انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 340)
پنج شنبه 3/10/1388 - 15:38 -0 تشکر 171780
جو زمین هم وارداتی است

برای زمین شناسان، خاستگاه گازهای تشكیل دهنده اتمسفر زمین برای مدت های مدید یك معما بوده‌ است. و تاكنون نیز یكی از اصلی‌ترین نظریه‌ها در این زمینه، جوشیدن گازها به خارج از دهانه آتشفشان‌ها بوده است.

ولی به گزارش نیوساینتیست، گرگ هالند از دانشگاه منچستر در انگلستان و همكارانش، بعد از جمع‌آوری نمونه‌هایی از گاز نجیب كریپتون از چند صد متری زیر سطح زمین در نیومكزیكو، نظریه متفاوتی را ارائه كرده‌اند.آنها دریافتند كه اثر انگشت شیمیایی پوسته آن مناطق، سرشار از ایزوتوپهای سنگین كریپتون همچون كریپتون86 و كریپتون 84 بوده، و ایزوتوپ‌های سبكتری چون كریپتون82 به نسبت خیلی كمتری در آن موجود بودند. این تركیبی است كه شباهت بسیاری با ذخایر سنگ‌های آسمانی دارد و با نظریه‌هایی همخوانی دارد كه بیان می‌دارند سنگ‌های آسمانی سرشار از گازها و موادی است كه در روزهای اولیه تشكیل منظومه شمسی با برخورد به یكدیگر، سبب شكل گرفتن سیاره ما شدند.

اسكات كنیون در مركز اخترفیزیك انستیتوی هاروارد- اسمیتسونیان می‌گوید: «نتایج این پژوهش، یكی از ایده‌های اساسی نظریه تشكیل سیاره‌ای را تایید می‌كند كه بیان می‌دارد بخش اعظم سیاره زمین در اثر برخورد‌های اشیای كوچك‌تری همچون سنگ‌های آسمانی حاوی كربن شكل گرفته است».اتمسفر سبك
اما اتمسفر زمین از كجا آمده است؛ به گفته هالند، این اتمسفر سرشار از ایزوتوپ‌های سبك‌تر است، بنابراین پوسته زمین نمی‌تواند منبع آن باشد. نسبت ایزوتوپ‌های سبك‌تر در اتمسفر زمین نمی‌تواند از زمان تشكیل آن تا كنون بیشتر شده باشد، زیرا ایزوتوپ‌های سبك‌تر كریپتون سریعتر از ایزوتوپ‌های سنگین آن، از جو زمین فرار كرده و به فضا می‌روند، در نتیجه، اتمسفر تنها می‌تواند سنگین‌تر شده باشد.اگر منشا جو از پوسته نیست، پس از كجا آمده است؟ كریس بالنتاین، یكی از نویسندگان مقاله و از همكاران هالند پیشنهاد می‌كند كه جواب این سوال، می‌تواند در دنباله‌دارها باشد. در مرزهای بیرونی‌تر منظومه شمسی، شاید در كمربند كوییپر، جایی خارج از مدار سیاره نپتون كه تا فاصله 500 واحد نجومی گسترده شده و میزبان میلیون‌ها شیء یخی است كه در زمان تولد منظومه ما تشكیل شدند. در این دنباله‌دارها آثاری از گازهای نجیب پیدا شده كه شباهت زیادی به اتمسفر امروزین ما دارد.

ممكن است كه یك جابجایی در مدار مشتری در حدود 5/4 میلیارد سال پیش، اختلالی در كمربند كوییپر ایجاد كرده باشد و سبب پرت شدن دنباله‌دارها به سوی زمین شود . بالنتاین، می‌گوید: «زمین در روزگاران اولیه خود، شاهد این بوده كه آتشفشان‌های عظیم گازهای هسته زمین را هم وارد اتمسفر كرده بودند، اما پژوهش‌های ما حاكی از آن است كه منبع واقعی اولین اتمسفر زمین، فضای بیرونی بوده است».

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی