بهداشت و سلامت (بازدید: 601)
جمعه 30/11/1388 - 12:12 -0 تشکر 183811
اثر داروهای ضدافسردگی بر شخصیت افراد اینگونه است

اثر داروهای ضدافسردگی بر شخصیت افراد
یک بررسی جدید نشان می ‌دهد که داروهای ضد افسردگی می‌ توانند باعث تغییرات قابل‌ توجهی در شخصیت افراد شوند.

به گزارش لایوساینس این بررسی به اثرات مصرف داروهای "مهار کننده بازجذب انتخابی سروتونین" (SSRIs) که امروزه به طور گسترده ‌ای برای درمان افسردگی به کار می ‌روند،‌ پرداخت و نشان داد که افرادی که از این داروهای ضد افسردگی استفاده می ‌کنند، در درازمدت عواطف مثبت بیشتری را تجربه می‌ کنند،‌ برون‌ گرا تر می ‌شوند و از لحاظ عاطفی پایدارتر می‌ شوند.

تونی زد تانگ از دانشگاه نورث‌‌ وسترن در شیکاگو، یکی از این پژوهشگران، گفت: "یافته های این بررسی، ما را به پیشنهاد الگوی جدیدی در مورد نحوه عمل این داروهای ضد افسردگی هدایت کرد. داده‌ های ما بیانگر آن است که داروهای ضد افسردگی جدید تا حدی با تصحیح کردن عوامل خطرساز کلیدی شخصیت، برای افسردگی عمل می ‌کنند."
روان‌ نژندی و برون‌ گرایی

تانگ و همکارانش در یک کارآزمایی شامل 240 فرد بزرگسال مبتلا به اختلال افسردگی عمده اثرات داروی پاروکستین ( از گروه دارو های SSRI) را با دارونما مورد مقایسه قرار دادند.

افرادی که پاروکستین دریافت می‌ کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما می ‌گرفتند، بهبودی قابل‌ توجهی در افسردگی‌ شان مشاهده شد، همان گونه که بسیاری از بررسی‌ های متعدد دیگر هم آن را نشان داده بودند. علاوه بر این، مصرف ‌کنندگان SSRI همچنین کاهش قابل ‌توجهی نیز در روان ‌نژندی و افزایشی در برون ‌گرایی در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می ‌کردند، از خود نشان دادند.

روان ‌نژندی و برون ‌گرایی دو بخش بنیادی شخصیت انسان به حساب می ‌آیند. روان ‌نژندی به گرایش به تجربه عواطف منفی و ناپایداری عاطفی گفته می ‌شود، در حالیکه برون‌ گرایی نه تنها به رفتار برون‌ گرای اجتماعی بلکه به احساس تسلط و گرایش به تجربه عواطف مثبت اشاره دارد.

پژوهش‌ های اخیر نشان داده است که روان ‌نژندی یک عامل خطر ساز برای افسردگی به حساب می ‌‌آید و هم پوشانی قابل‌ توجهی میان ژن‌ های مربوط به روان ‌نژندی شدید و ژن ‌های مربوط به افسردگی وجود دارد.

هر دوی روان ‌نژندی و برون‌ گرایی با سیستم سروتونین مغز ارتباط دارند که هدف دارو های ضد افسردگی SSRI قرار می ‌گیرد.
داروی ضد افسردگی

در این بررسی، پژوهشگران 69 نفر از 120 بیمار ابتدایی ‌شان را برای یک سال مورد پیگیری قرار دادند. تغییرات در میزان روان‌ نژندی و برون ‌گرایی پیش و پس از درمان برای بیمارانی که داروی ضد افسردگی مصرف کرده بودند، در مقایسه با آنهایی که دارونما دریافت کرده بودند، به همان اندازه ی بهبودی در علائم افسردگی‌ شان بود. این بررسی نشان داد در افرادی که پاروکستین دریافت کرده بودند، نسبت به آنهایی که دارونما گرفته بودند، 8/6 برابر تغییر در روان‌ نژندی و 5/3 برابر تغییر در برون ‌گرایی به وجود می ‌آید.
تغییرات شخصیت

این پژوهشگران یادآورشدند این یافته‌ ها شواهدی بر ضد تصور رایج ارائه می ‌دهد که تغییرات شخصیتی در حین درمان با SSRI تنها یک نتیجه ثانوی تخفیف علائم افسردگی است. توضیحات جایگزین متعددی می‌ توان در این مورد مطرح کرد.

این پژوهشگران در شماره ماه دسامبر ژورنال "آرشیو های روانپزشکی عمومی" می ‌نویسند: "یک امکان این است که خواص بیوشیمیایی داروهای SSRI به طور مستقیم تغییرات واقعی شخصیتی ایجاد کند." به گفته آن ها به علت اینکه روان‌ نژندی یک عامل خطر ساز مهم برای افسردگی است، ممکن است بهبودی در روان‌ نژندی به بهبودی در افسردگی انجامیده باشد.

به گفته پژوهشگران این بررسی به نظر می‌ رسید سودمندی ‌های پاروکستین نسبت به دارونما در ایجاد تغییرات شخصیتی بسیار بیشتر از سودمندی آن نسبت به دارونما در تخفیف علائم افسردگی است. SSRI هم چنین می ‌توانند به طور موثری بسیاری از اختلالات اضطرابی و خورد و خوراک را نیز بهبود بخشند. در این بیماری ‌ها نیز میزان بالای روان ‌‌نژندی و میزان پایین برون‌ گرایی وجود دارد.

این پژوهشگران چنین نتیجه‌ گیری می ‌کنند SSRIها را شاید بتوان به عنوان عوامل طبیعی ‌کننده شخصیت در نظر گرفت که در درمان بسیاری از اختلالات با روان ‌نژندی بالا و برون ‌گرایی پایین نیز مفید هستند.

گرچه تانگ یادآور می ‌شود پیش از انجام نتیجه ‌گیری قطعی، باید این یافته‌ ها را در سایر بررسی‌ ها تکرار کرد.

شنبه 25/10/1389 - 22:6 - 0 تشکر 274398

الهی همگی بیماران  را  شفا ده.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی