بهداشت و سلامت (بازدید: 1025)
پنج شنبه 20/12/1388 - 20:11 -0 تشکر 189412
اختلالات اضطرابی و افسردگی

برای رسیدن به تعادل روحی و از بین بردن اضطراب، از کجا باید شروع کرد؟

 


 


 


ملاك های تشخیص افسردگی عبارت اند از:

 

1- افسرده بودن خلق و خوی در بیشتر روزها، تقریباً هر روز.

 

2- كاهش آشكار علاقه یا میل به هر نوع فعالیت در زندگی.

 

3- كاهش یا افزایش قابل توجه وزن بر اثر كاهش یا افزایش اشتهای غذا خوردن.

 

4- بی خوابی یا پرخوابی در غالب شب ها.

 

5- افزایش یا كاهش اعمال روانی حركتی یا فعالیت های ذهنی.

 

6- خستگی یا كاهش انرژی.

 

7- احساس بی ارزشی یا گناهكار بودن.

 

8- كاهش توان اندیشیدن یا تمركز ذهن و تصمیم گیری.

 

9- اندیشیدن به مرگ ( نه ترسیدن از آن) و به خودكشی، بدون داشتن طرحی برای آن ، یا اقدام به خودكشی با طرحی از پیش ریخته.

لطفاً روشی به من یاد بدهید تا بتوانم با این علائم مبارزه نموده و آن را از بین ببرم؟

جمعه 6/1/1389 - 17:22 - 0 تشکر 191691


ممنون.

سه شنبه 31/1/1389 - 12:42 - 0 تشکر 196355

نشانه عجیب استرس را به خاطر بسپارید 

آخرین باری که در یک دوره استرس بوده اید، چه موقع بود؟ آیا می توانید نحوه واکنش بدنتان را در آن دوره به خاطر بیاورید؟
به گزارش ایسنا، کارشناسان بهداشتی در نشریه «روز زن» در این باره می گویند: استرس می تواند با علائم بسیار عجیبی از فراموشی گرفته تا تهوع یا خارش های پوستی همراه باشد. آیا بدن شما اکنون در حال درخواست کمک است که نباید از آن غفلت کنید؟ با مطالعه این مقاله می توانید دریابید که چه مواقعی بدن شما تحت استرس قرار دارد و چگونه می توانید تاثیرات این استرس را متوقف سازید.
علائم عجیبی که می توانند نشانه استرس باشند، عبارتند از:
تیر کشیدن ماهیچه ها: درد پشت گردن که ممکن است ساعت ها هنگام کار با رایانه شما را درگیر و کلافه کند در واقع می تواند نشانه ای از استرس باشد. استرس قطعا روی سیستم عضلانی اسکلتی بدن تاثیر می گذارد و باعث گرفتگی و انقباض و یا اسپاسم ماهیچه ای می شود.
دکتر الیزابت لومباردو متخصص و روانپزشک پنسیلوانیا در این باره می گوید: استرس ما را برای مواجه با خطرهای ناگهانی آماده می سازد هرچند مثل اجداد نخستین خود واقعا نیازی به چنین واکنشی نداریم. اگر دچار حالت خاص عضلانی می شوید که معتقدید مربوط به علائم ماهیچه ای ناشی از استرس است، این تمرین را انجام دهید: 5 تا 10 دقیق نفس عمیق بکشید و روی آرام سازی قسمت هایی از بدنتان که تحت استرس قرار گرفته تمرکز کنید. مثلا می توانید برای درد عضله گردن از کسی خواهش کنید که شانه هایتان را ماساژ دهد.
تیک چشم: آیا تا به حال دچار تیک یا حرکت غیرارادی چشم شده اید؟ این اغلب یک حالت موقتی است که می تواند آزاردهنده و نگران کننده باشد و برای برخی افراد در اثر استرس بروز می کند. محققان می گویند; در این حالت اگر چشم های خود را ببندید و شادترین جایی که تاکنون رفته اید در مقابل چشمان خود تجسم کنید، می تواند به شما در رفع این تیک غیرارادی کمک کند. اگر چشم هایتان در اثر مشاهده زیاد رایانه دچار استرس شده اند، به چشم هایتان استرس دهید، برای این کار 20 دقیقه از پنجره به یک منظره بزرگتر در دورست نگاه کنید. اگر تصویری برای دیدن ندارید، چشم هایتان را ببندید و یک منظره را تجسم کنید.
پوست پوست شدن و کنده شدن مکرر پوست دور ناخن: آیا پوست دور ناخن های دستتان کنده شده و بریده بریده است؟ این حالت می تواند نتیجه یک عادت عصبی ناشی از استرس باشد. عادت های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملکرد ما برای گریز از استرس با پرت کردن حواسمان با این اقدام است. بعلاوه خوردن ناخن یا کندن پوست اطراف آن روشی معمول برای زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است. برای رهایی از این اقدام می توانید مثلا اگر در حال گفت وگوی تلفنی با یک مشتری سرسخت هستید از یک توپ استرس روی میزکارتان استفاده کنید تا با استفاده از آن بتوانید استرس را بدون آسیب رساندن به خود، از بدنتان خارج کنید.
پوسیدگی های دندانی: همه ما می دانیم که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اولین عامل بروز پوسیدگی های دندانی است اما کارشناسان می گویند; استرس هم می تواند باعث پوسیدگی دندانها شود به ویژه وقتی که فرد به هنگام شب یا در طول روز دندان های خود را روی هم فشار دهد و یا به اصطلاح دندان قروچه کند. این عادت بد می تواند به دندانها آسیب برساند و احتمال پوسیدگی را در آنها تشدید کند. متخصصان می گویند در وهله اول می توانید مشکلات خود را روی یک کاغذ بنویسید تا آنها را به طور مجزا از هم مشاهده کنید و سپس چند راه حل برای آن پیدا کنید. اما اگر میزان دندان قروچه شدید باشد حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود و از گاردهای محافظ دندان استفاده شود.
خارش پوست: هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما پوست می تواند که دستگاه سنجش مناسب برای اندازه گیری سطح استرس باشد. استرس می تواند باعث خارش و معمولا همراه با لکه های قرمز رنگ روی پوست ناحیه معده، کمر، بازوها و صورت شود. در حالی که محققان هنوز مکانیسم این تاثیر را نمی دانند اما برخی از کارشناسان معتقدند که این واکنش در واقع عوارض شدید استرس روی آزاد شدن هیستامین سیستم ایمنی بدن است که سبب بروز که این لکه های خارش دار می شود. محققان می گویند; تنفس عمیق می تواند خارش پوستی را از بین ببرد. تنفس عمیق را به طور دوره ای 5 تا 10 دقیقه در روز تکرار کنید.
حالت تهوع: آیا تا به حال پیش آمده که از وضعیت سلامت کسی که دوستش دارید، نگران باشید و در حالی که به این موضوع فکر می کنید، ناگهان احساس تهوع کنید؟ استرس می تواند باعث دل بهم خوردگی شود و حالت تهوع می تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامتی خود یا محبوبات امری طبیعی است اما اگر این نگرانی تبدیل به وسواس فکری آزاردهنده شود، نشانه عدم سلامت و بیماری است. اگر اضطراب شما باعث حالت تهوع شد، می توانید از این ترفند استفاده کنید. اجازه دهید آب ولرم از روی انگشتتان عبور کند، این کار باعث دور شدن تهوع ناشی از استرس می شود.
خواب آلودگی: آیا احساس وارفتگی و تنبلی دارید؟ این حالت هم می تواند نتیجه استرس باشد. هورمون های استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می شود که حاصل آن ایجاد خواب آلودگی است. استرس هم چنین کیفیت خواب را تحریک می کند بنابراین خسته و تحریک پذیر از خواب بیدار می شوید. برای حل این مشکل متخصصان توصیه می کنند که زودتر به رختخواب بروید. یا در میان روز 30 دقیقه چرت بزنید و از این کار احساس گناه نکنید. در استراحت، ثمره زیادی کسب خواهید کرد از جمله اینکه قدرت تمرکزتان افزایش پیدا می کند.
فراموشی: تحقیقات نشان می دهد که استرس مزمن می تواند واقعا اندازه هیپوکامپ را در مغز کاهش دهد و این بخش از مغز در برخی از عملکردهای حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی که سطح استرس کاهش یابد دوباره این عنصر به اندازه اولیه باز می گردد. برای اینکه عملکرد مغز را به شرایط مطلوب بازگردانید، می توانید با ورزش کردن علائم اولیه استرس را برطرف کرده، پیاده روی کنید یا از پله ها عبور کنید. ورزش مغز را هوشیار نگه می دارد و شما را برای لحظه های استرس زا در آینده آماده می سازد.
سردرگمی: زمانی که شما نمی توانید تصمیم بگیرید شام چه چیزی بخورید، چه لباسی بپوشید و یا چه کاری انجام دهید، درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمرکز می شود. هورمونهای استرس مدت طولانی در مغز باقی می مانند. برای بازگرداندن تمرکز پیاده روی کنید. در نور روز پیاده روی کنید تا ریتم طبیعی بدن خود را دوباره به دست آورید و استرس را از خود برانید. نور خورشید سبب آزاد شدن هورمون سروتونین شده که حاصل آن افزایش خلق و بهبود روحیه است و در نتیجه تماس با نور خورشید ویتامین D هم در بدن تولید می شود که در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.

مردم سالاری

شنبه 25/10/1389 - 22:21 - 0 تشکر 274414

از راهنمای شما تشکر می کنم و آرزوی موفقیت دارم برای شما.....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی