انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 420)
دوشنبه 20/7/1388 - 19:40 -0 تشکر 157926
توضیح تكمیلی دیوان محاسبات درباره سخنان دادستان دیوان

 به نقل از روزنامه ایران:

توضیح تكمیلی دیوان محاسبات درباره سخنان دادستان دیوان

 

به‌دنبال انتشار سخنان دادستان دیوان محاسبات كشور، روابط عمومی این دیوان توضیحی را به روزنامه ارسال كرده است.در این توضیح آمده است:
مدیرمسئول محترم روزنامه ایران
با سلام
در پی مصاحبه دادستان محترم دیوان محاسبات كشور و به جهت تنویر افكار عمومی در تكمیل گفت‌وگوی ایشان؛ مجدداً قابل یادآوری است كه از ابتدای ماجرای معروف به یك میلیارد دلار كه در تفریغ بودجه سال 1385 به عنوان اختلاف حساب فی‌مابین شركت‌های تابعه وزارت نفت، بانك مركزی و خزانه مطرح بود؛ هر چند مقطع زمانی قرائت گزارش تفریغ بودجه در صحن علنی مجلس، چند ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موجب شد در آن فضای كاملاً سیاسی، برخی رسانه‌ها و گروه‌ها، الفاظ و عناوین غیرفنی و خارج از ادبیات مكتوب در گزارش تفریغ بودجه را به كار گرفته و موجب تشویش افكار عمومی گردند، در این خصوص مسئولان دیوان محاسبات ناچار بودند در اظهارنظرها، اطلاعیه‌ها و گفت‌وگوهای متعدد خود و به جهت شفاف‌سازی تأكید ورزند كه این مبلغ مفقود نشده (كه در حال حاضر هم تأكید می‌كنیم پولی گم نشده است) بلكه اختلاف حساب فی‌ ما بین شركت‌های تابعه وزارت نفت و بانك مركزی و خزانه بوده كه در نتیجه گزارشات حسابرسان دیوان محاسبات در هیأت عمومی به عنوان بالاترین ركن دیوان محاسبات به ریاست جناب آقای رحیمی (رئیس كل محترم وقت دیوان) مطرح، تأیید و در نهایت در گزارش تفریغ بودجه ذكر گردید و در تعاقب آن به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده، دیوان محاسبات كشور مجدداً مبادرت به بررسی و رسیدگی به نحوه تسویه‌حساب شركت‌های تابعه وزارت نفت با بانك مركزی و خزانه‌داری كل كشور و تشكیل جلسات با مسئولین حوزه‌های نفت و گاز كشور نمود كه بخش مربوط به عملكرد بانك مركزی با توجه به مستندات ابرازی آنها (پس از گزارش تفریغ بودجه و در مرحله دادسرا) مختومه گردید لیكن اختلاف حساب فیمابین شركت‌های تابعه وزارت نفت و خزانه‌داری كل كشور در نتیجه بررسی مجدد ارقام آن به بیش از 000/058/1 دلار رسید كه فرآیند رسیدگی و نتایج حاصله برخی از این اقلام به شرح زیر جهت اطلاع و تنویر افكار عمومی اعلام می‌گردد:
الف – در خصوص هزینه‌های سیف، پس از صدور دادخواست به شماره 27/56-3 به مبلغ 034/982/494/485/8 ریال مربوط به سال‌های 1382 لغایت 1386 از این مبلغ، هیأت مستشاری رأی به استرداد مبلغ 142/038/569/564/3 ریال معادل 000/000/351 دلار مربوط به یكی از ارقام مورد اختلاف مندرج در تفریغ بودجه سال 1385 صادر نموده است.
ب – اختلاف فی‌مابین شركت‌های تابعه وزارت نفت و دولت مربوط به 000/000/607/1 دلار وجوه حاصل از فروش صادراتی گاز بوده كه طی كلاسه شماره 167/88 از سوی دادسرای دیوان محاسبات منجر به صدور دادخواست شده است كه هم‌اكنون مراتب در هیأت مستشاری مطرح رسیدگی بوده و در مرحله اتخاذ تصمیم نهایی است.
پ- حسب حكم جزء (4) بند (هـ) تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 كل كشور مقرر گردیده تعهدات بیع متقابل نفتی و گازی از محل منابع داخلی شركت ملی نفت بازپرداخت شود. این در حالی است كه شركت ملی نفت ایران در طی سال‌ مالی 1385 كلیه بازپرداخت تعهدات بیع متقابل نفتی خود را به مبلغ 327/968/842 دلار از محل صادرات نفت خام پرداخت نموده است. این عمل موجب گردیده بانك مركزی در طول سال 1385 از دریافت مبلغ مذكور محروم بماند.
ت- مبلغ 000/412/007/992/4 ریال وجوه حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی (بنزین- گازوئیل) وارداتی كه از جنس صادرات بوده، تابع قاعده عوض و معوض می باشد. در طی سال مالی 85 به خزانه‌داری كل كشور واریز نگردیده است كه موضوع طی كلاسه 489/88 در دادسرای دیوان محاسبات كشور مطرح رسیدگی است.
ث- سایر انحرافات برشمرده شده در تفریغ بودجه سال 85 اعم از نفتی و غیرنفتی هم اكنون در دادسرا و هیأت‌های مستشاری دیوان محاسبات كشور مطرح رسیدگی می‌باشد.
در پایان مجدداً متذكر می‌شویم دیوان محاسبات كشور به عنوان تنها مرجع قانونی مسئول رسیدگی به انحرافات بودجه‌ای و مالی در راستای صیانت از بیت‌المال در كشور در چارچوب قانون، وظیفه حرفه‌ای و تخصصی خود را در راستای احقاق حقوق حقه ملت بزرگ ایران اسلامی بدون توجه به مسائل حاشیه‌ای با قاطعیت پیگیری می‌نماید.
اداره كل روابط عمومی
و امور بین‌الملل دیوان محاسبات كشور

http://www.iran-newspaper.com/1388/7/20/Iran/4335/Page/2/Index.htm

   

  شهری به آتش می کشیم گر تو لبت را تر کنی

 ما چون گلی در دست تو ، کاش ما را پرپر کنی

 بر رشته های معجر زهرا (س) قسم سید علی

 خنجر به حنجر می زنیم گر تو هوای سر کنی..

دوشنبه 20/7/1388 - 18:14 - 0 تشکر 157879

تاکید مجدد دادستانی دیوان محاسبات:
پرونده موسوم به یک میلیارد دلار مختومه است
در پی اطلاعیه روابط عمومی دیوان محاسبات در خصوص مختومه نشدن پرونده موسوم به یک میلیارد دلار، دادستانی دیوان محاسبات ، موضع روابط عمومی دیوان را نادرست دانست و بر مختومه شدن پرونده موسوم به یک میلیارد دلار تاکید کرد.
به گزارش ایرنا در پی توضیح روابط عمومی دیوان محاسبات پیرامون پرونده موسوم به یک میلیارد دلار ، دفتر دادستانی دیوان محاسبات کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا ضمن تاکید دوباره بر مختومه شدن پرونده مزبور اعلام کرد:پرونده های متعددی از حوزه نفت و گاز از جمله پرونده های مورد اشاره روابط عمومی دیوان محاسبات در دادسرای دیوان مطرح و در حال رسیدگی است که هیچ یک از آنها ارتباطی با پرونده مختومه موسوم به یک میلیارد دلاری تحت کلاسه 88/489 رسیدگی شده به تاریخ 6/88/17 ندارد.
در ادامه این توضیح آمده است:اصولا روابط عمومی اطلاعی از کیفیت این رسیدگی ها ندارد لذا ضروری است از هرگونه اظهار نظر که شائبه دخالت در امور داوری بخش های رسیدگی دیوان را داشته باشد، پرهیز شود.
پیش از این دکتر اصغر عربیان، دادستان دیوان محاسبات کشور در گفت‌ وگو با ایرنا اعلام کرده بود حسابرس این دیوان در گزارش سال گذشته دولت انحرافاتی یافته که یکی از آنها مربوط به اختلاف حساب یک میلیارد دلاری بود؛ اما پس از بررسی آن در دادسرای دیوان محاسبات، این پرونده اکنون مختومه شده است.
در همین حال محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی مجلس در پاسخ به تذکر اصغر زارعی نماینده تهران در انتقاد از عملکرد هیات رییسه مجلس نسبت به قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 85 گفت: اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و بانک مرکزی در خصوص یک میلیارد دلار در دادسرای دیوان محاسبات برطرف و پرونده مختومه شد.
به گزارش ایرنا، زارعی در تذکر خود اظهار کرده بود: هنگامی که گزارش تفریغ بودجه 85 در صحن علنی قرائت شد، رییس مجلس تاکید کرد که باید موضوع یک میلیارد دلار پیگیری شود که چرا به خزانه کل کشور واریز نشده است.
وی افزود: این موضوع در ایام انتخابات خوراک و مستمسک بزرگی برای عده‌ای شد و یکی از مهم‌ترین بحث‌ها، پایه و اساس این دروغ و اتهام به دولت شد.
این نماینده اصولگرای مجلس هشتم تصریح کرد: بحث یک میلیارد دلار تاثیر بسیاری یقینا در فضای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم داشت.
زارعی یادآور شد که بنده در آن زمان در اخطار قانون اساسی اعلام کردم که نمی‌توان به گزارش غلط استناد کرد.
محمد حسن ابوترابی‌فرد در پاسخ به این تذکر گفت: اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و بانک مرکزی در دادسرا مورد بررسی قرار گرفت که مستنداتی که در آنجا ارائه شد، موجب شد این پرونده مختومه اعلام شود و اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و بانک مرکزی برطرف شد.
ابوترابی گفت: البته آن زمان نیز گفته شد که این اختلاف حساب به این معنا نیست که این پول گمشده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون نیز اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و خزانه کل در دست بررسی است.
ابوترابی فرد بار دیگر تاکید کرد: گزارش دیوان محاسبات قبل از اینکه به دادسرای این دیوان برود، در گزارش تفریغ بودجه اعلام شده است.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 729117

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی