انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 3209)
دوشنبه 30/9/1388 - 0:35 -0 تشکر 171045
*فرهنگ‌سازی اصلاح الگوی مصرف باید از مدارس آغاز شود *

بسم رب الحسین

سلامی گرم خدمت تمامی دانش آموزان عزیز

ما در این بحث قصد داریم نقش بسیار موثر آموزش و پروش در فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف مورد بررسی قرار دهیم.

با توجه به این كه وزارت آموزش و پرورش نقش بسزایی در نهادینه كردن اصلاح الگوی مصرف دارد، اجرای دقیق و همه‌جانبه این شعار در این وزارتخانه منجر به بهینه‌سازی و بهینه‌گرایی در سطوح خرد و كلان جامعه برای اقشار مختلف می‌شود.

این سازمان دولتی بستر مناسبی برای پرورش نسل نواندیش و آشنا كردن آنها با محدودیت‌های موجود اعم از محدودیت‌های زمانی، منابع موجود و... و همچنین تغییر رویه از كمیت‌گرایی به سوی كیفیت‌گرایی است.

اصلاح الگوی مصرف در گام اول به اصلاح رفتار نیاز دارد و اصلاح رفتار نیز نیازمند تغییر وسیع برنامه‌ها و استراتژی ‌هاست. این وزارتخانه به منظور نهادینه كردن این فرهنگ باید نسلی را تربیت كند كه محدودیت‌های موجود زمان خویش را بشناسد.

گفتنی است برای تداوم‌بخشی به این اصل باید از افراط خودداری كرد تا كارایی و اثربخشی لازم را در تمام جهات موردنظر بوضوح ببینیم و زمینه انگیزش را برای جامعه آماری بزرگی كه درگیر آن است (از نظر پرسنل و دانش‌آموختگان و خانواده ایشان)‌ فراهم آوریم.

و اما سوال ما از شما دانش آموزان گرامی،چه قدر آموزش و پرورش توانسته است در این زمینه موفق باشد؟

منتظر نظرات شما كاربران خوب انجمن دانش آموزی هستیم.

موفق و موید باشید

یا حق
 

دوشنبه 30/9/1388 - 21:36 - 0 تشکر 171243

من که دانش آموز نیستم، اما متاسفانه آموزش و پرورش زیاد کار مفیدی در این باره نکرده است به طور مثال می توان به شیرهای آب مدارس اشاره کرد که همین طور باز اند.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

سه شنبه 1/10/1388 - 20:19 - 0 تشکر 171442

سلام

به نظر من کارهای پژوهشی و پروژه ای خیلی می تواند در آموزش عمیق و ماندگار دانش آموزان مفید باشد .اگر این کارها در مورد موضوع اصلاح الگوی مصرف باشد دقیقا به هدف ما کمک می کند . ما در قسمت پروژه ها چند موضوع داریم که می توانید با ثبت نام مراحل آن را انجام دهید:

مکانیزه کردن شیر آب

یافتن الگوی مناسب برای قیمت گذاری برق شهر

یافتن الگوی مناسب برای قیمت گذاری آب لوله کشی

به غیر از این ها می توان پروژه های دانش آموزی برای بررسی عوامل مصرف گرایی از نظر جامعه شناسی ویا روانشناسی تعریف کرد و با بررسی یک جامعه آماری از گروه های سنی مختلف به تحلیل نتایج پرداخت که حتما نتایج جالبی بدست می آید و پیرو آن می توان راهکارهایی پیشنهاد کرد.

سه شنبه 1/10/1388 - 23:24 - 0 تشکر 171498

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

ممنون از دو بزرگوار گرامی كه به این بحث پاسخ دادند.

همان طور هم كه معلوم است ما باید شروع این كار را از مدارس آغاز كنیم ولی متاسفانه تا به حال اقاداماتی خوبی دراین باره نشده است و ما فقط در این زمینه شعار داده ایم.

پیشنهاد شما z_ansari كاملا درست است و ما میتواین با پژوهش هایی در این زمینه فرهنگ اصلاح الگوی مصرف را در مدارس جا بیندازیم.

فراموش نكینم كه نقش خانواده در این فرهنگ سازی نیز بسیار با ارزش است

موفق و موید باشید

یا حق

پنج شنبه 24/10/1388 - 11:9 - 0 تشکر 175936

به نام یگنه خالق هستی!

ســـــــــــــــلام
«مجموعه آموزش و پرورش كشور یكی از خوش استعداد ترین جایگاه ها برای تحقق اصلاح الگوی مصرف است،به همین دلیل می توان با تمرکز بیشتر روی فعالیت های آموزش پرورش ، به بحث اصلاح الگوی مصرف  تا حد زیادی تحقق بخشید.
آموزش و پرورش می تواند فعالیت های زیاد و موثری داشته باشد برای مثال: 
سالیانه میلیون ها جلد كتاب درسی با قیمت نازل و یارانه بالاچاپ شده و در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد، اما پس از مدتی همه آنها از بین می رود، در حالی كه از سالیان پیش این مسئله در كشورهای بسیاری حل شده است، به گونه ای كه آنان كتاب ها را با پوششی سخت به صورت امانی در اختیار بچه ها قرار می دهند و در پایان سال از آنها پس می گیرند، اگر هم كتاب به هر علتی دچار نقص شد، دانش آموز به پرداخت هزینه تمام شده كتاب به مدرسه مكلف است، ما نیز می توانیم با چنین تدابیری بسیاری از هزینه ها را كاهش دهیم.»
در بحث تجهیزات آموزشی، ورزشی و كمك آموزشی، هر سال تجهیزات زیادی به خاطر نحوه غلط نگهداری از بین می رود، در حالی كه با صرفه جویی های این چنینی از اتلاف اعتبارات كلان جلوگیری می شود.»
ثبت‌نام اینترنتی دانش‌آموختگان كه در این صورت از اتلاف وقت افراد بی‌شماری جلوگیری به عمل می‌آید.
حذف كاغذبازی مرسوم در آموزش و پرورش به كمك ابزارهای الكترونیكی موجود.
در زمینه منابع انرژی: ایزوله كردن،  جداره كردن و استفاده از سامانه گرمایشی و سرمایشی استاندارد و همچنین قرار دادن لامپ‌های كم‌مصرف در قسمت‌های مورد نیاز.
و ....

ولی متاسفانه تا به حال آموزش و پرورش کار به سزایی انجام نداده در حالی که می تواند موثر ترین مجموعه باشد.


پائولو کوئلو: همیشه تاریک ترین لحظه شب، لحظه قبل از طلوع خورشید است!

 


 


شنبه 26/10/1388 - 21:14 - 0 تشکر 176450

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

توضیحات واقعا خوب و بی نظیری بود

از پاسخ دادنتون به این بحث بسیارسپاس گزارم

موفق و موید باشید

یا حق

دوشنبه 28/10/1388 - 21:32 - 0 تشکر 176855

من هم موافق با نظر دوستانم واقعا من اماری رو مطالعه کردم در مورد همین موضوع جا خوردم چرا این قدر مصرف کاغذ زیاد در صورتی که اصلا نیاز نیست این همه مصرف بشه چند روز پیش یکی از روحانیون گرامی عرض میکردند امام  ره برگ دولایه ی دستمال کاغذی رو از یک لایه استفاده میکرد یه لایه دیگشو یا در دستمال کاغذی میگذاشت یا تو جیبشون تا بعدا استفاده کنند حالا واقعا انصافه ما این همه کاغذ رو بیهوده مصرف کنیم نکته ی دیگه یکی از شاعران بزرگ ماه بعضی از شعر های خودشو گوشه ی روزنامه ها و.. مینوشت من/اصلاح الگوی مصرف مهم بوده و هست که رهبر عزیزمون سال رو بات این نام انتخاب کردند

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

چهارشنبه 30/10/1388 - 13:47 - 0 تشکر 177065

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

از گفته های دوستان میشه چنین نتجیه گرفت كه آموزش  و پرورش باید در سامان دهی كتاب های درسی دانش آموزان و استفاده بلند مدت از آن برنامه ریزی كند.

موفق و موید باشید

یا حق

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی