فرهنگ پایداری (بازدید: 1708)
سه شنبه 26/8/1388 - 16:27 -0 تشکر 164161
ماجرای جمعه خونین حمله به زائران مكه

راه پیمایی زائران ایرانی بیت الله الحرام پس از آن كه به محاصره كامل از سوی نیروهای ویژه در آمد با حمله پلیس عربستان سعودی به خاك و خون كشیده شد. خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به نظارت شدید دولت عربستان بر اخبار ارسالی از آن كشور، در گزارش كوتاهی از این واقعه نوشت: «گزارش های رسیده از مكه مكرمه حاكی است راه پیمایی «اعلام برائت از مشركین» با حمله پلیس سعودی مواجه شد و گروهی از زائران به شهادت رسیده و یا زخمی شده اند. یك گزارش موثق از «جده» حاكی است شمار شهدای حمله وحشیانه پلیس سعودی به زائرین بیت الله الحرام، در اخرین ساعات امروز 41 تن می باشد. همچنین گروه زیادی از زائرین مجروح ایرانی در بیمارستان های مكه و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بستری شده اند.

 

 

 

گزارش های رسانه های جمعی، به ویژه خبرنگاران اعزامی خبرگزاری جمهوری اسلامی و مصاحبه های زائرانی كه در فاجعه جمعه خونین حضور داشتند، گوشه دیگری از این جنایت هولناك را كه در آن چهارصد تن به شهادت رسیدند، برای جهانیان آشكار كردند. خبرگزاری جمهوری اسلامی در مورد چگونگی آغاز فاجعه نوشت: «حمله نیروهای عربستان به تظاهركنندگان، پس از هجوم تعدادی از مزدوران مصری و عراقی در یك برنامه حساب شده به صفوف تظاهر كنندگان در نزدیك بیت الله الحرام، آغاز شد. این عوامل پس از به آتش كشیدن چندین دستگاه اتومبیل، زمینه را برای حضور و سركوب راه پیمایان توسط نیروهای تا دندان مسلح سعودی، آماده كردند.» گزارش خبرنگار اعزامی صدا و سیما نیز حاكی است: «مأموران امنیتی سعودی در حالی كه از دو طرف خیابان مسیر راه پیمایی حجاج بیت الله الحرام را در محاصره كامل داشتند، با گازهای خفه كننده و تیراندازی های مستقیم، به زائران حمله كردند كه در اولین لحظات این حمله تعداد بسیاری از زنان در اثر خفگی و جمعی دیگر در اثر اصابت گلوله به شهات رسیدند... پس از این واقعه هولناك، وقتی آمبولانس ها و امدادگران ایرانی برای كمك به مجروحین و جمع آوری شهدا به خیابان ها آمدند، پلیس سعودی تعدادی از امدادگران را نیز به شهادت رساند. بسیاری از مجروحین به بیمارستان های سعودی منتقل شده اند ولی پلیس از عیادت مجروحین ممانعت نموده و از تحویل اجساد مطهر شهدا خودداری می كند.»

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین كروبی سرپرست حجاج  ایرانی در گفت و گو با خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به موافقت قبلی مقام های عربستان با برگزاری راه پیمایی «برائت از مشركین»، درباره برنامه های از پیش طراحی شده این كشور برای حمله به صفوف راه پیمایان گفت: « راه پیمایی كه شروع شد، یك مقدار جلو رفتیم، دقیقاً معلوم شد كه برنامه تنظیم شده ای برای برخورد با حجاج ریخته شده است: اولاً بسیاری از راه های را بسته بوند. ثانیاً پلیس ها بدون ًًًًًٌاونیفورم نظامی و مأمورین به صورتی هماهنگ با داشتن وسایل فراوان گمارده شده بودند و سنگ و چوب و شیشه های از قبل آماده شده را مثل باران بر روی جمعیت می ریختند. مردم هم بدون این كه عكس العملی نشان بدهند فقط تكبیر می گفتند. در كنار این سنگ و چوب ها كه مأمورین فرو می ریختند، پلیس هم با باتوم به راه پیمایان حمله كرد. پس از شروع تیراندازی، مردم ما قصد مقاومت نداشتند و دستور هم بود كه مقاومت نكنند. جمعیت هم به خاطر این كه مردم عادی و زن ها در فشار قرار نگیرند، شروع به عقب نشینی كردند. این عقب نشینی  باز یك روزنه نجاتی بود، ولی سعودی ها راه های پشت سر را هم به شدت بسته بودند و با ضرب و شتم، فشار می آوردند و بدین گونه از سمت جلو كه به حرم ختم می شد و همچنین از عقب كه به سمت بعثه منتهی بود، جمعیت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به نظر من تلفات در سمت جلو و عقب صف راه پیمایان خیلی زیاد بود.»

 

 

 

 سرپرست حجاج ایرانی در یك جمع بندی از وقایع قتل عام زائران خانه خدا به دست مأمورین امنیتی سعودی، گفت: «اولاً باید گفت، راه پیمایی همانند راه پیمایی سال گذشته آرام شروع شد و قطعاً اگر عربستان تهاجم را شروع نكرده بود، هیچ حادثه ای رخ نمی داد. ثانیاً عربستان این برنامه را حساب شده شروع كرد و حتی نظرش متفرق كردن جمعیت هم نبود برای این كه اگر می خواست متفرق كند، آب می پاشید، تیراندازی هوایی می كرد و یا عده ای را از جلو می زد و راه گریز برای جمعیت می گذاشت، اما جمعیت مورد تهاجم به هر طرف كه می خواستند فرار كنند، می دیدند از آن جا هم محاصره شده اند و مأمورین سعودی آنها را می زنند. وبدین  ترتیب بود كه زائران وحجاج بیت الله الحرام در حرم امن الهی این چنین به خاك وخون كشیده شدند وفریاد مظلومیت شیعیان را به گوش جهانیان رساندند

رو حشان شاد وراهشان پر رهرو باد

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


سه شنبه 26/8/1388 - 16:29 - 0 تشکر 164162

سوم آذر ماه سالروز شهادت زائران خانه خدا

گوشه ای از پیام امام  (ره)«زائران شریف ایرانی امسال پیام انقلاب و برائت خود را به جهان و به امت اسلام ابلاغ نمودند و با تقدیم شهدای بزرگ به پیشگاه مقدس حق از سازندگان و بانیان سیاست نه شرقی و نه غربی كعبه خداوند گشتند...

ملت بزرگ ایران نیز با تجلیل گسترده خود از شهدای و شركت میلیونی خود در راه پیمایی و اعلان برائت از كفر به وظیفه انقلابی و الهی خود عمل نموده اند كه در اینجا لازم است از حضور گسترده آنان و همه اقشار و خواهران و برادران تشكر كنم...

اكنون نوبت زائران دیگر كشورها و خصوصا علما و روشنفكران و گویندگان است كه پیام مظلومیت ما را به جهان ابلاغ كنند. ان شاء الله زائران محترم ایرانی با گام های محكم و دلی آرام و قلبی سرشار از رضا و لبی خندان، شادی پیروزی خون بر شمشیر و شهادت در كنار خانه خدا را جشن بگیرند و افرادی كه به مدینه منوره مشرف می شوند سلام شهیدان به خون خفته كعبه و مجروحین خانه امن را به رسول خدا و ائمه هدی علیهم السلام ابلاغ كنند و این توفیق بزرگ را به محضرشان تبریك بگویند و به راه خود با صلابت و اطمینان ادامه بدهند.

از اینكه خداوند هدیه ها و قربانیان هاجر وار و اسماعیل گونه این ملت بزرگ را در كنار خانه خود پذیرفته است سپاسگزار و شاكر باشند كه ان شاء الله خداوند شهدای بزرگ ما را با شهدای صدر اسلام محشور و به بازماندگان آنان صبر و اجر و به مصدومین و مجروحان شفا عنایت فرماید و شر متجاوزان را به خودشان بازگرداند و آنان را به عقوبت خود كیفر دهد.

از خداوند مسئلت می كنم كه در این زمان كه همه كفر و همه شرك دست به دست هم داده اند و تصمیم و عزم خود را برای شكست امت اسلامی جزم كرده اند و همه ضربه ها را علیه ما به كار گرفته اند ما را در حصار محكم خود و در لوای مرحمت و لطف خود حفاظت فرماید.»

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی