ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 1308)
جمعه 16/11/1388 - 14:34 -0 تشکر 180331
آشنایی با اسرار كرنل (هسته) ویندوز

سریع بوت
هنگامی كه شما برای اولین بار ویندوز XP را بر روی یك سیستم نصب می كنید،‌ یكی از بارزترین بهبودهایی كه مایكروسافت به كرنل سیستم عامل خود داده است توجه شما را جلب خواهد كرد. در طی سیر تغییر و تحولات ویندوز و آمدن نسخه های جدیدتر، همه انتظار داشتند زمان بوت نیز در نسخه های جدیدتر طولانی تر شود،
اما مایكروسافت حقیقتا با روند سریع بوت ویندوز XP، همه را غافلگیر كرده است. اما مایكروسافت چه كار جدیدی را در ویندوز XP انجام داده است؟
اولین چیزی كه روند بوت را سریعتر می كند، چیزی است كه برای اولین بار با ویندوز XP،Me و ویندوز 2000 ارائه شد یعنی Simple Boot Flag یا.SBF SBF ثباتی در حافظه CMOS‌ در تراشهBIOS است و اولین باری كه ویندوز بوت
می شود مقدار دهی میگردد. SBF سه دسته اطلاعات مهم را در خود نگهداری می كند، علاوه بر یك بیتparity در انتها كه ویندوز را قادر می سازد صحت محتوای این ثبات را بررسی كند.
اولین بیت در این ثبات، PNPOS نام دارد كه نشان می دهد آیا سیستم عاملی كه نصب شده است یك سیستم عامل آگاه از ادواتPlug-and-Play هست یا خیر. اگر این بیت بر روی1 تنظیم شده باشد،BIOS در حالت حداقلی، تنها چیزهایی را كه واقعا لازم دارد بارگزاری می كند و سپس كنترل را به ركورد راه انداز سیستم عامل می سپارد. ویندوز همیشه این بیت را بر روی 1 تنظیم می كند. این كار به تنهایی زمان بوت را كاهش می دهد.
از آنجا كه BIOS تنها حداقل سخت افزار مورد نیاز را راه اندازی می كند، می تواند از مواردی چون درگاه های ورودی/خروجی ووقفه ها صرف نظر كرده و كنترل و راه اندازی آنها را به ویندوز بسپارد كه بسیار سریعتر این كار را انجام می دهد.در حقیقت تنظیم این ادوات با مقادری نادرست می تواند به طور جدی ویندوز را در نسبت دهی منابع سیستم به طور پویا، دچار مشكل سازد. پس از بیت PNPOS در ثبات SBF، بیت دیگری به نام BOOTING وجود دارد كه نشان می دهد آیا آخرین بوت ویندوز موفقیت آمیزبوده است یا خیر.
اگر این بیت نشان بدهد كه بوت قبلی موفقیت آمیز نبوده، BIOS مقدار بیت بعدی را برابر 1 قرار می دهد.
آخرین بیت، DIAG نام دارد و مشخص می كند كه آیا روال های بررسی و تشخیص سخت افزارهای BIOS باید اجرا شوند یا خیر. اگر این بیت دارای مقدار صفر باشد، یعنی در طول بوت قبلی مشكلی رخ نداده در نتیجه از انجام كنترل های قدیمی سخت افزاری صرف نظر می شود كه باعث كاهش زمان بوت می شود.
اما ا گر بوت قبلی موفقیت آمیز نبوده باشد، بیتDIAG دارای مقدار1 خواهد بود و روال های كنترل و تشخیص سخت افزار انجام می شود.


پیش واكنشی (Pre-fetching)
بهبود بعدی و بزرگ هسته ویندوزXP، اضافه شدن قابلیت پیش واكنشی به آن است.این بدین معنی است كه راه انداز بوت هسته سیستم عامل، تمامی داده هایی را كه نیاز دارد به طور یك جا واكشی می كند كه باعث كاهش زمان دستیابی دیسك و در نتیجه افزایش سرعت بوت سیستم می گردد. راه انداز بوت ویندوزXP اساسا به منظور پیش واكشی همزمان درایورها و كدهای دیگری كه بارگذاری و اجرای آنها در هنگام بوت حیاتی و مهم است، تماما از اول بازنویسی شده است. علاوه بر بارگذاری همزمان و موازی درایورها و كدهای راه انداز، ویندوزXP تا آنجا كه بتواند بارگذاری و راه اندازی درایورها را سریعترانجام می دهد. در واقع حتی هنگامی كه شما میز كار ویندوزXP را می بینید بسیاری از درایورها هنوز نصب نشده اند. در حالی كه نسخه های قبلی ویندوز پیش از نمایان ساختن میز كار، راه اندازی تمام درایورها را كامل می كردند. به عنوان مثال ویندوز XP درایورهای شبكه را در این مرحله بارگذاری می كند، اما آن ها را تا زمانی كه میز كار بالا آمده و در حال اجرا باشد به طور كامل راه اندازی نمی كند. البته یك استثنای بزرگ برای این حالت وجود دارد وآن حالتی است كه كامپیوتر شما بخشی از یك Domain شبكه است، كه در آن حالت تمام درایورها باید تماما پیش از رسیدن به مرحله تایید ورود كاربرو Login كردن، فعال بارگذاری و راه اندازی شوند. اگر در ویندوزXP شما برخی از منابع شبكه ای مانند درایو شبكه، چاپگرشبكه، سی دی درایو راه دور در شبكه و... به درایوهای شبكه نگاشت شده اند، دلیل اینكه در بسیاری از مواقع، درست بعد از بوت، قادر به كار با آنها نمی باشیدهمین امر است.
تسریع و بهبود بزرگ دیگری كه در روند بوت و زمان آن انجام شده است، هنگامی دیده می شود كه ویندوز
XP شروع به چیدن پویای مكان فیزیكی تایید درایور در ویندوزXP از نصب بدون اجازه درایورهای نا معتبرو ناشناس جلوگیری می كند.

بهبود در حافظه
بعد از آنكه سیستم بوت شد و بالا آمد، یكی از بهبودهای اصلی ویندوز یعنی روال های مدیریت حافظه كه تماما از اول بازنویسی شده اند شروع به ایفای نقش می كنند.
حافظه بسته به اهمیت محتوای آن، توسط ویندوزبه دو دسته تقسیم بندی می شود. گروه اول، حافظه صفحه بندی نشده است. این حافظه زمان زمان بسیار زیادی را، حتی برای خود روال مدیریت حافظه كه باید همیشه در حافظه فیزیكی قرار داشته باشد مصرف می كند. گروه دوم، حافظه صفحه بندی شده است كه اكثریت حافظه سیستم شما را تشكیل می دهد. استفاده از این نوع حافظه خطرات كمتری را در مواقع بحرانی سیستم در بر دارد و لذا ویندوز می تواند در صورب نیاز به حافظه فیزیكی بیشتر، با خیال آسوده آن را توسط مدیر حافظه مجازی به روی دیسك منتقل كند.
ویندوز، حافظه رابه صفحات4 كیلو بایتی تقسیم بندی می كند واین صفحات توسط سیستمی از
Flagها مدیریت می شوند كه مدخل های جدول صفحات یا Page Table Entries(PTE) نام دارند.هرPTE حاوی اطلاعاتی در باره صفحه ای است كه به آن تخصیص داده شده و نیز شامل اینكه آیا آن صفحه در حال استفاده است یا خیر. ویندوزXP تعداد اینPTE هارا به اندازه ای افزایش داده است كه بتواند تا 1.3 گیگا بایت حافظه را پوشش دهد كه بدین معنی است كه هسته سیستم عامل می تواند حافظه را به صورت بهینه تری بدون نیاز به پاكسازی PTEها و استفاده مجدد از آن ها مورد استفاده قرار دهد.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی