انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 3584)
شنبه 23/8/1388 - 6:27 -0 تشکر 163570
«پر قدرت ترین افراد جهان»

 

در فهرست «پرقدرت ترین افراد جهان» باراک اوباما رییس جمهور آمریکا با فاصله بسیاری از دیگران در مقام اول قرار دارد.


مجله فوربز چاپ آمریکا که به خاطر جمع آوری اطلاعات و انتشار جدولی سالانه از ثروتمندترین افراد جهان طی یک دو دهه اخیر اعتبار فراوانی پیدا کرده در روزهای اخیر فهرست دیگری را منتشر کرده است شامل پر قدرت ترین افراد جهان.

این فهرست ۶۷ نفر را شامل می شود یعنی یک نفر به ازای هر صد میلیون نفر از جمعیت جهان. این فهرست رهبران کشورهای مهم جهان ، تبهکاران بزرگ، ثروتمندان و صاحب موسسات مالی را شامل می شود.

مطلبی که مجله فوربز به این مناسبت منتشر کرده با نقل قولی از ناپلئون بناپارت آغاز می شود که در وصف قدرت گفته است :« من عاشق قدرت ام. عشق من به قدرت مثل یک هنرمند است. درست مثل نوازنده ای که به ویولون خود عشق می ورزد و به وسیله آن نغمه ها و ملودی های خود را خلق می کند.»

مجله فوربز در ادامه می افزاید در طول تاریخ «قدرت» به اشکال گوناگون توصیف شده است. آنرا عالی ترین شکل ارضا تمایلات انسانی، منبع مطلق فساد و حتی بهترین معشوقه خوانده اند. اما ذات واقعی «قدرت» در هر حالت و مورد می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال نوع قدرت یک رهبر سیاسی و یا رییس یک دولت با نوع قدرت یک شخصیت دینی کاملا متفاوت است. آیا نوع قدرت و نفوذ یک روزنامه نگار را می توان با قدرت یک تروریست همسان دانست؟

مجله فوربز توضیح می دهد که برای انتخاب افراد و تکمیل فهرست «قدرتمندترین افراد جهان» تمام این نکات در نظر گرفته شده و چهار بعد یا زاویه گوناگون معیار قرار گرفته است.

نکته اول میزان نفوذ آن فرد بر تعداد کثیری از مردم است. به عنوان مثال پاپ بندیکت رهبر کاتولیک های جهان در رتبه یازدهم از این فهرست قرار دارد و دلیل آن رهبری معنوی بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان است. اما در عین حال مایک دوک مدیر شرکت سوپر مارکت های زنجیره ای وال – مارت که بزرگترین کارفرمای خصوصی در سطح جهان است در مقام هشتم این فهرست است.

نکته دومی که مجله فوربز در انتخاب و رده بندی این فهرست در نظر گرفته است میزان قدرت مالی است که هر یک از این افراد در کنترل خود دارند. در مورد روسای دولت ها حجم تولید ناخالص ملی آن کشور معیار بوده و برای صاحبان و مدیران عامل بنگاههای اقتصادی و تجاری موقعیت آنها و بنگاههای اقتصادی از نظر حجم سرمایه و میزان سودآوری ملاک بوده است.

البته در برخی از موارد، به عنوان مثال بیل کسلر سردبیر ارشد نیویورک تایمز که در رتبه ۵۱ فهرست قرار دارد منابع این رسانه در مقایسه با موسسات رسانه ای مشابه معیار بوده است.در مورد میلیاردرها ، به عنوان مثال بیل گیتس از صاحبان مایکروسافت که در رتبه دهم فهرست قرار دارد، ثروت خالص آنها یکی از معیارهای اصلی بوده است.

مجله فوربز می نویسد که معیار و نکته سوم در خصوص انتخاب و رده بندی فهرست «پر قدرت ترین افراد جهان» چندگانگی نفود و قدرت افراد در حوزه های مختلف بوده است.

به عنوان مثال سیلویو برلوسکونی نخست وزیر جنجالی ایتالیا که در این فهرست در رتبه دوازدهم قرار دارد رییس دولت و سیاستمدار و در عین حال یک غول انحصاری بنگاههای رسانه ای و صاحب یکی از بزرگترین باشگاههای فوتبال ایتالیا آ.س. میلان است.

اوپرا وینفری ستاره برنامه های تلویزیونی آمریکا که در رتبه ۴۵ قرار دارد از چنان نفوذ چند جانبه ای در میان افکار عمومی این کشور برخوردار است که با حمایت وجهت گیری خود می تواند یک کتاب یا یک رییس جمهور را در این کشور به موفقیت برساند.

بالاخره به گفته مجله فوربز عامل چهارم در تنظیم فهرست این نکته بود که این افراد باید در حال حاضر نیز قدرت و نفوذ خود را به کار بگیرند. به عنوان مثال اینگوار کامپرار صاحب ۸۳ ساله شرکت ایکا که ثروتمندترین فرد در اروپا است در این فهرست قرار نگرفت چون او در حال حاضر از قدرت خود استفاده نمی کند. ولی در مقابل ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در رتبه سوم این فهرست است چون او به اشکال مختلف از فشار بر رقبای داخلی گرفته تا تشنج آفرینی در مناسبات با همسایگان میزان محدود قدرت خود را به هر شکل ممکن به کار می گیرد.

در فهرست «پرقدرت ترین افراد جهان » باراک اوباما رییس جمهور آمریکا با فاصله بسیاری از دیگران در مقام اول قرار دارد. در این فهرست نکات تعجب آوری نیز دیده می شود. به عنوان مثال جورج بوش رییس جمهور سابق آمریکا نتوانست مقامی کسب کند در حالیکه بیل کلینتون رییس جمهور اسبق آمریکا با نشستن در مقام ۳۱ به نسبت بسیاری از روسای فعلی دولت های جهان موقعیت برتری دارد.

در پایان مجله فوربز می نویسد که تنظیم و ارائه این فهرست در حقیقت آغاز گر یک بحث و دیالوگ است و نه نتیجه مسلم و قطعی در رده بندی افراد پر قدرت جهان.

به عنوان مثال آیا دالای لاما رهبر مذهبی تبت که در مقام ۳۹ است واقعا از رییس جمهور فرانسه که در مقام ۵۶ قرار دارد پر قدرت تر است؟ و یا تبهکاران منفوری مثل خواکین گوزمن میلیاردر مکزیکی که گرداننده بزرگترین شبکه توزیع مواد مخدر جهان است اصلا باید در این فهرست جای داده شوند؟

مجله فوربز در پایان از خوانندگان و علاقمندان می خواهد که با مراجعه به وب سایت نظرات و دیدگاههای خود را در میان بگذارند.

حال به نظر شما آیا این انتخابها شایستگی این را دارند که جزو قدرتمندترین افراد قرار بگیرند؟ اگر اینطور نیست شما دوست داشتید که چه کسانی به جای آنها قرار میگرفتند؟

 

جایی در پشت ذهنت ، به خاطر بسپار که اثر انگشت خداوند بر همه چیز هست...

شنبه 23/8/1388 - 10:34 - 0 تشکر 163588

سلام آقا احسان تمام مواردی رو که نوشته بودی در مورد قدرت افراد اما به نظر من قدرتمدند ترین فرد دنیا کسی است که بتونه تو این دنیا با مردم باشه و رفت و آمد و زندگی کنه اما هیچ رنگ تعلقی از دنیا و آدمهاش در روحش اثر نذاره اون وقته که فقط خدا رو می بینه و واقعا خوشبختی رو حس می کنه دیگه تمام عمرش رو پی پول درآورن و ول خرجی هدر نمی ده حرص نمی زنه طمع نداره و در کل هم هز لحاظ روحی و هم جسمی سالم تره و می تونهخ از زندگی اش کمال لذت رو ببره  و به نظر من از همه قدرتمندتره ......

 خدايا به من آن ده که آن به... که تو بسيار دهي بي منت و ديگران کم دهند با منت.
شنبه 23/8/1388 - 14:48 - 0 تشکر 163660

سلام

من قدرتنمند تر از آیت الله بهاء الدینی و آیت الله بهجت در عمر کوتاهم  ندیدم

قدرت امثال اوبا ما مثل کف روی رود پر خروش است

شنبه 5/10/1388 - 12:56 - 0 تشکر 172163

به نظر من قدرتمندترین فرد جهان، کسی هست که در جوانی در اثر یه سانحه فلج شد ولی در 66 سالگی در خالیکه روی ویلچر بود و از نماز صبح به خونه بر می گشت هدف سه موشک هلفایر بالگردهای ارتش اسرائیل قرار گرفت و ترور شد.در ضمن خبرگزاری فرانسه به نقل از رادیو اسرائیل اعلام کرد: «آریل شارون» نخست وزیر این رژیم، شخصا بر عملیات ترور شیخ یاسین نظارت داشته است.

ویلچر، انسان فلج، پیرمرد 66 سله، موشک هلفایر، بالگرد اسرائییلی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

قدرت از این بیشتر می خوای؟؟؟؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی