انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 3823)
شنبه 10/11/1388 - 22:9 -0 تشکر 179214
انقلاب های بزرگ قرن بیستم

 به نام دوست که هرچه داریم از اوست

سلام

 

درقرن بیستم انقلاب های بزرگ و مهمی رخ داده که خالی از لطف نیست اینجا مطرح بشن .این توضیحات مختصرو مفیده به طوری که همین چند خط میتونه اطلاعات خوبی رو از انقلاب های قرن بیستم به ما بده .

 

درضمن این مطالب از مجله ی رشد جوان هستند.

 

انقلاب روسیه :

 

انقلاب روسیه که به «انقلاب اکتبر»‌ شهرت دارد نخستین انقلاب کمونیستی جهان است و در سال 1917 در خلال جنگ جهانی اول (1918/1914) به پیروزی رسید . رهبری انقلاب را لنین متفکر مارکسیست به دست گرفت که توانست با قدرت و خشونت تمام قدرت دیرپای تزارهای روس را که در آن زمان دردست  نیکالای دوم بود مضمحل سازد و سرزمین پهناور روسیه را همراه با سراسر ترکستان (آسیای مرکزی )  در شرق دریای خزر و قفقاز در عرب این دریا تحت سلطه در آورد بدین ترتیب بودکه کشور پهناور « اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی » تشکیل شد.

 

اتحاد شوروی در حدود70 سال به صورت یک دیکتاتوری بزرگ پایدار ماند و به تدریج به یکی از دو ابر قدرت جهان تبدیل شد اما از آن جا که نظام کمونیستی نتوانست پاسخ گوی نیاز های درونی  مردم شوروی باشد  سرانجام اتحاد شوروی در سال 1991 فرو پاشید و امروز « جمهوری فدراتیو روسیه » جای آن را گرفته است .

 

 

 

انقلاب چین

 

 چین همواره یکی از تمدن های درخشان تاریخ را داشته است این کشور تا قبل از قرن نوزدهم میلادی تقریبا از بقیه ی جهان جدا افتاده بود تا این که در قرن نوزدهم به مستعمره ی اروپاییا ن به ویژه انگلستان تبدیل شد . انقلاب شوروی بر چینی ها تاثیر گذاشت به طوری که با تاسیس حزب کمونیست در چین شخصی به نام مائوتسه تنگ رهبری مبارزات را به دست گرفت و با بسیج توده های دهقانی و سال ها مبارزه سرانجام چیان کان چک رئیس جمهور چین را شکست داد و خود قدرت را به دست گرفت (1949). انقلاب مائو چهره ی چین را به کلی دگرگون کرد و از آن چین نو را ساخت . امروزچین یکی زا پنج قدرت جهانی است و در سازمان ملل متحد حق «وتو» دارد .
 

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد * نمیخواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهدساخت *

 ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد * به دست کودکی گستاخ و بازیگوش*

و او یکریزو پی در پی دم گرم و چموش خویش را بفشارد برگلویم سخت * و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد *

بدین سان بشکند در من * سکوت مرگبارم را ......

 ***دکتر علی شریعتی ***

شنبه 10/11/1388 - 22:33 - 0 تشکر 179231

انقلاب کوبا

کوبا جزیره ای است نسبتا کوچک در دریای کارائیب در امریکای مرکزی که در زمان انقلاب (1959) فقط حدود هشت میلیون نفر جمعیت داشت . پیش از اقلاب در کوبا شخصی به نام ژنرال باتیستا حکومت می کرد که دست نشانده ی آمریکا بود و با وجود او کوبا عملا به صورت مستعمره ی آمریکا در آمده بود از این روبود که جمعی از جوانان کوبایی به رهبری فیدل کاسترو مبارزه ی خود را از مکزیک آغاز کردند و سپس وارد کوبا شدند .

اگره چه در همان زمان آغاز مبارزه گروه 80 نفری کاسترو مورد حمله ی هوایی قرار گرفتند وتنها 12نفرشان باقی ماندند اما کاسترو توانست مبارزه را به پیروزی برساند وسرانجام قدرت را به دست گیرد . انقلاب کوبا بر خلاف انقلاب شوروی و انقلاب چین مارکسیستی یا کمونیستی نبود بلکه در اساس انقلابی ضد آمریکایی بود اما چون در دوره ی جنگ سرد اتفاق افتاد عملا به صحنه ی رقابت امریکا و شوروی تبدیل شد و کوبا جزو اقمار اتحاد شوروی قرار گرفت . کاسترو با وجود سن زیاد خود رد حدود 50 سال رهبری انقلاب را به دست داشت .

انقلاب هند

ماجرای مبارزات استقلال طلبانه ی هند را به حق یک انقلاب دانسته اند انقلاب بزرگ با هدف مبارزه با استعمارگران انگلیسی به وجود آمد انقلابی مردمی انساین و آزادی خواهانه بود و با شعار «اهیمسا» یعنی «عدم خشونت » به رهبری مهاتما گاندی در سال 1948 به پیروزی رسید با این انقلاب هند به دنیای جدیدی قدم گذاشت وتاریخ نوین خود را آغاز کرد.

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد * نمیخواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهدساخت *

 ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد * به دست کودکی گستاخ و بازیگوش*

و او یکریزو پی در پی دم گرم و چموش خویش را بفشارد برگلویم سخت * و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد *

بدین سان بشکند در من * سکوت مرگبارم را ......

 ***دکتر علی شریعتی ***

شنبه 10/11/1388 - 22:55 - 0 تشکر 179238

انقلاب اسلامی ایران

انقلاب اسلامی ایران از شگفت ترین انقلاب های اجتماعی قرن بیستم و آخرین انقلاب این قرن است ؛ شگفت از این جهت که : تایکی دوسال قبل از پیروزی این انقلاب که در سال 1979رخ داد جهانیان ایرا ن را به عنوان «جزیره ی ثبات» می شناختند و نه کشوری در آستانه ی انقلاب. این انقلاب عمیقا مذهبی و متکی به اسلام بود به گونه ای که فردهالیدی روزنامه نگار انگلیسی آن را انقلاب برای خدا نامید . در واقع همین طور هم بود زیرا رهبری آن را یکی از مراجع تقلید بزرگ شیع یعنی امام خمینی (ره) به عهده داشت . هدف آرمانی آن نیز تشکیل جامعه ی توحیدی بود. انقلاب اسلامی نه تنها یک انقلاب ضد استعماری و آزادی خواهانه بود بلکه علاوه بر این حرکتی فکری هم علیه تفکر مادی و مارکسیستی و هم علیه تفکر غربی بود . انقلاب ا سلامی ایران اگرچه حرکتی ملی بود ولی فراتر از مرزهای ایران داعیه ی اسلام خواهی نیز داشت وتوانست توه مسلمانان سراسر جهان و کشورهای اسلامی را نیز به خود جلب کند . انقلاب در داخل نیز به تغییرا شگرفتی در ابعاد مختلف هم چون جابه جایی قدرت ، تحرک اجتماعی ، بیداری محرومان و مستضعفانو فروپاشی سنتی طبقات مرفه و وابسته ،اعم از شاهزادگان ،زمین داران،خوانین و ... انجامید . و اما این انقلاب بزرگ به دست بزرگ مردی روی داد وهمچنان ادامه دارد و هرروز پایه های این انقلاب مستحکم تر و مستحکم تر میشود و دشمنان اسلام و ایران هرگز نخواهند توانست ذره ای به ایناسلام آسیب انقلاب و  وارد کنند

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد * نمیخواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهدساخت *

 ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد * به دست کودکی گستاخ و بازیگوش*

و او یکریزو پی در پی دم گرم و چموش خویش را بفشارد برگلویم سخت * و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد *

بدین سان بشکند در من * سکوت مرگبارم را ......

 ***دکتر علی شریعتی ***

يکشنبه 11/11/1388 - 1:11 - 0 تشکر 179267

ببخشیدا ببخشیدا این بحث به انجمن عمومی چه ربطی داره ؟ جای این بحث تو انجمن سیاسیه . مدیر انجمن عمومی لطفا به این مسئله رسیدگی كنین

يکشنبه 11/11/1388 - 2:49 - 0 تشکر 179279

کاربر گرامی؛

این بحث مربوط به انجمن فرهنگ پایداریست و تکراری می باشد.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی