فرهنگ پایداری (بازدید: 499)
دوشنبه 20/7/1388 - 13:2 -0 تشکر 157800
بسیج دانشگاه انسان سازی

بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند. امام خمینی (ره)
 
 
 
 در فضایی که روزی شهدای بزرگوارمان تنفس می کردند و خونهای مطهرشان در بستر دلدادگی به آرمانهای حضرت امام (ره) بر خاک جبهه ها ریخت بدون شک موکلانی حاضر و ناظرند که دستانشان بدرقه راه ادامه دهندگان راه شهدا خواهد بود.
 
 
آری جبهه که از آن به عنوان دانشگاه انسان سازی نام برده می شد روزگارانی بود که حال و هوای خاصی داشت و دانشجویان آن بدون حضور استاد و درج آیین نامه و قانون و قانون گذار راه خود را می شناختند و هماره در حال سبقت برای درج مراحل عالیه بودند در این دانشگاه همه قانون خدا را می دانستند و در پی احیا فرهنگ خدا و عترت و رسیدن به لقا»الله بودند.
 
 
آنانی که دروس عملی خود را با بالاترین امتیاز پاس می کردند و هیچ کس در این گوی و میدان به گرد پای آنها نمی رسید همانانی که درس آزادگی، مردانگی، شجاعت، اقتدار و در عین حال گذشت و ایثار را به ما آموختند شهیدان صادقی که اشکهای بلورین و جسم عطرآگین شان در نیمه های شب زمزمه یکتاپرستی و عشق و دلدادگی به خدا بود همانانی که ابدان مطهرشان آماج تیر و گلوله های دشمن قرار گرفت و هرگز پشت به دشمن ننمودند و مزد آنان شهادت شد و خوشا به سعادتشان به راستی هستی
 
 
امروز ما از هست آنان و عزت و آسایش و امنیت ما مرهون ایثارشان است بسیج دانشگاه انسان سازی است و سردمداران و موسس آن شهیدانند آن پرندگان عاشقی که در پروازشان حکایت های جاودانه ای را رقم زدند و طلایه دار وصال جانان شدند و بوستان معطر عشق و معرفت را به یاد خاطره خویش لطف و صفایی دیگر دادند حکایت اینان دفتری است که از یک سو کمال و جلوه های معنوی و الهی عارفان و حماسه آفرینان فداکار را در بر دارد و از سوی دیگر جلوه های نفسانی و شیطانی مزدوران دنیا طلب را، که در برخورد و پیشتازی دائمی در دو صف مقابل تا فرجام تاریخ در ستیزند آری ملکوتیان عرش را منزلتی است که تنها مبتلایان عشق و راهیان دیار معشوق و لقا محبوب به آن دست می یابند.
 
 
ادامه در پاسخ ها
 

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

دوشنبه 20/7/1388 - 13:5 - 0 تشکر 157801

آری جبهه دانشگاه انسان سازی بود و فارغ التحصیلانش بهترین انسان های روی زمین و فرشتگانی آسمانی بودند که امروز اساتید و چراغ روشنایی بخش راه ما جاماندگانند. یقینا بسیج این شجره طیبه بعد از جنگ مامنی شد برای جاماندگان از قافله و حضور نیروهای مستعد که در دانشگاهی دیگر با همان اهداف و ماموریت تلاشی دوباره نمایند و حرکات و سکنات شهدا را تمرین نمایند شاید بهترین فضا بعد از جنگ جهت تمرین خودسازی و درک واقعیتها بسیج باشد چرا که به دور از دغدغه های کنونی فضایی ایجاد شده است که در آن مسئولیت پذیری در سایه اعتقادات دینی شکوفا شود و یکی از خصوصیات بسیج همین ویژگی سازمانی آن است

تعریف مسئولیت هایی متناسب با روحیات جوان و دارای تنوع کاری زمینه ای مناسب برای سازماندهی عزیزانی است که به این نهاد مقدس روی می آوردند علی الخصوص که بعضی پایگاهها به طور بومی اقدام به تعریف برخی مسئولیتها از جمله امور نوجوانان و جوانان و زیر شاخه های مربوطه می نمایند. از خصوصیات مهم مسئولیت پذیری در بسیج آن است که انگیزه ای دینی دارد و این موضوع به شدت در افزایش روحیه ارزش مداری عزیزان تاثیر بسزایی دارد در حالی که در بسیاری از گروههای دیگر انگیزه ها عمدتا حول محور مسائل مادی و معیشتی است.

تحمل و سعه صدر از دیگر خصوصیات بارز در بسیج است از آنجا که بسیج برای سلایق و قومیت های مختلف فیلتری قائل نیست وجه مشترک بین اعضای آن اعتقاد به اسلام عزیز و آرمانهای انقلاب اسلامی است بسیاری اوقات تزاحم فرهنگها و چندگانگی سلایق در یک محیط جمع می شود و همه باید بتوانند با سعه صدر این اختلافات را تحمل و به دنبال نقاط مشترک باشند و ایجاد این امر سازندگی عمیقی در ابعاد روحی و رفتاری به دنبال خواهد داشت.

در عین حال با توجه به اینکه سازمان بسیج قابلیت قبض و بسط بسیار بالایی دارد معمولا ابلاغیه های آن بسته و محدود نبوده و جایی برای ارائه و اجرای طرح های تازه و حتی تحول سازمانی وجود دارد و مدیران مجموعه با بلند نظری با این موضوع برخورد می کنند و این زمینه ای برای تحقق تحول خواهی جوانان است.

آزادمنشی و عدالت طلبی ای که در فضای بسیج حکم فرماست جوانان را متوجه خود کرده چرا که فضای بسیاری از محافل نقد و بررسی، خالی از ملاحظات ناشی از منافع افراد نیست. اما یکی از محاسن بزرگ بسیج خالی بودن آن از این گونه حساب های مصلحت جویانه است که باعث می شود بسیجیان به راحتی و آزادانه به نقد عملکردها در همه حوزه های مورد نظر بپردازند.

روحیات جوان به گونه ای است که طالب عدالت طلبی است و اگر فضایی برای نقد منصفانه پیدا کند مشتاقانه به تفکر و بررسی نکته سنجی روی می آورد تا به اعتقادی راسخ دست یابد. از آنجایی که اصل ولایت فقیه خمیر مایه، اعتقادات و الزامات بسیج است.

بسیجی به این موضوع که حکومت دینی می تواند کارایی و کارکرد مناسب داشته باشد اعتقاد پیدا کرده و آرام آرام در مقابل تفکرات سکولاریستی و واپس زنی دین از اجتماع واکنش نشان می دهد و توان مقابله با فضای لیبرالیستی جهانی را که متاسفانه در همه کشورها ریشه هایی دوانده پیدا می کند این اعتقاد موجب می شود به دنبال زمینه سازی عملی برای ظهور حضرت ولی ا... الاعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا» حرکت کرده و از اعتقادات گوشه گیرانه و انحرافی پیرامون مهدویت که عواقب خطرناکی را برای اجتماع به دنبال دارد دور شود.

بسیج اجتماعی کوچک است با آزمون و خطایی کمتر از دیگر جوامع بسیاری از ابعاد اجتماعی شدن که جز» مراحل ترتیبی هر انسانی خواهد بود تنها با تجربه عملی و ارتباط با گروه های اجتماعی محقق می شود اما متاسفانه تعامل با گروه های اجتماعی هزینه های معنوی بسیاری از جمله تاثیر منفی گرفتن از جمع را به دنبال دارد ولی در اجتماع و گروه های بسیج این هزینه ها و خطاها بسیار کمتر بوده و اجتماعی سالم تر برای اجتماعی شدن می باشد مقام معظم رهبری چه زیبا فرموده اند که بسیج یعنی حضور بهترین، با نشاط ترین و با ایمان ترین نیروی عظیم ملت در میدان هایی که برای منافع ملی و برای اهداف والای کشورشان به آنها نیاز دارد.

از خصوصیات بارز دیگر این دانشگاه مربیان و اساتید آنند که صاحب تجربیات و علوم روز می باشند و شاگردان آنان نیز از هر قشر و سن و سطح می توانند باشند و ارتباط مستقیم شاگرد با استاد و نیرو با فرمانده از مزایای این ارگان مردمی می باشد در بسیج حکومت در قلوب است و ضمن رعایت سلسله مراتب، محیطی دوستانه حاکم است در این دانشگاه به تمام جانب جهت ارتقا» سطح علمی، اخلاقی، معنوی، ورزشی و... اهمیت داده می شود.

از ماموریت های مهم این دانشگاه عمق بخشی و تربیت نیروهای مخلص جهت ورود به مجامع علمی و فعالیت در تمامی زمینه هاست و به حمد الهی امروز جوانان بسیج با مدارج عالی در تمامی امور صاحب نظرند و آینده سازان این مملکت می باشند و اما محل این دانشگاه مساجد است و به فرمایش حضرت امام برای پیدایش و تقویت روح ایمان در میان مردم که موتور حرکت بسیج هستند دو عامل نقش بی بدیل و غیرقابل انکار دارد یکی مساجد و دیگری روحانیت. حضور جوانان در مسجد باعث دوری آنان از پلیدی ها و ارتباطشان با خدای رحمان است.

در این دانشگاه با توجه به آیه شریفه قرآن "قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله" به دو اصل خودسازی و جامعه سازی اهمیت بسزایی داده می شود و از آنجایی که خودسازی زمینه ایست برای جامعه سازی همه شاگردان و مسئولین این دانشگاه به خودسازی در جهت نیل به جامعه سازی اهتمام می ورزند.

به هر تقدیر در بسیج حسن خلق و کسب مکارم اخلاق و جهاد و مبارزه در جهت تحقق اهداف اسلام ناب محمدی(ص) با عنایت به دشمن شناسی و مردم شناسیست. چنین به انسان خداباور و دین باور خودباوری را تعلیم می نمایند که در طرق تصاحب قدرت حول محور ولایت تدبیر کند و با مدیریت و برنامه ریزی پیروزی و نصرت را با صبر و بصر هدیه جامعه انسانی و اسلامی نماید که عملش باقیات الصالحات باشد انشا» ا... به امید آن که ما هم از بسیجیان واقعی باشیم و به چیزی جز رضای حضرت دوست فکر نکنیم و عاقبتمان هم ختم به خیر و سعادت و شهادت گردد.

منبع:روزنامه ابتكار

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی