انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 814)
جمعه 7/12/1388 - 9:6 -0 تشکر 186138
اونی که دوستش داری چه رنگیه!؟

قرآن كریم هرگونه خطری را كه از انتخاب محبوب و معشوق ناشایست دامنگیر انسان می‏شود، گوشزد كرده، چنان كه به ثمرات ارزشمند انتخاب محبوب بایسته و شایسته كه مایه كمال آدمی است نیز اشاره كرده و بر همین اساس كه برخی از محبوب‏ها و معشوقها شایسته محبت نیستند، قرآن كریم فرمود: ﴿وعسی أن تحبّوا شیئاً وهو شرّ لكم والله یعلم وأنتم لاتعلمون﴾(1) در انتخاب محبوب باید دقیق باشید؛ زیرا ممكن است محبوبی را كه پذیرفتید نه‏تنها خیری در آن نباشد، بلكه مایه شر باشد، خدای سبحان می‏داند هر آنچه که شما نمی‏دانید و اوست كه راهنمایی كرده محبتتان را در كدام مسیر قرار دهید. و آن مسیر عبارت است از تبعیت و پیروی پیامبر، چنان كه فرمود: ﴿قُل إن كنتم تحبّون الله فاتّبعونی یحببْكم الله﴾(2) پس خدا و پیامبر، كه صبغه و رنگ الهی دارد، شایسته مهر ورزیدن است و آنچه كه رنگ الهی ندارد به او مهر نورزید؛ زیرا برای شما شر است. لذا قرآن كسانی را كه در اثر فراهم كردن ملكات نفسانی، محبوب خداوند هستند، معرفی كرده است. 

 محبوبان الهی

 خداوند عده‏ای را به خاطر داشتن اوصاف خاصی دوست دارد و عده‏ای هم، وجودشان محبوب خداست،

 

مثلاً گاهی قرآن كریم می‏گوید: ﴿إنّ الله یحبّ التّوّابین ویحبّ المتطهّرین﴾(3)؛ ﴿فَإنّ الله یحبّ المتّقین﴾(4)؛ ﴿إنّ اللهَ یحبّ المقسطین﴾(5)؛ ﴿إنّ اللهَ یحبّ المتوكّلین﴾(6) یعنی كسانی كه وصف توبه، طهارت، تقوا، قسط و توكل را دارند، محبوب خدا هستند. و گاهی می‏گوید: ﴿فسوف یأتی الله بقوْمٍ یحبّهم ویحبّونه﴾(7) به زودی خداوند قومی را می‏آورد كه خدا ذات آنها را دوست دارد و آنها نیز خدا را دوست دارند.

 این دو تعبیر در قرآن كریم با تفاوت قابل توجهی دو مطلب را تفهیم می‏كند:

1 ـ آیاتی كه می‏فرماید: ﴿إنّ الله یحبّ المتوكّلین﴾ در حقیقتش این است كه توكّل محبوب خداست، و فردِ متوكل هم به دلیل این كه توكل دارد محبوب خداست. ﴿إنّ الله یحبّ التّوّابین ویحبّ المتطهّرین﴾ یعنی توبه، تطهیر و طهارت مطلوب خداست. ﴿إنّ الله یحبّ المقسطین﴾ یعنی اِقساط و سهمِ هر صاحب سهم را به وی دادن و به سهم كسی تجاوز نكردن، محبوب خداست. ﴿فَإنّ الله یحبّ المتّقین﴾ یعنی تقوا مورد علاقه خداست. در این دسته از آیات، اوصاف نامبرده را، محبوب خدا می‏داند.

 2 ـ در سوره‏ء مائده می‏فرماید: ﴿یا أیها الذین امنوا من یرتدّ منْكم عن دینه فسوف یأتی الله بقوْمٍ یحبّهم ویحبّونه أذلّةٍ علی المؤمنین أعزّةٍ علی الكافرین یجاهدون فی......) 

 

خداوند محبوب كسی باشد خیلی مهم نیست؛ ولی بسیار مهم است كه انسانی محبوب خدا بشود. از آنجا كه كل نظام آفرینش جنود الهی است ﴿ولله جنود السّموات والأرض﴾(8) اگر خدای سبحان نسبت به انسانی محبت داشت، همه نظام آفرینش نسبت به او مهر می‏ورزند؛ چون همه آنها تابع اراده الهی هستند و اگر اراده الهی به صورت محبت به انسان كاملی تعلق گرفت و چنین فیض ویژه‏ای درباره او ظهور كرد كل نظام، محبّ او خواهند بود. این مقام از برجسته‏ترین مقام‏های انسانی به شمار می‏رود؛ زیرا تعبیر ﴿یحبّهم﴾ همان طور كه استاد علامه طباطبایی(رضوان‏الله‏تعالی‏علیه) فرموده‏اند دلالت بر محبت مطلق خداوند می‏كند كه به ذات انسان كامل تعلق گرفته است، نه به وصف او.

 با این اوصاف آیا اون فرد ویا چیزی که دوسش داریم شایسته محبت هست؟......

و یا اصلا محبوب ما چه رنگییه!!؟............ 


1- ـ سوره بقره، آیه 216.       2- ـ سوره آل عمران، آیه 31.
3- ـ سوره بقره، آیه 222.        4- ـ سوره آل عمران، آیه 76.
5- ـ سوره مائده، آیه 42.         6- ـ سوره آل عمران، آیه 159.
7- ـ سوره مائده، آیه 54.           8- ـ سوره فتح، آیه 4.

فطرت در قرآن - ( تفسیر موضوعی جلد ۱۲ )   

 


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

شنبه 8/12/1388 - 7:19 - 0 تشکر 186431

به نام خدا

سلام

بهترین رنگ رنگ خداست اگر همه کارهای ما رنگ خدایی بگیره میتونه بهترین نتیجه رو بده

این است نگارگرى الهى و كیست‏خوش‏نگارتر از خدا و ما او را پرستندگانیم (138)

صِبْغَةَ اللّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدونَ ﴿138﴾

بقره

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

يکشنبه 9/12/1388 - 7:40 - 0 تشکر 186756

بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم رنگ فقط رنگ خدا

چهارشنبه 19/12/1388 - 11:17 - 0 تشکر 189216

با سلام
قطعا هر چیزی که رنگ خدا داشته باشد دوست داشتنی است . و هر محبتی در طول محبت خدا تعریف میشودو نه در عرض آن که هر محبتی که در عرض محبت خدا قرار گیرد باعث شرک میشود. حتی محبت به نزدیکان از جمله والدین و همسر و فرزند که به امر خدا باید آنهارا دوست داشته باشی اما تا زمانی که خداوند بگوید کافی است و این زمانی است که مرگ آن عزیز میرسد که پس از آن زمانه صبر در مقابل آن مصیبت فرا میرسد که این نیز به امر خدا وند است. ومن الله التوفیق

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی