انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1194)
سه شنبه 20/11/1388 - 19:49 -0 تشکر 181306
سید خراسانی

اندکی پیش از ظهور حضرت ،در میان ایرانیان ،شخصی با عنوان سید خراسانی ظاهر شده که رهبری سیاسی مردم را بر عهده می گیرد و شعیب بن صالح نیز رهبری نظامی را و ایرانیان تحت رهبری این دو تن ،نقش مهمی را در حرکت ظهور آن حضرت ایفا می کنند.سید خراسانی و شعیب جنگ را در مرز های ایران ، ترکیه و عراق هدایت می کنندو نیرو های مستقر در شام ،خود را به پیش رانده و در همان زمان ،از هر دو جناح عراق و شام آماده پیشروی بزرگ به سوی فلسطین و قدس می شوند.

پیرامون شخصیت سید خراسانی ،سوال های بسیاری مطرح است .از مهم ترین آن ها این است که آیا مراد از خراسانی در روایات ،فرد معینی است و یا این که تعبیر از رهبر ایران است که در زمان ظهور حضرت مهدی (ع)وجود خواهد داشت ؟روایات به روشنی دلالت دارد بر این که آن شخصیت از ذریه امام مجتبی (ع)و یا امام حسین (ع)است و از او به عنوان هاشمی خراسانی یاد شده است و صفات جسمی را که دارای صورتی نورانی و خال بر گونه راست و یا دست راست دارد ،بیان کرده است .

اما در روایاتی که در منابع حدیث درجه اول شیعه مانند غیبت نعمانی و طوسی در خصوص این شخص وارد شده است ، احتمال دارد ایشان را به یاور خراسانیان و یا رهبر اهالی خراسان و یا فرمانده لشکر خراسان تفسیر کرد.زیرا این روایات تعبیر به ((خراسانی)) تنها نموده  نه هاشمی خراسانی ،امام مجموعه قرائن موجود ،پیرامون شخصیت او دلالت دارد که مشخص است وی همزمان با خروج سفیانی و یمنی ظاهر می شود و نیرو های خود را به سوی عراق اعزام می دارد که سپاهیان سفیانی را شکست می دهند.

نسبت ایشان به خراسان به این معنا نیست که حتماً اهل خراسان فعلی باشد ،چون در صدر اسلام ،نسبت دادن به خراسان به مشرق زمین اطلاق می شده است که شامل ایران  و سایر مناطق اسلامی متصل  به آن که امروز تحت اشغال شوروی است ، می شودبنا براین شخص خراسانی اهل هر منطقه ای که از این محدوده باشد ،نسبت او به خراسان صحیح است ،چنان که از منابع درجه اول حدیثی شیعه استفاده نمی شود که او سید حسنی  و یا حسینی است؛آن گونه در منابع روائی برادران اهل سنت به آن تصریح شده است .سید خراسانی ، آخرین شخصی است که پیش از ظهور حضرت مهدی (ع)بر ایران حکومت کرده  و یا معاصر با آخرین فردی است که فرمانروای ایران خواهد بود.

هرچند امین دلبسته دنیا نیم اما      دلبسته یاران خراسانی خویش

A.A
چهارشنبه 21/11/1388 - 13:39 - 0 تشکر 181511

سلام

ای کاش به بحث های اخرالزمانی بیستر پرداخته میشد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی