تجارت و بازرگاني (بازدید: 660)
پنج شنبه 3/10/1388 - 11:11 -0 تشکر 171737
فروش 27 ثانیه‌ای یك بیمه دولتی

تنها 27ثانیه زمان نیاز بود تا دومین بیمه اصل چهل‌وچهاری از جمع شركت‌های دولتی منفك و به بورس بپیوندد. ارزش 10‌درصد سهام عرضه شده «آسیا» بیش از 7/6میلیارد تومان بود و در گامی كلان‌تر، ارزش روز كل سهام این شركت در بورس تهران به 67میلیارد و 600میلیون ریال رسید. با این میزان ارزش روز، بیمه آسیا در میان 364شركت بورسی، در رتبه 106 قرار می‌‌گیرد و حدود یك‌دهم درصد كل ارزش روز بورس تهران را از آن خود كرده است.

 

 

تیم اصل چهل‌وچهاری‌های بازار سرمایه 14تایی شد
پلاك 454 بورس به نام «آسیا»

گروه بورس- معصومه طاهرخانی: تنها 27ثانیه زمان نیاز بود تا دومین بیمه اصل چهل‌وچهاری در میان تناقض‌گویی قیمتی مدیران سازمان خصوصی‌سازی به بورس تهران بیاید.
به گزارش خبرنگار ما، روز گذشته در شرایطی عرضه 10‌درصدی سهام بیمه آسیا انجام شد كه رقابت یك ساعته بازار، قیمت 1486ریالی را برای هر سهم شركت رقم زد.
عرضه 45میلیون و 500هزار سهم این شركت بیمه‌ای در دقایق پایانی ساعت معاملات، بار دیگر ابهامات قیمتی عرضه‌های اولیه را پررنگ‌تر كرد، به طوری كه بعد از بازگشایی نماد معاملاتی «آسیا» در ساعت 10 و 25دقیقه، رقابت خریداران در ساعت 10 و 51دقیقه و در قیمت 1100ریالی شروع شد تا در نهایت 11 و 50دقیقه ساعتی باشد كه سازمان خصوصی‌سازی اقدام به عرضه سهام در قیمت 1486ریال كند.
ارزش 10‌درصد سهام عرضه شده «آسیا» بیش از 7/6میلیارد تومان بود و در گامی كلان‌تر، ارزش روز كل سهام این شركت در بورس تهران به 67میلیارد و 600میلیون ریال رسید.
با این میزان ارزش روز، بیمه آسیا در میان 364شركت بورسی، در رتبه 106 قرار می‌‌گیرد و حدود یك‌دهم درصد كل ارزش روز بورس تهران را از آن خود كرده است.
علاوه بر این، حجم مبنای پنجمین شركت اصل چهل‌وچهاری كه طی امسال در بورس تهران عرضه شده، 364هزار سهم به دست می‌‌آید.
این در حالی بود كه سهمیه هر ایستگاه معاملاتی كارگزاران از 10‌درصد سهام بیمه البرز، 87هزار سهم تعیین شده بود كه در جریان آن 524 ایستگاه اقدام به خرید سهام برای مشتریانشان كردند.
قیمت بازار، قیمت ماست!
اما حاشیه‌های كشف قیمت اصل چهل‌وچهاری‌ها به بیمه آسیا هم رسید و تناقض‌گویی‌های مدیران خصوصی‌سازی، قیمت كارشناسی مورد نظر این سازمان را برای بازار مشخص نكرد.
«اسماعیل غلامی»، معاون آماده‌سازی و قیمت‌گذاری سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به سوال خبرنگار ما كه پرسید: «قیمت كارشناسی مورد نظر سازمان خصوصی‌سازی برای هر سهم بیمه آسیا چقدر بود؟»گفت: قیمتی كه سهام عرضه شد، دقیقا همان قیمتی بود كه ما در سازمان خصوصی‌سازی به آن رسیده بودیم.
وی در جواب دیگر سوال خبرنگار ما كه پرسید: «چرا سازمان خصوصی‌سازی گزارش قیمت‌گذاری سهام شركت‌های اصل چهل‌وچهاری را منتشر نمی‌كند»، گفت: محرمانه است و مطابق آیین‌نامه قیمت‌گذاری، ما قیمت مشخص داریم و سهم را هم مطابق آن عرضه كردیم، پس نیازی به انتشار گزارش نیست.

 


به خاطر چند ریال بیشتر!
گفته‌های «غلامی» در شرایطی مطرح می‌‌شود كه «سید مهدی عقدایی»، دیگر معاون سازمان خصوصی‌سازی قیمت عرضه شده«آسیا» را كمی متفاوت با قیمت مدنظر این سازمان عنوان كرد. وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما كه از «قیمت كارشناسی» سازمان خصوصی‌سازی برای هر سهم «آسیا» پرسیده بود»، گفت: محدوده قیمتی كه ما تعیین كرده بودیم، فرقی با قیمتی كه سهم عرضه شد، نداشت و اختلاف تنها چند ریال بود.
وقتی خبرنگار ما رقم دقیق چند ریال اختلاف را پرسید، «عقدایی» گفت: تنها چند ریال بوده و ما نمی‌توانیم قیمت كارشناسی تعیین شده را بگوییم.
وی تصریح كرد: ما نمی‌توانیم قیمت سهم در عرضه اولیه را كمتر از قیمتی كه به صورت كارشناسی تعیین كرده‌ایم، عرضه كنیم. در واقع ما همیشه قیمت بازار را در عرضه‌ها ملاك قرار می‌‌دهیم.
شركت بورس: ما فقط داوریم
در سوی دیگر ماجرا «حسن قالیباف اصل»، مدیرعامل شركت بورس تهران هم در پاسخ به این سوال كه «آیا خبری از قیمت كارشناسی سازمان خصوصی‌سازی برای «آسیا» دارد یا خیر؟» گفت: شركت بورس فقط داور عرضه‌های اولیه است و من خبری از قیمت كارشناسی سازمان خصوصی‌سازی ندارم.
وی در مورد تعهد عرضه خرد سهام بیمه آسیا گفت: تعهد عرضه سازمان خصوصی‌سازی برای سهام بیمه آسیا تا 15‌درصد است كه با توجه به عرضه 10‌درصدی سهام، این سازمان باید تا 5‌درصد دیگر را نیز عرضه كند.
همچنین «علی‌پور»، مدیرعامل بیمه آسیا در مورد اطلاع داشتن از قیمت كارشناسی سازمان خصوصی‌سازی گفت: سازمان خصوصی‌سازی به عنوان نماینده دولت مسوول فروش 10درصد سهام برای كشف قیمت بود و ما اطلاعی از چند و چون قیمت‌گذاری نداریم.
وی در عین حال گفت: البته تصورم بر این است كه قیمت مورد نظر سازمان، تنها چند ریال با قیمت فروش رفته تفاوت داشت.
حاشیه‌های یك عرضه
شاید اطلاع‌رسانی دیگر هنگام دومین بیمه اصل چهل‌وچهاری اولین حاشیه عرضه آسیا باشد. به طوری كه صورت‌های مالی حسابرسی شده 6ماهه، شب قبل از عرضه روی خروجی سایت سازمان بورس قرار گرفت.
شفاف‌سازی ضعیف «آسیا» وقتی در كنار ناشناخته بودن صنعت بیمه در بورس تهران قرار می‌‌گیرد، علامت سوال‌های عرضه را بیشتر می‌‌كند.
دومین مساله به جلسه معارفه نه چندان روشن این شركت برمی‌گردد، به طوری كه بسیاری از فعالان بازار و كارگزاران، برگزاری جلسه معارفه در ساعت معاملات را تنها محلی برای سخنرانی‌های پی‌درپی و نه جوابگویی به سوالات توصیف می‌‌كنند.
عدم انتشار گزارش قیمت‌گذاری سهام بیمه آسیا از سوی سازمان خصوصی‌سازی و رقابت فرسایشی خریداران كه تا دقایق پایانی ساعت معاملاتی به طول كشید هم جزو دیگر حاشیه‌های عرضه این سهم است.

دادگاه نمی‌تواند معامله «فولاد خوزستان» را باطل كند
 گروه بورس- معاون سازمان خصوصی‌سازی در حاشیه عرضه اولیه بیمه آسیا در بورس، تنها مرجع اظهارنظر در مورد پرونده معامله بلوكی فولاد خوزستان را هیات داوری اعلام كرد و گفت:‌ از نظر ما دادگاه شعبه 19 صلاحیت اظهارنظر در مورد این معامله را ندارد.
«سیدمهدی عقدایی» در مورد ابطال واگذاری بلوک فولاد خوزستان به «محمد جابریان» گفت: موضوع ابطال یا عدم ابطال این معامله در دادگاه تجدید نظر خواهی مطرح شده است.  معاون سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که هیات داوری كدام یك از دو مرجع هیات داوری یا دادگاه شعبه 19 تصمیم‌گیر نهایی در مورد معامله فولاد خوزستان است؟ گفت: هیات داوری تصمیم‌گیر نهایی است، ولی خریدار نیز می‌توانست ظرف 10 روز به شعبه خاصی که رییس قوه قضائیه تعیین می‌کند، مراجعه و اعتراض خود را مطرح کند.  وی خاطرنشان کرد: از نظر سازمان خصوصی‌سازی شعبه 19 (شعبه‌ای كه به نفع خریدار سهام فولاد خوزستان رای خود را صادر کرده است) شعبه خاصی که توسط رییس قوه قضائیه تعیین شده باشد، نیست.  عقدایی با بیان اینکه اطلاعی از اینکه چه کسی این شعبه را تعیین و معرفی کرده است، ندارم، تصریح کرد: خریدار بلوک 5/30‌درصدی فولاد خوزستان، خود اقامه دعوی را در این شعبه مطرح کرده است. وی خاطرنشان کرد: این شعبه صلاحیت رسیدگی به این موضوع را نداشته است، ضمن اینکه سازمان خصوصی‌سازی نیز به این موضوع اعتراض کرده است.
پیشگامان نتیجه نمی‌گیرد
وی درباره اعتراض و شکایت شرکت پیشگامان کویر یزد (کنسرسیوم بركنار شده از خرید سهام مخابرات) اظهار داشت: این شرکت شکایتی نکرده، بلکه فقط احضاریه را ارائه كرده است. مطابق قانون این شرکت ابتدا باید مسائل خود را در هیات داوری مطرح كند.
معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: واگذاری شرکت‌های چادرملو، ایران‌خودرو، سایپا گل‌گهر و برخی از شرکت‌ها نیازمند رفع برخی از مشکلات آنها است. به عبارت دیگر موضوع صدر و غیر صدر اصل44 آنها مطرح است که در صورت تصمیم گیری در این خصوص، برنامه زمان‌بندی واگذاری آنها اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: از نظر ما شكایت شركت پیشگامان وجهه قانونی ندارد و این شركت نمی‌تواند به نتیجه خاصی برسد.


پرسپولــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــيس زلزله     محبوب هرچي دلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی