دانش و فن آوری (بازدید: 1588)
چهارشنبه 14/11/1388 - 18:44 -0 تشکر 179969
طرحهای ملی ماهواره های طلوع، مصباح 2، نوید علم و صنعت، موتور ماهواره‌بر سیمرغ و ...

 

 مراسم رونمایی از طرحهای ملی ماهواره های طلوع، مصباح 2، نوید علم و صنعت، موتور ماهواره‌بر سیمرغ و ... با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان برگزار شد.

 


1

 

2

 

 3

 

 4

 

5

 

 6

 

7


منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 14/11/1388 - 19:8 - 0 تشکر 179972

همزمان با روز ملی فناوری فضایی، چندین طرح مهم هوا- فضا با حضور رئیس جمهور و وزرای "دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح" و "ارتباطات و فناوری اطلاعات" در تهران رونمایی و افتتاح شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در این مراسم از ماهواره ملی طلوع ، نمونه مهندسی ماهواره ملی مصباح دو، نمونه مهندسی ماهواره نوید علم و صنعت، نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ و موتور ماهواره‌بر سیمرغ رونمایی، و نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره ای افتتاح شد.

ماموریت اصلی ماهواره ملی طلوع، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر و ذخیره و ارسال داده های تصویری به ایستگاه های زمینی دریافت تصویر است که به این منظور با ایستگاه های زمینی تله متری، ردگیری و فرمان و مرکز کنترل طرح قابلیت تبادل داده های پایش و کنترل ماهواره ای را دارد.

با توجه به ویژگی های تصاویر ماهواره ای طلوع می توان کاربردهایی همچون نقشه برداری زمین در مقایس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، جنگلی و نظایر آن را برای این تصاویر برشمرد.

مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پایین دایروی و ارتفاع مدار آن بیش از 500 کیلومتر است و دو سال عمر مفید برای آن پیش بینی می شود.

انرژی این ماهواره را آرایه های خورشیدی بر روی بدنه و باطری های ثانوی تامین می کند.

ماهواره ملی مصباح دو از نوع ماهواره های مخابراتی است که در باند یو اچ اف کار می کند.

ماموریت اصلی این ماهواره ذخیره و بازیابی اطلاعات، جمع آوری و پخش داده ها روی مناطق وسیع و پراکنده، خواندن از راه دور و ناوبری است.

هدف از توسعه طرح مصباح دو کسب دانش فنی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره ای به صورت بومی، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک به زمین و ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران یا دیگر نواحی جغرافیایی دنیاست.

ماهواره نوید علم و صنعت نخستین ماهواره علمی دانشجویی کشور است که به صورت بومی ساخته شده و ماموریت آن تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر 750 متر مبتنی بر روش جاروبی و به صورت تک باند است.

نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ که در ایران طراحی و ساخته شده قادر است با استفاده از نصب جدید و پیشرفته موتورهای سوخت مایع، انرژی لازم را برای قرار دادن ماهواره هایی تا وزن 100 کیلوگرم در مدار 500 کیلومتری زمین تامین کند.

موتور ماهواره‌بر سیمرغ از ترکیب چهار موتور 32 تنی تشکیل شده است و می توان از آن در ماهواره‌برهایی با قدرت زیادتر در آینده استفاده کرد.

این موتور می تواند ماهواره هایی با وزن 700 کیلوگرم را در مدار 1000 کیلومتری زمین قرار دهد.

در این مراسم از تمبرهای یادبود ماهواره ملی طلوع، ماهواره ملی مصباح، ‌ماهواره نوید علم و صنعت و همچنین روز ملی فناوری فضایی با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

آقای احمدی نژاد از نمایشگاه دستاوردهای جدید هوا-فضا و نیز حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم دیدن کرد.

منبع: واحد مرکزی خبر

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 14/11/1388 - 19:14 - 0 تشکر 179973

1

 عکس از ایرنا

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 14/11/1388 - 19:27 - 0 تشکر 179978

پس از پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر 1 و 2 به فضا، دانشمندان و متخصصان فضایی ایران موفق شدند نخستین بار محموله زیستی را با کاوشگر 3 به فضا پرتاب کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در این کاوشگر با فرستادن کپسول زیستی براساس ضوابط و استانداردهای مربوط، جبهه جدیدی از فعالیتهای علمی در عرصه فناوری فضایی جمهوری اسلامی ایران گشوده شد.

کاوشگر 3 از زیرسامانه های سازه، محفظه زیستی، تغذیه، ارسال داده های تله متری، تصویربرداری و ارسال همزمان، رایانه پرواز، سنجش محیطی و بازیابی تشکیل شده است.

تله متری فعالیتها و عملکرد کاوشگر در فرآیند پرتاب، ارسال تصاویر همزمان به ایستگاه زمینی متحرک، کنترل رایانه پرواز در کل فرآیند، کنترل عملیات فرامین و جدایش، نمایش کپسول زیستی و موجودات زنده درون آن به صورت بهنگام، دستیابی به مجموعه امکانات آزمایشگاهی برای داده برداری از فضای جو رقیق و خارج از جو و آزمایش زیرسیستم فضایی از دیگر دستاوردهای پرتاب کاوشگر 3 به فضا به شمار می رود.


كپسول زیستی ایران كه به فضا رفت و بازگشت حاوی موش، لاك‌پشت،كرم‌ خاكی و سلول‌های زنده مختلف بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس اولین موجودات زنده از ایران در قالب كپسول زیست‌محیطی و توسط كاوشگر 3 به فضا پرتاب شدند كه در این كپسول موش، لاك‌پشت، كرم‌ خاكی و سلول‌های مختلف بودند.
هم اكنون این كپسول به زمین بازگشته. مطالعات روی این موجودات زنده آغاز شده است و نتایج این تحقیقات در آینده اعلام خواهد شد.
كاوشگر 3 از زیر سامانه‌های سازه، محفظه زیستی تغذیه و ارسال داده‌‌های تله متری، تصویربرداری و ارسال همزمان رایانه پرواز، سنجش محیطی تشكیل شده است.
تله متری فعالیت‌ها و عملكرد كاوشگر در فرایند پرتاب و ارسال تصاویر همزمان به ایستگاه زمینی متحرك،‌ كنترل رایانه پرواز در این فرایند،‌كنترل عملیات فرامین و جدایش،‌ نمایش كپسول زیستی و موجودات زنده درون آن به صورت بهنگام، ‌دستیابی به مجموعه امكانات آزمایشگاهی برای داده‌برداری از فضای خارج از جو از دیگر دستاوردهای پرتاب كاوشگر 3 است.
این اقدام به منظور بررسی وضعیت موجودات زنده در فضا با همكاری وزارت دفاع و وزارت علوم و پژوهشگاه هوا فضا و در ادامه پرتاب كاوشگرهای یك و 2 انجام شده است.

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 14/11/1388 - 19:50 - 0 تشکر 179981


1

2

3

4

6

6

7

9


منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 15/11/1388 - 22:24 - 0 تشکر 180269

ماهواره‌بر چند مرحله‌ای سیمرغ قادر است با استفاده از نسل جدید موتورهای سوخت مایع انرژی لازم را برای قرار دادن ماهواره‌ها با وزن 60 كیلو در مدار 500 كیلومتری زمین تامین كند.

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، ماهواره‌بر چند مرحله‌ای سیمرغ قادر است با استفاده از نسل جدید موتورهای سوخت مایع انرژی لازم را برای قرار دادن ماهواره‌ها با وزن 60 كیلو در مدار 500 كیلومتری زمین تامین كند.
ماهواره‌بر سیمرغ با بهره‌مندی از این موتورها توانایی دستیابی به سرعتی برابر 7 هزار و 500 متر بر ثانیه در مدار 500 كیلومتری جهت استقرار ماهواره را دارا است.
موتور ماهواره‌بر سیمرغ از تركیب 4 موتور 32 تن تشكیل شده كه با كلاستر شدن این 4 موتور، تراست ایجاد شده به میزان 128 تن افزایش می‌یابد.
در مرحله نخست این ماهواره‌بر از موتور 128 تن به همراه یك موتور كنترلی 15 تن استفاده می‌شود كه در مجموع تراست این مرحله به 143 تن خواهد رسید.
این موتور می‌تواند در ماهواره‌برهایی با قدرت زیادتر نیز در آینده مورد استفاده قرار گیرد و ماهواره‌هایی با وزن 700 كیلوگرم را در مدار 1000 كیلومتری زمین قرار دهد.

منبع: خبرگزاری فارس

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی