ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 920)
جمعه 21/12/1388 - 22:37 -0 تشکر 189577
درباره آخرین وضعیت اینترنت ملی

وزیر ارتباطات بر این عقیده است كه كل برنامه شبكه ملی اینترنت دست این وزارتخانه نیست و در حال حاضر به مذاكره با اپراتوها نیازمند است و ما با احتیاط گفتیم كه این شبكه قبل از پایان برنامه پنجم عملیاتی می‌شود اما به اعتقاد من باید تا پایان سال سوم برنامه پنجم توسعه یعنی تا پایان سال 91 همه این خدمات را در كل كشور داشته باشیم.
مهندس رضا تقی‌پور - وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات - در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌، درباره آخرین وضعیت بحث اینترنت ملی و راه‌اندازی نهایی آن گفت: ما از این پدیده به اسم شبكه ملی اینترنت اسم می‌بریم زیرا پایه این موضوع اینترنت بوده و پروتکل اینترنت را رعایت می‌كند و همه خدمات می‌توانند با استفاده از این بستر كه پهنای باند زیادی دارد ارائه شوند.

سرنوشت شورای عالی فن‌آوری اطلاعات
وی درباره سرنوشت شورای عالی فن‌آوری اطلاعات و اینكه چرا فعالیت این شورا مسكوت مانده است گفت: دبیرخانه این شورا فعال است و وظایفی كه به‌عهده شورا بوده، به‌صورت جدی دنبال می‌شود اما درباره جلسات شورا هم باید گفت كه مثل گذشته وقتی دستور كار مشخصی درخواست می‌شد، تشكیل جلسه داده می‌شد.
او تصریح كرد: علت این كه این جلسات محدود است یا مدتی است كه تشكیل نشده این است كه شاید دستور كاری كه الزاما باید در دستور شورای عالی IT باشد، درخواست نشده یا وجود نداشته است البته این به این معنی نیست كه ما موضوعات مربوط به فن‌آوری اطلاعات در كشور نداریم بلكه خوشبختانه سعی شده بسیاری از مسائل در قالب قوانین و مقررات موجود حل شود و نیاز به تشكیل شورا و كسب مجوزهای جدید نباشد.
وی ادامه داد: مقرراتی كه در برنامه چهارم توسعه بوده این امكان را ما می‌داد كه زیاد به این شورا مراجعه نداشته باشیم و از طرفی سعی كردیم كه به ویژه در دولت دهم با تشكیل كارگروه مدیریت IT در دولت كه چرخه تصمیم‌گیری راجع به مسائل این حوزه را كوتاه می‌كند، از این كه حتما لازم باشد برای گرفتن مجوزهای جدید مسیر طولانی شورا طی شود پرهیز كنیم یعنی با ساده‌سازی كه در این مسیر تقریبا نیاز به تصمیم‌گیری‌های شورای عالی IT را به حداقل رسانده‌ایم.

تمركز برروی ارتباطات یا فن‌آوری؟
او درباره این كه شواهد نشان می‌دهد تمركز این وزارتخانه برروی مباحث ارتباطات بوده و بحث فن‌آوری اطلاعات و مسایل مرتبط تا حدودی مسكوت مانده‌اند و چرا آنطور كه باید نیست، گفت: مفهوم ارتباطات به معنی اتصال صوتی، تصویری یا دیتا به یك شبكه مشخص است و این هم ماموریت وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در گذشته بوده كه خوشبختانه با توجه به اینكه در شاخص‌های ارتباطات در دولت نهم جهش داشتیم و امروز بیش‌تر از نظر شاخص‌ها و ضریب نفوذ تلفن ثابت و همراه و از نظر زیرساخت‌ها و ظرفیت فیبر نوری شاخص‌های خوبی در منطقه داریم.

وزارت ICT فقط زیرساخت آماده می‌كند
وی با بیان این كه فن‌آوری اطلاعات برخلاف ارتباطات یك لایه بوده و درواقع یك بخش نیست كه بگوییم فقط یك وزارتخانه می‌تواند در توسعه آن دخیل باشد تصریح كرد:‌ به تعبیری در این مورد وزارت ارتباطات و فن‌اوری اطلاعات فقط می‌تواند زیر ساخت‌ها را آماده كند؛ یعنی این‌ كه ما بتوانیم پهنای باند مورد نیاز را در اختیار همه قرار دهیم، امنیت را تضمین كنیم و كمك كنیم كه زیر ساخت‌های نرم افزاری كار آماده شود.

در مورد ارائه گزارش عملكرد كم لطفی شد
او ادامه داد: در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و شاید یك مقدار توقعات بالاست یا در مورد ارائه گزارش عملكرد كم لطفی شده و شاید این كه این موضوع به دستگاه‌های زیادی مرتبط است، باعث شده اطلاع‌رسانی كامل صورت نگرفته باشد.
تقی‌پور با اشاره به بحث بانكداری الكترونیكی به عنوان یكی از موضوعات مهم در توسعه فن‌آوری اطلاعات خاطر نشان كرد: در سال‌های اخیر شاهدیم كه درصد پیشرفتمان در زمینه ارائه خدمات به صورت الكترونیكی و بانكداری الكترونیكی افزایش یافته كه این موضوع شامل اعتمادسازی و فرهنگ‌سازی در این زمینه است كه باعث یا مانع ارائه یك خدمت الكترونیكی می‌شود.

80 درصد خدمات بانكداری باید الكترونیكی شود
به اعتقاد او در طول چهار سال گذشته در زمینه بانكداری الكترونیكی پیشرفت خوبی داشتیم و اكنون به صورت مشخص در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی كردیم كه 80 درصد خدمات بانكداری باید الكترونیكی شود و 20 درصد با مراجعه به بانك صورت گیرد و در انتهای برنامه پنجم به این عدد خواهیم رسید.

همه شهروندان صاحب كارت هوشمند ملی
تقی‌پور اظهار كرد: در سایر زمینه‌ها هم زیرساخت‌ها آماده شده به‌عنوان مثال ما كارت‌ هوشمند ملی را كلید زدیم و تا پایان سال 89 همه شهروندان استان قم (بالای 90 درصد) كارت هوشمند ملی را خواهند داشت كه البته موضوع مهم در این زمینه استقبال مردم و علاقه و مراجعه آن‌هاست. تا پایان برنامه پنجم توسعه هم پیش‌بینی شده كه همه شهروندان ایرانی بتوانند این كارت‌ها را داشته باشند.
او ادامه داد: این كار‌ها به تعبیری زیرساخت‌ محسوب می‌شود و در مورد سایر زیرساخت‌ها پیش‌بینی كردیم كه بتوانیم پهنای باند زیادی را برای ارائه امور به صورت الكترونیكی در كل كشور فراهم كنیم كه در ابتدا قم و بعد كرمان را در برنامه داریم كه این موضوع در طول برنامه پنجم به 30 استان كشور توسعه پیدا خواهد كرد.
وزیر ارتباطات شعار دولت دهم را "نخستین دولت الکترونیکی" عنوان و اظهار كرد: امیدواریم با تحقق این شعار، چابک‌سازی دولت عدالت محور با محوریت توسعه این فن‌آوری، محقق شود.
او تصریح كرد: برای ترغیب مردم به استفاده از فن‌آوری اطلاعات، خود دولت باید پیشگام شده و خدماتی را که می‌توان به صورت الکترونیکی به مردم ارائه شود به آن‌ها عرضه کند كه بر همین اساس، پروژه مترو اترنت استان قم که یک بستر اطلاعاتی پرحجم و سریع برای پاسخگویی به نیازهای دولت الکترونیکی است، مهیا شده است.

اجرای شبكه مترو اترنت در دو استان
وی با اشاره به شبكه مترو اترنت گفت: این پروژه در قم افتتاح شده و در كرمان هم در دست اجراست و در طول برنامه پنجم و قبل از انتهای آن، به همه كشور توسعه پیدا می‌كند و پهنای باند زیادی را در همه شهرها خواهیم داشت و این بستری است كه همه خدمات الكترونیكی كه شامل بانكداری، سلامت و یا موضوعات فرهنگی را می‌توان از طریق آن ارائه داد.
تمام خدمات اینترنت برروی مترو اترنت
او با بیان این كه این شبكه‌ به گونه‌ای طراحی شده كه تمام خدماتی كه برروی شبكه‌ی اینترنت متصور است، روی آن هم قابل اجرا باشد تصریح كرد: همچنین خدمات پیشرفته‌ی ارتباطی مثل پخش كانال‌های تلویزیونی با كیفیت خوب، با همكاری صدا و سیما برروی آن قابل پخش است.از دیگر خدمات قابل ارائه برروی این شبكه تلفن اینترنتی یا ویپ، شبكه‌های اختصاصی --- است و مسیرهایش به صورت تمام مشبك است كه در هر كدام از مسیرها، 10 گیگابیت بر ثانیه را حمل می‌كند و تمام مراكز مخابراتی استان را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی تصریح كرد: پیش‌بینی شده كه شبكه‌ی علمی در سطح استان قم برروی این شبكه پیاده شود و به شبكه‌ی علمی كشور كه هسته‌ی اصلی‌اش در تهران است، متصل شود و خدماتی هم به مراكز علمی و پژوهشی ارائه دهد.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
جمعه 21/12/1388 - 23:23 - 0 تشکر 189587

اجرای شبکه ملی اینترنت در سال 89
معاون فناوری اطلاعات شرکت ارتباطات زیرساخت از اجرای شبکه ملی اینترنت در سال آینده و افزایش دو برابری ظرفیت شبکه زیرساخت کشور خبر داد و گفت: سال آینده ظرفیت شبکه ارتباطات زیرساخت به چهار برابر فعلی افزایش می یابد.

محمدعلی آریانیان در گفتگو با مهر در مورد وضعیت فعلی شبکه ارتباطات زیرساخت با اعلام این خبر گفت: با ارتقای شبکه زیرساخت، ظرفیت پهنای باند بین الملل به 22گیگابیت در ثانیه و ظرفیت پهنای باند داخلی به 35 گیگابیت در ثانیه رسید.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای شبکه ملی اینترنت (IP) در سال آینده ظرفیت فعلی شبکه ارتباطات زیرساخت کشور به چهار برابر ظرفیت فعلی افزایش می یابد.

به گفته معاون فناوری اطلاعات شرکت ارتباطات زیرساخت، مناقصه اجرای شبکه ملی IP درسال جاری برگزار شد و پیمانکار این پروژه در حال نصب تجهیزات این شبکه است و طبق پیش بینی های انجام شده شبکه ملی IP در 6 ماهه نخست سال 89 به بهره برداری می رسد و عملیاتی می شود.

اجرای شبکه ملی اینترنت (IP) در لایه های Core و سوپر Core برای توسعه و ارتقای زیرساخت های اطلاعاتی کشور و با هدف پیاده سازی اهداف کمی و کیفی برنامه چهارم توسعه در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت.

این پروژه برای اولین بار در سال 84 به مناقصه گذاشته شده بود که به جمع بندی نرسید و برای سه بار تجدید مناقصه شد.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی