نگاهی به مواضع و بیانات حاج سید احمد ( ره) می‌توان به میزان ارادت و پایبندی او به ولایت فقیه و رهبری پی برد. عشق و علاقه حاج احمد به مقام معظم رهبری، هیچگاه در دایره تنگ و تاریك جناحی نمی‌گنجید و او فراتر از وابستگی‌های سیاسی و جناحی، به ولایت عشق می‌ورزید. در زیر بخش‌هایی از سخنان و مواضع مرحوم حاج سید احمد خمینی در دفاع از رهبری آمده است. شاید برای برخی از مدعیان امروز خط امام و همراهی با مرحوم حاج احمد خمینی، هم جالب و خواندنی باشد:

«به حسن و برادرانش این توصیه را می‌نمایم كه همیشه سعی كنند در خط رهبری حركت كنند و از آن منحرف نشوند كه خیر دنیا و آخرت در آنست و بدانند كه ایشان موفقیت اسلام و نظام و كشور را می‌خواهند. هرگز گرفتار تحلیل‌های گوناگون نشوند كه دشمن در كمین است!» (بخشی از وصیت نامه مرحوم سید احمد خمینی )

«امروز من و شما باید در همان خط حركت كنیم. خالصا و مخلصا برای خدا و اسلام و نظام اسلامیمان از رهبر بزرگوارمان حضرت آیت الله خامنه‌ای حمایت كنیم و در راه او كه راه امام عزیزمان است گام برداریم. امروز دنیا مترصد است كه ببیند ما چگونه حركت می‌كنیم. سرپیچی از ولایت، سقوط نظام را بدنبال دارد. امروز ولایت نقطه وحدت امت حزب الله است. نظام از ولایت جدا نیست چرا كه بدون ولایت، نظام اسلامی نیست و بدون نظام، انقلاب نمی‌تواند راه خود را در جهان طی كند. اگر دو جریان انقلابی ما، دو جریانی كه به اسلام و امام و ولی فقیه و نظام علاقمندند، دست در دست یكدیگر بگذارند بر تمامی ضدانقلاب داخل و خارج غلبه پیدا می‌كنند والا گروهی كه روی كار می‌آید بخون هر دو جریان انقلابی تشسنه است و هر دو جریان را نابود می‌كند.(7 اسفند 68)

ما امروز باید همه متحد باشیم، امروز باید در كنار نظاممان پشت سر رهبری قرار بگیریم. رهبر ما شاگرد امام است. رهبر ما از چهره‌های شناخته شده انقلاب كه سالیان سال در زندان‌های رژیم سفاك پهلوی به سر برده. ازافرادی است كه در طول انقلاب خدماتزیادی كرده و در جبهه‌های مستقیما جنگیده است. پس باید افتخار كنیم كه چنین رهبری را داریم و همگی پشت سر او حركت كنیم و …(سال 69)

هیچكس حق شكستن حریم رهبری را ندارد. حرمت رهبری نظام اسلامی، از اصول خدشه ناپذیر انقلاب اسلامی ماست. همه باید به دستورات رهبری عمل كنند. (7 آذر 69)

ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای حركت كنیم. هر چه ایشان گفت گوش كنیم، اگر روزی حركت ما با حركت ولی نخواند، بدانید كه نقص از ماست! اگر امروز اختلاف موجب شود كه اقتدار ولی فقیه صدمه بخورد، گناه بزرگی مرتكب شده‌ایم. ما امروز اختلاف را از هیچكس نمی‌پذیریم. اگر روزی از پشت سر ولی فقیه كنار رویم و اگر ولی فقیه نفوذ كلمه‌اش كم شود، چه گناه بزرگی مرتكب خواهیم شد. تمام زحمات ملت عزیز، شهدا و امام از بین می‌رود. تمام سختی‌هایی كه در طول مبارزه متحمل شدید همه اینها از بین می‌رود. ما باید سعی كنیم اتحادمان را حفظ كنیم و پشت سر ولی فقیه حركت كنیم. (19 دی 69)

«قاطع‌تر پشت سر رهبری باشیم و نگذاریم رهبرمان احساس تنهایی كنند. همانطور كه نگذاشتید امام احساس تنهایی كند. اطاعت از خامنه‌ای، اطاعت از امام است. هر كس منكر این معنا شود، مطمئن باشید در خط امام نیست و هر كس بگوید كه اطاعت از امام غیر از اطاعت از حضرت آیت الله خامنه‌ای است در خط آمریكاست! من بعد از رحلت امام، با خدا و امام عهد كرده‌ام كه كوچكترین قدمی را علیه رهبری و برخلاف رهبری و حتی برخلاف میل رهبری برندارم و اگر شما مردم هم چنین پیمانی را تجدید كنید، مطمئن باشید كه ما در تمام زمینه‌ها بر آمریكا پیروز می شویم. (12 بهمن 69)