انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 7445)
سه شنبه 1/10/1388 - 17:8 -0 تشکر 171401
تحلیلی بر ماهیت شبکه فارسی وان و برنامه های آن

ظهور جدید در شبکه های ماهواره ای

شبکه فارسی وان، که گفته می شود توسط کمپانی استار متعلق به شرکت نیوزکورپریشن اداره می‌شود، مدت کوتاهی است که با آغاز پخش برنامه‌های خود وارد عرصه تاخت و تاز فرهنگی فارسی زبان شده است.

این رخداد جدید شبکه های ماهواره ای بر خلاف سایر شبکه‌های مشابه، فیلم‌ها و سریال‌های روز تولید غرب را به صورت دوبله فارسی-هرچند ضعیف- پخش می‌کند.

مالک شرکت نیوز کورپوریشن، یک یهودی استرالیایی به نام روپرت مرداک است. او به نقش پررنگ خود و مجموعه رسانه ای اش در امور دیگر کشورها افتخار می کند و عملکرد شبکه خبری فاکس نیوز و سایر رسانه های تحت تملکش در تحریک و تشویق دولت ایالات متحده و اقناع افکار عمومی برای حمله به این رخداد جدید شبکه های ماهواره ای بر خلاف سایر شبکه‌های مشابه، فیلم‌ها و سریال‌های روز تولید غرب را به صورت دوبله فارسی پخش می‌کند.عراق را بسیار خوب و مؤثر ارزیابی کرده است.

روپرت مرداك در خانواده‌ای استرالیایی از طبقه متوسط ولی پرنفوذ و قدرتمند چشم به جهان گشود. در جوانی گرایش‌های سیاسی چپ داشت و ولادیمیر لنین را می‌ستود.

روپرت در سالیان دهه 1950 دیدارهای منظمی از آمریكا داشت. او با آگاهی و دید ویژه‌ای نسبت به آمریكا بزرگ شده بود و زمانی كه در آكسفورد تحصیل می‌كرد با پیچیدگی‌های «جنگ سرد» دست‌وپنجه نرم كرد و اذعان می داشت زمان آن رسیده كه موقعیت آمریكا را به عنوان یك قدرت فائقه جهانی به رسمیت بشناسیم. مرداک به زودی دلباخته آمریكا به ویژه شهر «نیویورك» شد.

او که كار خود را با مالكیت یك روزنامه كوچك در «ملبورن» استرالیا شروع كرد، پس از مدت كوتاهی توانست یك امپراتوری رسانه‌ای را پایه‌گذاری كند.

مرداک در سال‌های اخیر به شدت به صنعت سودآور ماهواره‌ای تلویزیونی علاقه‌مند شده و به‌خصوص در زمینه پوشش زنده رویدادهای ورزشی مانند مسابقات فوتبال و بسكتبال از این شبكه‌ها، سرمایه‌گذاری‌های مدرن كرده است. اقبال گسترده مردم جهان به چنین برنامه‌هایی و قابلیت مانور روی شخصیت بازیكنان محبوب و پرداختن به مسائل خصوصی آنان سود سرشاری به جیب مرداك سرازیر كرد.

در صنعت عظیم و بی مرز ارتباطات، بسیاری روپرت مرداک را قماربازی می دانند كه حدس زدن حركت بعدی‌اش عملاً غیرممكن است.

بررسی محتوایی سریال های فارسی وان

اندکی تأمل در مضامین سریال های شبکه نوظهور این غول رسانه ای، این نکته ظریف را آشکار می سازد که بسیاری از این داستان های در ظاهر جذاب و دیدنی در کنار کیفیت بالای تصویر و صدا، حاوی مفاهیم خیانت، جنایت و حتی بی بند و باری فکری و فرهنگی هستند.

با اینکه سریال های شبکه فارسی وان از میان برنامه های روز آمریکا و اروپا انتخاب می شوند، اما تحلیل محتوایی آن ها نشان می دهد که این انتخاب ها با دقت و وسواسی خاص صورت می پذیرد.

سریال هایی که شخصیت های اغلب آنان زنانی هستند که یا در حال خیانت به زندگی خود و دیگرانند و یا افراد دیگری در زندگی به آن ها خیانت می کنند و به تبع راه اندکی تأمل در مضامین سریال های شبکه نوظهور این غول رسانه ای، این نکته ظریف را آشکار می سازد که بسیاری از این داستان جذاب و دیدنی در کنار کیفیت بالای تصویر و صدا، حاوی مفاهیم خیانت، جنایت و حتی بی بند و باری فکری و فرهنگی هستند.هایی برای رهایی از منجلاب می یابند؛ راه هایی که حداقل با فرهنگ ما تضادها و تناقض های آشکاری دارد

بر این اساس می توان به الگوی فکری انتخاب کنندگان سریال های این شبکه فارسی زبان دست یافت و با قاطعیت به این باور رسید که تیرانداز چابک دست شبکه، این بار بنیان جامعه فارسی زبان، یعنی خانواده را نشانه رفته است.

مطالعات نشان می‌دهد که بی‌ثباتی در خانواده‌ها، که به مثابه فطری‌ترین و مقدس‌ترین نهاد بشری و حلقه‌های اصلی جوامع و سنگرهای پاسداری از فرهنگ و ارزش‌ها تلقی می شود؛ به دلیل کج روی ها و انحرافات فکری و روانی افراد جامعه است که روندی رو به گسترش را می پیماید..

روند روزافزون بی ثباتی و تزلزل، نظام خانواده‌ها را با بحران بسیار جدی تر از آنچه هست مواجه خواهد ساخت؛ تا حدی که به مرز آسیب پذیری آنی برسند و با کوچک ترین اشاره ای از هم بپاشند.

در اندیشه تدبیر

انتخاب فرم سریال آن هم با دوبله فارسی از آن رو می تواند خطرناک ترین هجوم به خانواده های ایرانی باشد که یکی از عادات خوشایند خانواده ها  همواره تماشا و دنبال کردن سریال بوده است. یادمان نرود که از زمان اوشین تا جومونگ رسم بر این بوده که ایرانی ها خیابان های شهر را برای تماشای این گونه سریال ها خالی می کردند!

 آیا به عواقب شوم و بسیار مخرب این شبکه ها در چند سال آینده و تاثیر آن بر خانواده (دختر و پسر جوان و نوجوان ، همسر و دوستان و آشنایان ) فکرکرده اید؟

 پس ما و شما دوست عزیز ،اگر به خانواده و بنیان آن و ارزشهای قومیتی خود پایبند هستیم و از بی بند و باری هراس ، و آن را مخل در زندگی خود میدانیم ، از همین امروز هم خود و هم دیگران را از تماشای اینگونه کانالهای ماهواره ای منع کنیم ، و با حذف این کانال و امثال این شبکه ها از ماهواره خود، به انسجام خانواده و آینده فرزندانمان بیاندیشیم و از فضای سالم زندگی لذت ببریم .

سه شنبه 1/10/1388 - 19:3 - 0 تشکر 171425

به نام خدا - سلام . 

من ذکر خیر و یا ذکر شر این شبکه رو شنیده ام و چون طبق قانون جمهوری اسلامی ماهواره داشتن بر ما غیر قانونیه ما هم ماهواره نداریم و من هم نمی توانم در مورد شبکه ی فارسی وان نظری بدهم . چون ندیدمش. ولی پخش دوبله ی فارسی بعد پخش فیلم های زیر نویس نشان دهنده ی این است که می خواهند به اهداف بزرگی برسند چون دست به انجام کار بزرگی زده اند . فکر کنم رجا نیوز بود نوشته بود این سایت از هنگ کن روی آنت می رود . به همین دلیل فیلم های کره ای زیادی پخش می کند . ولی امیدوارم که بچه هایی که به واسطه ی شغل و مدرک پدر و یا مادرشون مجوزداشتن ماهواره رو دارن و این شبکه را دیده اند هم نظراتشون را بدهند . 

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

سه شنبه 1/10/1388 - 21:9 - 0 تشکر 171463

این شبكه رو باید از طریق ماهواره دریافت كرد و كسی هم كه ماهواره داره،انقدر شبكه های بد تر از این به پستش می خوره كه این شبكه در برابرشون عدیدی نیست.

ذكر این نكته كه شبكه هایی كه صهیونیسم و بنیادگرایی یهودی و مسیحی رو دارن ترویج می دن و اغلب به زبان فارسی و عربی و انگلیسی هستند خالی از لطف نیست.

شبكه فارسی وان هم یكی از همین شبكه هاست.

فكر نمی كنم ماهواره داشتن دیگه جرم باشه،كما اینكه در برخی مناطق جواز هم برای نصب ماهواره صادر می كنند.البته شرایطی داره كه من نمی دونم.

ولی كسانی كه ماهواره دارند باید بیشتر روی شبكه هایی كه انتخاب می كنند حساسیت به خرج بدن،اهانت به اسلام و قرآن و حضرت محمد و ائمه اطهار،به كررات در شبكه های ماهواره ای دیده شدهوهست.

شبكه هایی كه تا مدتها فكر می كنید برای شیعیان و به طرفداری از شیعیان تأسیس شده اما در یك لحظه می فهمید كه ای بابا این ها همشون وهابی بودن و چقدر زیبا گول خوردم.

باید مواظب بود و درك و ظرفیتمون رو بالا ببریم كه به حرفی،به موسیقی،به عكسی و به خیلی چیزهای دیگه دین و مذهب و فرهنگ و آیینمون رو  نبازیم و عجب باختن ها دیدم  من به شخصه از ماهواره...

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

پنج شنبه 3/10/1388 - 11:21 - 0 تشکر 171739

سلام

جالبه من نمی دونستم که ماهواره داشتن هنوز جرمه! پس چرا اینقدر زیاده همه جا؟!

ما ماهواره داریم ولی از 900 شبکه ای که میتونستیم داشته باشیم فقط 20 شبکه داریم که یا خبریه یا دینی شبکه فارسی وان رو هم مدتی داشتیم که دوبله خیلی ضعیف و خنده داری داره من فیلمهای اروپایی یا امریکایی این شبکه رو ندیدم اون مدت فیلمهای کره ایشو دیدم که اتفاقا خیلی به فرهنگ ما شبیه بود ونکته ای که برام جالب بود این بود که همیشه تو فیلمهاشون یک پدر بزرگ یا مادر بزرگ هم همراه خونواده زندگی می کنه این مسئله برای ما ایرانیا به برکت خانه سالمندان دیگه کمرنگ و بهتره بگم بی رنگ شده!!!

زندگی شوق رسیدن به همان فردایست که نخواهد آمد 

تو نه در دیروزی و نه در فردایی ظرف امروز پر از بودن توست زندگی را دریاب 

پنج شنبه 3/10/1388 - 12:37 - 0 تشکر 171748

به نام خدا

سلام

همینایی که راح عزیز گفت با این تفاوت که من تا حالا این شبکه رو ندیدم :دی 

حالا میدیدم هم مثل این بود که ندیدم . فیلم دوست ندارم دیگه چه برسه تو اینجور جاها باشه :)

خداییش شبکه های مذهبی به این باحالی داره ، اینا چی هستن دیگه ! 

پنج شنبه 3/10/1388 - 14:10 - 0 تشکر 171772

سلام

اینکه ماهواره جرمه بیشتر شبیه جوکه تا واقعیت! چون کافیه برید رو پشت بام منزلتون و نگاهی به منازل اطراف بندازید تا ببینید که رو هربامی مثل قارچ دیش ماهواره روئیده!

اما در مورد فیلمهای شبکه فارسی وان! اتفاقاً من اکثر اوقات این توفیق اجباری رو پیدا میکنم تا برخی سریالهای این شبکه رو ببینم .. اونم درمنزل یکی از اقوام. دوبله ش که خیلی ضعیفه و از بس تصنعیه اعصاب آدمو خورد میکنه ولی بهرحال تو این میونه که همه شبکه های ماهواره زبان اصلی هستن و برخیشون زیرنویس فارسی دارن.. اکثراً جلب فیلمهای این شبکه میشن تا حداقل راحتتر داستان فیلم دستشون بیاد.

ولی چیزی که من تو یکی دوتا سریال این شبکه دیدم بی وفایی و عدم تعهد همسران نسبت به بنیاد خانواده بود. زن شوهر داری که وکیل هم هست و وقتی یک خبرنگار جوان تر از خودش عاشقش میشه به عشق اون جواب مثبت میده و ...

چیزی که به نظر من اومده اینه که تعمد این شبکه در پخش اینجور فیلمها فقط سست کردن روابط خانواده ها و عادی کردن این مسائل بین خانوارهای ایرانیه.. اینکه هرروز شاهد عشق های مثلثی در تی وی باشن و به نظرشون یه امر عادی و حتی ضروری بیاد.

باید ترسید از مقاصدی که پشت راه اندازی پی درپی اینگونه شبکه هاست وگرنه آیا آقای مرداک عاشق چشم و ابروی مردم ایرانه که براشون فیلم به زبان ایرانی پخش کنه؟

لبیک یاخمینی، لبیک یا حسین است/ خامنه ای رهبر ضیاء هر دوعین است

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی