• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 492)
دوشنبه 24/12/1388 - 16:41 -0 تشکر 190105
با بهار بهاری شو!

حضرت صادق علیه السلام به معلى بن خنیس تعلیم فرمود : چون روز نوروز شود، غسل كن و پاكیزه‏ترین جامه‏هاى خود را بپوش و به بهترین بوهاى خوش خود را خوشبو گردان و در آن روز روزه بدار.

 

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
دوشنبه 24/12/1388 - 16:47 - 0 تشکر 190108

در میان مسلمانان پس از تحویل سال، همه اعضای خانواده به یكدیگر عید مباركی می گویند. آن گاه بزرگ خانواده دعای تحویل سال رامی خواند و دیگران آن را تكرار می كنند و سپس بزرگ خانواده قرآن رامی گشاید و هفت سوره یا هفت آیه از قرآن را كه با كلمه سلام آغاز می شود، می خواند. باخواندن این آیات، آفت ها و بلاهای آسمانی وزمینی و ابلیس و شیطان را از محیط خانه و خانواده دور می كنند و سلامت و آرامش را به خانه در سال نو می آورند. آنگاه به رسم تبرك، بزرگ خانه به هر یك از اعضای خانواده سكه ای كه آنها را در لای قرآن گذاشته است می دهد.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
دوشنبه 24/12/1388 - 16:50 - 0 تشکر 190109

حضرت امام جعفرصادق(ع) درباره نوروز فرمود:«عید ضَیَّعَته العَرَب و أحیَته الفرس» این روز در حقیقت عیدی است که تازیان قدر و قیمت آنرا ندانستند ولی ایرانیان آنرا زنده نگاهداشتند، در اوایل خلافت عباسیان اعراب نیز شروع به قدردانی از نوروز کردند هرچند که قبل از آن هم گاهی مراسم آن بجا آورده میشد کما اینکه در کوفه پدر ابوحنیفه امام مذهب اهل سنت که تازه از مجوسیت بدین اسلام تشرف حاصل کرده بود، حلوای سَمَنو ساخته و بخدمت حضرت علی(ع) تقدیمداشت، آن حضرت فرمود این چیست؟ عرض کرد، حلوای نیروز است حضرتفرمود:«نیروزنا کلّ یوم» یعنی هر روز این نوروز را بر ما تجدید کنید و اینرا علما از شوخی های آن حضرت شمرده اند.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
دوشنبه 24/12/1388 - 21:21 - 0 تشکر 190168

tab1363 گفته است :
[quote=tab1363;348959;190109]حضرت امام جعفرصادق(ع) درباره نوروز فرمود:«عید ضَیَّعَته العَرَب و أحیَته الفرس» این روز در حقیقت عیدی است که تازیان قدر و قیمت آنرا ندانستند ولی ایرانیان آنرا زنده نگاه داشتند، در اوایل خلافت عباسیان اعراب نیز شروع به قدردانی از نوروز کردند هرچند که قبل از آن هم گاهی مراسم آن بجا آورده میشد کما اینکه در کوفه پدر ابوحنیفه امام مذهب اهل سنت که تازه از مجوسیت بدین اسلام تشرف حاصل کرده بود، حلوای سَمَنو ساخته و بخدمت حضرت علی(ع) تقدیمداشت، آن حضرت فرمود این چیست؟ عرض کرد، حلوای نیروز است حضرتفرمود:«نیروزنا کلّ یوم» یعنی هر روز این نوروز را بر ما تجدید کنید و اینرا علما از شوخی های آن حضرت شمرده اند.

معلی پسر خنیس روز نوروز به محضر امام صادق(ع) رسید ، امام از معلی پرسید : این روز را می شناسی؟  معلی پاسخ داد: این روزی است كه ایرانیان بزرگ می دارند و برای یكدیگر هدیه می برند.  امام فرمود: به خانه کعبه  سوگند كه این رسمی دیرپا است كه تو را از آن آگاه می كنم. امروز روزی است كه خداوند «عهد ازل، پیمان جاودانه» را با مردم بست.  روزی است كه نخستین بار خورشید بدرخشید و باد وزید و زمین لرزید و پدید آمد. روزی است كه كشتی نوح بر كوه جودی نشست.  روزی است كه جبرئیل بر پیامبرفرود آمد.  روزی است كه  پیامبر علی را بر شانه بلند كرد تا بت های كعبه را سرنگون ساخت.  روزی است كه مردم با علی بیعت كردند (غدیرخم)؛  روزی است كه مردم برای بار دوم پس از مرگ عثمان با علی بیعت كردند. هیچ نوروزی نیست كه منتظر فرج نباشیم. این روز را شما (عرب ها) فراموش كردید و ایرانیان آنرا نگاه داشته اند.
بحارالأنوار، ج56، ص‏91

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

سه شنبه 25/12/1388 - 9:23 - 0 تشکر 190209

به امید فرج آقا صاحب الزمان

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی