بهداشت و سلامت (بازدید: 16932)
پنج شنبه 5/9/1388 - 17:47 -0 تشکر 166003
عضویت در انجمن اهداء عضو

::.  دریافت فرم اهداء عضو .عضویت سریع و آسان  .::

::.  دفتر یادبود     .::

 

چنانچه در گذشته در سایت ایران اهداء فرم اهدای عضو را تکمیل نکرده اید می توانید با کلیک بر روی signupوارد صفحه فرم اهدای عضو شده و آن را تکمیل کنید.
بعد از تکمیل فرم و تائید نهایی آن توسط شما در صورت صحت اطلاعات و کامل بودن مشخصات اطلاعات شما تائید شده و کارتی برای شما صادر خواهد شد.
کارت صادر شده به آدرسی که در فرم تکمیل می کنید ارسال شده و بعد از چند ماه از تکمیل فرم به دست شما خواهد رسید.
این کارت علاوه بر تاثیر مثبت در فرهنگ سازی، نشان دهنده رضایت شخصی شما از اهدای عضو بوده و جنبه قانونی نخواهد داشت و در صورت وقوع مرگ مغزی رضایت اولیای دم لازم خواهد بود .لذا خواهشمندیم بعد از تکمیل فرم و دریافت کارت این موضوع را با خانواده خود در میان بگذارید.
برای تکمیل فرم همراه داشتن مشخصات شخصی کافی بوده و احتیاجی به عکس نمی باشد. نمونه کارت اهدای عضو را در زیر میتوانید ببینید.

    

card

معرفی واحد

 •  

  امروز ما در جامعه ای زندگی می کنیم که هزاران بیمار محتاج عضو پیوندی با رنج بسیار در انتظار دریافت عضو پیوندی، روزهای عمر خود را سپری می کنند و هر روز نیز بر تعداد این بیماران افزوده می گردد و بعلت کمبود اعضای اهدایی ، متاسفانه درصد زیادی از این بیماران در لیستهای انتظار فوت می کند. این در حالی است که همه روزه با مواردی از مرگ مغزی در بیمارستانهای سراسر کشور مواجه می شویم که یک مرگ غیرقابل برگشت می باشد و با نگهداری قلب و تنفس بیمار با دستگاه، سیستم درمانی متحمل هزینه های اضافی می شود و خانواده بیمار گرفتار مشکلات عدیده می گردد، در حالیکه اعضای بدن این بیماران می تواند باعث نجات جان بیماران زیادی گردد.

  براساس یک مطالعه که در سال 1379 انجام گرفت علیرغم تمایل و کشش مثبتی که افراد جامعه ما به این موضوع دارند بدلیل  متناسب نبودن نگرش آنها با میزان آگاهی در رابطه با اهداﺀ عضو و پیوند در ایران، نمی توان مطمئن بود که خانواده ها در لحظه بروز حادثه بتوانند تصمیم درستی بگیرند.

  لازم بود تا به طرق مختلف و با بکارگیری تمامی امکانات از جمله رسانه های گروهی و برنامه های آموزشی، آگاهی عموم جامعه را در این خصوص افزایش دهیم تا ذهنیت و شناخت عموم مردم بسوی انطباق مرگ مغزی با مرگ کامل و غیر قابل برگشت سوق یابد و شاهد عنیت یافتن نگرش مثبت مردم ایران در رفتارشان باشیم.

  با توجه به اهمیت فرهنگ سازی، پس از شکل گیری واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در سال 1381، کمیته ای با هدف ارتقا سطح آگاهی عموم جامعه در چارت سازمانی این واحد پیش بینی گردید .

   این کمیته فعالیتهای خود را از مرداد ماه 1384، آغاز کرده است و در این مدت کوتاه به نتایج چشمگیری رسیده است. برگزاری دومین سالگرد "جشن نفس، جشن زندگی"، توزیع پمفلتهای آموزشی به سراسر کشور، برگزاری کارگاه آموزشی و سخنرانی در برخی از مجامع  از جمله فعالیتهای این واحد بوده است.

  همچنین تا به امروز ، در ایران دسترسی به " کارت اهداء عضو " از طریق اینترنت امکان پذیر نبوده است. ما مفتخریم که اولین ابداع کننده این روش در میهن اسلامی هستیم.

   چشم انداز ما

   این واحد دیدگاه خویش را در شناسایی بیشتر اهدا کنندگان مرگ مغزی و به دنبال آن تعداد بیشتر موارد اهداء عضو جستجو می کند. چشم به آینده ای دوخته ایم که در آن، هیچ زن و مردی در لیست انتظار پیوند، جان خود را از دست ندهد.

  برنامه های آینده

  • ارتباط مستمر و قوی با مراکز اورژانس کشور  در استفاده از امداد هوایی و زمینی

  • برپایی همایشها و جلسات سخنرانی در سراسر کشور با هدف ترویج فرهنگ اهدا عضو

  • ارتباط مستمر با رسانه های مردمی عمومی در جهت پوشش هرچه کاملتر اخبار مربوط به اهدا عضو در ایران

   

  شما می توانید کمکهای نقدی خود را به شماره حساب 300700 بانک رفاه، شعبه دکتر مسیح دانشوری واریز نمایید و رسید آنرا همراه با مشخصات کامل خود، به دورنما (فکس) و یا آدرس پستی ما ارسال نمایید.

  تهران - کد پستی: 19569 صندوق پستی: 154-19575

  دور نما:  9966  2010 (021)

   

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره  تلفنهای 9966 2010 (021) -  9419  2010 (021) تماس حاصل فرمایید.

   


 • دوستانی که ثبت نام کردن دلیلشو بنویسن؟؟؟

 • زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

  پنج شنبه 3/5/1387 - 6:36 - 0 تشکر 49043

   یا لطیف

  یه سلام به همه دوستاران عزیز و مشتاق فرهنگ اهدای خون

  همون طوری که میدونید 9 مرداد روز اهدای خون نامگذاری شده است و ما در این تاپیک در درجه اول بر آنیم تا فرهنگ اهدای خون را در خانواده تبیان معرفی کنیم و حتی در کلیه شهر های کشور کاربران تبیانی گروهی به پایگاههای اهدای خون بروند و ....!!! نظر شما چیه؟

  و در درجه دوم اینکه به بیماری خونی، گروه های خونی، و در کل هر چیزی که به ساختار خون مربوط میشه بحث و بررسی کنیم.

  انشاءالله که بتونیم دست در دست هم تالار بهداشت و درمان رو به بالاترین نقطه اوج برسونیم

  منتظر شما دوستان گرامی هستیم....


  پنج شنبه 3/5/1387 - 6:52 - 0 تشکر 49045

  ضرورت اهدای خون :

  خون سالم، نجات دهنده زندگی است. همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کنند، بطوریکه از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می کند.
  بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود عبارتست اززمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی. همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، از جمله دیگر نیازمندان به خون می باشند. از طرفی بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های آن هستند؛ و بسیاری از دیگر بیماران نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی نسبتاً طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خونی دریافت نمایند، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی.

  در حال حاضر، با وجود پیشرفتهای چشمگیر در زمینه علم پزشکی هنوز هیچگونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسانهای نیکوکار اهدا می شود، می تواند جان انسانهای دیگر را از مرگ نجات بخشد. (قسمت انواع اهداكنندگان راببینید عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگهداری خون و فرآورده های خونی، همیشگی بودن نیاز به خون و فرآورده های آن سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شود.

  شما ممکنست در تعطیلات نوروزی و یا تعطیلات تابستانی آنقدر مشغول برنامه ریزی برای اوقات فراغت خود و ترتیب دادن مسافرت ها و برنامه های تفریحی شوید که در آن روزهای خاص از اهدای خون غافل شوید، اما هیچگاه نباید فراموش کنید که بیماری، سوانح و تصادفات هرگز تعطیل پذیر نیستند و مطمئن باشید که سازمان انتقال خون در کنار بیماران نیازمند، در همه این روزها، بی صبرانه منتظر حضور شما خواهد بود.

  پنج شنبه 3/5/1387 - 7:6 - 0 تشکر 49046

  انواع اهدا کنندگان خون

  اهدا کنندگان پولی:  اهدا کنندگان پولی کسانی هستند که در ازای دریافت پول یا کالای قابل تبدیل به پول، مبادرت به اهدای خون خود می نمایند. از آنجایی که این افراد ممکنست به خاطر دریافت پول، به سوالات مربوط به رفتارها و سلامت خود پاسخ صحیح ندهند، سلامت خود و بیمار گیرنده خون را به خطر می اندازند. بنابراین نمی توانند بعنوان منبع تامین خون سالم معرفی شوند. امروزه این شیوه اهدای خون در اکثر نقاط دنیا منسوخ شده است.

  اهدا کنندگان جایگزین (فامیلی): این افراد فقط در زمانی که خون آنها مورد نیاز یکی از اعضا خانواده یا آشنایان می باشد خون اهدا می نمایند. خون اهدا کنندگان جایگزین (فامیلی)، سالمتر از اهدا کنندگان پولی می باشد با اینحال ممکنست بخاطر تحت فشار بودن از طرف اعضای خانواده و یا نگرانی برای بیمار خود، به سوالات پاسخ صحیح ندهند و باعث انتقال آلودگی به فرد گیرنده خون شوند. همچنین بستگان بیمار نیازمند به خون، ممکن است افرادی را با پرداخت پول تشویق به اهدای خون، بجای خود نمایند. بدین ترتیب، اهدای خون جایگزین ممکن است در بردارنده سیستمی مخفی از اهدای خون پولی، باشد.

  اهدا کنندگان داوطلب بدون چشمداشت مادی: کسانی هستند که بصورت کاملاً داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی مبادرت به اهدای خون خود نموده و در قبال آن چیزی دریافت نمی کنند. انگیزه اصلی این افراد کمک به دیگران است و ثابت شده است که اهدای خون داوطلبانه مناسب ترین روش تامین خون سالم می باشد. اهداکنندگان این گروه بر اساس سابقه اهدای قبلی به 3 زیر گروه تقسیم می شوند:

  الف) اهدا کنندگان بار اول: به اهدا کنندگانی اطلاق می شود که سابقه قبلی اهدای خون نداشته و این نخستین باری است که مبادرت به اهدای خون می نمایند

  ب) اهدا کنندگان با سابقه: به اهدا کنندگانی اطلاق می شود که سابقه اهدای خون را دارند ولی آخرین باری که اقدام به اهدای خون نموده اند بیش از یکسال می باشد و یا به عبارتی دیگر در یک دوره یکساله کمتر از 2 بار اهدای خون داشته اند.

  ج) اهدا کنندگان مستمر: به اهدا کنندگانی اطلاق می شود که در یک دوره یکساله حداقل 2 بار خون اهدا نموده اند. ثابت شده است این گروه، سالم ترین و قابل اعتماد ترین گروه داوطلبان را تشکیل می دهند.

  پنج شنبه 3/5/1387 - 17:39 - 0 تشکر 49077

  سلام

  پیشنهاد جناب doki_inkalej بسیار عالیه و اهداء خون در حالتی که شرایطش جور باشه شاید یه جورایی زکات سلامتی باشه و بسیار پسندیده.

  من یک سری شرایط مربوط به اهداء کنندگان خون رو که در سایت پایگاه انتقال خون استان همدان خوندم برای دوستان قرار میدم انشاءالله که مفید واقع بشه:

  1 - ارائه كارت شناسایی عكس دار توسط داوطلب اهداخون

  2-حداقل سن 17 سال و حداكثر 65 سال.چنانچه اولین نوبت اهدا خون می باشد حداكثرسن جهت اهدا  60 سال است .

  3-حداقل وزن 50كیلو گرم.

  4-رعایت فاصله زمانی حداقل 8 هفته بین دو نوبت اهدای خون؛با این شرط كه دفعات اهدا ی خون از 4 بار در سال تجاوز ننماید.البته بهتر است آقایان با فواصل 3 ماهه ؛و خانمها با فواصل 4 ماهه نسبت به اهدای خون اقدام نمایند.

  5- تندرستی ؛بدان معنی كه علاوه بر احساس سلامتی؛توانایی انجام فعالیتهای معمول زندگی خود را داشته باشید.خوب است بدانید ؛كه در رابطه با اهدای خون؛حتی یك فرد دیابتی یا مبتلا به پرفشاری خون ؛كه بیماری وی تحت كنترل و در سیر درمان قرار داشته باشد نیز تندرست محسوب می شود.

  -اهداكنندگان طی 6-4 ساعت قبل از اهدای خون ،غذامیل كرده باشند.

  - اهداكنندگان مراجعه به دندانپزشكی نداشته باشند.

  - اهداكنندگام مبتلا به سرماخوردگی یاگلودردنباشند.

  - اهداكنندگان طی یكسال گذشته بستری در بیمارستان یاجراحی نداشته باشند.

  -اهداكنندگان طی یكسال گذشته تزریق خون ،واكسیناسیون یاتزریق هورمون رشدنداشته باشند.

  درصورتیكه اهداكنندگان از دارویی استفاده می كنند دررابطه با مواردزیرباپزشك مشورت كنند:

  *چه دارویی وبه چه علت مصرف كرده اید؟

  *آیادوره كامل دارورامصرف كرده اید؟

  *چه زمانی مصرف دارو به پایان رسیده است؟

  *آیاآسپرین یاداروی حاوی آسپرین مصرف كرده اید؟چه زمانی ؟

  *آیاداروهای آنتی بیوتیك خوراكی یاتزریقی مصرف نموده اید؟

  -اهداكنندگان طی یكسال گذشته حجامت ،خالكوبی ،الكترولیزطب سوزنی یاسوراخ كردن گوش یا آندوسكوپی نداشته باشند.

  -در صورتیكه مبتلا به بیماری خاص مثل قلبی -عروقی -مغزی -نخاعی -گوارش -تیروئید-خونی -متابولیك -كلیوی -ریوب -اتوایمیون -

  دیابت -روماتیسم -تب روماتیسمی واختلالات انعقادی می باشیدباپزشك مشورت فرمائید.

  - درصورتیكه طی یكسال گذشته سفربه مناطق مالاریاخیزداشته ایدبمدت یك سال از اهدای خون معاف می باشید.

  -اهداكنندگانی كه طی 12ماه گذشته تشخیص سوزاك یاسیفلیس برای آنها گذاشته شده است از اهدای خون بمدت 12 ماه معاف هستند.

  -درصورتیكه رفتارهای مخاطره آمیزداشته اید(روابط جنسی پرخطر-اعتیادتزریقی -اقامت درزندان )باپزشك مشورت نمائید.

  این نیز بگذرد ...

  پنج شنبه 3/5/1387 - 18:15 - 0 تشکر 49083

  یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

  سلام

  ممنون از جناب دکی اینکالج بابت یادآوری این روز مهم و آسمان مهربان عزیز بابت توجهشون

  منم موارد معافیت اهدای خون رو مینویسم براتون...


  معافیت از اهدای خون بر حسب عامل بوجود آورنده به دو دسته تقسیم می شود:
  ▪معافیت موقت
  ▪ معافیت دائم

  ۱) ابتلا به بعضی از بیماریها (نظیر سرما خوردگی)، مصرف برخی از داروها (مثل مصرف آنتی بیوتیک ها، تزریق واکسن ) و بعضی حالات ویژه (نظیر برخی اعمال جراحی، شیر دهی و بالا یا پائین بودن فشار خون) سبب می شود تا فرد بطور موقت از اهدای خون معاف شود.
  توجه: در معافیت موقت بعد از بر طرف شدن عامل بوجود آورنده و بعد از گذشت مدت زمان خاصی که توسط پزشک مصاحبه کننده تعیین می شود، می توان مجدداً اقدام به اهدای خون نمود.
  ۲) ابتلا به بعضی از بیماریها (مثل سکته قلبی و مغزی، ابتلا به هپاتیت بعد از ۱۰ سالگی) و برخی از شرایط ویژه (مثل تزریق مواد مخدر) سبب معافیت دائم اهدا کننده می شود.
  توجه: افرادی که به توصیه پزشک سازمان انتقال خون جزء دسته معافیت دائم قرار می گیرند جهت حفظ سلامت خود و یا فرد دریافت کننده خون هرگز نباید خون اهدا کنند.

  ولی می توانند با تشویق سایر افراد خانواده، دوستان و آشنایان به اهدای خون در این امر

  بشر دوستانه مشارکت داشته باشند.

  منبع: سایت آفتاب...

  بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
  بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
   

  ----------------------------------------------------------------
  مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
   
  جمعه 6/9/1388 - 0:1 - 0 تشکر 166130

  هو العزیز

  سلام

  آقا این لینک هایی که گذاشتید که بعضی هاش باز نمی شه

  کارت اهدا را چه شکلی باید بگیریم

  میشه راهنمایی مون کنید

  ««« تبیان »»»

   

  جمعه 6/9/1388 - 8:25 - 0 تشکر 166165

  سلام

  بحث ویرایش شد حالا میتونید ثبت نام کنید

  زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

  جمعه 6/9/1388 - 8:29 - 0 تشکر 166166

  سلام

  من خودم عضو شدم

  دلیل: حداقلش ممکنه با مرگ خودم جون چند نفر دیگه رو نجات بدم

  یه برنامه ای شبکه 3 نشون میداد در همین مورد بود اگه یادتون باشه

  واقعا برنامه ی جالبی بود

  زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

  جمعه 6/9/1388 - 23:16 - 0 تشکر 166295

  به نام خدا -سلام . 

  من خودم خیل وقت بود دنبال ثبت نام بودم ولی نمی دونستم چه جوری باید ثبت نام کنم . من خودم زمانی این فکر به ذهنم رسید که اولین همایش نفس برگزار شد و خبرشم از اخبار شبانگاهی شبکه 3 پخش شد . 

  من خودم دوست همیشه دوست دارم به مردم کمک کنم و بهشون خدمت کنم و خیلی سعی کرده ام به این جمله ی امام حسین که می گویند (مفهومش) شما مثل باران باشید و محبت ببارید و کاری نداشته باشید طرف مقابل شما کی است ، پای بند باشم . 

   برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

  خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


   

  شنبه 7/9/1388 - 19:28 - 0 تشکر 166414

  به نام خدا

  سلام

  خیلی دوست داشتم یه جوری توی این انجمن عضو بشم ولی نمیدونستم اینترنتی هم این کار امکان داره

  خیلی ممنون از این ادرسی که دادی . حتماعضو میشم . فقط خدا کنه جسدمون  داغون نشه و به درد بخوره.

  نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد * نمیخواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهدساخت *

   ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد * به دست کودکی گستاخ و بازیگوش*

  و او یکریزو پی در پی دم گرم و چموش خویش را بفشارد برگلویم سخت * و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد *

  بدین سان بشکند در من * سکوت مرگبارم را ......

   ***دکتر علی شریعتی ***

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
  • وبگردی