فرهنگ پایداری (بازدید: 368)
پنج شنبه 23/7/1388 - 11:9 -0 تشکر 158486
شهید و فرهنگ خدمت رسانى به مردم

چرا باید خدمت كنیم؟ چرا باید آسایش و دلخوشى را براى دیگران فراهم كنیم؟ چرا باید مسیر شادى و سعادت سایرین را هموار نماییم؟ چرا باید در راه خدمت به خلق زحمات را متقبل شویم و حتى در نهایت چرا خود را فداى دیگران كنیم؟
ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

پنج شنبه 23/7/1388 - 11:11 - 0 تشکر 158487

یكى از علل صدور هر عمل متقن و محكمى، انگیزه است و انگیزه حاصل ایمان است. صرف داشتن علم ایمان نمى آورد چه بسا عالمانى كه مومن نبودند و همین امر موجب خسران خود و یا بشریت شده است.


فاصله اى بین علم و ایمان هست كه جاى تامل فراوان دارد. اگر ما راهى را كه مى دانیم درست است، چرا به دنبال كسب معلومات در آن زمینه نیستیم، چرا دانسته هایمان را باور نداریم، چرا در عمل به كار نمى گیرم، چرا مصر به انجام آن نیستیم، چرا حریص در متقاعد كردن بقیه نیستیم و چرا از غم منحرفان محزون نیستیم.


اگر اعمال بالا را رتبه بندى كنیم دقیقا مراحل تبلیغ اسلام را به یاد مى آوریم و به خاطر همین است كه پیامبر اكرم (ص) با آن همه دلسوزى در خدمت اسلام بود و با آن همه اصرار، دیگران را به سعادت دعوت مى كرد.


خدمت از نظر اسلام


مولانا یكى از اساسى ترین سوالات بشر را به این صورت بیان مى كند كه:
از كجا آمده ام آمدنم بهر چه بود به كجا مى روم آخر ننمایى وطنم
و ابوعلى سینا علیه الرحمه مى گوید:
اى كاش مى دانستمى كه من كیستمى سرگشته به عالم در پى چیستمى
از نظر مكاتب الهى و به خصوص اسلام این سوال بسیار بنیادى بوده و ارزشمند است و براى همین هم به آن خوب پاسخ داده شده است.خدمت، آنچنان از درجه اعلایى برخوردار است كه خداوند علت خلقت را خدمت به خلق مى شمرد و تربیت شده همین مربى، تمام عمر پربركت خود را خدمت به خلق قرار داد از طرفى دیگر شان و مزد یك خدمت گزار از نظر مردم جهان قابل پاسخگویى نیست چه برسد به مقام و اجرى كه یك خدمت گزار صدیق در نزد رب العالمین دارد.
بنابراین خدمت كردن دومین وظیفه ما در این جهان است و وظیفه اى عالى است كه در راس آن حضرت حق است قرار دارد كه رب العالمین است و خدمت به كل عالم از عرش به فرش از سوى او در جریان است.


تمام كسانى كه در آسمان ها و زمین هستند از او تقاضا مى كنند و او هر روز در شان و كار است.و مولاى متقیان على (ع) درخواست هاى خود را از پروردگار چنین آغاز مى كند:


و بنور وجهك الذى اضاء له كل شىء (دعاى كمیل) (به نور تجلى ذاتت كه همه عالم را روشن ساخته است)
یا رازق الطفل الصغیر یا راحم الشیخ الكبیر یا جابر العظم الكسیر( دعاى جوشن كبیر)
روزى دهنده كودكان، ترحم كننده به پیران، جبران كننده شكسته استخوانان.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

پنج شنبه 23/7/1388 - 11:14 - 0 تشکر 158490

در هر زمانى و مكانى شهدایى بوده و هستند كه حیات به سبب خون هاى آنان متبرك است و این خدمت عظمایى است كه در دفتر الهى ثبت است، اما بزرگ ترین خادمین بشریت از آدم (ع) تا قیامت كبرى شهداى كربلایند كه مقامى لایدرك دارند.

به قول استاد شهید مطهرى شهدا شمع محفل بشریتند.بنابراین در عالم هیچ شهیدى قابل قیاس با شهدا كربلا نیست ولى شهدا در هر زمان و مكانى جاى ارزشمند خود را دارند و نباید از روى افراط آنان را با شهداى كربلا یكى كرد یا از روى تفریط و فراخور شرایط سیاسى و اجتماعى خون آنها را به راحتى به حراج گذاشت. نگذاریم كه اسم عزیزان را و زیبایى روحشان را به مزایده و سادگى شان را به حراج بگذارند و اندیشه هایشان را ترور كنند.


خدایا نگذار تا شیطان هاى كوچك با خون این ها خان شوند، خدایا نكند كه میوه درخت فداكارى این ها به دست صاحبان ریا كار چیده شود و ثمره جنگ یاران به چنگ پلنگ این بى خبران بیفتد. آمین یا رب العالمین.


خدمت وظیفه خلقتى ما است با این نیت زندگى روزمره را آغاز كنیم و باور كنیم جان ما در مقابل این وظیفه فدایى خلق شده است. اى دریغ از این عمر كه بى خدمت خلق گذشت.خدمت رسانى حیات و جاودانگى مى آورد حتى بعد از مرگ و شهید نمود این شعور است این ناظرین را براى تقویت روحیه خدمتى مان بر خود حاضر بدانیم.


پروردگارا به اعضا و جوارحم در راه خدمتت قوت بخش و دلم را عزم ثابت ده.
شهید تلاءلو نورش تا افق دورى مى رسد بیایید دامنه خدمت را توسعه دهیم.
شهیدان گمنام وجودشان را منكر شدند و شهیدان مفقود الاثر نیز جسم شان را.


خدایا ما را در راه خدمت به دین و خلقت ذوب فرما.


خدمت شهید مقدس است خدمت رسانى را در جهت صبغه الله عمق و محتواى ابدى ببخشیم.


شهیدى به شهید دیگر رشك مى برد. چون به خودش هیچ رنگى از خود ندارد ما نیز به خادمین راستین غبطه بخوریم.
شهید راه منت را تا قیامت بر خود بسته است (وجودش را به خالق سپرده تا امكان منت گذارى نداشته باشد)


نور شهید بر همه بى دریغ است در خدمت رسانى گزینش نكنیم.


شهید نظر مى كند به وجه الله مسایل فرعى زمینى ما را از خدمت به اصول آسمانى باز ندارد.


آیا ندیدى چگونه خداوند كلمه طیبه را به درخت پاكیزه اى تشبیه كرده كه ریشه آن ثابت و شاخه آن در آسمان است؟!


گوشه هاى نهفته عرصه خدمت رسانى در فرا روى مسوولین
آنچه از مسوولین انتظار مى رود،تبلیغات نیكوكارى هاى شهدا را متنوع نموده و از پرداختن به شخص و یا موضوع ثابت بپرهیزیم.
در زمان و مكان هاى خاص و با برنامه ریزى به گرامیداشت شهدا بپردازیم و ضرر فقدان آنها را متذكر شویم تا رهپویان جوان به ادامه خدمات آنها قیام نمایند.مبلغین مقام شهدا از خادمین خوب مردم باشند و اول عمل كنند بعدا به تبلیغ بپردازند.


قطعه فیلم هاى كوچك ولى جذاب از خاطرات موثر و شیرین شهیدان را تولید و پخش كرده تا خدمات آنها در زمان حیات مادیشان نیز آشكار گردد.
تا حد امكان نتیجه گیرى از نقل قول ها، فیلم ها و مراسمات شهدا را به مخاطب واگذاریم واز ارایه نتیجه اخلاقى به طور مستقیم به شنونده اجتناب نماییم.
از هنر رزمى و تاكتیك هاى شهدا نیز گفته شود كه آنها كشتگان كت بسته دشمن نبودند و چگونه تا آخرین نفس به دشمن ضربه زدند و از دین و ملت و كشور دفاع نمودند.


خادمین نمونه آزاده و جانباز را از لابه لاى زندگى روزمره پیدا كرده و راه را براى خدمات متقابل هموار نماییم.
تسهیلات رفاهى به خانواده هاى شهدا را بى منت و در منزل ارایه نموده و از ایجاد یك فضاى مسابقه براى به دست آوردن امكانات فراهم شده اكیدا دورى نماییم.
چند سمبل افتخار به صورت مدال یا جایزه از شهدایى كه در خدمت رسانى معروف و سرآمد بودند تهیه شده و مثل جایزه نمادین به خادمین گمنام به عنوان مدال خدمت اهدا شود.


وقتى یك پروژه یا كارى كاملا تمام شد و به نتیجه رسید به تبلیغ آن بپردازند و از غوغاسالارى در حیطه مقدس خدمت رسانى به شدت بپرهیزند و این پهنه را براى خادمین گمنام الهى مخدوش نكنند و به زور قلم یا زبان، حقى را به ناحق تبدیل نكنند.


از موسسات تحقیقاتى و پژوهشى درخواست شود تا اولویت هاى خدماتى را كه در مراكز دولتى، خصوصى و حتى شخصى مثلا براى خادمینى كه براى خدمت همیشه در حالت آماده باش هستند (مردان ضرورت)، مشخص نموده تا كل جریان خدمت رسانى به سوى اهداف والاى الهى سمت و سو پیدا كند.


منبع:روزنامه جوان

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی