انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 2488)
چهارشنبه 11/9/1388 - 19:30 -0 تشکر 167296
اسلام،مسیحیت،یهود

بسم الله الرحمن الرحیم

تا کنون بحث ها و مناظرات بسیاری در مقایسه بین ادیان صورت گرفته است ولی آنچنان نتایجی به دنبال نداشته است . علت اصلی این امر هم رعایت نکردن قواعد جدلی و استفاده ناصحیح از اسلوب استدلال می باشد ، افزون بر این عدم رعایت انصاف در طرفین دعوا و پرهیز نکردن از تعصب جاهلی هم  مزید علت شده است.

در این تاپیک حتی المقدور به بررسی سه دین توحیدی یعنی اسلام(مراد از اسلام مذهب حقه شیعه می باشد) ، مسیحیت و یهود می پردازیم ، اما این بار از زاویه دیگر و آن اینکه این بار سعی می کنیم که نکات قوت هر سه دین بررسی شود تا با بحث دقیق به دینی که کاملتر از سایر ادیان باشد برسیم.

مثلاً بررسی کنیم که فلان دین به چه شئونی از زندگی انسانها می پردازد.

آیا در آن دین از مسائل دنیا ،آخرت ، انسانها ، روابط انسانها با خدا به عنوان خالق ، رابطه با مخلوقات اعم از جاندار و بی جان ، رابطه انسان و لاانسان ، روابط زناشویی ، و حتی رابطه انسان با خود ، رابطه انسان با جامعه ، از سیاست ، از شغل و کار و کاسبی از دفاع و جنگ از حق و حقوق موجودات ، از معماری و خانه سازی و... بحث می شود و اینگونه مسائل مورد توجه قرار می گیرد ؟ یا نه؟

یا احکامی که در آن دین مورد بحث قرار می گیرد به چه اندازه وسعت و فراگیری دارد ؟

یا مثلاً آیا این احکام کاربردی هستند یا خیر؟؟

همچنین مسائلی که هر دین از آن به عنوان معارف دینی بحث می شود و... هم می تواند از جمله بحث هایی باشد که در این رویه می تواند مورد توجه قرار گیرد.

نکته اساسی اینکه در این تاپیک قرار است که نکات منطقی در بحث رعایت شود و مقررات انجمن مورد توجه قرار بگیرد

موفق و پیروز باشید...

پنج شنبه 12/9/1388 - 19:21 - 0 تشکر 167545

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تبریک میلاد با سعادت امام هادی علیه السلام

اسلام و رابطه انسان با خدا

پرستش و ارتباط انسان با خالق یکی از نیاز های اساسی بشر می باشد که در تمامی ادیان به شکلی جلوه نموده است . به جرئت می توان گفت که اسلام در رابطه انسان با خداوند به عنوان خالق هیچگونه محدودیتی را قائل نشده است و علاوه بر آن در این دین برخی از اعمال و آداب جهت ارتباط انسان با خداوند بر انسان واجب گردیده است که از آنها به عنوان واجبات ، فرایض و سنت یاد می شود. احکامی که اسلام جهت این ارتباط در نظر گرفته است گاهی محدود به زمانی خاص و مکانی ویژه می شوند مانند نمازها یومیه که هر کدام وقت خاصی از شبانه روز را د ربرگرفته اند و مانند حج و روزه که در ماه خاصی قرار دارند و گاهی هم از محدوده زمان فراتر رفته و تمامی لحظات را در بر می گیرند. اسلام به عنوان یک دین اعمال انسان را مبتنی بر نیت آنها می داند و به قدری به نیت انسان اهمیت می دهد که می توان با آن تمامی اعمال را رنگ خدایی زد و انسان را در تمامی لحظات زندگی در ارتباط دائم با پروردگار خویش دید .

البته باید به این نکته هم توجه داشت که ارتباط انسان با خدا در اسلام یک ارتباط یک سویه نیست بلکه کاملاً دو طرفه است. در اسلام قرآن کلام الهی به شمار می رود که مهمترین ویژگی اساسی آن محدود نبودن به زمانی خاص می باشد . در برخی از روایات پیشوایان اسلام قرآن خواندن فرد را به منزله سخن گفتن خدا با آن شخص تعبیر کرده اند .زیرا بر اساس آموزه های این دین قرآن نه تنها کتابی است که بر پیامبر اسلام نازل شده است بلکه کتابی می باشد که انسانها در حد و ظرفیت خود از آن بهده مند می شوند . فلذا از این قرائت تعبیر به سخن گفتن خدا با بشر شده است .

دین اسلام بر ارتباط بین خدا و بشر بقدری تأکید دارد که تمامی فرامینی که در این دین موجود می باشد به نحوی با این مسئله در ارتباط هستند .

مسئله نمازهای یومیه که در اسلام جلوه گاه ارتباط بنده با خالق خویش است به قدری مورد تأکید قرار گرفته که تارک عمدی آن کافر معرفی می گردد.

نکته جالب در این دین اینجاست که خداوند در دین اسلام به کسانی که بعد از قطع ارتباط در اثر غفلت دوباره به دین برگردند و با خداوند ارتباط مجدد برقرار کنند، عشق می ورزد و آنها را توابین و خود را محب التوابین می نامد ، و راه ارتباط دائمی و دوطرفه را همواره گشاده نهاده است .

احکام و آداب ارتباط بین خالق و مخلوق آنقدر در اسلام زیاد و بی شما است که حقیقتاً از شمارش خارجند. در برخی از کتب این احکام و آداب تحت عناوین مختلفی جمع آوری شده اند که با مشاهده آنها در می یابیم ارتباط دو طرفه بین خالق و مخلوق بسیار سهل و آسان و به همان اندازه مهم و با ارزش جلوه نموده است.

موفق و پیروز باشید...

چهارشنبه 2/10/1388 - 19:37 - 0 تشکر 171634

سلام من می خواستم به جناب برگریزان بگم که شما از من (به شخصه)سوالی نکردید که جواب نداده باشم، به هر حال ممنونم ولی رسم ادب بود که حداقل جواب بنده را می دادید

قال الله عزّوجلّ:
تندي نكن با كسي كه تو را بر او مسلط كردند تا با تو تندي نكنم.(كافي2/303)

 

 اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

 

..............................................................

وبلاگ من:شهر ما(کلیک کن حالش رو ببر)

جمعه 4/10/1388 - 23:4 - 0 تشکر 172086

سلام

اصل عنوان شما دچار خدشه است ما ادیان نداریم یك دین داریم آن هم دین اسلام است همه پیامبران یك دین آورده اند پیامبران ،پیام خدای یگانه را برای بشر آورده اند آگر بگوییم هركدام دین جداگانه ای را آورده اند العیاذ بالله خداوند یا دائم اشتباه می كرده است به هر پیامبری چیزی جدا می گفته است . پس یا باید همه در دین آوری وحدت داشته باشند چون خدای حكیم ازاشتباه به دور است كه همین است یا دین های مختلفی خداوند قرار داده برای بشر این با نظام واحد هستی همخوانی ندارد ونظم هستی به هم می خورد وفساد ایجاد می شود عقل همين را مي پذيرد.

ثانیا چرا دین اصیل دست نخورده الهی اسلامی را با مكاتب مسیحی ویهودی مختلط به افكار مسموم بشری مقایسه می كنید قیاس شما مع الفارق است .

ثاثا اینكه درباره جهان آخرت و...نظر هركدام چیست. این یك فرعی است كه شما اصل بحثتان مشكل دارد نوعی فرافكنی كرده اید وبه فرع پرداخته اید وقتی اصل مشكل داشته باشد نوبت به فرع نمی رسد.

بترس ازقلم که تعدّي را لازم جلوه مي دهد.

شنبه 5/10/1388 - 11:39 - 0 تشکر 172153

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تسلیت تاسوعای حسینی علیه السلام

دوست گرامی جناب کوه الم ایراداتی به اصل بحث گرفته اند، که هر چند وارد نبود اما تیز بینی ایشون قابل تقدیر است.

اصل عنوان شما دچار خدشه است ما ادیان نداریم یك دین داریم آن هم دین اسلام است .

سخن شما در صورتی درست است که از دریچه اسلام به سایر ادیان بنگریم و  بر اساس یک مسائلی سایر ادیان را دین ننامید ،اما یک مسیحی و یا یک یهودی اصلاً با سخن شما موافق نیست.

اینکه ما تعدد ادیان داریم شاید یک امر بسیار بدیهی باشد ، مثلاً هیچ کس قائل نیست  کسی که عیسی (ع) را آخرین پیامبر می داند مسلمان است و یا موسی (ع) را آخرین پیامبر می داند مسلمان است در قران به پیروان موسی (ع) یهودی و پیروان مسیح (ع) نصرانی گفته شده و این بارها تکرار شده ولی هیچ گاه به آنان مسلمان اطلاق نگشته.

همه پیامبران یك دین آورده اند پیامبران ،پیام خدای یگانه را برای بشر آورده اند آگر بگوییم هركدام دین جداگانه ای را آورده اند العیاذ بالله خداوند یا دائم اشتباه می كرده است به هر پیامبری چیزی جدا می گفته است . پس یا باید همه در دین آوری وحدت داشته باشند چون خدای حكیم ازاشتباه به دور است كه همین است یا دین های مختلفی خداوند قرار داده برای بشر این با نظام واحد هستی همخوانی ندارد ونظم هستی به هم می خورد وفساد ایجاد می شود عقل همین را می پذیرد.

ادیان در یک تقسیم بندی به ادیان توحیدی و غیر توحیدی تقسیم می شوند، پس توحید جنبه وحدت ادیان به شمار می رود، اما اینکه نباید بین ادیان تفاوت داشته باشد با عقل سلیم ناسازگار و مخالف است. درست است که ادیان توحیدی دارای جنبه های وحدتی هستند اما اختلاف بین آنها را نمی توان انکار کرد . در دین موسی(ع) اموری بوده است که در دین مسیح(ع) نبوده است ،قرآن هم به این نکته اشاره نموده است . در ثانی ادیان نسبت به هم دارای تکامل هستند زیرا بشر در حال تکامل است مثلاً قرانی که بر امت اسلام وارد شد هرگز بر یهود و مسیح وارد نشد و.... جمله معروف کلم الناس علی قدر عقولهم به این نکته اشاره دارد

ثانیا چرا دین اصیل دست نخورده الهی اسلامی را با مكاتب مسیحی ویهودی مختلط به افكار مسموم بشری مقایسه می كنید قیاس شما مع الفارق است .

سخن شما صرفاً یک مدعاست که نیاز به دلیل دارد. در ثانی حرفتان که گفتید  دین اصیل دست نخورده الهی اسلامی  بسیار مبهم است ؛ اگر منظورتان از دین دست نخورده قران است؟ که قران دین نیست. اگر منظورتان شریعت است ؟ که بسیاری از دین تحریف شده ، مانند احادیث جعلی و آداب و سنن و بدعت های من دراوردی و ...اگه دین تحریف نشده بود پس قیام مصلح برای چیست؟؟ اگر هم منظورتان جوهره دین است که نزد خداست ؟؟ در این صورت هیچ دینی دست نخورده است و قیاس شما مع الفارق است

ثاثا اینكه درباره جهان آخرت و...نظر هركدام چیست. این یك فرعی است كه شما اصل بحثتان مشكل دارد نوعی فرافكنی كرده اید وبه فرع پرداخته اید وقتی اصل مشكل داشته باشد نوبت به فرع نمی رسد.

من متوجه منظورتان از این فقره از سخن شما نشدم!!

شنبه 4/2/1389 - 10:30 - 0 تشکر 197049

دوستان (طرفداران اسلام و سایر ادیان)! این بحث که جناب صدرا مطرح کردند، هم مهمه و هم کاربردی. لطفا شرکت کنید تا به جایی برسیم.
یکی از آفات امروز بچه مسلمونا هم در ایران هم در سایر کشورها مثل فرانسه تبلیغات سایر ادیان و حتی سایر فرقه هاست به طوری که این افراد بعد از تغییر دین تبدیل به مبلغ ادیان جدید شدند. لطفا خطر رو جدی بگیرید. وقتی فیلیپین که یک کشور مسلمان بوده، با تبلیغات یک اقلیت تغییر دین پیدا می کنه، باید سعی کنیم با دلایل منطقی و جدال احسن اذهان دوستانمون رو روشن کنیم.
البته به قول جناب صدرا، مقررات انجمن رو رعایت کنید و به فرموده قرآن جدال شما احسن و با هدف روشنگری باشه نه تخریب افراد و غیرمنطقی.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
سه شنبه 14/2/1389 - 9:57 - 0 تشکر 198597

بسم الله
با سلام
و
تشکر از جناب مدیر
دوستان از مزایای اینگونه مقایسه ها میشه به چند مورد اشاره نمود
یکی اینکه دوستان با ادیان الهی گذشته آشنا میشن
دوم اینکه دین خودشون رو بهتر میشناسن
سوم اینکه مواردی که موجبات تقویت یک عقیده بر سایر عقاید است رو راحت تر درک می کنند
چهارم اینکه اینگونه بحث ها کمتر دارای مغالطه هستش
پنجم اینکه بخاطر نبودن مغالطه نزاع و کدورت کمتر حاصل میشه
و ششم اینکه مطلب راحت تر جا میفته
دوستان عزیز حتماً شرکت کنید
انجمن معارف کم کارشناس نداره
ماشالله همتون استادین
می خوایید اسم کارشناسارو بگم؟؟؟
پس همه شرکت کنید تا حد اقل یه بانک اطلاعاتی داشته باشیم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی