فرهنگ پایداری (بازدید: 325)
سه شنبه 21/7/1388 - 11:7 -0 تشکر 158080
تعبیر رؤیای پیروزی اعراب

شاید بتوان یكی از بزرگ‏ترین دستاوردها و نتایج مقاومت و پیروزی حزب‏الله لبنان در جنگ 33 روزه را شكسته شدن ابهت و اقتدار ظاهری رژیم اسراییل در منظر جهانیان و به ویژه دولت‏های عرب برشمرد. بی‏شك چنین رویدادی اوضاع منطقه و نوع نگرش ملت‏ها و دولت‏های عرب را متفاوت از گذشته خواهد ساخت.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

سه شنبه 21/7/1388 - 11:9 - 0 تشکر 158081

در مورد اهداف گسترده پشت‏پرده جنگ اسراییل علیه لبنان، هیچ نكته جدیدی وجود ندارد: نابودی جنبش حزب‏الله و ایجاد تغییراتی بنیادین در محیط نظامی و سیاسی و استراتژیك با استفاده از تخریب گسترده در لبنان و در نهایت، تهدید آینده این كشور.
همچنین در مورد روش‏های به‏كار گرفته شده از سوی دولت اسراییل نیز نكته جدیدی وجود ندارد: استفاده گسترده از خشونت نه تنها علیه نیروهای نظامی بلكه علیه شهروندان و زیر ساخت‏های این كشور. به علاوه، در توجیه رسمی این حملات هم تنها به این نكته بسنده می‏گردد كه در پاسخ به یك عمل تروریستی، ما برای نابودی یك سازمان تروریستی وارد عمل شده‏ایم. همچنین نیازی به ذكر این نكته نیست كه این حملات در سایه حمایت‏های دولت‏های ایالات متحده و انگلستان انجام گردید.
از نگاه كاندولیزا رایس، دلایل اصلی بحران لبنان را نه در بخش مربوط به اسراییل كه باید در دنیای اسلام و اعراب جستجو نمود. وی معتقد است، علاوه بر حزب‏الله، دولت‏های حامی این جنبش نظیر ایران و سوریه را كه برای دستیابی به اهداف خویش از این جنبش حمایت فكری و یا عملی می‏كنند، باید مقصر دانست.
البته در مورد عملكرد نظامی ارتش اسراییل، هیچ نكته غیرمنتظره‏ای وجود ندارد. این برخوردها و زد و خوردها بین اسراییل و اعراب سابقه‏ای طولانی دارد. از آغاز دهه هفتاد میلادی و با ناامیدی آنان از پیروزی در جنگ‏های كلاسیك، مبارزه بین اعراب و اسراییل، تنها در چارچوب برخوردهای اسراییلی‏ها و فلسطینیان باقی ماند. برخوردهایی كه ممكن است در نهایت به استقرار صلح در این منطقه منجر گردد.
فلسطینیان برای احقاق حقوق از دست رفته خویش، تلاش می‏كنند تا ضرباتی را بر پیكر ارتش اسراییل وارد نمایند؛ شاید بدین وسیله بتوانند وضعیت كنونی استقرار جمعیتی منطقه خویش را تغییر دهند. البته در همه سال‏های اخیر، این فعالیت‏ها در گستره‏ای اندك و به صورتی فرسایشی انجام می‏شدند، اما اتفاقات روی داده در این چند هفته، نشان از بروز حوادثی می‏دهد كه تاكنون بی‏سابقه بوده است.
آنچه در مورد این نبردها جدید و البته شگفت‏آور بود، نتیجه نهایی به‏وجود آمده است.
دولت‏های عرب به سرعت این نبرد را به جنگ ششم اعراب و اسراییل تعبیر نمودند و هنوز هم به‏نظر بسیاری از آنان و تعدادی از اسراییلی‏ها، نتایج استراتژیك و روانی و سیاسی این جنگ، شاید مهم‏ترین دستاورد اعراب از سال 1948 و آغاز جنگ استقلال تاكنون به شمار می‏رود. برای كشوری كه بقای خود را نه برپایه پذیرش خود از سوی همسایگان، كه بر توانایی خویش در جهت غلبه و تهدید و حمله نظامی بنا نهاده است، حیاتی است كه آنچه آن را «قدرت بازدارندگی» می‏نامند، حفظ نماید.
آنچه در 12 جولای، گروگان‏گیری دو سرباز اسراییلی را برای دولتمردان این كشور غیرقابل تحمل نمود، نه این اقدام نظامی كه در حقیقت، تضعیف این قدرت بازدارنده و نمایش ضعف‏های آن بود، اما پاسخ‏های غافلگیركننده و غیرمتناسب اسراییل، نه تنها نتوانست این قدرت بازدارنده را ترمیم و بارسازی كند بلكه این كشور را در موضعی قرار داد كه تاكنون بی‏سابقه بوده است.
حزب‏الله موفقیت‏های خود را به چند روش به دست آورد. در بخش نظامی، یك گروه كوچك از چریك‏های مسلمان توانستند، بیش از یك ماه، یكی از قدرتمندترین ارتش‏های دنیا را زمین‏گیر نمایند و در عین حال، ضربات و آسیب‏های شدیدی را بر پیكره آن وارد نمایند. نیروهای حزب‏الله تركیبی از روش‏های نظامی حرفه‏ای، خلاقیت، جسارت، تداركات بسیار دقیق، استفاده ماهرانه از موشك‏های ضدتانك، سازمان‏دهی برجسته نیروها و دفاع زیرزمینی مارپیچی كه تاكنون مشخص شده‏اند را به كار گرفت، در حالی كه سایر تاكتیك‏های آنان هنوز در پرده‏ای از ابهام قرار دارد.
اما در كنار همه این اقدامات، باید توجه نمود كه آنان در این جنگ چیز دیگری را ارائه نمودند: شكل‏گیری اولین بازیگر غیردولتی منطقه كه جنگی تمام عیار را علیه نیروهای ارتش اسراییل پدید آوردند كه تاكنون سابقه نداشته است. به علاوه، این بازیگر جدید، با داشتن آزادی عمل گسترده، توانست سرنوشت جنگ اخیر را رقم بزند.
اما باید به هرحال اسراییل را مسبب اصلی شكل‏گیری نیروهای «حزب‏الله» در منطقه دانست، همان‏طور كه اقدامات اسراییل در فلسطین به شكل‏گیری «حماس» منتهی گردید.
البته باید به خاطر داشت كه عملكرد حزب‏الله به تنهایی منجر به تغییر در توازن قدرت منطقه و به بهای تضعیف اسراییل نگردیده است، چرا كه آنان امروز به الگویی برای همه كشورها و مردم منطقه بدل شده‏اند. امروز محبوبیت ]سید[ حسن نصرالله بیش از محبوبیت ]جمال عبدالله[ ناصر ارزیابی می‏گردد و همگی او را قهرمان عرب می‏دانند.
به علاوه، در سایه پیروزی‏ها و دستاوردهای حزب‏الله، تأثیرات شگرفی بر مردم و توده‏های مسلمان منطقه كه سال‏ها از شكاف شیعه و سنی رنج می‏بردند، به‏وجود آورده است. این پیروزی‏ها بی‏تردید عزم جدی مبارزه را در میان آنان راسخ‏تر خواهد نمود و حتی برخلاف خواست سردمداران عرب، به رشد رادیكالیسم منتهی خواهد شد. لذا تغییر در ساختار كنونی منطقه در آینده‏ای نزدیك، دور از انتظار نخواهد بود.
معین ربانی از «انجمن بحران‏های بین‏المللی» (ICG) در این مورد می‏گوید: «افكار عمومی كشورهای عربی از دولت‏های خویش می‏پرسند: اگر نیروهای لبنانی حزب‏الله در عرصه نبرد به دستاوردهایی بیش از آنچه شما بر روی میز مذاكره به‏دست آورده‏اید، نائل شده‏اند و در عین حال آنان از امكاناتی بسیار كمتر بهره‏مند بوده‏اند، شما تاكنون چه می‏كرده‏اید؟»
پادشاه اردن، ملك عبدالله كه نظیر سران مصر و عربستان سعودی، اقدام نظامی حزب‏الله را در اسارت دو سرباز اسراییلی در اتهامی نادرست، «مخاطره‏جویی محاسبه نشده» خوانده و ابراز امیدواری نموده بود كه اسراییل آنان را به مجازات گروگان‏گیری انجام شده، خواهد رساند، اینك در سایه رشد و گسترش حزب‏الله، پادشاهی خود را در معرض خطر می‏بیند.
امروزه حزب‏الله تمایلی به خلع سلاح ندارد و به نظر می‏رسد، هیچ‏كس نیز قادر به انجام این عمل نباشد. همچون گذشته، با پایان زود هنگام و یا دیر هنگام یك جنگ، اسراییل در آینده‏ای نزدیك جنگی دیگر را در پیش خواهد داشت. اما تنها راه جلوگیری از پیدایش این جنگ، درك ریشه‏های اصلی این نبردها در سوی دیگر جبهه از سوی اسراییل و ایالات متحده است.
شاید اسراییل بنیان‏گذار «تروریسم جهانی» و «بنیادگرایی اسلامی» نباشد، اما در سایه درگیری‏ها و خشونت‏های اسراییل، به ویژه علیه شهروندان غیرنظامی، آتش این اقدامات در منطقه شعله‏ور گردیده است. اسراییل توسل به خشونت را به دلیل ناتوانی در دستیابی به صلح برگزیده است.
به علاوه، به دلیل عدم پذیرش طرح‏های صلح این كشور از سوی اعراب و فلسطینیان، برنامه‏های صلح عمری اندك داشته‏اند. این جنگ نتیجه اقداماتی است كه گروه اندكی از اسراییلی‏ها، اروپاییان و سردمداران آمریكایی انجام داده‏اند؛ هرچند نشانه‏ای از تثبیت حاكمیت دولت اسراییل مشاهده نمی‏شود.
نیسیم كالدرون صاحبنظر اسراییلی در این مورد می‏گوید: «دولتمردان آمریكایی و اسراییلی باید به خاطر داشته باشند كه جنگ دشوار تحمیل شده به ما، ریسك بیشتری را برای دستیابی به صلح به ما تحمیل خواهد نمود، چرا كه ریسك موشك‏های پرتاب شده به سوی ما از سوی بنیادگرایان، در آینده بسیار بیشتر خواهد بود. بسیار بیشتر!»
نویسنده:دیوید هیرست

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی