دانش و فن آوری (بازدید: 11020)
پنج شنبه 22/9/1386 - 15:34 -0 تشکر 19137
رسیدن به سرعت نور!!

 
 
بنام خدا
با سلام به اهل علم
من چند وقتیه خیلی به نظریه انیشتن فکر میکنم و اونو نمیتونم به خود بقبولانم
و اون نظریه ایشون در مورد سرعت نور هست، که اگه هر جسمی بتونه به این سرعت برسه به انرژی تبدیل میشه.
 جدیداً دلیلی بر رد اون به ذهنم رسیده.
مگر نه اینکه سرعت نسبیه و بستگی مرجع داره ولی شتاب نسبی نیست.
مگه این اینو نمیگن که اگه ما تو یک محیطی باشیم که فضای خارج اونو نتونیم ببینیم
و اون محیط با سرعتی ثابت در حرکت باشه، ما نمیتونیم اون حرکت رو تشخیص بدیم، و فکر میکنیم ساکن هستیم.
مگه این هم نمیگن که سرعت نور هم ثابته؟300000 کیلومتر در ثانیه
و مگه اینو نمیگن اگه جسمی با سرعتی نسبت به ما در حرکت باشه ما هم نسبت به اون جسم با همون سرعت در حرکتیم؟
پس اگر نوری به سمت ما در حرکت باشه مثلاً از خورشید، ما نیز طبعاً با همون سرعت به سمت نور حرکت میکنیم و باید طبق نظریه انیشتن الان انرژی باشیم
پس چرا الان انرژی نیستیم و جسم سالمی داریم .
آیا این نظریه غلط است؟
یا اینکه انرژی نیز تعریف دیگری داره
و در هر دو صورت رسیدن به سرعت نور برای ما نیز ممکنه
نظرتون چیه؟
.....

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
دوشنبه 10/10/1386 - 14:11 - 0 تشکر 21437

مشکل حرف شما در این است که سورعت خود را نسبت به نور می سنجید آنگاه می گویید سرعت تمام اجسام برابر نور است،احتمالا منظور انیشتن رسیدن به سرعت نور (البته نسبت به جسمی ساکن) بوده است.

چهارشنبه 26/10/1386 - 16:51 - 0 تشکر 24923

با سلام به دوست عزیز

دوست عزیز با پورزش از شما باید بگویم که مشکل حرف  شما نیز در این است که سرعت رو بر خلاف اتفاق نظر تمامی دانشمندان از ابتدا تا کنون که من نظرشان را شنیدم، سرعت رو امری مطلق میدونید

در حالی که همین انیشتین هم اونو نسبی میدونه

پس اگه سرعت امری نسبی باشه که هست و طبق نظر دانشمندان  از گذشته تا کنون با هیچ آزمایشی نمیتوان اثبات کرد که چه چیزی ساکن و چه چیزی متحرک است 

این در مورد  نور و هر شئ مورد نظر ما که در برابر آن قرار دهیم نیز صادق است

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
پنج شنبه 18/11/1386 - 14:32 - 0 تشکر 28919

سلام

البته فکر کنم تو این مدت جواب خودتون رو گرفته باشین , ولی خوب با این وجود نظرم رو میگم :

اگه شما برگردین به نظریه نسبیت انیشتن , اونجا گفته شده نسبی بودن سرعت درمورد همه چیز صدق میکنه به غیر از نور . یعنی این یه مورد استثناست .

موفق باشید

پنج شنبه 18/11/1386 - 22:42 - 0 تشکر 28976

دوست عزیز من در مورد نسبیت انیشتن خیلی چیزها شندیم و برنامه های مختلفی دیدم اما این یکی که شما گفتید انیشتن نور رو استثنا دونسته رو نشنیدم یا خوب دقت نکردم یا جور دیگه ای شنیده بودم

به هر حال اگر انیشتن نور رو استثنا میدونه آیا این رو اثبات هم کرده و اگر اثبات کرده در اثبات اون چی گفته؟

چون در حال حاضر ثابت شده نور خاصیت ذره ای هم داره و اگر ما نور رو ذره فرض کنیم طبق خواص کلیه ذرات که سرعتشان نسبی است سرعت نور هم نسبی میشود

اگر شما لینک اثبات رو به زبان فارسی سراغ دارید بذارید تا شاید نتیجه ای گرفتم

با تشکر

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
جمعه 19/11/1386 - 11:33 - 0 تشکر 29029

سلام دوست عزیز

همونطور که خودتون نوشتین و میدونین نور همیشه ذره ای نیست ولی در هر صورت من این مطلب رو الان دارم ولی از اینترنت نگرفتم توی کتاب "به من بگو چرا؟ "  نوشته ی "آرکدی لئوکوم" خوندم . اثبات این نظریه هم ذکر نشده بود .

موفق باشی

يکشنبه 21/11/1386 - 14:19 - 0 تشکر 29364

سلام

برای این كه درك بهتری از مساله سرعت داشته باشید

به این جملات فكركنید:

فضا همواره طوری ساختار خود را تغییر میدهد (خود را خم میكند)

كه 1.همواره سرعت هر جرمی كمتر از سرعت نور باشد

   2.همواره نور به مسیر مستقیم الخط حركت كند

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 21/11/1386 - 19:28 - 0 تشکر 29418

من با دانیال جان موافقم...

اگر شما یك مطالعه ی دقیق تر روی نسبیت خاص داشته باشید خواهید دید كه در اون، سرعت نور ، نسبی نیست و مطلق است و دلیلش هم همین شبهه ای است كه برای شما پیش آمده...

اگر شما به سمت یك منبع نور با سرعت V حركت كنید و سرعت نور را برابرC بگیریم، طبق مكانیك نیوتونی ، نور با سرعت V+C از كنار شما عبور خواهد كرد اما این گونه نیست چراكه نور را باید در مكانیك نسبیتی و مكانیك موجی بررسی كنیم... و در مكانیك نسبیتی مفهومی به نام سرعت مطلق داریم... این جاست كه عیب مكانیك نیوتونی مشخص می شود... حتی قانون دوم نیوتن (F=ma) . ما نمی توانیم به سرعت نور برسیم اما می توانیم به آن نزدیك شویم...اگر جسمی به سرعتی در حدود 99.9% سرعت نور برسد آن گاه جرم آن به شدت افزایش پیدا می كند و نه تنها در سرعت های بالا بلكه در سرعت های پایین هم( حتی در حدود  یك متر برثانیه) پدیده ی افزایش جرم را داریم اما به طرز بسیار نامحسوسی كه اگر شما اصل عدم قطعیت هایزنبرگ را بدانید حتما می دانید كه این تغییر جرم بسیار كوچكتر از "اچ هت"  است. این جاست كه مكانیك نیوتنی دیگر به كار نمی آید... این حرفی بود كه من سال گذشته زدم تا بگویم قانون دوم نیوتن غلط است... اما خیلی ها به من خندیدند... اما امسال از گوشه و كنار جهان خبرهایی می شنویم مبنی بر .این كه حتی در ابعاد كوچك هم قانون دوم نیوتن در حال نقض شدن است.

خلاصه این كه ته خیلی از حرف های مفت جناب نیوتن داره در میاد...

 

 

دوشنبه 22/11/1386 - 2:7 - 0 تشکر 29466

سلام

وقتی بعد از مدتها اومدم تو قسمت دانش و با این تاپیک مواجه شدم کلی ذوق کردم، آخه برام خیلی جالب بود. واقعا فکر فعال و زیبایی دارین آقا پارسا، واقعا دلایلتون خیلی جالبه و تا حالا به فکرم نرسیده بود.

اما اگه نظز من رو هم بخواین باید بگم من با آقا دانیال موافقم که گفته بود "نسبی بودن سرعت درمورد همه چیز صدق میکنه به غیر از نور . یعنی این یه مورد استثناست ." البته میشه اینطور این استثنائیت رو توجیه کرد (بنظر من) که سرعت نور بینهایت است وبینهایت چیزی است که نسبت سرش نمیشه و برای همه چیز سرعتش بینهایت تعریف میشه. بذارید یه مثال بزنم (اگه اشتباه نکنم به فکر انیشتین رسیده بود) فرض کنید شما می توانید با سرعت نور نسبت به یک جسم ساکن حرکت کنید، و در حین حرکت آینه ای را در دست دارید و میخواهید تصویر خود را در آن مشاهده کنید. بنظر شما چون سرعت شما سرعت نور است تصویری از شما در آینه دیده میشود؟ خوب احتمالا می گویید بله چون نوری که از صورت من به سمت آینه می رود با سرعت من و آینه برابر و در یک جهت است پس هرگز به آینه نمی رسد تا تصویری را تشکیل دهد. اما انیشتین به این نتیجه رسیده بود که این نور به آینه میرسد چون نور نسبت به صورت شما حرکت میکند نه نسبت به جسم ساکن نسبت به شما. در ضمن سرعت نور نسبت به جسم ساکن نسبت به شما در این حالت سرعتی برابر همان سرعت همیشگی خود دارد و همان 300000کیلمتربرثانیه سرعت دارد. (قبول دارم که هضمش مشکل است اما هست)

واما در مورد اینکه فرمودید " مگه اینو نمیگن اگه جسمی با سرعتی نسبت به ما در حرکت باشه ما هم نسبت به اون جسم با همون سرعت در حرکتیم؟
پس اگر نوری به سمت ما در حرکت باشه مثلاً از خورشید، ما نیز طبعاً با همون سرعت به سمت نور حرکت میکنیم و باید طبق نظریه انیشتن الان انرژی باشیم" خیلی زیبا گفتین و واقعا برام جالب بود بیشتر از بقیه موارد. در جواب باید بگم که بله، ما همگی انرژی هستیم و برای این حرف نظریه تار ویا همان ریسمان (که اگه اشتباه نکنم نظریه تکمیل شده اش رو نظریه M مینامند) را دلیل می آورم. باید بدانید اما بد نیست که بگویم که براساس این نظریه جهان از 10 ویا 11 بُعد (البته برخی حدس بیشتر بودن را هم میزنند) تشکیل شده است؛ همچنین این نظریه گفته که تمام ذرات از تارهای بسیار ریزی تشکیل شده اند (تارهایی چندین و چند برابر کوچکتر از ذراتی که تا بحال در اتم ها شناسایی شده اند) و جنس این تارها، انرژی است. و این نظریه دلیل تعداد زیاد مواد و ضدمواد موجود در اتمها را بخاطر شکلهای مختلف و حالتهای ارتعاشی مختلفی است که به خود میگیرند میدانند.

البته من خودم هم اطلاعات ناچیزی دارم (بخصوص در مورد نظریه ریسمان) اما خوشحال میشم اگه سوالی دارید بپرسید، آخه سوالهاتون خیلی قشنگه و می تونم ازشون برای ترقی هام استفاده کنم.

یاحق

مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
دوشنبه 22/11/1386 - 22:31 - 0 تشکر 29585

سلام دوستان خوشحال شدم تعدادمون تو بحث زیاد تر شد

جناب mjtrhz شما لطف دارین . من باید بگم تقریباً چیزی نمیدونم . ولی سوالی که برام مطرح میشه رو ، به خاطر مسخره شدن از طرحش نمیگذرم. و اون سوال رو میپرسم . اگر هم ایرادی به ذهنم برسه که هرچه فکر کنم نتونم توجیهش کنم . اون وقت نمیترسم و اون ایراد رو از هر کسی که باشه و هر چیزی که باشه میگیرم . تا یا خود شخص مربوطه یا افراد آگاه تر جواب دهند.

ببخشید ولی فکر کنم شما یک اشتباه کردین و اون نظرتون راجع به بینهایت بودن سرعت نور هست . البته در ادامه حد 300000 کیلومتر در ثانیه رو قبول کردین . من تو این برنامه های علمی دیدم در گذشته همین تصور بینهایت بودن سرعت نور مورد قبول بوده و تا مدتی حتی با آزمایش هم نتونستن خلافشو ثابت کنند، اما با اومدن ابزارهای مناسب بالاخره ثابت شد سرعت نور حد داره . حالا هم که با گیرنده های نوری وقتی نور لیزر رو به سمت ماه فرستادند و زمان را تا هنگام برگشت نور اندازه گرفتند فهمیدند حدود 2 ثانیه این مسیر طول میکشه پس باز هم ثابت شد سرعت نور حد داره.

اما جوابتون در مورد انرژی بودنمون رو میپذیرم و فکر میکنم جواب قانع کننده برای سوالم باشه

اما در جواب آقای moeinnemati . یه سوال دارم فعلاً در مورد همون مثال منبع نورتون

اگر امکانش براتون هست اثبات این مطلب رو برام بذارید . اینکه اثبات کردند اون سرعت v به سزعت نور اضافه نمیشه

البته الان یه چیزی به ذهنم رسید . و اون اینکه مگر در مورد صوت ما اثر دوپلر را نداریم ،اگه اسمش رو درست گفته باشم . و مگر در این کشف اثبات نشد که صوتی که در حال نزدیک شدن به ماست یعنی به عبارت دیگر سرعت نسبی اون نسبت به ما زیاد میشه فرکانس اون زیاد تر شده صدا زیر تر میشود و وقتی که اون صوت یا بهتر بگم منبع صوت از ما دور میشه سرعتش نسبت به ما کم تر میشه و صدا بم تر میشه.

جدیداً که چه عرض کنم چند سالی از این کشف هم میگذره که نور ستاره هایی که به ما نزدیک میشن به سمت آبی میره و نور ستاره هایی که از ما دور میشن به سمت قرمز میره. پس آیا این دلیلی نیست بر اینکه سرعت منبع نور بر سرعت نسبی نور تاثیر داره و اون رو کم و زیاد میکنه. به نظر من همون طور که روزی شکستن دیوار صوتی رویا بود و به حقیقت پیوست شکستن دیوار نوری هم میتونه به حقیقت بپیونده.

راستی جناب moeinnemati ، یه سوال اینی که شما گفتین من هم شنیده بودم که با افزایش سرعت جرم هم اضافه میشه . سوالم اینه این جرم از کجا میاد از هیچ که نمیاد چون جرم یعنی مقدار ماده تشکیل دهنده جسم و اگه قراره این ماده زیاد تر بشه باید از یه جایی دیگه اضافه بشه میخوام بدونم این جرم اضافی از کجا کم میشه. آیا انیشتین جواب این سوال رو داده؟ اگه داده جوابش چی بوده؟

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
چهارشنبه 24/11/1386 - 0:56 - 0 تشکر 29760

سلام

اثباتی كه شما از من خواستید در حد "دكترا ی نسبیت" است. همچین رشته ای هست اما تا جایی كه من اطلاع دارم ، در ایران مدركش رو هیچ دانشگاهی نمیتونه بده...

و اما این كه پرسیدید جرم از كجا می آد... باید بگم...

...

اون سه تا نقطه یعنی حدودا یك ساعت یعنی حدودا یك ساعت فكر كردم اما جواب قانع كننده ای براش نمیتونم پیدا كنم...

اما علی الحساب یه نكته ای رو بهتون می گم : شما می دونید كه اصل پایستگی جرم طبق فرمول E=mc^2 نقض شد چون جرم می تواند از بین برود و به انرژی تبدیل شود... چنانكه همچین چیزی در خورشید اتفتق می افتد...و اصلی روی كار اومد به نام اصل هم ارزی جرم و انرژی یعنی این كه جرم و انرژی می تونند به هم تبدیل شوند و در واقع دو شكل متفاوت از یك چیز ناشناخته هستند...

پس فعلا این رو بدون كه جرم پایسته نیست ... تا بعدا برسیم به این كه جرم از كجا میاد...

فعلا...

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی