ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 275)
سه شنبه 20/11/1388 - 23:3 -0 تشکر 181369
لینك های مرده

با سلام

 

برای كسی كه یك وب سایت اینترنتی را اداره می كند یكی از كارهای پر زحمت و وقت گیر اطمینان از عملكرد صحیح تمامی لینك هایی است كه كه در وب سایت خود قرار داده است. چون هیچ چیز بدتر از آن نیست كه كاربران شما با بعد از كلیك كردن بر روی یك لینك با صفحه معروفی كه حاوی پیغام صفحه مورد نظر یافت نشد یا Page not found مواجه شوند. به این گونه لینك ها لینك های مرده می گویند.

البته این لینك ها فقط به لینك های خارجی محدود نمی شود. بلكه پیوند هایی كه به صفحات داخلی وب سایت شما اشاره دارند هم ممكن است خراب باشند و شما از آن بی خبر باشید. بنابراین یكی از كارهایی كه باید به صورت مداوم و همیشگی به عنوان مدیر فنی سایت باید انجام دهید اطمینان از صحت عملكرد كلیه لینك های موجود در وب سایت شماست. چه لینك های داخلی كه به صفحات داخلی وب سایت شما پیوند می خورند و چه لینك های خارجی كه به صفحاتی در دیگر وب سایت ها پیوند می خورند.

برای جلوگبری از بوجود آمدن لینك های مرده داخلی یا اصلاح آنها اعمال زیر را انجام دهید:

1- قبل از اینكه فایل ها جدید را در وب سایت خود قرار دهید همه لینك ها را چك كنید

2- دوباره بعد از Upload همه لینك ها را چك كنید.

3- در یك سرویس مانند Atoms عضو شوید كه همه صفحات وب سایت شما را چك می كند.

4- اگر در وب سایت خود از CGI استفاده می كنید. فایل htaccess خود را ویرایش كنید و یك 404 error toutine را نصب كنید كه برای هر خطا به شما یك ایمیل می فرستد. در این صورت هر گاه كاربری در وب سایت شما با یك لینك مرده مواجه شود،‌ توسط ایمیل به شما اطلاع داده می شود.

چك كردن لینك های مرده خارجی كمی دشوارتر است. برای جلوگیری از این مشكل اعمال زیر را انجام دهید.

1- هر بار كه صفحه ای را در وب سایت خود Upload می كنید، همه لینك های آن را چك كنید. البته اگر اینترنت پر سرعت نداشته باشید اینكار برای شما تبدیل به عذابی بزرگ می شود.

2- از یكی یا همه لینك های زیر استفاده كنید تا لینك های وب سایت خود را چك كنید.

- Net Mechanic - http://www.netmechanic.com

- Dr Watson - http://www.watson.addy.com

4- چندین نرم افزار برای چك كردن لینك ها مرده وجود دارند كه لینك ها را روی كامپیوتر خود شما چك می كنند. كه در اینجا به دو تا از آنها اشاره می كنیم:

- Info link checker

- Link scan

این نرم افزار ها را می توانید مجاناً در اینترنت پیدا كنید.

یك صفحه خطای 404 اختصاصی بسازید

یك صفحه خطای 404 مخصوص وب سایت خود بسازید، به گونه ای كه ساده باشد. در این صورت به جای اینكه یك خطای 404 به مرورگر كاربر فرستاده شود صفحه مورد نظر شما برای او نمایش داده می شود. در این صفحه شما می توانید به خاطر بروز مشكل عذر خواهی كنید. همینطور در این صفحه می توانید لینك هایی قرار دهید كه از سردرگمی كاربر جلوگیری كند. یا حتی می توانید از آنها خواهش كنید این امر را به شما اطلاع دهند.

خلاصه

لینك های مرده در همه وب سایت ها یك فاكتور ارزیابی هستند. هر چه تعداد لینك های مرده بیشتر باشد یعنی این وب سایت كمتر مورد بازنگری قرار می گیرد. و بسیاری از موتور های جستجو وب سایت هایی را كه دارای تعداد زیادی لینك مرده هستند در رتبه بندی خود تنزل می دهند. اگر می خواهید وب سایت شما حرفه ای به نظر بیاید باید به طور مرتب لینك های خود را چك كنید.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی