انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 379)
دوشنبه 10/12/1388 - 15:58 -0 تشکر 187087
جناب هاشمی رفسنجانی؛ نیروی انقلاب

بیاناتی شده که ایشان را در‌عمل خارج از بسیاری اصول می‌دانند؛ این تندرویست.  اما نظر ایشان از پیشوای انقلاب‌-‌موسوی خمینی‌ و آیت‌الله خامنه‌ای(۱) متمایز است؛ در تشریح باز گشتی خواهیم داشت به صحیفه، و فرازی از گفته‌های مدیریت مؤسسه «دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران»، در نقد خاطرات حجت‌الاسلام هاشـمی ـ سلیمی‌نمین :

 

زمان: ۱۰ آبان ۱۳۶۷ (۲)                                                                                           

موضوع: منشور برادرى،  مفتوح بودن باب اجتهاد در حكومت اسلامى

امروز با كمال خوشحالى به‌مناسبت انقلاب اسلامى، حرف‌هاى فقها و صاحب‌نظران به رادیو و تلویزیون و روزنامه‏ها كشیده شده است؛ چرا كه نیاز عملى به این بحث‌ها و مسائل است. [...]افراد و جناح‌ها[...] نسبت به اسلام، قرآن و انقلاب وفادارند، و دلشان براى كشور و مردم مى‏سوزد.  و هر كدام براى رشد اسلام و خدمت به مسلمین طرح و نظرى دارند كه به عقیده خود موجب رستگارى است [...]مى‏خواهند سیطره و شرّ زالوصفتان وابسته به دولت و بازار و خیابان را از سر مردم كم كنند‌[...]هر دو مى‏خواهند ایران اسلامى از نظر اقتصادى به صورتى رشد نماید كه بازارهاى جهان را از آنِ خود كند. هر دو مى‏خواهند اوضاع فرهنگى و علمى ایران به گونه‏اى باشد كه دانشجویان و محققان از تمام جهان به سوى مراكز تربیتى و علمى و هنرى ایران هجوم آورند؛ هر دو مى‏خواهند اسلامْ قدرت بزرگ جهان گردد. پس اختلاف بر سر چیست! [...]ولى هر دو باید كاملًا متوجه باشند كه موضع‌گیری‌ها باید به گونه‏اى باشد كه در عین حفظ اصول اسلام براى همیشه تاریخ، حافظ خشم و كینه انقلابى خود و مردم علیه سرمایه دارى غرب و در رأس آن امریكاى جهانخوار و كمونیسم و سوسیالیزم بین الملل،  و در رأس آن شوروى متجاوز باشند[...]هر دو جریان باید با تمام وجود تلاش كنند كه ذره‏اى از سیاست «نه‌شرقى و نه‌غربى، جمهورى اسلامى» عدول نشود؛ كه اگر ذره‏اى از آن عدول شود آن را با شمشیر عدالت اسلامى راست كنند [...؛]معضلات و حیرت‌ها برطرف مى‏گردد؛ ولى این بدان معنا نیست كه همه افراد تابع محض یك جریان باشند[...]

هیچ كس نباید خود را مطلق، و مبرّاى از انتقاد ببیند. [...]اگر در این نظام كسى یا گروهى، خداى ناكرده، بى‏جهت در فكر حذف یا تخریب دیگران برآید و مصلحت جناح و خط خود را بر مصلحت انقلاب مقدم بدارد، حتماً پیش از آن‌كه به رقیب یا رقباى خود ضربه بزند به اسلام و انقلاب لطمه وارد كرده [...]باید از واسطه‏هایى كه فقط كارشان القاى بدبینى نسبت به جناح مقابل است پرهیز نمود. [...]لكن اگر دیدید كسى از اصول تخطى مى‏كند در برابرش قاطعانه بایستید[...] خداوند به همه كسانى كه دلشان براى احیاى اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- و نابودى اسلام امریكایى مى‏تپد، توفیق عنایت فرماید و شما و همه را در كنف عنایت و حمایت خویش محافظت فرماید و ان شاء اللَّه از انصار اسلام و محرومین باشید .

  در نماز جمعه هنگامی كه خطیب صحبت می‌كرد،هر ۵ دقیقه یكبار شعار می‌فرستادند[...] موضوع را با امام مطرح كردند؛ كه این به لحاظ حرفه‌ای اشكال دارد، زیرا باید در رسانه،‌ اخبار و اطلاعات به طورخلاصه‌ منعكس شود.  واین زمان برای دادن شعار،  صدا و سیما را دچار مشكل كرده بود. امام هم فرمودند كه:« در اطلاع رسانی اخبار شعارها راحذف كنید و بگویید (امام) خمینی گفته حذف كنید». از آن پس حذف شد. كار درستی هم بود. آقای هاشمی در ابتدای خاطرات خود این مطلب را آورده، [...] در خاطراتشان می گویند كه قرار شد از صداوسیما شروع شود، و بعد به كل كشور تعمیم داده شود[اصلاح رویکرد سیاسی‌ـ ضد نظام سلطه]، در حالی كه امام در رابطه با كل كشور شعار را حذف نكرد؛ بعد از آن به كرات گفت كه دشمن اصلی آمریكاست و باید هرچه فریاد داریم بر سر آمریكا بزنیم؛ و كسی نمی‌تواند این قضیه را نفی كند. [...]البته موارد این‌چنینی دیگری در متن خاطرات آقای هاشمی دیده می‌شود: موردی كه راجع به مك فارلین عرض كردم؛ به طور قطع سایر شخصیت های سیاسی دیگر در جریان مك‌فارلین[جریان گروگان‌های لبنان، یا ایران-کُنْترا ـ ۶۵] نبودند. آقای میر حسین موسوی در محافل مختلف اشاره می‌كند كه در جریان نبوده، دیگران هم این مطلب را عنوان كردند، شخص آقای هاشمی هم این‌طور كه در خاطرات خود می‌نویسد:  مشخص است كه امام هم تا زمان ورود مك‌فارلین به ایران در جریان نبوده است[...] ۱۲ آبان مجله الشراع این قضیه را منتشر می‌كند و امام بلافاصله دستور می‌دهد تا آقای هاشمی در روز ۱۳ آبان مسئله را برای مردم بیان كند. آن‌جا آقای هاشمی می‌گوید كه وقتی آمریكایی‌ها به فرودگاه آمدند امام به من گفتند برو ببین این‌ها كه هستند و برای چه آمدند. [...] می دانست كه این افراد چه كسانی هستند، زیرا یك‌سال قبل پیام داده بودند وگفته بودند كه به ایران می‌آیند.«یكی از هواپیماهایی كه برای ما از كشورهای اروپایی اسلحه می‌آورد اجازه عبور گرفت كه وارد شود و اسلحه‌اش را در فرودگاه تخلیه كند [...]آن‌ها در بدو ورود اسامی ایرلندی به ما داده بودند. » -  رییس‌جمهور ایالات‌متحده‌‌ به عموم ـ‌ ریگان: «این محموله‌ی كوچك اگر روی هم جمع می‌شد، می‌توانست در یك هواپیمای باری جا شود؛ و تمامی محموله نمی تواند در نتیجه جنگ ایران و عراق اثر گذارد یا در موازنه نظامی میان دو كشور تغییری ایجاد كند. افرادی كه ما با آنها در تماس بودیم خطرات قابل ملاحظه‌ای را پذیرا شده بودند و لازم بود به وسیله‌ای به آنها علامت دهیم[...]» (۳)

  شفاف‌سازی بخش‌هایی از متن، به سخنان رفسنجانی، در آرامستان جناب حضرت موسوی خمینی، و بیانات رهبرشان ـ‌پیش از آن‌ـ را لازم دارد.

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

۱. خوداظهاری ایشان در خطبه‌ی نماز، ۲۹ خرداد

۲. صحیفه‌ی امام، ج۲۱،  ص۱۷۶

۳.  روزشمار جنگ ایران‌وعراق، ماجرای مك فارلین، جلد چهل‌و چهارم(۱۳۸۰)، مركز مطالعات و تحقیقات جنگ، ص۵۸۵- «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از آغاز تا سال ۱۳۶۸»                                                                                                                       

سه شنبه 11/12/1388 - 21:22 - 0 تشکر 187456


شب ه‌آزادی‌خواهان[لیبرالیست] مذهبی اگر کاری برمی‌آمد از ذهنشان نزدیک دو دهه نشان دادند؛کارگزار اصلاح‌خواهان(«هاشمی» به گمان گروهی) از زبان انگلیس:


نخست‌وزیر انگلیس*: چرا روی موشکتان در روز ملی ارتش «مرگ بر آمریکایی‌ها» نوشته بودید! شما [برای پشتیبانی هسته‌ای]به‌ما کمکی نکردید!

رییس‌جمهور اصلاح‌خواه ایران[رویش شد به او،جک استراوْ، سپس تبسمی کرد و گفت]: این برای من آرامش‌بخش بود؛ چرا ک[مدت‌ها پیش‌ازآن] «مرگ‌برخاتمی» جای آن حک بوده!


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* بایگانی تبیان، مستند انرژی هسته‌ای، قسمت سوم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی