ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 2723)
شنبه 10/9/1386 - 21:49 -0 تشکر 18090
بازی call of duty4 ،توجیهات سیاسی آمریکا در عین جذ

بازی call of duty4 ،توجیهات سیاسی آمریکا در عین جذابیت،زیبایی و طبیعی بودن

 

با نام و یاد خدا می خواهم یکی از جدیدترین بازیهای روز دنیا را که چشمان بسیاری از PC بازها به انتظارش نشسته اند را نقد کنم.
شرکتهای بازی سازی معمولا قبل از انتشار کامل بازی یک نسخه دمو از بازی را انتشار می دهند و اکنون سازندگان این بازی نسخه دموی این بازی را منتشر کردند که از طریق همین دمو می توان به قابلیتهای فراوان این بازی پی برد. من در نوع نقد از این بازی را انجام می دهم. نقد اولی به بیان و دیدگاه مسائل سیاسی نهفته در بازی اشاره می شود و در حقیقت می توان یک نقد سیاسی را از بازی گفت.نقد دوم نقد فنی بازی می باشد که ر این نوع نقد به مسائل فنی بازی همچون روند بازی (Game Play) تکنیکهای گرافیکی به کار رفته و مسائل فنی دیگر همچون اشکالات بازی رسیدگی می شود.
این نکته را باید بگویم که من یا یک بازی را نقد نمی کنم و یا اگر نقد کنم باید آن را درست و حسابی نقد کنم و در مورد همه چیز آن خیلی موشکافانه بررسی کنم و از سایر نقادان هم این تقاضا را دارم که این گونه بازی را نقد کنند نه اینکه چند خط از یک بازی را بنویسند  . سعی کنید خودتان بازی را بگیرید و مسائل مختلفش را مورد تجزیه و تحلیل در بیاورید. 
من این بازی را در سیستمی به مشخصات زیر نصب کردم:
CPU: 2600 CORE 2
VGA: 256 MB 8500GT DDR3
RAM: 2 GB DDR 2 GEIL
MONITER: 19" LCD L1960TR
نقد سیاسی
یک تروریست معروف که می خواهد دوباره اتحاد جماهیر شوروی را برپا کند در کشور اوکراین با نیروهای آمریکایی درگیر شد و در یک جنگ تمام عیار کمی از قدرتش کاهش یافته و شکست می خورد و به عراق پناه می برد. اکنون می خواهد با کمک اهالی منطقه یک حکومت کمونیستی را در منطقه برپا کرده و خلاصه اینکه الان آمریکایی های خوش تیپ باید بیان با اینها بجنگند.
حقیقتاً به عنوان یک بچه مسلمان شیعه برایم خیلی رنج اور و غم انگیز بود که باید در نقش چند سرباز اشغالگر تا آخرین نفس بجنگم
نکته ای که خیلی تامل بر انگیز است این است که آمریکایی ها با ساخت همچنین بازی هایی می خواهند برای اشغال عراق یک بهانه تراشی خوب را ساخته و به جوانان خودشان القا کنند که نیروهای آمریکایی برای کشتن یا دستگیری تروریستها به عراق رفته اند. اما آیا حقیقت غیر از این است که آنها به بهانه جلوگیری از انتشار و استفاده سلاحهای اتمی توسط رژیم بعث عراق به آنجا لشگر کشی کردند و تا همین الان هم هیچ خبری از پیدا شدن این سلاح ها در عراق یافت نشده است. اشغال عراق اهداف دیگری داشته است.
و در برخی موارد حتی خواسته یا ناخواسته آنها از عراق به عنوان جایی برای پرورش تروریستها ساختند و همینک ما هر چند روز و یا حتی هر روز می شنویم که مثلا فلان قدر انسان بی گناه در انفجار ب.م.ب.ی کشته شدند.
چرا باید اینگونه باشد تا زمانی که اشغالگران در این سرزمین باشند این مشکلات هم هست. پس ببینید بین حقیقت با داستان بازی چقدر فاصله است. نکته دیگر این است که خیلی عجیب است مردم مسلمان عراق به عنوان افرادی طرفدار کمونیست و در عین حال تروریستهایی با قیافه های خشن نشان داده شده اند که در این نبرد باید آنها را بکشی و گرنه زنده نمی مانی
در دیوارهای این شهر تابلوهایی با نوشته های عربی و در زیر آن انگلیسی به چشم می خورد اما در دیوارهای این شهر نماد داس و چکش و در برخی موارد همراه یک اسلحه به چشم می خورد

جالب اینجاست که در بخشهای دیگر شهر تصاویر دیگری همچون چند مرد که مانند رهبر کمونیستها هستند مشغول ظلم کردن به مردم بی گانه هستند یا موشکهایی که بر روی آن علامت داس و چکش به چشم می خورد و... اینها همه نمادهای تصویری هستند برای القا کردن دشمن به کاربر. تصویری در مابین تصاویر شهر توجهم را خیلی جلب کرد و آن تصویر یک مسجد بود که درون یک هدف قرار گرفته بود و این تصویر بیان گر این است که مسجد باید مورد هدف قرار بگیرد.
همه می دانند که مردم مسلمان عراق چه کرد چه شیعه و چه سنی همگی هم اکنون دولتی مسلمان تشکیل داده اند و در کل مردم عراق هیچ تابعیتی با کمونیست ندارند. می توانید در تاریخ بخوانید که در گذشته یک نظام ستم شاهی و سپس یک انقلاب صورت می گیرد اما به خاطر کودتای داخلی حزب بعث متاسفانه این انقلاب خیلی زود از هم می پاچد و دیکتاتورانی همچون حسن البکر و بعد از آن صدام به روی صحنه می آیند که تا می توانند به این مردم ستم می کنند و مردم مظلوم عراق را وادار به جنگ با کشورهای منطقه می کنند.
پس این که بگوییم اعراب مسلمان از کمونیست حمایت می کنند و برای آن جنگیده و تا آخرین نفس دفاع می کنند کاملا چیز غلط و منفی است در قسمتهای بازی افراد دشمن کلمات بسیاری را به زبان عربی تکرار می کنند: دشمن آمریکایی و... همچنین چفیه هایی به شکل چفیه هایی که مبارزان فلسطینی به سر می کنند دارند.
دشمن در این بازی در برایر ارتش قدرتمند آمریکا که تعدادشان کاملا زیاد و با تجهیزات بیشتر هستند خیلی ضعیف نشان داده شده مثلا اگر در قسمتهایی از بازی شما یکی از افراد دشمن را از پا در نیاورید و پناه بگیرید نفر بعدی کارش را تمام می کند در صورتی که در حقیقت همین الان این ارتش با وجود این همه امکانات دستانش در برابر تروریستها بسته است و خودش هم هر روز بسیار کشته می دهد
البته نمی توان امکانات و توان بسیار زیاد این ارتش را که متاسفانه در دست سیاست مداران جنگ طلب افتاده انکار کرد اما کسانی که در پشت لباسهای پر زرق و برق و گران ارتش قرار دارند افراد بسیار ترسویی هستند که به خاطر نداشتن فرهنگ شهادت و ... از مرگ خیلی می ترسند و این ترس از مرگ تنها و بزرگترین نقطه ضعف این ارتش می باشد که همین باعث شکست پذیریش می شود.

البته این بازی تنها یک مرحله داشت و چیز دیگری از آن به چشم نمی خورد شنیدنی ها و دیدنی ها را باید در بازی اصلی شنید و دید.
در نهایت این که مردم مسلمان اعراب را به عنوان یک تروریست و کمونیست که باید با آنها بجنگید نشان دادند خودش یک نوع اسلام ستیزی است و به علت اینکه این بازی در یک کشور مسلمان اتفاق می افتد (مانند سایر بازیها با این تفاوت که در این بازی تماما در یک کشور مسلمان هست.) احتمال اینکه در تمام مراحل بازی اصلی ما از این جور اسلام ستیزی ها و تخریب چهره و وجهه مسلمانان را ببینیم خیلی زیاد است.
از تمام جوانان مسلمان ایرانی که ممکن است با دیدن این بازی خشم و غیرتشان به جوش اید این تقاضا را دارم که اگر روزگاری به یک جاهای خوبی رسیدند جواب این ظلم و ستم غرب را که با استفاده از تکنولوژی روز بر علیه ما مسلمین انجام میدهد با نمایش حقیقت ایران و اسلام بدهند.
نقد فنی بازی
ابتدا یک دموی خیلی زیبا که مربوط به دمویی است که در نمایشگاه E3 به نمایش درآمده بود به نمایش در می آید. سپس منوی بازی که در میان این منو گزینه ای بود که مربوط به خرید نسخه اصلی بازی است. که شما می توانید با زدن این گزینه اگر به اینترنت وصل هستید و حساب مالی دارید این بازی را بخرید.
برای شروع بازی چهار گزینه وجود دارید که مربوط به سختی و آسانی بازی است این گزینه ها به ترتیب آسان به سخت Recruit، Regular، Hardened، Veteran از بالا که آسان ترین است تا پایین ترین گزینه که سخت ترین است که بیشترین فرق این گزینه ها بر روی هدف گیری دشمن است و هرچه گزینه سخت تر را انتخاب کنید هدف دشمن بیشتر بر روی شما قرار می گیرد. به عنوان مثال من بر روی سخت ترین گزینه انتخاب کردم و دشمنی که از راه دور مشغول شلیک بود تمام رگبارش را ر روی من خالی کرد و من را به راحتی کشت در صورتی که در گزینه آسان دشمن درست در روبروی من قرار داشت اما داشت به نفرات پشت سری من شلیک می کرد
چیزی که خیلی توجهم را جلب کرد سرعت فوق العاده زیاد لودینگ بازی بود که فکر می کنم به علت سرعت بالای سیستم من بود. اما در عرض چند ثانیه بازی شروع شد ابتدا دوربین از سمت بالا نمایی از شهر را نشان می دهد و سپس شما در یک خیابان به هم ریخته قرار می گیرید.کیفیت بالای بازی که به خاطر موتور پر آوازه UNREAL03 در این بازی است خیلی ها را مبهوت خودش می کند.

بازی به این صورت است که نیروها گروه به گروه شروع به حمله می کنند شما می توانید نفر اول گروه باشید و همه را با شلیک های پی در پی بکشید یا در عقب گروه بماند و به کمک بپردازید اما کار لنگ نمی ماند وقایع بازی هم در حین حرکت شما صورت می گیرد مثلا هر چه شما جلوتر بروید سربازان دیگری هم همراه شما حرکت می کنند و درها را برای شما باز می کنند و خیلی کمک های دیگری می کنند اما اگر همینطور در وسط بازی بایستید هیچ اتفاق خاصی روی نمی دهد پس باید حرکت کنید تا روند بازی شکل گرفته و شما دائما به دنبال سربازان به جاهای جدید منتقل شوید.
هوش مصنوعی بسیار زیاد بازی نسبت به نسخه های قبل کاملا عالی طراحی گردیده. بنده فقط نسخه 1 این سری بازی ها را توانسته ام تا کنون بازی کنم نسخه 2 که به خاطر برخی مسائل از جمله کمبود وقت نتوانستم و نسخه 3 هم همانطور که می دانید برای PC عرضه نشد و برای دو کنسول PS2 و XBOX360 عرضه گردید.
هوش مصنوعی افراد دیگر ارتش و دشمن به حدی بالاست که همه با هم می جنگند و همدیگر را می کشند در حقیقت شما وارد یک جنگ و آتش بازی تمام عیار شده اید.
نکته دیگر مدرن شدن تجهیزات شما است. تمامی اسلحه ها مدرن است و کاملا حرفه ای و زیبا و جذاب شده بازی دیگر با اسلحه های جنگ جهانی دوم و خیلی سطح پایین انجام نمی گیرد. مخصوصا نارنجک و مسلسها و آر پی چی ها و خیلی اسلحه های دیگر.

روند بازی مانند نسخه های قبل بر اساس کشتن و جلو رفتن است و در عین حال در قسمت آخر این بازی شما ماموریت گذاشتن بمب در کنار یک سلاح نظامی را دارید.
یکی دیگر از سلاحها یک سلاح بزرگ مانند بازوکا اما از بازوکا خیلی بزرگتر می باشد که توسط این سلاح و نشانه گیری تانکها می توانید بصورت کاملا مدرن به سمت این تانکها موشکهای پیشرفته بفرستید که این موشکها به سمت بالا رفته و سپس بر سر این ضد هوایی یا هر وسیله دیگر فرود می آید.
چیزی که خیلی توجه من را جلب کرد اسپریتهای فوق العاده زیبا مخصوصا اسپریت شعله های آتش می باشد که علاوه بر زیبایی بصورت کاملا طبیعی متحرک سازی شده اند.
کرکترها کاملا زیبا و احتمالا با استفاده از اسکنرهای سه بعدی طراحی و سپس با موشن کپچر متحرک سازی شده اند که فوق العاده طبیعی متحرک سازی شده اند.

تمام مسائل مربوط به متحرک سازی خیلی خوب ساخته شده بود و حقیقتاً بنده انیمیشن غیر عادی در آن ندیدم حتما می دانید که چشم انسان چون دائما انواع مسائل فیزیکی و طبیعی را در دنیای واقعی به درست می بینید به همین علت به واقعیت و مسائل طبیعی عادت می کند و اگر در بازی تنها یک متحرک سازی غلط وجود داشته باشد به سرعت چشم انسان متوجه آن مسئله می شود.
بهترین چیزی که در این بازی طراحی و ساخته شده افکتهای صوتی آن است. به حدی زیبا ضبط شده است و سربازان به حدی زیبا فریاد می کشند که به حق می توان نام این بازی را مناسب این بازی دانست (فریاد سربازان) یا (ندای وظیفه) صداهای اسلحه کاملا با کیفیت ضبط شده است و شما اگر بلندگو های سه تیکه داشته باشد شدیدا این احساس به وجود می آید که انگار واقعاً دارید با یک سلاح طبیعی شلیک می کنید. در بازی صداهای دیگری هم شنیده می شود صداهایی همچون شلیک و فریاد و خیلی صداهای دیگر که شما در مخلوطی از این صدا ها جنگ را به معنای واقعی حس می کنید.
این بازی به نوعی طراحی گردیده که شما تنها نیستید و دارید به همراه یک ارتش جنگ می کنید و در حقیقت یک جنگ حقیقی را برای شما به نمایش می گذارد

از جمله نکات دیگر این است که در این بازی از افکتهای گرافیکی خوبی استفاده شده که مهمترین آن افکت FOG می باشد. که مربوط به بخار و دوده های غلیظ است

نور پردازی به نظر من آنطور که باید صورت می گرفت نشده است و از نور پردازی ضعیفی نسبت به این موتور برخوردار است. به نظر من می شد خیلی بهتر نورپردازی کرد. و نکته بعدی این که من حتی یک باگ را دیدم یک نور افکن در دیوار بیرونی یک اتاق بود که از آن نور ساطع می شد و من با کمال تعجب دیدم که آن نور از دیوار گذشته و به درون هم پخش می شود و همینطور مه غلیظی که در خارج اتاق بود قسمتی از آن مه از دیوار ها عبور کرده و به درون اتاق آمده بود.
کنترل بازی خیلی خوب بود هر چند که فرق چندانی با نسخه های قبلی نکرده بود و ما انتظار داشتیم که کاربر بتواند برخی کارهای جدید را که قبلا نمی توانسته انجام دهد همچنین من در نسخه 1 این بازی دیده بودم که مثلا هنگام تیر اندازی با یک اسلحه دوشکا به حدی آتش از آن اسلحه بیرون می آمد که اصلا نمی شد جلوی هدف را دید اما ما در این نسخه شاهدیم که خیلی هدف گیری بهتر شده است البته در هنگام دویدن سخت تر می توان به سمت هدف تیر اندازی کرد اما هنگامی که کلیک راست موس را نگاه می دارید می توانید چشمتان را به سمت مگسک اسلحه برسانید و با هدف دقیق دشمنان را نابود کنید.
بافتهای کار شده در این بازی بسیار عالی بود به خصوص این که از BUMP MAPPING زیاد استفاده شده بود

در این بازی به گفته سازندگانش سعی شده که داستان محور باشد که هر چند داستانش از لحاظ سیاسی بسیار غیر واقعی بود اما خوب توانسته بودند منظورشان را برسانند و بازی را بر اساس داستان پیش ببرند.
در یکی از قسمتهای آسمان من دود غلیظی را می دیدم که به آسمان می رفت بعد از بررسی های دقیقی که کردم به نظر خودم این یک تصویر دو بعدی متحرک سازی شده است که در آسمان گنجانده شده است

مسئله جالب دیگر این است که هنگامی که شما بر اثر اتفاقی کشته می شوید علت مرگ شما توسط یک متن و شکلی شرح داده می شود تا از آن به بعد بیشتر مراقب باشید.
در تصویر زیر خوب به مکان قرار گیری سرباز دشمن دقت کنید. این سرباز درون یک میز و صندلی فرو رفته است

بازی فقط و فقط یک مرحله دارد اما خوب توانستند قابلیتهای بازیشان را در این مرحله به نمایش بگذارند.
در نهایت می توان گفت که باید به سازندگانش تبریک گفت چون خیلی خوب می توانند با فروختن نسخه اصلی بازی رضایت کاربرانشان را جلب کنند

لطفا نظرتان را درباره ی این بازی بیان نمایید

دوشنبه 17/10/1386 - 22:56 - 0 تشکر 22887

اگه خودت اینارو نوشتی باید بگم حرف نداری عالی بود همشو خوندم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی