انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 1440)
چهارشنبه 26/12/1388 - 15:12 -0 تشکر 190445
لباس شما چه چوریه؟

معمولا وقتی نزدیک عید می شه دیگه نه بازاری ها وقت سر خاروندن دارن، نه خریدارها. از خروس خون مردم به قصد خرید عید میان بیرون تا ... نمی دونم کی؟ خلاصه همه می خوان با سال نو، نونوار بشن. درست همین موقع است که سایت پنتون دست به کار می شه و رنگ سال رو انتخاب می کنه که کم و بیش روی سلیقه افراد مختلف هم تاثیر می ذاره.

 فکر کردم بد نیست یه تاپیک داشته باشیم در مورد رنگ و جنس و مدل و ... لباس؛ البته یادتون باشه "اینجا انجمن معارف است" یعنی کاملا معارفی نظر بدید و مستند، مثلا از روایتها، حکایتها، داستانها، آیات و ... استفاده کنیم.

البته اگر نکته قابل بحثی هم باشه هستیم.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
چهارشنبه 26/12/1388 - 15:15 - 0 تشکر 190447

یادمه شب عید پارسال یه آقا که فروشنده روسری بود، برای جلب توجه مشتری یکی از روسری هاشو سر کرده بود. یاد این حدیث افتادم که:
امام باقر علیه‏السلام مى‏فرماید : جایز نیست زنان شبیه به مردان شوند؛ زیرا رسول خدا (ص) لعنت كرد مردانى كه خود را شبیه زنان كنند و زنانى كه خود را شبیه مردان بیارایند.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
چهارشنبه 26/12/1388 - 15:17 - 0 تشکر 190448

امام صادق علیه‏السلام مى‏فرماید : خداى عزّ و جل به پیامبرى از پیامبرانش وحى فرمود كه به مؤمنان بگو : جامه دشمنان مرا مپوشید و طعام دشمنان مرا نخورید و به مسلك دشمنان من سلوك ننمایید كه شما هم جزء آنان قرار خواهید گرفت.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
چهارشنبه 26/12/1388 - 16:0 - 0 تشکر 190461

سلام/ روزی حضرت علی علیه السلام دو جامه خرید، جامه بهتر و زیباتر را به غلام جوان خویش داد و فرمود:(( تو جوانی و مانند سایر جوانان به تجمل و زیبایی رغبت بسیار داری و به علاوه من از خدای خود حیا میکنم که لباس خودم بهتر باشد)).....یه کم به جوونا سخت نگیریم ....وادارشون نکنیم با سلیقه ما که همون سلیقه و مد سالها قبل هست لباس بخرن...درسته نباید هر مدی رو پوشید ولی جوون هم مد رو دوست داره و باید به سلیقه اش احترام گذاشت

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 26/12/1388 - 16:1 - 0 تشکر 190462


اگر چه که در اسلام توصیه شده به رنگ روشن پوشیدن و پوشیدن رنگ تیره مکروه است ولی در جامعه ما پوشیدن رنگ روشن عاملی برای جلب توجه کردن شده . و هنوز من نمی دانم که اگر رنگ روشن بپوشم بهتره یا رنگ تیره. در مورد رنگ برای آقایون مشکلی نیست. اما پدر مد بسوزه. شلوارهای فاق کوتاه............تنگ.........مانتوهای تنگ و جلف و خلاصه فکر کنم خودتون بهتر می دونید ......
...........

اي آقاي ما برس به داد ما

چهارشنبه 26/12/1388 - 16:1 - 0 تشکر 190463

امیدوارم که تو این تاپیک دقیقا مشخص بشه که لباس پوشیدن مطابق اسلام چطوری توصیه شده؟......................

اي آقاي ما برس به داد ما

چهارشنبه 26/12/1388 - 16:22 - 0 تشکر 190474

سلام/پاورقی:منظور من هر مدی نبود....همه مدها بد نیستن...هیچ کس نمیتونه ادعا کنه با مد لباس نپوشیده ...حالا چرا؟....چون اگر اینطور بود الان ما مثل زمان صفویه لباس میپوشیدیم...مدهای زیادی به بازار میاد که بعضیهاشون بد هستن و بعضیهاشون خوب...چرا مد خوب رو انتخاب نکنیم؟

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 26/12/1388 - 18:11 - 0 تشکر 190515

فکر کنم نشه از اسلام کاملا یک مد یا نوع پوشش را معین کرد چون در عربستان با توجه به هوای گرم از لباس های مخصوص آن اقلیم استفاده می شده/در مورد آقایون فکر کنم یکی از مهمترین فاکتورها انگشت نما نشدن است/یکی از دوستان گفت رنگ روشن پوشیدن باعث انگشت نما شدن می شود اما فکر نکنم رنگ سفید و با آبی کم رنگ و..این گونه باشد/

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

پنج شنبه 27/12/1388 - 10:14 - 0 تشکر 190607

باسلام
در مورد لباس توصیه های اسلام مشخص و معروف است که چند مورد را به اختصار عرض میکنم:
عدم تشبه به کفار که خوب اینجا معلوم میشه مد برداری از روی ماهواره و لباسهای شخصیتهای غربی چه حکمی داره . عدم پوشیدن لباس شهرت که هر لباسی که باعث انگشت نما شدن فرد در جامعه بشود نهی شده است.
اما در مورد رنگ مستحب است لباس سفید اما رنگ تیره نهی نشده است فقط گفته شده که رنگ مشکی خوب نیست که در مورد آن نیز اختلاف است و عده ای گفته اند نهی اهل بیت به خاطر استفاده بنی عباس از این رنگ بوده و در حال حاضر این نهی وجود ندارد . علی ایحال رنگ روشن خوب است اما تند آن قطعا برای پسرها جلب توجه میکند مثلا نارنجی تند و یا صورتی تند و از این قبیل .
اما چیزی که هم اکنون مورد بی توجهی اکثر جوانان قرار میگیرد نوشته ها و آرمهای روی لباس میباشد.
اما در مورد مد هم باید گفت که میل بشر به زیبا بودن است نه به هم شکل بودن با عده ای خاص و اگر ما زیبایی را درست تعریف کنیم دیگر نیازی به این مباحث نداریم و اینکه اگر جوانی تمیز و مرتب بپوشد حتی اگر رنگ سال نباشد به زیبایی خود افتخار کند .که رسول اکرم (ص) همیشه تمیز پوش و زیبا پوش و خوش بو بودند که حقا الگوی مناسبی و کاملی برای مسلمین هستند .
و من الله التوفیق

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

پنج شنبه 27/12/1388 - 20:20 - 0 تشکر 190680

بسم الله
با سلام و تشکر از بحث خوبتون
یه نکتهای که من در ایرانی ها دیدم که در جاهای دیگه کمتر به چشم می خوره عدم پاینبدی اونها به مدل های سنتی و اسلامیه.
شاید تجدید مد لباس و تقلید از غربی ها رو نوعی با کلاسی و یا روشنفکری می دونن.
مثلاً همین امروز من در فروشگاه البسه یه اقا پسر نوجوان رو دیدم که به همراه مادرشون برای خرید کروات اومده بودند. خیلی جا خوردم چون که تیپ هیچکدومشون به این حرفا نمی خورد ولی از یه لحاظی برام جالب بود و اون این بود که به یاد فکر قدیمیم افتادم که چرا باید برخی اینگونه باشن؟؟
من در مورد یهودیان تحقیقات زیادی قبلنا داشتم بااینکه اونا اغلب از کشورهای اروپای به سرزمین های اشغالی سفر کردن اما لباس هایی می پوشن که تو دینشون سفارش شده است و مل موهاشون هم جوریه که تو کتاباشون اومده .
اونا بدونه هیچ خجالتی اون لباس ها رو میپوشن و براشون هم محترم و مقدسه .
اما چرا ماها بااین همه تمدن و داشتن دین کاملی که در کوچکترین موارد هم سفارش داره باید اینقدر بیخیال باشیم؟؟!!

پنج شنبه 27/12/1388 - 20:27 - 0 تشکر 190681

بسم الله
با سلام
در مورد پوشش خانم ها و عدم جلب توجه اونها و پوشیدگی مو و بدن احادیث بسیاری داریم ، اینقدر کثرت زیاد شده که در برخی این پندار رو بوجود آورده که پوشش فقط مختص خانم هاست،در حالی که اینگونه نیست !
پوشیده بودن همانقدر که برای زنان لازمه برای مردان هم واجبه فقط تفاوت در محل و مقدار پوششه که این امر بسیار مغفول مونده. برخی از مراجع طبق این احادیث حتی نگاه کردن خانم ها به بدن آقایان ورزشکار در مسابقات تلویزیونی پخش مستقیم رو هم منع کرده اند.
اما برگردیم سر مدل اسلامی که آیا اسلام مدلی برای لباس دارد یا که نه؟؟؟
شاید همه این آیه رو شنیده باشیم که رسول خدا بهترین اسوه برای ماست؟؟ حالا اگر ایشون اسوه و الگوی ما در همه چیز است باید در نوع لباس هم الگو باشه.
دوستان اگه در مورد طرز لباس پوشیدن پیامبر اسلان صلوات الله علیه و آله حدیث و روایتی دارند بسم الله .
حدیثا رو بیاریم تا بعد با هم بتونیم جمع بندی خوبی داشته باشیم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی