انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 390)
يکشنبه 23/12/1388 - 9:8 -0 تشکر 189814
فرزندانمان با تعقل مرد می شوند

فرزندان‌مان با تعقّل «مرد» می‌شوند.

ترجمه آیدین فرنگی:

اسلحه‌ای به طرف فرزند شما نشانه رفته یا او لوله تفنگش را به طرف فرد دیگری گرفته!
كدام یك بار منفی بیشتری دارد؟ قضاوت كار دشواری است اما مطمئنم هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش در یكی از دو موقعیت مذكور قرار بگیرد.

از دیگرسو به‌رغم نامطلوب بودن آنچه گفته شد، بسیاری از والدین اقدامی پیشگیرانه پیرامون وقوع این مسئله انجام نمی‌دهند و بسیاری حتی درخصوص نحوه جلوگیری از رفتارها و حوادثی از آن دست اطلاعاتی در اختیار ندارند. البته خانواده‌هایی هم هستند كه اصلا به ضرورت مقوله مراقبت‌های تربیتی از كودكان پی نبرده‌اند.

تلخ‌تر از همه، وقتی برخی والدین به وخامت موضوع آگاه می‌شوند كه یا فرزندشان با شلیك یكی جانش را از دست داد یا خود وی با اسلحه به حیات شخصی دیگر خاتمه داده و به‌عنوان قاتل سر از دادگاه و زندان درآورده است.

پدر و مادرها بایستی شیوه‌های دور نگه داشتن فرزندشان از سلاح‌ها را بیاموزند. یكی از مهم‌ترین وظایف والدین، آموزش رفتار صحیح به كودك و از طرف دیگر مراقبت از او و نیز یاددادن شیوه‌های مراقبت از خود در غیاب بزرگ‌ترها محسوب می‌شود. طبیعی است تا حصول اطمینان از تحقق آنچه ذكر شد، نبایستی كودكان را تنها گذاشت.

بی‌اعتنایی والدین نسبت به كودك حین حضور او در كنارشان، انتقال ندادن تجارب و معلومات متناسب با شیوه درست به فرزند، بی‌توجهی به خطرها و بیماری‌ها و قرار دادن انواع اسلحه‌ یا هر وسیله حادثه‌آفرین دیگر در دسترس وی باعث می‌شود والدین در رده پدر و مادرهای بد طبقه‌بندی شوند. انجام هر یك از این كارها یعنی اینكه بزرگ‌ترها وظیفه خود را در قبال كوچك‌ترها‌ به انجام نرسانده‌اند. به یاد بسپاریم كودكان بیش از هر چیز به والدین سالم و سرزنده‌ای نیاز دارند كه رفتاری سنجیده و عالمانه از خود بروز دهند.

در تربیت كودك و مراقبت از او بایستی وی را از اسلحه و خشونت دور نگه داشت. اسباب‌بازی‌هایی كه از همان سال‌های ابتدایی زندگی برایش می‌خریم یا الگوهایی كه به كودك معرفی می‌كنیم، پایه شخصیت آینده‌اش را شكل می‌دهد. برای دختربچه‌ها و پسربچه‌ها اسباب‌بازی‌های متفاوتی خریداری می‌شود. انجام چنین كاری برای مشخص شدن تفاوت‌های جنسیتی ضروری است، اما آنچه باید بدانیم اینكه سلاح‌ها اسباب‌بازی‌های بدی هستند.

شما نمی‌توانید با خرید تفنگ‌های اسباب‌بازی یا از راه آشنا كردن كودك با رفتارهای خشن از او یك «مرد» بسازید؛ بالعكس، اگر چنان مشی‌ای را پیشه خود كنید، فرزندی خواهید داشت با شخصیت ضعیف و فاقد اعتماد به نفس كه برای شنیده شدن، دیده شدن، كسب پیروزی و برای به دست آوردن قدرت به‌وجود اسلحه و انجام رفتارهای خشن احساس نیاز می‌كند؛ در حالی‌كه كودك بایستی از والدینش می‌آموخت كه قدرت را نه در دستاویزی به نام تفنگ، كه در دانش بیشتر و در انجام رفتارهای عقلانی جست‌وجو كند. اگر پدر و مادری بتوانند آنچه در جمله فوق گفته شد را در كودك‌شان نهادینه سازند، آن وقت است كه دختر و پسری شایسته تحویل جامعه خواهند داد.

برای رسیدن به این مرحله باید الگوهای مناسبی برای معرفی به فرزندتان انتخاب كنید. البته ضروری است ابتدا والدین و سپس آموزگاران نیز به این باور رسیده باشند كه قدرت نه در سلاح كه در علم و تعقل نهفته. این بزرگ‌ترها و خانواده‌ها هستند كه قهرمانان زندگی واقعی یا قهرمانان فیلم‌ها و قصه‌ها را به كودكان معرفی می‌كنند. كودك را بایستی از معرض قهرمانان پوشالی، خشن و مسلح دور نگه داشت.

برای اینكه بچه‌ها احساس امنیت كنند، باید به والدین‌شان اعتماد و اتكا داشته باشند. از طرف دیگر برای احساس امنیت پدر و مادرها هم باید قوانین طوری باشند كه آنها بتوانند به قوانین اعتماد كرده و بپذیرند كه در جامعه‌ای با حكومت حق‌مدار زندگی می‌كنند. تأمین این دو مهم اخیر نیز بر عهده كسانی است كه اداره كشور را در اختیار دارند.

بسیار خب! همه این كارها را انجام دادیم و بچه‌مان دیگر به روی كسی اسلحه نمی‌كشد. با سلاح‌ كودكان دیگری كه به سوی او نشانه رفته چه باید كرد؟ شرط اول گسترش طرز تفكری است كه ذكرش گذشت و رفتار دوم، جلوگیری از خرید و فروش اسلحه در اسباب‌بازی‌فروشی‌هاست. پس یك سوی كار آموزش و تربیت است و سوی دیگر آن بازنگری در قوانین مربوط به تولید و فروش اسباب‌بازی.

موارد زیر را فراموش نكنید:
1) درصورت داشتن هر نوع اسلحه در خانه، هرگز سلاحی را در معرض دست یا دید كودكان‌تان قرار ندهید.
2) بزرگ‌نمایی شخصیت‌های داستانی و سینمایی سلاح‌به‌دست نتیجه‌ای جز تربیت فرزندانی عاشق اسلحه و كشتار در پی نخواهد داشت.
3) تفنگ‌های اسباب‌بازی، فرزندتان را «مرد» بارنمی‌آورد، بلكه اعتمادبه‌نفس او را از بین برده و نتیجه كار، كودك ناتوانی می‌شود كه نسبت به استفاده از اسلحه و خشونت احساس نیاز می‌كند.
4) قدرت در دانش و تعقلی است كه با اهداف درست استفاده شود.
5) برای كودك آموختن حین تجربه كردن شیوه بسیار بجایی است اما آموختن بدی اسلحه از طریق تجربه كردن آن بهای سنگینی دارد؛ از دست دادن فرزندتان، چه شلیك كرده و چه مورد تیراندازی قرار گرفته باشد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی