فرهنگ پایداری (بازدید: 388)
شنبه 25/7/1388 - 1:26 -0 تشکر 158815
راز ماندگاری

بامبادله حدود 460 اسیر عرب با چند اسرائیلی، حزب الله لبنان به موفقیت بزرگی دست یافت و موجب شگفتی بسیاری شد.

 

آزادی حدود 460 اسیر دربند رژیم صهیونیستی در برابر تحویل یک نظامی رژیم صهیونیستی و جسد سه نظامی دیگر بین حزب الله و رژیم صهیونیستی از جمله تحولات مهم منطقه خاورمیانه در هفته گذشته بوده است.

 

این فرایند که در سایه تشکیل یک کمیته کاری با حضور حزب الله لبنان ، اسراییل و آلمان صورت گرفت،منجر به آزادی اسیرانی گردید که پس از سه سال رایزنی و گفتگوهای غیر مستقیم به نتیجه رسید.

 

درخصوص سابقه این کارمی توان گفت نخستین توافق مبادله اسیران در سال 1991  با وساط

ت نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل بوده که به آزادی 67 اسیر و مبادله 9 پیکر مبارزین لبنانی، درمقابل یک جسد سرباز اسراییلی انجامید و دومین مرحله با میانجیگری آلمان درسال 1996 به مبادله 45 اسیر و یک شهید لبنانی در برابر جسد دو نظامی اسراییلی و 17 شبهه نظامی وابسته به آنتوان لحد انجامید.

 

سومین مرحله با میانجگیری فرانسه در سال 1991 به آزادی 60 اسیرو مبادله 40 شهید لبنانی در برابر جسد سه سرباز  اسراییلی منجر شده است و در مرحله چهارم در سال 1999 با وساطت آلمان رژیم صهیونیستی به آزادی 13 نفر از مبارزین اسیر لبنانی اقدام نموده است و مرحله فعلی پنجمین دوره می باشد.

 

 آنچه حائز اهمیت است تاثیر روانی و احساس درونی پیروزمندانه در مردم و مسئولین لبنان و برگزاری جشن بزرگ استقبال از اسیران و در نهایت اهدای نشان افتخار از سوی ریاست جمهوری  لبنان به آنان می باشد که در روزهای گذشته در صدر اخبار رسانه های گروهی و منابع اطلاع رسانی معتبر جهان قرارداشته است.

 

موفقیت چشمگیر حزب الله لبنان در مبادله تعداد زیادی از اسیران دربند رژیم صهیونیستی به ویژه برخی از رهبران این حزب نشان دهنده موفقیت مذاکرات سیاسی انجام شده از سوی این حزب  درشرایط فعلی بوده که علاوه به ارتقاء جایگاه آن درمیان کشورهای منطقه و به خصوص در میان احزاب سیاسی لبنان، موجبات مباهات وافتخاربسیاری ازرهبران کشورهای عربی نیز گردیده است تا آنجا که برخی ازآنها معتقدند این امتیاز از دستاوردهای چهل ساله اقدامات سران عرب دارای اهمیت بیشتر می باشد.

 

 

ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 25/7/1388 - 1:27 - 0 تشکر 158816

پیامدها و دستاوردهای این اقدام غرورآفرین حزب الله را می توان چنین برآورد نمود:

1-دومین پیروزی بزرگ حزب الله لبنان در شرایط فعلی در برابر رژیم صهیونیستی بعدازبیرون راندن آنهاازجنوب لبنان، می تواند تاحدود زیادی بر اعتماد به نفس و انسجام جهان عرب در برابر اسراییل بیانجامد چرا که برخی از رهبران عربی بر قدرت چانه زنی ومذاکره هدف دار و پیروزمند حزب الله تصریح نموده ومعتقدند رژیم صهیونیستی درجنگهای کلاسیک چهارگانه و سی سال مذاکره همواره پیروزبوده ولی اینک در برابر یک حزب اسلامی امتیازات بزرگی را داده است.

2- اقدام حزب الله مبنی براستفاده ازمذاکرات غیرمستقیم ولی تاثیرگذار با بهره گیری ازاهرمهای مختلف دربرابررژیم صهیونیستی درحال حاضر می تواند الگوی مناسبی برای کلیه بن بست های موجود منطقه باشد چرا که علاوه بر توقف فرایند صلح میان ساف و اسراییل، مذاکرات کشورهای عربی با اسراییل نیز دچار رکود گردیده و در صورت فعال شدن این رویه، کشورهای عربی می توانند از رژیم صهیونیستی امتیازات بیشتری کسب نمایند.

3- این مرحله ازحیات سیاسی حزب الله در جهان عرب دارای اهمیت استراتزیک می باشد چرا که درحال نهادینه کردن یک اقدام سیاسی است. اقدامی که در پرتو فعالیت مستمر سیاسی با لحاظ کردن پشتوانه ملی و اسلامی و اعتقاد محکم به مبانی الهی به نتیجه رسیده است و این حرکت برای کلیه احزاب در کشورهای اسلامی به عنوان تابلوی راهنمای راهگشا قابل بهره برداری است.

4- اقدام موفقیت آمیز حزب الله درعرصه منطقه ای اثبات نمود اگرچه دولت لبنان دراین موقعیت حمایت کننده سیاسی وتبلیغاتی این حزب می باشد ولی درعمل نیز ضمن پشتیبانی از حزب الله و هماهنگی این حزب با دولت، نمایش افتخار آفرینی از تعامل دو جانبه دولت و ملت را ارایه نمودند تا شاهد یک پیروزی شیرین باشند به علاوه این حرکت الگویی برای تمامی کشورهای منطقه است تااز پتانسیل احزاب و گروههای سیاسی برای امتیاز گیری استفاده نمایند.

5- حزب الله طی دو مرحله اقدام موفقیت آمیز(مرحله اول درسال 2000 به دلیل آزاد سازی بخش مهمی ازجنوب لبنان ومرحله دوم مذاکرات فعلی برای آزادی اسیران ) با به نمایش گذاردن قدرت سیاسی و دبپلماسی خود توانسته است اسراییل را به قبول خود مجبور کند و انجام رایزنیهای متعدد فیمابین دو طرف که به آزادی اسیران انجامید خود دلیل به رسمیت شناختن غیررسمی حزب الله از سوی اسراییل می باشد.

6- مذاکرات هدف مند حزب الله خود امتیاز سیاسی بزرگی از اسراییل گرفته است که همانا اتهام تروریسم به آن می باشد. این اقدام نشانگر انست که حزب الله علاوه بر مقاومت و تاکید براصول ، به مذاکره و ادبیات رایج نظام بین الملل آشنا بوده و تنها به مبارزه فکر نمی کند.

7- آزادی تعداد زیادی از اسیران فلسطینی که بیشتر آنها در دوران انتفاضه به اسارت گرفته شدند، در شرایط فعلی می تواند به تجدید حیات انتفاضه بیانجامد زیرا این اسرا علاوه بر مبارزه، طعم تلخ جنایات اسراییل را چشیده و اینک انگیزه بیشتری برای پیگیری آرمانهای خود دارند. در عین حال گروههای اسلامی در فلسطین نیز با توجه به شرایط نامناسب رژیم صهیونیستی می توانند با فشار سیاسی و دیپلماتیک بر آن رژیم همانند حزب الله از امتیازات بیشتری استفاده کنند .

8- حزب الله در روند حرکت سیاسی خود بلوغ خاصی را به نمایش گذارده است که برگرفته از توان و اهداف آن می باشد موقعیت سیاسی ، ایدئولوژیک ومنافع ملی گرایانه این حزب در لبنان به تثبیت جایگاه آن عمق بخشیده و این حرکت هر روز با ابعاد بیشتری طرح و پیگیری می شود و لذا مذاکرات هدفمند که از چانه زنی زمینی با اسراییل شروع گردیده و با رایزنی انسانی فعلی همراه گشته ، بطور حتم در آینده با مسائل با اهمیت بیشتر به جلو خواهد رفت.

9- این مذاکرات نشان داد حزب الله با برنامه ویژه و بررسیهای همه جانبه پا به میدان گذاشته است و با درنظر گرفتن کلیه جوانب توانسته است به عاقبت موفقیت آمیزی برسد چنانچه درمذاکرات نیز شرط گردیده مرحله دوم این مذاکرات به مسائل همچون تعیین سرنوشت اسیران ایرانی و موضوع اساسی تعیین سرنوشت سمیر القنطار قدیمی ترین اسیر لبنانی در اسراییل وارائه اطاعات ازخلبان اسرائیلی متمرکز گردیده است.

10- فرجام موفقیت آمیز اقدام حزب الله نشانگر موقعیت شناسی و درک شرایط بین المللی و اشراف کامل بر اوضاع است چرا که رایزنی حزب الله در موقعیتی طرح و به نتیجه رسید که شارون در بدترین شرایط سیاسی بسر می برد زیرا پرونده سو استفاده مالی و رسوایی سیاسی آن بدلیل مشکلات داخلی و خارجی بویژه (عدم کنترل انتفاضه) و فشارافکارعمومی جهان علیه آن به دلیل سیاستهای نابخردانه و تجاوز کارانه و مهمترین آنها طرح پرونده دیدار حائل دردیوان بین المللی لاهه (در ماه آینده) تمامی نشانه های موقعیت متزلزل شارون بوده که حزب الله با توجه به این متغیرها فشار سیاسی خود را برای ساماندهی به مسائل اسرا در چند هفته گذشته بیشتر کرده است.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 25/7/1388 - 1:28 - 0 تشکر 158817

- پیامدهای احتمالی موفقیت حزب الله

1- این پیروزی تاثیر عمیقی بر کلیه کشورهای عربی بویژه احزاب و گروههای اسلامی خواهد داشت

2- اقدام حزب الله بعنوان یک الگوی اسلامی مورد توجه و عمل دیگر احزاب و گروهها قرار خواهد گرفت و گروههای فلسطینی ،،لبنانی و حتی مصری و سوری و دیگر کشورهای اسلامی خاورمیانه از این مدل بهره گیری خواهند نمود.

3- کشورهای عربی به بسط فعالیت احزاب سیاسی روی آورده و با احزابی که بر سر منافع ملی و حفظ تامین ارضی تلاش می کند هماهنگی بیشتری نشان خواهند داد.

4- مرحله بعدی مذاکرات با جدیت و تلاش بیشتری پیگیری خواهد شد و موضوعات مهم همچون مسئله سرنوشت اسرای دیپلمات ایرانی ، سرنوشت قدیمی ترین اسیر لبنانی سمیر الفنطار و جمع آوری اطلاعات در خصوص خلبان اسراییل مطرح می شود .

5- کشورهای اروپایی با توجه به سیاستهای آمریکا و عدم توجه به خواسته های آنها تلاش می کنند تا در آینده این منطقه نقش بیشتر و بارزتری یابند و این مسئله را از طریق گروهها و احزاب سیاسی دنبال خواهند کرد.

6- تمامی کشورها و قدرتهای بزرگ در سایه این تلاش مطلوب در فکر ایجاد کانال و اهرم ارتباطی قوی در کشورهای خاورمیانه بوده ویا هستند تا تاثیر خود بر مسائل را بیشتر نمایند.

7- جهان عرب انتخاب گردید ، در سال جاری نیز به این عنوان دست یابد ولی جا دارد تا این مرد مبارزه با تلاش و رایزنیهای کشورهای خاورمیانه به عنوانی بین المللی نیز فائل

منبع:خبرگزاری مهر

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی