خودگردان یا وجود دارند یا به زودی خواهند آمد.

آنها به این نکته هم توجه داشتند که هوش مصنوعی پس از تکامل ممکن است مورد سوءاستفاده خرابکاران و جنایتکاران قرار بگیرد. تصور کنید چه کارهایی یک جنایتکار می تواند با یک سیستم مصنوعی که می تواند مانند انسان صحبت کند و در پوشش انسان گنجانده شود، انجام دهد. چه اتفاقی می افتد اگر هوش مصنوعی برای استخراج داده های شخصی از گوشی های پیشرفته (امثال گوشی های موبایل و...) مورد استفاده قرار گیرد؟

پژوهشگران همچنین در مورد تهدید احتمالی مشاغل انسانی مانند ماشین های خودران، کمک یار شخصی نرم افزاری و ربات های سرویس دهنده در منزل هم بحث کردند. ماه پیش یک ربات سرویس دهنده به وسیله Willow Garage در سیلیکون وîلی ساخته شد و ثابت کرد قادر به پیمایش دنیای واقعی است. (مانند حرکت، باز و بسته کردن درها و حتی شارژ کردن خود،) یک گزارش از این کنفرانس خصوصی که در تاریخ 25 فوریه برگزارشد، قرار است امسال منتشر شود.

این کنفرانس توسط اتحادیه یی برای پیشرفت هوش مصنوعی برگزار شد. این گروه تعمداً محل کنفرانس را اسیلومار انتخاب کردند تا یک واقعه برجسته در تاریخ علم را یادآوری کرده باشد. در سال 1975 زیست شناسان پیشرو جهان در اسیلومار ملاقات کردند تا در مورد توانایی جدیدی بحث کنند که می تواند با تبادل مواد ژنتیکی در بین اندام ها به زندگی شکل دیگری دهد. پیرو نگرانی های ناشی از احتمال خطرات بیولوژیکی و مسائل اخلاقی، پژوهشگران بعضی موارد از آزمایش های خاص را متوقف کردند. کنفرانس، خط مشی مطالعات DNA نوترکیب را مشخص کرد و به این ترتیب پژوهشگران را به ادامه آزمایش ها ترغیب کرد. جلسه یی هم برای آینده هوش مصنوعی توسط اریک هورویتز یک پژوهشگر شرکت مایکروسافت که هم اکنون ریاست اتحادیه را برعهده دارد، برگزارشد. او عقیده دارد دانشمندان علم کامپیوتر باید به اوهام شکل گرفته حول ماشین های ابرهوشمند و سیستم های هوش مصنوعی که دیوانه وار به کار خواهند افتاد، واکنش نشان دهند.

ایده یک «انفجار هوش» اتفاقی که در آن ماشین های هوشمند می توانند حتی ماشین های هوشمندتر از خود را طراحی کنند به وسیله یک ریاضیدان به نام ای جی گود در سال 1965 مطرح شد. بعدها در مباحث علمی و رمان های علمی-تخیلی، یک پژوهشگر کامپیوتر به نام ورنور وینج این فکر را رواج داد که زمانی فرا می رسد انسان ها ماشین های هوشمندتر از خود خواهند ساخت و این اتفاق منجر به تحول آنچنان سریعی می شود که بشر به پایان عمر خود می رسد. او این تغییرات را منحصر به فرد خواند. این تصویر که بارها در بعضی از فیلم ها و نوشته ها هم نمایش داده شده، توسط بعضی از دانشمندان مانند ویلیام جوی یکی از پایه گذاران سان میکروسیستمز، محتمل و اعصاب خردکن توصیف شده است. دیگر کارشناسان تکنولوژی، از جمله ریموند کورزویل، از پیدایش ماشین های ابرهوشمند استقبال کردند و می گویند آنها می توانند پیشرفت های زیادی در زمینه افزایش طول عمر و تولید ثروت به ارمغان بیاورند. آرمان شهر از نوع آقای کورزویل ذهن ها را در سیلیکون ولی به خود مشغول کرده است. همین تابستان، یک موسسه به نام Singularity University شروع به ارائه دروس برای ایجاد آمادگی گروهی کرده است تا پیشرفت را هدایت کند و به جامعه در راستای «ساختن» با این آرمان شهر و با پیچیدگی های آن کمک کند. دکتر هورویتز می گوید؛ «من فکر می کردم دیر یا زود ما باید به نوعی نگرانی فزاینده مردم را در مورد افزایش بی رویه ماشین های هوشمند بررسی یا حداقل ابراز کنیم.»

گزارش AAAI تلاش خواهد کرد احتمال از دست دادن کنترل بشر روی هوش مبتنی بر کامپیوتر را بررسی کند. دکتر هورویتز می افزاید؛ «این گزارش همچنین مسائل اجتماعی، اقتصادی، قانونی و اخلاقی این ماشین ها را بررسی می کند. علاوه بر این، تغییرات

پیش رو در تعامل انسان و کامپیوتر موشکافی می شود. به عنوان مثال چگونه می توان رابطه با یک ماشین را به عنوان زوج یا همسر تعریف کرد؟»

وی اضافه کرد؛ «تلاش این مجمع در راستای ارائه خط مشی مشخصی به پژوهشگران بوده است تا آنها بتوانند با پیشرفت های علمی به ارتقای جامعه کمک کنند، نه اینکه به یک فاجعه تکنولوژیک منتهی شوند. به عنوان نمونه برخی از پژوهش ها ممکن است در آزمایشگاه هایی تحت تدابیر شدید امنیتی انجام شوند.»

جلسه یی که در ارتباط با هوش مصنوعی برگزارشد می تواند برای آینده این رشته پراهمیت باشد. پل برگ که از برگزارکنندگان جلسه سال 1975 در اسیلومار بود و جایزه نوبل در رشته شیمی را در سال 1980 دریافت کرد، گفت «برای جامعه علمی خیلی مهم بود عموم را قبل از اینکه هشدارها و مخالفت ها جدی شوند، درگیر مساله کند. همان طور که در مورد قضیه مواد غذایی ژنتیکی (GMO) این اتفاق افتاد و شرایط دشوار و پیچیده یی رقم خورد. تام میشل از استادان هوش مصنوعی و فراگیری ماشین گفت جلسه ماه فوریه نظر او را تغییر داده است. من قبل از جلسه خیلی به آینده هوش مصنوعی خوشبین بودم و در این فکر که پیش بینی های بیل جوی و رای کورزویل دور از واقعیت هستند، این جلسه مرا متقاعد ساخت که صریح تر درباره مشکلات از قبیل جمع آوری داده های شخصی که به طور وسیع صورت خواهد گرفت، صحبت کنم.

به رغم نگرانی های او آقای هورویتز امیدوار است تحقیقات هوش مصنوعی برای بشر سودمند خواهد بود و حتی شاید بتواند کاستی های بشر را جبران کند. او به تازگی یک سیستم نرم افزاری را طراحی و معرفی کرده است که از بیماران راجع به علائم بیماری شان می پرسد و به آنها با عواطف انسانی پاسخ می دهد. وقتی مادری گفت فرزندش از اسهال رنج می برد، صورت روی نمایشگر گفت؛ «اïه، با شنیدن این خبر متاثر شدم.» یک پزشک بعدها به آقای هورویتز گفت برایش خیلی جالب است این سیستم به احساسات انسانی پاسخ می دهد. او گفت؛ «من برای این کارها وقت ندارم.»

سه شنبه 4/3/1389 - 7:12 - 0 تشکر 202145

دست شما درد نکنه مطالب خوبی بود

سه شنبه 18/3/1389 - 18:21 - 0 تشکر 204593

من امروز یه سایت پیدا کردم که جلسات آموزشی در رابطه با روباتیک می ذاره. من که از مطالبش دیدن کردم مطالب خوبی داشت اما این سایت تازه تاسیسه و برای استفاده از مطالب سایت باید توی سایت عضو بشین . امکاناتخوبی توی سایت تعبیه شده بود من هم خالی از لطف ندونستم که ادرس سایت رو به شما معرفی کنم. یه سری به سایت بزنید

اینم آدرس  : amr.orq.ir

love is wide ocean that joins two shores

پنج شنبه 27/3/1389 - 10:27 - 0 تشکر 205912

از نظر بنده برای رسیدن به یک روبات انسان نما بیشترین نقش را می تواند یک نما و یا می توان گفت مکانیک آن روبات است که نقش به سزایی را در نما و در امکانات دیگر ایفا می کند و می توان گفت علم مکانیک کار زیادی را باید انجام دهد البته در تجزیه و تحلیل اطلاعات علم الکترونیک است که دیگر کارها را انجام می دهد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی