فرهنگ پایداری (بازدید: 380)
پنج شنبه 23/7/1388 - 10:50 -0 تشکر 158476
فصل سرخ شهادت رسید

امام حسین (ع) شامگاه بیست و هشتم رجب از مدینه خارج شد و به محض ورود به مكه خبرش در بین مردم منتشر شد و همه با هم مى گفتند كه امام حسین (ع) براى آنكه زیر بار ذلت بیعت با یزید نرود از وطن خویش هجرت كرده و این خبر تا كوفه هم رسید.

 

 

 

ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

پنج شنبه 23/7/1388 - 10:51 - 0 تشکر 158477

مردم كوفه از امام حسین (ع) كه در مكه به سر مى برد خواستند تا به عراق آید و حاكم بر آنها بشود. امام حسین (ع) پسر عمو و نماینده خود، مسلم بن عقیل را جهت آزمایش و امتحان مردم كوفه فرستاد تا وفادارى و عهد و پیمان شان را محك بزند. مسلم بن عقیل به كوفه رفت ابتدا با استقبال گرم و بى نظیر كوفیان روبه رو شد، هزاران نفر به عنوان نایب امام (ع) با او بیعت كردند.

مسلم (ع) هم نامه اى به امام حسین (ع) نوشت كه هر چه زودتر حركت كن كه مردم به وجود تو نیازمندند. اگرچه امام حسین (ع) كوفیان را خوب مى شناخت و بى وفایى و بى مهرى آنها را در زمان حكومت پدر بزرگوارشان حضرت امیرالمومنین على (ع) دیده بود ولى براى اتمام حجت و اجراى اوامر الهى تصمیم به رفتن كوفه گرفت.

روز هشتم ذى الحجه كه معمولا حجاج بیت الله آماده براى رفتن از مكه به عرفات و وقوف در آن مى شوند امام حسین (ع) از مكه به طرف عراق حركت كرد و با این كار هم به وظیفه خود عمل كرد و هم به مسلمانان كه از نقاط مختلف جهان آمده بودند فهماند كه پسر پیامبر شما براى مبارزه با یزید از مكه خارج مى شود و علیه او قیام مى كند.

یزید كه از آمدن مسلم بن عقیل به كوفه مطلع شد و مخصوصا كه شنید كوفیان استقبال گرم و باشكوهى از او كرده اند ابن زیاد را كه از پلیدترین یارانش بود به كوفه فرستاد. ابن زیاد هم از ضعف ایمان و نفاق و ترس مردم كوفه استفاده نمود و با تهدید و ارعاب آنان را از دور و اطراف مسلم پراكنده ساخت و در یك روز و در یك برخورد كوچك همگى مسلم را تنها گذاشتند ولى او به تنهایى با یاران ابن زیاد به جنگ پرداخت و پس از جنگى دلاورانه اسیر شد و بر بام دارالاماره او را به شهادت رساندند.

ابن زیاد با دهها نیرنگ و فریب همان مردم بى وفا را كه از امام حسین (ع) براى آمدن به عراق نامه نوشتند و دعوت كردند تشویق و ترغیب نمود تا به جنگ با امام حسین (ع) برخیزند. امام حسین (ع) كه با علم امامت مى دانست راهى كه انتخاب كرده منجر به شهادتش مى شود از پیمان شكنى كوفیان نهراسید و همچنان به حركت خود براى رسوا كردن حكومت ضد اسلامى یزید پلید و پیروانش ادامه داد و این جمله را شاید مكرر مى فرمود كه: «هر كس حاضر است در راه ما خون قلبش را بدهد و به ملاقات پروردگار بشتابد همراه كاروان ما بیاید.»

ساجد

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی