بهداشت و سلامت (بازدید: 1067)
جمعه 23/11/1388 - 22:27 -0 تشکر 182045
حمامهای دارویی، بهترین راه برای درمان بیماریهای عضلانی و پوستی

حمامهای دارویی محیط های درمانی مایع ،‌نرم ،‌خشك و یا به حالت گاز را گویند كه تمام اندام و یا عضوی از بدن ،‌تحت اثر آن قرار می گیرد.

حمامهای مایع كه متداول ترین نوع آنهاست ، شامل آب و مواد دارویی مختلف است. آبهای معدنی ، حمام شیر و حمام روغن را نیز در ردیف آنها می توان قرار داد .استفاده از حمامهای مایع برای درمان بیماریها ، آب درمانی نامیده می شود كه امروزه اهمیت خاصی در پزشكی دارد .

حمامهای مایع از طریق دمایی به انواع بسیار سرد ( درجه گرما در حدود صفر ) ، سرد ( درجه گرما بین 10 تا 12 ) ، نیم گرم ( درجه گرما بین 25 تا 30 ) ، گرم ( درجه گرما بین 30 تا 40 ) و حتی بسیار گرم تقسیم می شوند كه انواع بسیار سرد و بسیار گرم آنها به دستورهای پزشكی خاصی نیاز دارند . مدت استفاده از این حمامها نیز از چند دقیقه تا یك ساعت و حتی در مواردی بیشتر است . به طور كلی ، باید توجه داشت كه استفاده از حمام ، با بدن عرق دار یا تب دار و یا با معده پر یعنی بلافاصله بعد از غذا صورت نگیرد .

حمامهای نرم ، مانند گلهای نرم و نمكدار سواحل دریاها و غیره به علت دارا بودن املاح معدنی و مواد موثره مختلف ، در بیماریهای اسكوربوت ، خنازیر و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

حمامهای خشك مانند ماسه گرم یا خاكستر گرم است كه معمولا عضوی از بدن در آن وارد می شود .

حمامهای بخار از طریق هدایت بخار به درون یك اتاق مهیا می شوند . در بعضی از بیمارستانها ، بخار مورد نظر برای درمان بیماری را در اتاقی ایجاد و به محلی كه بیمار قرار دارد ، هدایت می كنند . مایعاتی كه از آنها برای تهیه بخار استفاده می شود و همین طور دمای حمامهای بخار ( بین 20 تا 60 درجه سانتی گراد ) متفاوتند .

حمامهای سونا به هر صورت خشك و یا مرطوب كه باشند می توانند در ردیف حمامهای دارویی به حساب آیند .

طرز تهیه چند نوع حمام دارویی:

1. حمام نشاسته برای رفع خارش پوست : مقدار 500 تا 800 گرم نشاسته را در كمی آب سرد حل می كنند و سپس آن را در آب نیم گرم وارد می سازند . مقدار نشاسته مورد استفاده برای كودكان 200 تا 400 گرم است .

2. حمام دارویی برای درمان رماتیسم : اسانس تربانتین 100 گرم ، رومارن ( اكلیل الجبل ) 10 گرم و جوش شیرین 50 گرم .

مواد یاد شده را در آب كافی برای استحمام حل می كنند و به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن قرار می گیرند . مقدار درصد این مواد را بتدریج می توان افزایش داد . این حمام دارویی در درمان نقرس ، رماتیسم و سیاتیك موثر است . 

 

يکشنبه 25/11/1388 - 7:26 - 0 تشکر 182342

با سلام ما كه وان نداریم، چه كار كنیم؟؟؟؟ ممنون- عالیه- البته یاد جناب فرح پهلوی افتادم كه حمام شیر می‌گرفتن !!!!!!!! یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی